Travanj 16, 2024, 11:23:17 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koji preparati za omekšavanje vode?  (Posjeta: 11372 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #25 u: Prosinac 06, 2011, 14:18:02 poslijepodne »
evo prvih rezultata...

u 15 sati koliko je u filteru, spustio sam gH sa 19 na 11 :) sa jednom vrečicom...

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #26 u: Prosinac 06, 2011, 17:51:15 poslijepodne »
Ja bih da sam na tvome mjestu provjerio i pH!

Nisam siguran koliko je pametno tako "naglo" mijenjati parametre vode.
Mnoge ribice su osjetljivije i na promjene pH i gH nego na samu tvrdu vodu na koju se naviknu npr. ramirezi.

Ja bih da sam na tome mjestu smanjio količinu smole za pola.

Smola u filteru se ponaša kao aktivni ugljen, dakle ireverzibilno (nepovratno).
Nakon nekog vremena se zasiti i onda ju je potrebno ili zamijeniti ili regenerirati.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #27 u: Prosinac 06, 2011, 18:01:14 poslijepodne »
mjerio sam i pH on je na 8

stavio sam samo pola, 350 grama umjesto 700 koliko je preporučeno za 300 litara... za sad je sve OK

znam da ju je potrebno mijenjati, našao sam na netu da se ova može koristiti do 2 mjeseca i onda se može ili zamijeniti ili regenerirati u nekakvim otopinama soli...

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #28 u: Prosinac 06, 2011, 18:24:29 poslijepodne »
Jel imaš biljke u akvariju kak su one odreagirale na sniženje GH?
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #29 u: Prosinac 06, 2011, 18:24:59 poslijepodne »
Jel imaš biljke u akvariju kak su one odreagirale na sniženje GH?
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #30 u: Prosinac 06, 2011, 18:25:37 poslijepodne »
Jel imaš biljke u akvariju kak su one odreagirale na sniženje GH?
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #31 u: Prosinac 06, 2011, 18:27:49 poslijepodne »
Jel imaš biljke u akvariju kak su one odreagirale na sniženje GH?
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #32 u: Prosinac 06, 2011, 19:02:27 poslijepodne »
nemam biljke :) nemam ništa u akvariju :)

Offline vlado53

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 188
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #33 u: Prosinac 06, 2011, 21:08:10 poslijepodne »
nemam biljke :) nemam ništa u akvariju :)
[/quote

pametno :up:najbolje je experimentirati u praznom akvariju :klap: :klap:

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #34 u: Prosinac 18, 2011, 10:03:08 prijepodne »
Koristio sam jonske smole i rade odlično, regeneriraš ih jakom otopinom kuhinjske soli, ali pazi, ona se mora isprati da ti ne kvari rezultate testa na ukupnu ili karbo tvrdoću. Glavno je pitanje zašto omekšavati? i naravno  uvijek laka solucija je miješati s kišnicom

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #35 u: Prosinac 18, 2011, 19:39:03 poslijepodne »
jeftinije koristiti samo za vodovodnu vodu prije akvarija, smole su i tako za 'poliranje' vode, finu filtraciju, a u filteru svasta dolazi do nje.
-nebi se za anionski i kationsku trebalo koristiti i kiselina i luzina za potpunu regeneraciju? ako je rjec o istom resinu na koji ja mislim(ove kineske nisam probao) :)

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #36 u: Prosinac 18, 2011, 20:48:02 poslijepodne »
Koristio sam jonske smole i rade odlično, regeneriraš ih jakom otopinom kuhinjske soli, ali pazi, ona se mora isprati da ti ne kvari rezultate testa na ukupnu ili karbo tvrdoću.
Ovo je pogrešno!
Smole se NE regeneriraju sa otopinom soli.
Kationski izmjenjivač se regenerira jakim kiselinama (HCl, H2SO4), a anionski izmjenjivač sa jakim lužinama (KOH, NaOH).
Kako smola adsorbira ione iz otopine, a odpusti H+ i OH- ione, regeneracijom moraš desorbirati te ione i nanovno adsorbirati H+ i OH- ione koji dolaze od kiselina odnosno lužina a ne otopina soli.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #37 u: Prosinac 19, 2011, 10:21:21 prijepodne »
Koristio sam jonske smole i rade odlično, regeneriraš ih jakom otopinom kuhinjske soli, ali pazi, ona se mora isprati da ti ne kvari rezultate testa na ukupnu ili karbo tvrdoću.
Ovo je pogrešno!
Smole se NE regeneriraju sa otopinom soli.
Kationski izmjenjivač se regenerira jakim kiselinama (HCl, H2SO4), a anionski izmjenjivač sa jakim lužinama (KOH, NaOH).
Kako smola adsorbira ione iz otopine, a odpusti H+ i OH- ione, regeneracijom moraš desorbirati te ione i nanovno adsorbirati H+ i OH- ione koji dolaze od kiselina odnosno lužina a ne otopina soli.

  :up:  - i jos moras znati omjer i postupak..
a ja se vec ponadao da ima laksi nacin :D

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #38 u: Prosinac 20, 2011, 11:55:26 prijepodne »
meni su te smole bile sve zajedno - žutkaste boje. I kada bi prestale omekivati (a testovi su bili dobro, nedvojbeno, iz kem laba) onda bi ih provukao kroz otopinu NaCl i opet bi potom spuštale tvrdoću. No, čini se da ste ovdje daleko ispred mene u znanju, a bilo je davno, pa se ni ja ne sjećam sveka točno osim topljenja soli i filtracije kroz nju. Dakle, nema druge nego ostaviti ovo kao 'misteriju prošlosti' ... možda sam sve radio krivo, ali čudi me jer sam omekšavao kroz duži period i uvijek bi išlo nakon 'regeneracije' smole NaClom. Ne znam puno o smoli, ali možda se radi o nekoj drugoj smoli(???). E da - moje stigle iz CocaCola tvornice - oni je koriste za omekšavanje vode i regeneriraju je NaCl-om pa sam slijedi njihove upute.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #39 u: Prosinac 20, 2011, 13:28:07 poslijepodne »
u uputama od ovh koje ja imam piše da se mogu regenerirati u otopini soli (ne znam sad u kojem omjeru jer sam na poslu) i da se mogu koristiti 3-4 puta... pogledao sam malo taj podatak na stranim forumima od ljudi koji su to koristili i svi vele da radi...

e sad ne znam ni ja toliko kemiju (nisam je imao od 8 osnovne) ali budem probao ovo sa soli ako večina veli da radi, onda radi :)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #40 u: Prosinac 20, 2011, 16:18:56 poslijepodne »
ni ja nemam pojma sta je to, klasicne ionske smole kojih ima najvise se regeneriraju kako je navedeno a ovo drugo.. ali uopce mi nije jasno sta sol radi., onda smola otpusti kalcij s sebe pa opet aktivira? to onda samo na kalcij djeluje? inace, ionska bi trebala biti vjecna, bar teoretski, da se moze mnogo puta regenerirati ispocetka. mislim, smola ima puno vrsta i sigurno nije ista, ali ako je navedeno da se moze samo par puta obnoviti znaci da se ipak 'zapusi' i sol nije dovoljna? bar tako logicki izgleda, 3-4x otpusti ione i onda vise nemoze..valjda umjesto kalcija primi i druge stvari pa sama sol vise nije dovoljna

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #41 u: Prosinac 20, 2011, 17:40:52 poslijepodne »
Selektivnost iona (prema ionskoj jakosti) odnosno što se prvo izmjenjuje (gornji ion izmjenjuje donji):
Table 1.
Strong acid cation    Strong base anion
     exchanger          exchanger
Barium                Iodide
Lead                  Nitrate
Calcium               Bisulfite
Nickel                Chloride
Cadmium               Cyanide
Copper                Bicarbonate
Zinc                  Hydroxide
Magnesium             Fluoride
Potassium             Sulfate
Ammonia
Sodium
Hydrogen
Evo opet sebe citiram jer vidim da možda ljudi nisu najbolje shvatili ionsku izmjenu.
Ionska izmjena funkcionira tako da ioni koji imaju veći afinitet (koji stvaraju jaču vezu) putuju iz otopine (vode) na smolu i tamo se vežu, te zamjene ioni koji su već na smoli, koji potom putuju iz smole u vodu.
Gornja tablica kaže da ukoliko se na smoli (kationskoj) nalaze ioni koji su "ispod" mogu zamijeniti ione u otopini ili vodi, koji se nalaze "iznad". Obrnuto nije moguće.
Dakle, hydrogen ili vodikovi ioni, H+ na smoli zamijeniti će ione Na+ u otopini (sodium ili natrij ili Na+). I amonijeve, kalijeve (potassium), itd. Sve iznad.
Regeneracija je suprotan proces iz koncentriranih otopina kiselina i baza.

Tvrdoću sačinjavaju kalcijeve i magnezijeve karbonatne soli.
Kationi su Ca2+ i Mg2+. Anion je CO32-.
Dakle u teoriji moguće je regenerirati smolu otopinom NaCl ukoliko želimo morsku (slanu) vodu.
Jer će se onda regeneracijom konc. otopinom NaCl na smole zalijepiti Na+ i Cl- ioni.
Ionskom izmjenom će se tvrda voda "omekšavati", Ca2+ i Mg2+ ione će zamijeniti Na+ ione, a karbonate Cl- ioni.
Jedne ione si zamijenio drugim.
Tako da regeneracijom smole u NaCl će se izmjenjivati slana voda.

Kada se regeneracija radi konc. kiselinama onda su kationi H+, a konc. bazama OH- ioni.
Izmjenom Ca2+ i Mg2+ ione će zamijeniti H+ ione, a karbonate OH- ioni koji se neutraliziraju i daju vodu. To je pravo omekšavanje vode.
se mjeri iz vode u smoli.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #42 u: Prosinac 20, 2011, 18:04:12 poslijepodne »

Jer će se onda regeneracijom konc. otopinom NaCl na smole zalijepiti Na+ i Cl- ioni.


U pitanju je vjerovatno samo 1 vrsta - tj katioinska smola koja veže Na+. Cl-ioni ostaju u vodi i vežu se na Ca+ione a na na smolu.

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #43 u: Prosinac 20, 2011, 19:12:43 poslijepodne »
U pitanju je vjerovatno samo 1 vrsta - tj katioinska smola koja veže Na+. Cl-ioni ostaju u vodi i vežu se na Ca+ione a na na smolu.
Ukoliko je kationska smola regeneracijom sa kuhinjskom soli će se "mijenjati" iz vode Ca++ ioni i Na+ ioni iz smole. pH bi trebao ostati isti, karbonatna tvrdoća bi ostala ista, a povećao bi se sadržaj natrija, što i nije neko omekšavanje vode!

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #44 u: Prosinac 20, 2011, 20:50:11 poslijepodne »
osim po testeru :)
a zasto onda navode da se moze samo par puta regenrirati, samo da opet odrjesis kesu ili?

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #45 u: Prosinac 20, 2011, 23:03:47 poslijepodne »
ni ja nemam pojma sta je to, klasicne ionske smole kojih ima najvise se regeneriraju kako je navedeno a ovo drugo.. ali uopce mi nije jasno sta sol radi., onda smola otpusti kalcij s sebe pa opet aktivira? to onda samo na kalcij djeluje? inace, ionska bi trebala biti vjecna, bar teoretski, da se moze mnogo puta regenerirati ispocetka. mislim, smola ima puno vrsta i sigurno nije ista, ali ako je navedeno da se moze samo par puta obnoviti znaci da se ipak 'zapusi' i sol nije dovoljna? bar tako logicki izgleda, 3-4x otpusti ione i onda vise nemoze..valjda umjesto kalcija primi i druge stvari pa sama sol vise nije dovoljna
ja sam je koristio dugo i svaki put NaCl-om vraćao u život - to 3-4 puta mi izgleda kao marketinški slogan

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #46 u: Prosinac 21, 2011, 09:52:49 prijepodne »
osim po testeru :)
Pogledaj topice "Pouzdanost testera" i iskustva ljudi koji ih koriste. Zaključak je da nisu pouzdani!
Čista zdravorazumska logika kaže da će se dogoditi to što sam napisao.

a zasto onda navode da se moze samo par puta regenrirati, samo da opet odrjesis kesu ili?
Ne. I ja bih savjetovao da se ne recikliraju u beskraj. U običnoj vodi iz pipe postoji jako puno različitih iona. Svi se oni izmjenjuju na smolama.
Prema podacima analiza vodovoda (http://www.vio.hr/default.aspx?id=44) u Zgb vodi od kationa ima i amonijevih, željezovih, manganovih, natrijevih i kalijevih iona. Uz naravno kalcij i magnezij koji se "mjere" tvrdoćom.
Na smoli ti se oni koncentriraju. I u jednom trenutku ukoliko se snizi pH mogli bi ispadati van.
Postoji i puno drugih iona koji se ne traže pa se tvrdi da ih nema, događa se i to.
Analitika nije nešto što apsolutno izmjeri sve čega ima u vodi.
Moraš nešto tražiti određenom metodom da bi ga našao, npr. ione teških metala ili ione heksavalnetnog kroma poznatog iz filma Erina Brokovich.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #47 u: Prosinac 21, 2011, 20:04:34 poslijepodne »
ma za tester sam se malo zaje...tj.zezo:) posto ljudi tvrde da je voda meksa.
mislim da jos imam negdje isprintanu analizu od prije par god. sto je neki institut radio i popis je puno veci nego ovaj u linku tako da vjerujem da svega ima. a ovo za no3 mi je malo cudno, davno je to bilo ali dok sam testirao vodu iz pipe u par prilika razina nitrata je bila puno veca nego ova navedena, u rangu 30-50mg, moguce da je danas cisca, neznam.
-jos nikad nisam mjenjao samu smolu da ju potpuno zamjenim novom, stim da je samo za vodu iza ro uredaja, ne regeneriram precesto ali prilikom regeneracije uvjek ostane dio kojim mi se neda razdvajat, skidat s posude, cjediljke, itd, pa nadodam nove, mozda 5-10%, vjerujem da je to dovoljno? i jel istina da ju je bolje imati suhu, tj. da se ispusti voda iz posude/filtra u kojem stoji dok se nekoristi? mozda zbog tog snjizavanja ph sto spominjes? negdje sam procitao, nikad radio, ali sada se covjek malo zamisli...

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #48 u: Prosinac 23, 2011, 10:30:56 prijepodne »
-jos nikad nisam mjenjao samu smolu da ju potpuno zamjenim novom, stim da je samo za vodu iza ro uredaja, ne regeneriram precesto ali prilikom regeneracije uvjek ostane dio kojim mi se neda razdvajat, skidat s posude, cjediljke, itd, pa nadodam nove, mozda 5-10%, vjerujem da je to dovoljno? i jel istina da ju je bolje imati suhu, tj. da se ispusti voda iz posude/filtra u kojem stoji dok se nekoristi? mozda zbog tog snjizavanja ph sto spominjes? negdje sam procitao, nikad radio, ali sada se covjek malo zamisli...
Meni još nije jasno kako ti radiš ionsku izmjenu.
I kakvu RO vodu sad spominješ.
Reverzna osmoza je druga metoda dobivanja deionizirane vode, a ionska izmjena je druga.
Što se tiče ostavljanja smole na suhom, moguće je ali joj se onda volumen jako smanji i pri sljedećoj rundi (rekli bismo šarži) potrebno je ostaviti malo dulje da nabubri. To se mora paziti jedino pri početnom punjenju bačve smolom, da ne bi došlo do velikog povećanja volumena smole.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koji preparati za omekšavanje vode?
« Odgovori #49 u: Prosinac 29, 2011, 23:14:55 poslijepodne »
Kad god sam "nabavljao" ili dobio DI smolu uvijek je bila vlažna, čak i kad je došla u origigi pakiranju