Travanj 25, 2024, 11:07:32 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Znalci-CO2  (Posjeta: 1011 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Znalci-CO2
« u: Studeni 09, 2005, 17:31:00 poslijepodne »




Znači ovako: Zanima me kako izračunati količinu Co2 u vodi??? Imam Jbl-ov tester koji ne valja jer pokazuje stalno istu koncentraciju i to premalo co2,a dogodilo se da se ribe guše,što je bio pokazatelj prevelike količine co2.


Ovo me zanima iz razloga što su mi se u akvariju nastanile sve žive vrste algi koje postoje....prvo su bile samo crne,sad su se pojavile i zelene i smeđe,pa bi naravno dodavala co2 u akvarij u kojem su diskusi-što je ipak malo rizično,ali mislim da se može spriječiti katastrofa baš nekakvim izračunom....


Akvarij je 300 l,lampe su 2x40 w,jednom tjedno dodajem jbl-ovo tekuće gnojivo.Od bilja prevladavaju echinodorusi koji nisu baš brzorastući,što je vjerovatno dovelo do algi.


Pa lijepo molim znalce koji se kuže da pomognu


Mislim da je Aquamike nešto objašnjavao kako se to računa: tvrdoća vode i ph nešto...da se dobije količina co2....i koja je optimalna količina co2 u akvariju,a da ne dođe do katastrofe...ipak su diskusi u pitanju.....Unaprijed hvala!!!

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Znalci-CO2
« Odgovori #1 u: Studeni 09, 2005, 18:17:00 poslijepodne »
Mozda vam ovo pomogne, ne stignem ni pitanje procitati... http://www.akvarijske-ribe.com/tekst.php?ID=25




Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Znalci-CO2
« Odgovori #2 u: Studeni 09, 2005, 18:25:00 poslijepodne »


E bravo Ruki,majstore,baš to mi je trebaloako netko ima još nešto za dodati....izvolite...dapače...bit će mi drago

Offline AquaMike

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 278
Znalci-CO2
« Odgovori #3 u: Studeni 09, 2005, 19:40:00 poslijepodne »


Tabela koju imas u linku jeizracunata poformuli:


CO2=3*KH*10^(7-pH), gde znak "^" predstavlja stupanj.


Dakle ako si u mogucnosti da izmeris KH i pH, ubaci to u formulu i dobices koncentraciju CO2. Mozes koristiti i pomenutu tabelu. Ipak, moram da ti skrenem paznju da su ove kalkulacije (tabela, formula) bazirane na pretpostavci da je prisutan samo bikarbonatni buffer. Ukoliko u vodi imas i neki drugi, napr. fosfatni, kalkulacije ne vaze! Najbolji nacin da se ovo proveri je da prvo izmeris KH i pH vode sa cesme, ako nju koristis, i ubacis to u formulu. Rezultat bi trebao da bude <10, obicno 3-6 mg/l.


Sa tvojim intenzitetom svetla bilo bi dovoljno ako mozes da drzis CO2 na oko 10-15 mg/l, ali do 30 mg/l nema nikakve opasnosti. Pri tome vodi racuna da ti pH ne padne ispod 5.5. Ovakva opasnost pri dodavanju CO2 postoji samo ako ti je KH vrlo nizak, recimo 1-3.


Dodavanje CO2 ce verovatno pomoci u ratu sa algama, ukoliko je CO2 limitirajuci faktor, ali ja bih ti savetovao da obratis paznju i na makronutriente, poimenice NO3 i PO4. Neznam sastav JBL djubriva, ali moguce je da si i tu "kratak", sto je takodje jedan od glavnih uzrocnika algi.
 

Offline riza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
Znalci-CO2
« Odgovori #4 u: Studeni 09, 2005, 19:45:00 poslijepodne »


Co2 ti i nece bas koristit uz takav intenzitet svjetla


Smanji kolicinu tekuceg gnojiva (mozda cak i prestat dodavat), zasadi u jedan cosak kakvu brzorastucu koju ces redovito šišat i izbacivat pa ces na taj nacin i izbacivat visak hranjiva iz vode. Umjesto tekuceg gnojiva stavljaj pod ehinodoruse tabletice, cesce izmjene vode, koje naravno i radis posto drzite diskuse ali samo napomena.


Neritina puzevi jedno 10 komada ili po potrebi
Lokve, Gorski Kotar Hrvatska

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Znalci-CO2
« Odgovori #5 u: Studeni 11, 2005, 00:28:00 prijepodne »
riza jer neritni puzevi jedu bilje? ..nasao sam ih nakon dugo vemena za kupit pa me zanima?
ZG,Vrapče

Offline riza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
Znalci-CO2
« Odgovori #6 u: Studeni 11, 2005, 10:46:00 prijepodne »
Ne, odlicni su za alge, ja ih imam 2, ali da sam znao da su tako dobri stavio bi ih bar jedno 6 komada. Po mom misljenju najbolji puz kaj ga se moze nac za biljni akvarij.
Lokve, Gorski Kotar Hrvatska