Travanj 19, 2024, 01:30:32 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: bijeli sloj na povrsini  (Posjeta: 5792 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
bijeli sloj na povrsini
« u: Listopad 19, 2012, 12:53:48 poslijepodne »
 Zdravo nekoliko tjiedna imam problem sa bijelim slojem na povrsini vode.Koji je razlog pojave?

Offline Therion

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 959
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #1 u: Listopad 19, 2012, 13:02:07 poslijepodne »
Pretjerano hranjenje ili premirna površina.

-smanjit hranjenje
-namjestit filter da što više mreška površinu. (ako nije moguće zbog izvedbe filtera onda zračna pumpa)

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Re: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #2 u: Listopad 19, 2012, 13:07:42 poslijepodne »
Ako je novi aq to je normalno, usmjeri protok prema gore i nemas frke, meni je nestao kada sam stavio prve ribice

Sent from my WT19i using Tapatalk 2

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #3 u: Listopad 19, 2012, 13:18:03 poslijepodne »
 Dali je moguce da neki vid hrane izaziva pojavu ove tvari mislim da se ovo pojavilo sa startom uporabe "Tropical vitality & color" mada nisam 100% siguran a sto se tice hranjenja nisam tako siguran iako imam 15 ribica u tanku od 170l ipak imm i vrlo veliki broj cheri shrimpa (150 i vise).Razbranjivanje vode zelim izbjeci zbog CO2.
Ovo je novi setup ali sam zadnjih nekoliko mijeseci imao isti problem sa starim set upom.
Procitao sam da je ovo u sustini neki vid bakterije koji se hrani viskom nutrijenta dali je to moguce?

Offline Therion

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 959
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #4 u: Listopad 19, 2012, 13:21:13 poslijepodne »
Dali je moguce da neki vid hrane izaziva pojavu ove tvari mislim da se ovo pojavilo sa startom uporabe "Tropical vitality & color" mada nisam 100% siguran a sto se tice hranjenja nisam tako siguran iako imam 15 ribica u tanku od 170l ipak imm i vrlo veliki broj cheri shrimpa (150 i vise).Razbranjivanje vode zelim izbjeci zbog CO2.
Ovo je novi setup ali sam zadnjih nekoliko mijeseci imao isti problem sa starim set upom.
Procitao sam da je ovo u sustini neki vid bakterije koji se hrani viskom nutrijenta dali je to moguce?

A moguće ako je hrana masnija.

Boldano - pa šta nije to to, višak nutrijenata=previše hrane?

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #5 u: Listopad 19, 2012, 13:29:48 poslijepodne »
 Na visak nutrijenta mislim na gnojivo, koristim EI sistem sa 25ppm KNO3 (80ml na 170l tijedno)

Offline Therion

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 959
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #6 u: Listopad 19, 2012, 13:40:57 poslijepodne »
A jesi siguran da ti ni jedna riba nije krepala? Može i to bit razlog.

Jel na bilo koji način čistiš površinu? Možda je trenutačan problem, probaj dobro očistit površinu pa ćeš vidjeti hoće li se ponovno pojaviti.
Od viška gnojiva će veću korist imati alge nego bakterije na površini..  -?

Dodaješ samo KNO3?

edit: pročitaj i ovo:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=6247.0
« Zadnja izmjena: Listopad 19, 2012, 13:44:49 poslijepodne od Therion »

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #7 u: Listopad 19, 2012, 13:57:44 poslijepodne »
 I ja sumnjam da je problem u proteinima naime imam poveci broj racica koji ne kontroliram nikako pa mislim da je to u pitanju a sto se riba tice sve su na broju: 15.Mislim da mi puno racica ugibavaju i da to najvise prouzrokuje, kombinacija svega ovog pravi problem i dok se ne resim vecine racica ovo ce postojat kao problem.Novi mi kanister ima ugragjen skimer koji i nije efikasan pa mozda moram razmislit montirati neki drugi...

Offline Therion

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 959
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #8 u: Listopad 19, 2012, 14:05:04 poslijepodne »
Ne znam, ja nemam skimer ni na jednom akvariju, na biljnom filter lagano mreška i nemam sranja po površini, doduše ima dosta bilja koje je gore pa možda pokupi. Na ciklidnom problem rješavam sa "usisavanjem" površine pri izmjeni vode, budući da nemam pojma kako izvesti skimer jer je u pitanju vanjski preljevni filter.

Ljudi su radili DIY skimer na kanister filter koji radi bez problema, ili čačkaj po temama ili čekaj da ti se javi neko od njih.

U svakom slučaju, skidaj ručno koliko god možeš.

Offline TKD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Istocno Sarajevo
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #9 u: Listopad 19, 2012, 14:41:52 poslijepodne »
Novi mi kanister ima ugragjen skimer koji i nije efikasan pa mozda moram razmislit montirati neki drugi...

koliko dugo ga koristis, jer ako si ga tek stavio u pogon onda je to normalna pojava.
“Bogu je svejedno, pojmove dobra i zla izmislili su ljudi.” Heraklit

“Iskustvo je najbolja škola, samo je školarina vrlo skupa.” Sokrat

Offline Therion

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 959
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #10 u: Listopad 19, 2012, 14:45:49 poslijepodne »
Novi mi kanister ima ugragjen skimer koji i nije efikasan pa mozda moram razmislit montirati neki drugi...

koliko dugo ga koristis, jer ako si ga tek stavio u pogon onda je to normalna pojava.

Da, vidiš, taj mi je detalj promakao!  :-[ :-[ :-[

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #11 u: Listopad 19, 2012, 18:43:30 poslijepodne »
 Zapravo, to i nije bitno, zato sto sam i na stari akvarij imao isti problem.Ovaj je akvarij star oko mjesec dana ali sam u kanister stavio stari filter materijal iz manjeg prethodnog kanistera tako da sazrevanje mora se pricekati ali verujem da je period vec prosao.Mozda gresim.Verovatno gresim. :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #12 u: Listopad 20, 2012, 21:19:03 poslijepodne »
visak nutrijenata i nista drugo. rezultiran staticnom povrsinom vode, ljudi to jos zovu i zabokrecina ponegdje. uglavnom, film koji se prije ili poslije javi na svakoj vodenoj povrsini koja nema gibanja po samoj povrsini.

ako ne zelis da ti izlaz iz filtera mreska povrsinu i razbija taj sloj, onda moras izvesti da ti usis filtera to kupi. to je valjda taj skimmer o kojem pricate, jer za slatku vodu ne postoji nikakav drugi, osim tog surface skimmera.

a njega ti je najjednostavnije napraviti od pleksiglasa, forexa ili vec necega ako hoces kutiju, ili obicne U cijevi, ako izgled nije bitan.

ako se odlucis za U cijev (jer je to najjednostavnije), cijev odrezi tako da je jedan kraj od U nizi, drugi ostavi visi. Nizi kraj uroni u vodu, nekih 4-5mm ispod povrsine vode. na drugi kraj, visi, spoji crijevo, koje spojis s crijevom ili ventilom ULAZA na karnister filteru. Jedan T ili Y razdjelnik, obicni, i to je to. jasno, cijev uranjas naopako u vodu, znaci u obliku slova U mora biti u vodi.

Kad filter vuce vodu, vuci ce kroz obadvije cijevi - kroz original cijev ce vuci s dna (normalno), kroz ovo sto napravis ce vuci s povrsine vode. i to je to.

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Požega
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #13 u: Listopad 20, 2012, 22:02:41 poslijepodne »
ako sam dobro skuzio sliku... :D
jel mu nece onda uslijed isparavanja vode filter vuci zrak?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #14 u: Listopad 20, 2012, 22:12:18 poslijepodne »
naravno da hoce. ali valjda nije problem redovito nadoljevati vodu u akvarij?


Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Požega
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #15 u: Listopad 21, 2012, 10:00:49 prijepodne »
e to neznam  :D

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #16 u: Listopad 22, 2012, 13:51:12 poslijepodne »
 Zapravo nije potrebno uopce doljevati vode ako se doda cijevcica koja ulazi na U dio stim sto bi ona bila malo sirokija tako da moze plutati slobodno a na vrhu te cijevcice bi se dodala neka pluta koja bi sluzila da se dodatna cijev odrzava tacno na povrsini ili bi gornji dio bio izrezan u duzini stim da se izrezani dijelovi saviju i da oni sluze kao plovci.
Moj kanister to vec ima...spomenuo sam ranije da SUN SUN ima neki vid primitivnog skimera na ovaj princip ali nije efektan kao sto je reklamiran.
Evo fotog.

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #17 u: Listopad 22, 2012, 13:55:26 poslijepodne »
 Lijepo izgleda ali upoce ne dijeluje.
Mislim da je to zbog slabog protoka ovog kanistera koji sam i inace prikljucio na reaktor CO2 pa ga to dodatno "slabi".
Probacu promeniti vrstu hrane koju dajem ribicama pa...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #18 u: Listopad 22, 2012, 20:58:06 poslijepodne »
nista od toga, taj nastavak je ucinkovit kao sedlo na kravi.

dio koji ce kupiti povrsinski sloj vode ne moze biti NA povrsini vode, on treba biti 0,5-1cm ISPOD povrsine vode, sve ovisi koliko ce jako filter vuci. ako vuce slabije, mozes postaviti dio vise, ako vuce jace, dio mora biti nize u vodi. a to da se on sam ravna po nivou vode, kod sunsuna funkcionira samo u teoriji. kod mene (isto tako) u praksi nikad nije profunkcioniralo. Osim sto ne radi, jos proizvodi i glasan zvuk proljeva, imam to na hang-on filteru, s kojim naravno, nivo vode nikad nije konstanta, jer stalno mreska povrsinu vode.

cijev ispod razine vode, a ako te bas mrzi nadoljevanje, napravi automatsko.

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #19 u: Listopad 22, 2012, 21:51:35 poslijepodne »
ne brini se za to i nije potrebno ništa poduzimati, za neko vrijeme če samo nestati kad se akvarij potpuno zaciklira (to zna i do 6 mjeseci trajati)

radi se o neštetnim "mikroorganizmima"

česta je to pojava koja uvijek na kraju nestane sama od sebe.

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #20 u: Listopad 24, 2012, 12:06:23 poslijepodne »
 Nameravam pojacati KNO3 sa 20 na 25ppm a procitao sam negdije da ti se mikroorganizmi hrane na visak nutrijente dali ce ovo povecavanje uticati na taj bijeli sloj?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #21 u: Listopad 24, 2012, 21:28:47 poslijepodne »
Mislim da neće, jer ti mirkoorganizmi ne koristi direktno KNO3 nego produkte raspadanja, bilja, hrane i ostalog. Uvjeren sam da bi taj problem riješio mreškanjem površine i/ili uključivanjem zračne pumpe. na koncu taj sloj potone i riješi ga filter.
Spominju se i neke bakterije koje se hrane željezom, ali ne vjerujem da ti imaš višak željeza u akvariju.

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #22 u: Listopad 25, 2012, 13:10:47 poslijepodne »
 Zapravo, mozda i je visak zeljeza.Dodajem povecu dozu CSM+B a koristim i vulkanski kamen (dio skejpa) bogat zeljezom.Moj je tank vrlo gusto zasadjen, pa se tu stvar puno biljnog otpada, dodas na to populaciju od oko 200 shrimpova, pretpostavljam da je rezultat neizbjezan.Probacu biti strpljiv ali preduzecu i druge mijere, osim razbranjivanje povrsine (CO2!), skupljacu sloj pomoc papirnatim ubrusima odrzavacu bolju higienu smanjicu broj shrimpova i...nadam se da ce to uroditi plodom.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #23 u: Listopad 25, 2012, 19:42:17 poslijepodne »
drugim rijecima, radit ces sve osim onoga sto trebas napraviti.

ako nista, a zasto barem po noci ne stavis izlaz da mreska povrsinu?

Offline joni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Odg: bijeli sloj na povrsini
« Odgovori #24 u: Listopad 27, 2012, 14:24:53 poslijepodne »
  Znam da delujem pomalo tvrdoglavo :-[ ali samo zelim probati druge opcije, ovo sa "nocnim mreskanjem" je to to! :up:.Malo je teze to raditi svako vece sa izlazom kanistera pa umjesto toga stavicu jednu pumpu koju ukljucim pre gasenja svijetla.