Travanj 19, 2024, 20:00:48 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Glutaraldehid (formalin) kao DIY otopina za tekuci CO2  (Posjeta: 3112 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Glutaraldehid (formalin) kao DIY otopina za tekuci CO2
« u: Listopad 30, 2011, 13:31:05 poslijepodne »
Na bocici Seachemovog Excella stoji da su u sastavu d-ribuloza (umjetno sladilo) i 3-KCABP, ukratko izomeri glutaraldehida a pH mu je 5.
EL-ov EC-a jest otopina glutaraldehida.


Ono do cega ne mogu doci jest KONCENTRACIJA glutaraldehida u ovim kupovnim otopinama. Navodno se radi o koncentraciji od 0.1-0.5 ppm-a (1-5 mL na 100 L destilirane vode)
i jedan od recepata jest 1 part of 40% Formaldehyde and 12 parts water ali nije naveden komercijalni naziv 40%tne otopine. S udisanjem toliko jakih otopina ne zelim se igrati da napravim samo DIY EC.
 Kupovna 2%-tna otopina glutaraldehida jest npr. Cidex...


Glutaraldehid se koristi prilikom izrada rendgena, kontrastiranje u mikroskopiranju i sl., dakle dostupan je, dakle moze se napraviti DIY u puno jefitnijoj verziji od dostupnih kupovnih. Znam da to neki rade, ali mi recepti nisu dostupni (nacin izrade, kako napraviti pH 5 da je otopina stabilna itd...).

Je li itko razmisljao o tome?

Dodatak> sto se same toksicnosti doza glutaraldehida po akvarijsku faunu i covjeka tice, koncentracije koje mi koristimo U AKVARIJU su minimalne tako da je isparavanje i steta po disne puteve, sluznice i oci zanemarivo, uostalom vecina koristi boce EC-a bez razmisljanja, straha i opreza..
  Opreza bi trebalo biti i kod izrade DIY varijanti jer smo izlozeni visokim isparavanjima jacih koncentracija, da bismo napravili otopinu namijenjenu za doziranje u akvarij (koja je i sama po sebi jaka i izaziva iritacije...)
   Snifati ljepilo il isnifati EC iz boce... pa bolje snifati ljepilo!

Commercially, glutaraldehyde is typically available in 2%, 25% and 50% solutions in water, with other dilutions occasionally seen and used. In acidic media, which is typically how glutaraldehyde is supplied to users, glutaraldehyde, being a highly reactive aldehyde, exists as a mixture of hydrated and nonhydrated forms. Therefore, monomer, open-chain mono-hydrates and di-hydrates, a cyclic hemiacetal and an acetal polymeric form all exist in a complex equilibrium. In acidic conditions, the cyclic hemiacetal and the acetal polymers of varying chain length are the preferred form and predominant.

http://www.ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=21&t=6854&hilit=Glutaraldehyde+msds

Drugo sto me brine jesu prejaka dezinfekcijska svojstva glutaraldehida (EC-a)- koliko bakterija i infuzorija pobije u akvariju (osim algi)...? Je li uopce koristan za biljni akvarij (osim za lijecenje riba od parazita..) kad se sve u jednadzbi zbroji i oduzme..?

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Glutaraldehid (formalin) kao DIY otopina za tekuci CO2
« Odgovori #1 u: Listopad 31, 2011, 11:49:58 prijepodne »
Hm.
Hm hm.
Pročitah tvoj post sinoć i zapravo nisam znao što da ti odgovorim.
Odlučio sam razmisliti pa onda napisati.
Međutim.
Pitam se gdje je granica između hobija i pretjerivanja?
Korištenje egzotičnih kemikalija da bi riješili jednu stvar, ali zatim vjerojatno trigerirali drugu, zatim drugu u treću.

ontopic
Sastav svih lijekova su API (active pharmaceutical ingredients) ili tzv. djelatne tvari, te pomoćne tvari (punila, boje itd).
Pa tako npr. lijek sumamed ima API - azitromicin, i njega ima u maloj količini, a ostatak su punila (npr. lauril sulfat, voda itd.).

Ne bih preporučio namješavanje bilo kakvih lijekova iz gotovih API-ja prema procedurama komercijalnih lijekova.

Glutaraldehid sačinjava samo mali dio Seachemovog Excella, a pomoćne tvari su tu s razlogom/zima.
EL-ov EC nije samo otopina glutaraldehida.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Glutaraldehid (formalin) kao DIY otopina za tekuci CO2
« Odgovori #2 u: Listopad 31, 2011, 12:03:36 poslijepodne »
Hm.
Hm hm.
Pročitah tvoj post sinoć i zapravo nisam znao što da ti odgovorim.
Odlučio sam razmisliti pa onda napisati.
Međutim.
Pitam se gdje je granica između hobija i pretjerivanja?
Korištenje egzotičnih kemikalija da bi riješili jednu stvar, ali zatim vjerojatno trigerirali drugu, zatim drugu u treću.

ontopic
Sastav svih lijekova su API (active pharmaceutical ingredients) ili tzv. djelatne tvari, te pomoćne tvari (punila, boje itd).
Pa tako npr. lijek sumamed ima API - azitromicin, i njega ima u maloj količini, a ostatak su punila (npr. lauril sulfat, voda itd.).

Ne bih preporučio namješavanje bilo kakvih lijekova iz gotovih API-ja prema procedurama komercijalnih lijekova.

Glutaraldehid sačinjava samo mali dio Seachemovog Excella, a pomoćne tvari su tu s razlogom/zima.
EL-ov EC nije samo otopina glutaraldehida.

Drago mi je da se pravi kemicar javio u vezi muckanja ovih spojeva,
jer sam si mislila da mi i ne bi bilo pametno igrati se s tim radi isparavanja prilikom muckanja,
a i tako i tako sam skepticna prema koristenju glutaraldehida u akvaristici mada znam da ga u malim kolicinama biljke doista mogu apsorbirati kao dodatni izvor ugljika.
Ono sto me muci jest sto biljke sve ne apsorbiraju odmah u neku svoju zalihu nego on lebdi po vodi i radi tko zna sto mikrobioloskoj fauni dok nije pojeden...  :roll:
Ukratko kako si ti rekao "Korištenje egzotičnih kemikalija da bi riješili jednu stvar, ali zatim vjerojatno trigerirali drugu, zatim drugu u treću.´´
A dobro sad, pomocne tvari nisam uzimala u obzir nego djelatne. Pomocne bi mi trebale za "recept´´.  :D

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Glutaraldehid (formalin) kao DIY otopina za tekuci CO2
« Odgovori #3 u: Listopad 31, 2011, 12:23:54 poslijepodne »
Usput mala razlika je između "lijeka" i "otrova"
Poznato da je su za apsorpciju određenih lijekova potrebni određeni uvjeti.
Pitanje jest da li biljke mogu koristiti glutaraldehid bez određenih pomoćnih tvari.
Međutim bottom line je: čemu to???

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Glutaraldehid (formalin) kao DIY otopina za tekuci CO2
« Odgovori #4 u: Listopad 31, 2011, 15:37:52 poslijepodne »
Samo radi eksperimenta, sa zrtvenim guppyjima i tak... Uglavnom to je bila ideja, vidjeti ima li smisla i moze li se napraviti DIY EC.

Na jednom akvariju su mi ljestve sasvim dovoljne, a u drugi sam bila ulijevala EC da vidim ima li kakve promjene s tim... S ljestvama vidim promjene, nista znacajno jer je to mala kolicina rasvorenog CO2, s ECom ne vidim promjene (u rastu biljaka).

Iskreno biljke su mi najbolje rasle bez filtera i na prozoru, tad sam imala i prepopulaciju kozica a vodu nisam nikad mijenjala, HM se vec bio popeo van stakla (da, zaboravila sam na taj akvarij...)  :D I Walstad bi me natukla da je vidjela KAD je to trebalo biti posisano..  :D Al ponekad imam potrebu preispitati bas to CEMU (netko drugi, il zakaj je kaj izmisljeno...)
Mislim da se iz vlastitog eksperimentiranja moze najvise nauciti, pogotovo nakon natrpavanja mozga s brdom suhe teorije.

NPT je NPT, bez brige, ne napustam ga.  ;)
Sada je samo vrijeme za malo MCI-a... u akvariju koji se za tren oka moze vratiti svojim korijenima bez posljedica.
« Zadnja izmjena: Listopad 31, 2011, 15:45:44 poslijepodne od Iris »

Offline laurencio

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Lokacija: Sesvete
Odg: Glutaraldehid (formalin) kao DIY otopina za tekuci CO2
« Odgovori #5 u: Kolovoz 22, 2012, 11:24:06 prijepodne »
Oživljavanje stare teme...

U njemačkoj je 2008 Gazprom napravio scenu jer je sa glutaraldehidom čistio naftovod

http://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/pipeline-gasprom-will-gift-in-die-ostsee-pumpen-a-537290.html znanstvenici su upozoravali da bi mogao uzrokovati ekocid, te je njemačka vlada pokušala spriječiti korištenje te tvari.


Izgleda da easy carbo imat i drugih derivata sa sličnim svojstvima, znači njegovi dimeri, polimeri koji ne služe za dezinfekciju kao što je to u slučaju glutaraldehida.


Pozdrav