Travanj 29, 2024, 16:24:02 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: gdje naueiti o Jadranskom akvariju  (Posjeta: 17048 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« u: Prosinac 15, 2004, 22:04:00 poslijepodne »
Eto vea dosta dugo namjeravam napraviti morski akvarij i nešto sam eitao o tome ali sam došao do zakljueka da bi mi pošto živim na moru najpametnije bilo da napravim jadranski akvarij. Pošto o tome ništa neznam molim vašu pomoe.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #1 u: Prosinac 15, 2004, 22:13:00 poslijepodne »
Strpi se malo, kad do?e ARs, bude ti on pomogao puno jel on ima doma jadranski ako ga nije raskopo...

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #2 u: Prosinac 15, 2004, 23:04:00 poslijepodne »
umoran san kao pas sad za pisanje, pa ti evo link od starije teme gdje
se govori o filtraciji.. ima jako puno toga za napisat o svemu.. koliki
bi akvarij i što bi držao unutra? koralje s ribama ili samo ribe?

 https://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=3279&PN =1&TPN=3



Edited by: Ars

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #3 u: Prosinac 16, 2004, 22:16:00 poslijepodne »
Za poeetak bi držao samoribe a akvarij bi bio 90cm dug 50cm visok i 40cm širok. Unaprijed hvala na pomoai.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #4 u: Prosinac 31, 2004, 00:51:00 prijepodne »


Samo hrabro! Mozes upotrebiti sve zivo do 2,80 m dubine. Uz dobar filter sve radi.


Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #5 u: Prosinac 31, 2004, 17:13:00 poslijepodne »


Hvala na ohrabrenjima ali i više informacija bi dobro došlo.


npr najbolji filter za to šta tebi treba iz mog iskustva je taj i taj


osim filtera treba ti još to i toitd znam da se do takvih informacija dolazi s vremenom i iskustvomali bi meni dobro došlea pošto živim na moru možda bi ih mogao uzvratiti na neki naein

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #6 u: Prosinac 31, 2004, 22:12:00 poslijepodne »


Trebas filter bar 80% jaci od volumena akvarija (ja imam 118lit akvarij i filter Fluwal204, za 200 litarski), a sad mislim da bi bilo bolje da je i jaci. Treba ti rasvjeta MarinGloo ili Coralstar (plave) i Powergloo ili Aquastar (bijele). Na dno nabacaj kamenja (njezno), po mogucnosti supljikavo, zbog organizama u njemu. Slobodno ubaci vlasulju i crvene moruzgve. Nakon kamenja mozes ubaciti pijesak. Toliko za ovu godinu. Sretna ti Nova i uspjesno sa akvarijem!!!


Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #7 u: Siječanj 01, 2005, 22:03:00 poslijepodne »


Znaei to da na ovih mojih 180 litara trebam filter za akvarije od odprilike 400 l, a to i nije tako velik problem ako ne treba protein skimmer. Što se tiae rasvijete što ti misliš koliko wati mora biti jednih i drugih(bijelih i plavih) za akvarij ovih mojih dimenzijai jel ima možda kakva tablica o tome. A sad molim te da mi još kažeš nešto io vodi dali je moram pravit ili uzmem kantu i brod pa samo nalijem koliko mi treba ?


A o kamenju i pijesku eu te još davit?


Unaprijed hvala i sve naj bolje tebi i tvojima u 2005. godini.


Naravno ovo se sve odnosi na Bradu






Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #8 u: Siječanj 01, 2005, 22:23:00 poslijepodne »
Skimer ces isto trebati, ali ima jeftinih koje mozes spojiti na filter, a sto se vode tice tu si srecko, zagrabi. Sto se snage lampi tice, koja je duzina akvarija, da li imas poklopac sa grlima, kolko je dubok je isto vazno.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #9 u: Siječanj 02, 2005, 19:36:00 poslijepodne »


Dubina akvarija je 50 cm, dužina 90 i širina 40 cm ali to još nije ništa konaeno jer nisam još ni staklo kupio sada samo pravim plan i moram vidjeti koliko to sve košta. Zanima me ovaj protein skimer, on stoji u akvariju i zauzima puno mijesta dali postoji nešto što se može staviti izvan akvarija u nekakvom sistemu ili tako nešto(a da ne košta puno), a ako ne može kako se zovu ti skimeri (jeftini)i ina što se mora paziti prilikom kupnje.Što se tiae rasvjete i poklopca to pravim sam odnosno jedan prijatelj spaja struju, jel to isti sistem kao za obianu neonsku rasvjetu mislim prigušnica i starter i to?


Znam davjerojatno pitam gluposti ali nisam ni vidiomorski akvarij u privatnom vlasništvu i nemam s nikim razgovarati o tome. Do sada koga god sam pitao za morski akvarij taj samo kaže to ti je skupo i kraj priae a na forumu pola izraza niti ne razumijem.






Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #10 u: Siječanj 02, 2005, 23:38:00 poslijepodne »
Za tu velicinu i dubinu ces trebati 3 ili 4 lampe (spajanje je standardno za fluo cijevi). Ja imam skimer koji sam kupio u Belugo shoppu (cca 90,0 kn), a spaja se na filter ulaz u akvariju i ne uzima puno prostora. U Sylvania shoppu (http://www.kalisto.hr) mozes naruciti npr 6 lampi, koje u zoo shoppu platis oko 150 ili 110 kn/komad za 90 i 60 kn/komad. Postoji sistem filtriranja koji mozes sloziti u drugom akvariju koji je sakriven u ormricu ispod velikog akvarija, a koristis biljke (Kaulerpa racemosa ili taxifolija jer brzo rastu) da potrose visak minerala (otpada). To se zove "refugium). Potrazi na NET-u, jer daju i proracune za svjetlo kao i za filtraciju. Ja se nisam zamarao s takvim stvarima jer nemam prostora, a znam da zivot postoji i bez naseg petljanja oko njega.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #11 u: Siječanj 04, 2005, 20:11:00 poslijepodne »
Hvala ti na informacijama i mislim da se za sada ni ja neau petljati s tim refugiumom nego au naai neki jeftini skimmer. Sada sam smislio kako au to sve sklopiti ali neae iai tako brzo jer ipak moram eekati ljeto zbog kamenja i ostalih stvari a i postolje odnosno ormar je još u nacrtu. Što se tiae kamenja i pjeska kako ide s tim, odnosno za kamenje sam eitao negdje da se mora držati u morskojvodi prije nego se metne u akvariji imati veliku cirkulaciju,a kadsve što treba uginuti ugine onda se stavlja u akvarij. Dali je to toeno i kakav se pjesak koristiodnosno dali moram kupiti neki specijalni ili ima nekih drugih moguenosti? Još sam te htio pitati dali imaš koju sliku svogaakvarija gdje se vide svi ti instrumenti?

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #12 u: Siječanj 05, 2005, 00:22:00 prijepodne »


Nisam slikao skimer, ali budem, a drugo nemas sta. "Powerhead" je cirkulaciona pumpa koja stvara dodatno strujanje vode, a ima na sebi i difuzor koji rasprsuje zrak, pa ne trebas zracnu pumpu koja ti bruji. Powhead mozes vidjeti na LJubimac siteu, a tamo imas linkove na proizvodjace ostale opreme. Sto se kamenja tice, ja mislim da sve sto zivi u njemu ima svoju svrhu, tako da je po meni nepotrebno ubijati zivot u njemu.





Ono crno+zeleno s lijeve strane je skimer, a sivo je izlaz iz filtera
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #13 u: Siječanj 06, 2005, 19:27:00 poslijepodne »


Akvarij ti je super volio bi da i ja imam nešto tako da i ja mogu pokazati tebi a nadam se da au jednog dana moai. Vidim da imaš dva klauna, što još imaš od riba, i s eime ih hraniš?Nisi mi ništa rekao o pjesku što je s njim? Htio sam te pitati io medijima u filteru što se stavljaa što ne?I još o sitnoj opremi, koje kakvim testovima i ostalim stvarima, što je s time?


Nadam se da ne pretjerujem s pitanjima al šta eeš kad si mi ti jedini izvor.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #14 u: Siječanj 06, 2005, 21:47:00 poslijepodne »


Imam tri Tomato i jednu Percolu* dvije babe iz Jadrana. Imam hrpu kozica, dvije moruzgve (actinia equina) par racica i crva (cjevasti zrakas). Moruzgve hranim sa sirovim repicima gambera, a ostalo sa granulama iz zooshopa. Ja isto imam namjeru dovuci pijesak s mora. Sad imam koraljni sljunak, ali je zaj...n za ciscenje, a uz to puno kosta. U filteru su spuzve, zeolith, Greenix, ugljen i to je to. Ako odes na www.brada.bravehost, mozes vidjeti jos slika. Testovi za tvrdocu, nitrite i nitrate.


Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #15 u: Siječanj 07, 2005, 18:35:00 poslijepodne »
Pogledao sam skoro sve slike na tvojoj stranici i mogu ti reai da sam ti "zavidan" na akvariju. Ja au probati napraviti nacrt filtera i ostalih stvari kako sam ja to zamislio pa mi reci svoje mišljenje. Idem ovih dana u Zadar to mi je najbliža trgovina pa au vidjeti što ima tamo za kupiti pa da konaeno prije?em s rijeai na djela. Kako se zovu ti testovi odnosno koji je to proizvo?ae jer ja imam neke tesove za tvrdoau i kiselost koji proizvodi SERA . Zanima me što je to Zeolith i Greenix?

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #16 u: Siječanj 08, 2005, 00:05:00 prijepodne »
Zeolith je kamen (porozan), a ima svojstvo upijanja sporkarija, a greenex je smjesa minerala koji upijaju phosphate. Prodaje se u pet shoppovima.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #17 u: Siječanj 08, 2005, 20:20:00 poslijepodne »


Evo kako sam ja zamislio filtraciju akvarija pokušat au ti poslati sliku pa ako ti nije problem reci šta ti misliš o tome. Imam još milijon pitanja ali ne želim biti naporan. Informacija ima puno na netu ali veeina ako ne isve je na Engleskom pa palane razumijem, a baš ne razumijem puno toga ni na našem.



Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #18 u: Siječanj 08, 2005, 20:24:00 poslijepodne »

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #19 u: Siječanj 08, 2005, 23:08:00 poslijepodne »
Nisam još uspio opisati ovo naime akvarijbi stajao u dnevnojsobi naslonjenna zid od kupatila aovo u kupatilu (koje se baš i ne koristi) tako da i ako se što i dogodisve ostaje u kupatilu.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #20 u: Siječanj 08, 2005, 23:38:00 poslijepodne »
Ideja je O.K. i ostvarljiva.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #21 u: Siječanj 09, 2005, 11:45:00 prijepodne »


Dali treba još nešto u osim ovogai koji je redosljed medija u filteru?Pumpa bi bila s protokom od 600 l/h a sami filter 68l tako da bi u sistemu bilootprilike 230l vode.

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #22 u: Siječanj 09, 2005, 16:55:00 poslijepodne »
Volio bi kada bi se još netko ukljueio i dao mi savjet i komentar filtracije

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #23 u: Siječanj 10, 2005, 16:33:00 poslijepodne »
Ukljuci se na oprema na morskom, u tijeku je diskusija.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
gdje naueiti o Jadranskom akvariju
« Odgovori #24 u: Siječanj 11, 2005, 17:29:00 poslijepodne »


Ciao Pletko, ciao Brada...


Dakle... ovako...


Skimmer... da ili ne? Ovisi sta ces imati u akvariju i kako ces nabavljati more.


Pa za pocetak... more mozes nabaviti metodom "zagrabi", ali pazi daga skupis na nekom dijelu obale gdje nema industije, luke, ili ispusta kanalizacije, ovo je jako bitno!!! Medutim, jednom kada slozis akvarij i ulis u njega vodu, nemoj zaboraviti da voda hlapi, tako ce i tebi u akvariju more tj. VODA iz mora hlapiti sto znaci da ce ti se salinitet moske vode povecati (jer sol ne hlapi)... dakle, onda kada ti voda iz akvarija ishlapi poveca ti se salinitet sto znaci da ako nadolijes morsku vodu dodatno ces povecati salinitet, pa se kao logican zakljucak namece - vodu koja je isparila mijenjas vodom a ne morem. No, cinjenica je da ti se salinitet nece znacajno promijeniti ako polovinu od preostale vode izbacis i ulijes more do kraja, sto je po meni bolja solucija. Zasto?


Zato sto unosom friskog mora unosis i nove organizme - mikroskopske biljke i zivotinje koje sluze za hranu filtratorima (koralji, skoljke, poliheti...), i licinke organizama koji (ako ne budu pojedeni) ce ti naseliti i uljepsati akvarij. Jos jedan koristan savjet, more sakupi nocu jer se plankton preko dana spusta dublje a nocu se dize prema povrsini tako da je veca sansa da ces vise toga sakupiti!!!


E sada, da se vratimo na skimmer... ja bi glasala za NE iz jednostavnog razloga sto skimmer ubija planktonske organizme, a ako se ne varam i korisne bakterije, sto ce ti otezati upostavljenje ekosustava, neces imati hranu za beskraljesnjake i nista ti se dodatno nece naseliti u akvarij osim onoga sto sam doneses il ise postojece razmnozi.


Sto se tice refugiuma... DA, iako je mozda kompliciraniji za slozit, daleko je bolji od bilo cega sto ti industirja moze ponuditi!!! Vjeruj Arsu, isplati ti se potruditi. Gle, sta ima bolje od biljaka koje same prozracuju i ciste vodu!?! U moru ne postoje industrijski fileri, priroda se sama brine za ravnotezu, refugium je najblize prirodnoj ravnotezi sto mozes napraviti.


Kamenje... zovu ga zivo kamenje i toliko ga cijene upravo zbog zivota koji u i na sebi nosi... sitni racici, skoljke, poliheti, algice i sl. koji rade kao mali ekosustav.. .dakle, nije poanta da ista ugine vec da sto vise toga prezivi!


Velika cirkulacija!?Diskutabilno! Cirkulacija za "zivo kamenje" mora biti onakva kakva je u prirodi tj. okolisu iz kojeg je "kamen" izvaden... cirkulacija obavezno, kakva - pitanje je!


Pijesak... naravno, iz mora! Zasto? Jer ces s njime najvjerojatnije zagrabiti i organizme koji zive u tom pijesku, ruju u njemu i prozracuju ga cime ces smanjiti opasnost anoksije (smanjenja kisika koje ces primijetiti po pojavi tamnoplavo-crne boje i smrada po pokvarenim jajima) u tom istom pijesku... Uglavnom, iako je meni osobno najljepsa podloga, "zdravi" pijesak je tesko odrzati, za to su ti potrebni i neki dodatni "podni" filteri... ili dovoljno organizama koji u pijesku zive ili se u njemu sakrivaju (skoljke, racici, poliheti, mozda koja riba list, sipa i sl).


I na zadnje, to sam u par postova rekla i Bradi, no eto, svatko radi kako misli da je najbolje, pa ti sam prosudi. Ja ne bi mjesala tropske i jadranske organizme. Nikako. Imas u nekom od prijasnjih postova detaljnije objasnjeno, no ukratko - razliciti zivotni uvjeti okolis (salinitet, temperatura, prozirnost, hranjivost morske vode ...), kompeticij medu organizmima itd., itd..... dakle, odaberi jedno i toga se drzi. Mozda kao najocitiji argument protiv mijesanja mogu navesti politiku svakog dobrog akvarista - sto vjernije imitirati biotop u prirodi,(Brada nadam se da se neces naljutiti)tako ja jos nikada nisam u prirodi vidjela tropskog klauna i jadransku Sabellu ili cvrenu moruzgvu.





Eto, toliko, bez zelje da nekog uvrijedim, par savjeta... nadam se da ce pomoci!


Sretno!