Svibanj 06, 2024, 14:34:28 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Nano reef tank - od početka do kraja  (Posjeta: 9986 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Nano reef tank - od početka do kraja
« u: Kolovoz 05, 2012, 20:00:17 poslijepodne »
Pozdrav reeferi!

odlučio sam malo proširiti svoju granu akvaristike i na slanu vodu :)

zbog nedostatka prostora, ponešto vremena i novaca odlučio sam upogoniti nano reef tank, aquael shrimp set od 30 lit, pa kao početnik u svemu ovomu bit če puno pitanja, žicanja, nadam se smjeha i naravno pokoja glupost :)

od opreme imam sljedeće:

akvarij: 30 lit. 30x30x35 cm
filter: niagara 280 skimmer
wave maker: nano wave 2000 lit/h
lampa: wave cosmos marine 20 W
grijač: aquael 20 W

pročitao sam članak na portalu o nano reefovima puno puta i vođen njime i člankom http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=249375/ i skužio da to nebi trebalo biti tako teško :)

dakle filtraciju bi vršio sam akvarij sa kvalitetnim živim kamenom, nekih 3-4 kg (jel to dosta ili previše?), zatim pijesak i/ili živo tlo, to još nisam skužio, neki stavljaju i jedno i drugo, neki samo argonitni pijesak neki živi pijesak pa vas molim za savjet, kaj stavit na dno i koliko toga?

u hang onu bi bio zeolit u jednom dijelu a u drugom aktivni ugljen i fosfat remover...

u koralje se još ne kužim ništa, uzeo bi za početak neke jednostavne, koje uspijem nažicat  8) i tak... bilo bi super kad bi mogao doći kod nekog na instrukcije :)

dakle prva pitanja:
1. koji kamen i koliko?
2. podloga: živi pijesak da ili ne, argonitni preko njega da ili ne i koliko čega?
3. da li mi treba još što bitno za početak cikliranja?


Offline MrEZica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #1 u: Kolovoz 05, 2012, 21:00:36 poslijepodne »
Pozdrav,

ja sam radio manji akvarij i na kraju napravio veći.
Znam da su prostor i pare ograničavajući faktori, ali veći sustav je lakši za održavanje.

Navesti ću ti jedan vrlo bitan primjer kojeg dosta ekipe zanemaruje, a to je nadoljevanje vode što je mene jako živciralo jer sam morao svaki, ali baš svaki dan ručno nadoljevati (označi crtu na akvariju i svako jutro čekiraj koliko je ishlapilo).

Zato sam napravio veći akvarij i sump tako da imam automatsko nadoljevanje vode i organizmi ne trpe toliko zbog promjene saliniteta.
Protected by BRT

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #2 u: Kolovoz 05, 2012, 21:27:34 poslijepodne »
Kamen svakako uzeti kvalitetniji jer ti i netreba puno, idealno bi bilo da uzmeš od nekoga more koji mijenja pa odmah skratiš cikliranje, živi pijesak i da i ne po mom mišljenju jer u njemu se dosta smeća skriva a bez njega se lakše čisti ali izgleda svakako praznije nego sa pijeskom...

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Re: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #3 u: Kolovoz 05, 2012, 22:15:32 poslijepodne »
Ma znam da je veci lakse odrzavat ali nemrem nikak veceg od ovoga, nadam se da necu morat puno nadoljevat imam stakleni poklopac, a ionako mislim mijenjat 10 lit. vode tjedno. 

Za kamen znam da mora bit kvalitetan pa upravo trazim po oglasniku,a more sam mislio uzet od nekog tko ce mijenjat ovaj tjedan...

Sent from my E10i

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #4 u: Kolovoz 05, 2012, 23:30:49 poslijepodne »
Ma ta dolivka te netreba zabrinjavati,jer je kod mene hlapilo oko 2.5dcl na dan,sad mi na duplo većem akvariju hlapi oko pola litre.Kako su ti rekli najbolje je da si povučeš neku crtu dokle će biti voda nakon prvog punjenja i onda samo održavaš tu razinu.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #5 u: Kolovoz 06, 2012, 07:36:13 prijepodne »
U tako malim akvarijima se samo izmjenom mora može držati sve pod kontrolom, neki od najljepših nano akvarija sa koraljima su bazirani samo na izmjenama mora a neki su čak išli tako daleko da su mijenjali kompletan volumen 1x mjesečno.

Offline MrEZica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #6 u: Kolovoz 06, 2012, 08:36:29 prijepodne »
Voda hlapi svaki dan i to svaki dan, tako da ako tebe nema mora netko drugi nadoljevati vodu.

Sa staklenim poklopcem ako nemaš klimu zagrijavanje vode biti će veće, a time i hlapljenje što će reziltirati time da ćeš morati staviti ventilator koji hladi vodu i dodatno povećava hlapljenje.

Hlapljenje 2,5dcl na akvarij koji će imati realno 25 litara vode je 10%. Zamjenite 10% zraka koji dišete sa 10% ispušnih plinova od auta i vidjeti ćete što će biti.

Pitajte Alena ZG kako je držati nano morski.


Protected by BRT

Offline bedemgrad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Našice, Croatia
    • http://www.bedemgrad.hr
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #7 u: Kolovoz 06, 2012, 09:36:33 prijepodne »

Hlapljenje 2,5dcl na akvarij koji će imati realno 25 litara vode je 10%.

Sjedite kolega, niste prošli na ovom roku ...    :D
Nasice/Croatia
Glasujte za mene !!!!
Ne možete Vi od mene toliko puno tražiti koliko ja Vama mogu puno obećati !

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #8 u: Kolovoz 06, 2012, 10:10:39 prijepodne »

Hlapljenje 2,5dcl na akvarij koji će imati realno 25 litara vode je 10%.

Sjedite kolega, niste prošli na ovom roku ...    :D
Da, čini se da je problem u nulama i/ili zarezima  :D

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #9 u: Kolovoz 06, 2012, 11:39:33 prijepodne »
I ja sam bio krenuo sa nanom,sad sam na 250L  :D nije nano baš tolko zahtijevan kak sad ispada na prvi pogled,a nadolijevanje vode je najmanji problem,samo hrabro zeleni ;)
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #10 u: Kolovoz 06, 2012, 12:44:14 poslijepodne »
ma najmanje me brine hlapljenje vode, ako će trebat imat ću u jednoj bačvi 10 litara spremno more koje se vrti i po potrebi ulijevat unutra :)

kaj se tiće podloge pročitao sam na portalu o DSB sistemu, kako bi se nastanile bakterije u debelom sloju pijeska, jel to netko probao?



Offline MrEZica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #11 u: Kolovoz 06, 2012, 13:35:33 poslijepodne »
Stari, aj ti malo još više pročitaj pa pitaj.

NE nadoljeva se more za hlapljenje, nego destilirana voda (RO voda).

Doljevanjem mora podigao bi salinitet još više.
Protected by BRT

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #12 u: Kolovoz 06, 2012, 13:58:38 poslijepodne »
Stari, aj ti malo još više pročitaj pa pitaj.

NE nadoljeva se more za hlapljenje, nego destilirana voda (RO voda).

Doljevanjem mora podigao bi salinitet još više.


je imaš pravo, krivo sam napisao  :-[
a kaj je najbolje i pročitao sam da se nadoljeva RO da se nebi podigao salinitet... učim,učim...  8)

Offline MrEZica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #13 u: Kolovoz 06, 2012, 14:29:30 poslijepodne »
Problem je u multi taskingu, a ne u zrezima i 0.  ;)
Protected by BRT

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #14 u: Kolovoz 06, 2012, 14:30:53 poslijepodne »
javi se za koji fragić kad zacikliraš akvarij ;)

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #15 u: Kolovoz 06, 2012, 15:01:28 poslijepodne »
Doljevanje riješo što prije, jer vjeruj mi spasi te puno izgubljenih živaca i razmišljanja... A i sistem je stabilniji. Što se odžavanja tiče : Aktivni ugljen, Po4 Remover i izmjena 10-20 posto vode svaki vikend... 1-2 ribice i bez puno filozofija i kemijanja i bude savršeno.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #16 u: Kolovoz 06, 2012, 15:32:44 poslijepodne »
Doljevanje riješo što prije, jer vjeruj mi spasi te puno izgubljenih živaca i razmišljanja... A i sistem je stabilniji. Što se odžavanja tiče : Aktivni ugljen, Po4 Remover i izmjena 10-20 posto vode svaki vikend... 1-2 ribice i bez puno filozofija i kemijanja i bude savršeno.

bit če bez riba, pokoja kozica i rak samac i to je to... onak malo samo za gušt... vidio sam prekrasnih jadranskih organizama ovo ljeto dok sam ronio, ali na žalost nisam imao kud s njima dok mi se ne zaciklira akvarij pa sam ih vratio u more...

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #17 u: Kolovoz 06, 2012, 21:07:38 poslijepodne »
Želim Vam srećan početak u morskoj! Mada, iskreno da iznesem moje mišljenje, bilo bi vrlo  dobro da zapreminu Vašeg akvarija bar udvostručite! Istina je da ja pripadam “staroj gardi” morske akvaristike - činjenica je da se danas u uslovima razvijene tehnologije mogu relativno uspešno održavati i baš mali morski akvariji. Pod uslovom naravno da veličinu svog akvarija vlasnik ne gubi iz vida ni u jednom trenutku. Međutim, nije uopšte jednostavno odupreti se iskušenju – praksa na to ukazuje! Izbor prekrasnih stanovnika morskog akvarija je zaista ogroman!

Sa staklenim poklopcem ako nemaš klimu zagrijavanje vode biti će veće, a time i hlapljenje.....

Samo jedno kratko razjašnjenje ovog posta: istina je da se sa porastom temperature okolnog vazduha i vode može načelno očekivati da intenzitet isparavanja sa vodene površine bude veći. Međutim, fizičke zakonitosti u vezi sa time nisu sasvim jednostavne – intenzitet isparavanja sa vodene površine zavisi od više činilaca. Kada je akvarij skoro idealno zatvoren, vazduh koji se nalazi zarobljen ispod poklopca je potpuno zasićen vodenom parom i isparavanja nema – bez obzira na vrednosti temperature! U sličnim spoljašnjim uslovima količina isparane vode po jedinici vodene površine i u jedinici vremena je sasvim sigurno mnogo veća kod akvarija bez poklopca i sa otvorenim sumpovima nego kod onih koji su potpuno ili delimično poklopljeni…

Pozdrav svima.     

Offline MrEZica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #18 u: Kolovoz 07, 2012, 22:48:42 poslijepodne »

Samo jedno kratko razjašnjenje ovog posta: istina je da se sa porastom temperature okolnog vazduha i vode može načelno očekivati da intenzitet isparavanja sa vodene površine bude veći. Međutim, fizičke zakonitosti u vezi sa time nisu sasvim jednostavne – intenzitet isparavanja sa vodene površine zavisi od više činilaca. Kada je akvarij skoro idealno zatvoren, vazduh koji se nalazi zarobljen ispod poklopca je potpuno zasićen vodenom parom i isparavanja nema – bez obzira na vrednosti temperature! U sličnim spoljašnjim uslovima količina isparane vode po jedinici vodene površine i u jedinici vremena je sasvim sigurno mnogo veća kod akvarija bez poklopca i sa otvorenim sumpovima nego kod onih koji su potpuno ili delimično poklopljeni…

Pozdrav svima.    


Kolega,

mislim da  vezano uz navedeno opisujete sustav ekspres lonca,gdje su lampe izvor topline.
Kod morskih akvarija koliko su mi rekli jačina svjetla (pod time podrazumjevam, intenzitet, spektar i sl.) dosta je bitna za razvoj koralja.
Na početku sam akvarij pokušao čim više zatvoriti što je rezultiralo povečanjem temeprature, te sam ugrađivao ventilatore (i ubacivao zaleđene boce s vodom) kako bi rashladio akvarij.
Sada, novi akvarij je otvoren kako bi cirkulirao zrak, i iznad sumpa imam ventilatore da ''razbijaju'' površinu vode, kao i stream pumpu koja radi valove na površini vode u akvariju.

Razlika u slatkovodnom kojeg imam je u 3 stupnja sa zatvorenim i otvorenim poklopcem.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 07, 2012, 22:52:03 poslijepodne od MrEZica »
Protected by BRT

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #19 u: Kolovoz 08, 2012, 11:46:25 prijepodne »
Ovo što ste gore napisali u vezi sa vašim sistemom je naravno OK. U citiranom postu nisam ni pomenuo problematiku osvetljavanja, hlađenja, cirkulacije vode i razmene gasova između vazduha i vode kod morskog akvarija? A naravno ne propagiram ni ideju da morski akvarij treba pod obavezno hermetički zatvoriti! :D. Skrenuo sam samo pažnju na to da na isparavanje vode iz akvarija utiče više činilaca i da je isuviše pojednostavljena konstatacija da se sa porastom temperature vode i/ili okolnog vazduha povećava i količina vode koja isparava iz akvarija. Naveo sam jedan primer – i to takav da to bude sasvim očigledno. Evo još jednog primera. Pomenuli ste da imate u pogonu ventilatore koji duvaju u površinu vode. Pretpostavljam da je isparavanje vode iz Vašeg akvarija primetno veće kada su ovi uključeni, uprkos tome što je temperatura vode verovatno niža od one pri isključenim ventilatorima?  Poz.     

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #20 u: Kolovoz 09, 2012, 11:10:00 prijepodne »
još jedno pitanje...

koliko ugljena i PO4 removera da stavim u filter? da li da ih stavim u istu "vrećicu" ili svaki u svoju?


Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #21 u: Kolovoz 09, 2012, 11:29:59 prijepodne »
prvo ugljen pa phosremuver i svaki u svoju vrećicu, količina-obično piše doziranje na svakoj ambalaži (g/l)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #22 u: Kolovoz 09, 2012, 11:42:19 prijepodne »

Ako ih misliš mijenjati u različitim intervalima onda odvojeno ako ne može i zajedno, neće se ništa desiti.

Na 30 litarski akvarij ugljena ide vrlo malo, počni sa 1/3 čaše od 2 dcl. PO4 removera ide još manje ali ovisi koji PO4 remover imaš.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #23 u: Kolovoz 09, 2012, 21:56:49 poslijepodne »
PO4 remover imam od marke hobby, phosphat killer se zove, na pakiranju ne piše doziranje...

danas sam dobio more, stavio sam ga u akvarij, uključio streamicu nek se vrti i sljedeči je kamen i pijesak.. to bi trebao do vikenda riješit

na kraju sam popušio rasvjetu, nema nigdje žarulje za kupit, pa sam mislio uzet preko ERa onu HAQOS LED Marine, evo link: http://elegancereef.com/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=77#ecwid:category=1490422&mode=product&product=10232142

bi to bilo dosta za mojij 30 lit?

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Nano reef tank - od početka do kraja
« Odgovori #24 u: Kolovoz 09, 2012, 22:11:03 poslijepodne »
Reko bih da ne. To ti je 2.4W ukupno. Nisu hi-power LED-ice. Imam ti ja jednu pa mozes isprobati par dana, ali nije ti to nesto. Za neki refugium mozda. Za neke soft koralje neznam bas.

Pa stavi za pocetak ovu koju imas za slatkovodni, dok ne nabavis drugu.