Travanj 23, 2024, 20:27:19 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Blue exit i Alg exit  (Posjeta: 17238 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dreamer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #50 u: Siječanj 04, 2014, 03:17:50 prijepodne »
Evo malo mojeg iskustva s algama. Dakle cijano, pokušavao sam sve moguće savjete zamračivanja izmjene vode, dodavanje soli, kondicioniranja vode i ništa smrdilo je sluzava paučina se stvarala po pijesku i biljkama, jedna platy ribica uginula u to vrijeme baruštine.

Nakon tretmana eritromycinom u roku nekoliko dana u potpunosti sam se riješio cijano bakterije. Dakle zaključak zaboravite sve priče cijano bakterija je bakterija i kako samo ime kaže iako se je (netočno) naziva algom najlakše ćete je ubiti antibiotikom i osigurati da se ne pojavljuje.

Epilog nakon tretmana eritromycinom više se nikada nije pojavila a prošlo je od tada više od godine dana možda i dvije.

Problem drugi. Sitnodlakava zelena alga u startu dlacice 1-2mm a ako se zapusti bude kao kosa i do 2-3 cm. Stvara se na listovima staklu po drvu. Rješavam se je na način šišanja lišća, struganja stakla ali nikad je se nisam u potpunosti riješio iz akvarija.

Od kemije probao Algumin uspori rast i ako sve očistim neko vrijeme je OK samo je alge u tragovima a onda čim prestanem s alguminom ili zapustim akvarij zelena bukne.

Pitanje ima li učinkovito sredstvo za sitnu zelenu dlakavu. Očito se radi o sporama ili kako se vec zelena razmnožava koje treba s nečim eradicirati. Bajke o zamračivanju, promjeni vode periodima svjetla su OK ali ako imamo živu stanicu u akvariju u ovom slučaju stanicu alge ne možemo je imho ubiti s manje svjetla niti s manje hrane. Jer svjetla i hrane će uvjek biti.

Eh da ima li netko taj Algexit za podijeliti za probu podijelti trošak kupovine ili neku kombinaciju? (Rijeka,Istra) Hvala!


 









Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #51 u: Siječanj 04, 2014, 10:23:30 prijepodne »
Alge su više manje sastavni dio biljnog (i životinjskog) svijeta.
One su indikator da je sve ok u akvariju.
Ukoliko nije eksplozija algi (tzv algae boom) zbog poremećenih nitrata/fosfata ja ne bih koristio kemiju.
Zatim je tu bitno svjetlo (prejako).
Te konačno količina biljaka koja je bitna zbog omjera nutrijenata.
Ja bih preporučio prvo kontrola parametara vode i filtracijom, zatim bih se pozabavio svjetlom.
I budite strpljivi!
Svi više manje imaju problema sa algama.
Navedeni preparati su instant rješenja i najbolje ih je koristi ukoliko alge sporo rastu ili stagniraju, jer to znači da smo sve prethodne uvjete ispunili.
Onda ih preparatima skroz uklonimo.
Ukoliko imate eksploziju algi, nakon tjedan ili mjesec će se problem vratiti.

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #52 u: Siječanj 04, 2014, 11:30:14 prijepodne »
Ja sam imao problema sa cijano, uisto sam probao sve živo i nakraju je pobijedio eritromicin, od tada je prošlo skoro god dana bez algi, ima ponešto crne čupave na priljepku od grijača, ali to je toliko malo da sam ostavio sijamskom algojedu da čupka kada se sjeti, u svoj toj borbi sa cijano sam naletio na dosta članaka po netu, večina je govorila o disbalansu n-p-k omjera, našao sam tjednu dozu koja odgovara mom akvariju
Akvarij 50 L
Rasvjeta 2x15w 6500K štedne, 9 sati period
Filter expo 500
Co2 boca 1bps 24/7
N 10 ppm
P 1 ppm
K 10 ppm
CSM+B 4 ml tjedno
od kada sam uveo taj režim nema problema sa algama

Sent from my PAP5430

Offline Dreamer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #53 u: Siječanj 05, 2014, 14:39:46 poslijepodne »
Nakon svega moj zakljjučak je ako imamo živu algu u akvariju koji ima uvjete za život riba i biljaka sve ove tehnike zamračivanja smanjenja svjetla mogu samo djelom popraviti situaciju ali ako će u akvariju preživjeti biljke i ribe još daleko lakše će preživjeti alge.

Moje je mišljenje iz iskustva s cyanobakterijom da jedino eradiciranjem tj. samo uz pomoc algicida se moze rjesit potpuno problem algi jer sve druge metode će čim se stvore povoljni uvjeti omogućiti ponovni jednak razvoj algi.

Ako netko ima viška AlgExita i voljan je prodati manju količinu neka se javi porukom bio bih zahvalan.  :)
« Zadnja izmjena: Siječanj 05, 2014, 14:56:17 poslijepodne od Dreamer »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #54 u: Siječanj 05, 2014, 16:51:25 poslijepodne »
Zadnjih 2 mjeseca imao sam velikih problema sa mutnom zelenom vodom. probao sam sve pa i Algexit. Mutnu vodu sam tek sada sredio u 3 dana sa UV lampom, ali nakon mjesec dana dodavanja Algexita crna čupava sa listova sporih biljaka je skoro sasvim nestala. Čudno, ima je još na najtamnijim mjestima na anubiasu, ali puno manje nego prije. Ta moja crna čupava mi nije bila problem, smatrao sam ju nužnim zlom, čak mislim da se u zadnjih godinu dana dosta smanjila, jedino mi je bila ružna na tepih bilju pri prednjem staklu.

Offline Dreamer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #55 u: Siječanj 05, 2014, 17:35:38 poslijepodne »
Izvrsna ideja UV lampa praktično ubija dobar dio organizama koje prodju ispod UV lampe. Ovo je skoro kao u prirodi gdje imamo UV u obliku sunca. Opet se ponavlja teorija bez eliminacije uzročnika problem ne možemo potpuno riješiti. Vrlo vjerojatno UV na neki način ubija alge ili onesposobljava spore za daljnje razmnožavanje.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #56 u: Siječanj 05, 2014, 17:40:22 poslijepodne »
Može jedno malo neobično pitanje? Koje boje je vaš AlgExit? Kupio sam ga prije godinu dana možda, a u međuvremenu sam zaboravio da ga imam, sad sam ga pronašao, ali je malo čudne boje. Čak postoji mogućnost da se radi o otopini CSM+B kojeg sam stavio u bocu od AlgExita i zaboravio na to :D Znači koje boje je i ima li kakav miris?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #57 u: Siječanj 05, 2014, 17:48:00 poslijepodne »
Pa sad izvrsna ideja.... zadnje što mi je preostalo :D. A zna se na koji način UV uništava mikroorganizme, pa i alge - oštećuje im DNK pa ako ih i ne ubije postanu nesposobne za razmnožavanje. Bar se nadam da je ova moja jeftina JEBO lampa sposobna za tako nešto, jer postoji prilična haranga na jeftine kineze. Moja se za sad pokazala izvrsnom. Postoji i meni prilično mutna priča o redox potencijalu kojeg UV lampa podiže, a bakterije i alge ne vole visok redox. Kako bilo, crna čupava nje nestala zbog UV lampe nego zbog Algexita ili sinergije mutne vode i mojih pokušaja - od totalne higijene akvarija, zamračenja i smanjene rasvjete, stalnih izmjena voda, dodavanja FFM-a...

Algexit je proziran, slabo crvenkast. Miris je kiseli.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #58 u: Siječanj 05, 2014, 17:48:56 poslijepodne »
Ima neki slab miris...jedva se osjeti..tekucina je maltene prozirna..lagano zuckasto zelena...ali laagano..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #59 u: Siječanj 05, 2014, 18:12:27 poslijepodne »
Može jedno malo neobično pitanje? Koje boje je vaš AlgExit? Kupio sam ga prije godinu dana možda, a u međuvremenu sam zaboravio da ga imam, sad sam ga pronašao, ali je malo čudne boje. Čak postoji mogućnost da se radi o otopini CSM+B kojeg sam stavio u bocu od AlgExita i zaboravio na to :D Znači koje boje je i ima li kakav miris?
Kakav ti je na okus? Sorry...nisam izdrzao :)

--------------------------------
sa telefona....sorry na greskama

pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #60 u: Siječanj 05, 2014, 18:33:38 poslijepodne »
Može jedno malo neobično pitanje? Koje boje je vaš AlgExit? Kupio sam ga prije godinu dana možda, a u međuvremenu sam zaboravio da ga imam, sad sam ga pronašao, ali je malo čudne boje. Čak postoji mogućnost da se radi o otopini CSM+B kojeg sam stavio u bocu od AlgExita i zaboravio na to :D Znači koje boje je i ima li kakav miris?
Kakav ti je na okus? Sorry...nisam izdrzao :)

Nije loš...al FFM je bolji :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #61 u: Siječanj 05, 2014, 18:36:03 poslijepodne »
Može jedno malo neobično pitanje? Koje boje je vaš AlgExit? Kupio sam ga prije godinu dana možda, a u međuvremenu sam zaboravio da ga imam, sad sam ga pronašao, ali je malo čudne boje. Čak postoji mogućnost da se radi o otopini CSM+B kojeg sam stavio u bocu od AlgExita i zaboravio na to :D Znači koje boje je i ima li kakav miris?
Kakav ti je na okus? Sorry...nisam izdrzao :)

Nije loš...al FFM je bolji :D
:zagrljaj: :zagrljaj:
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #62 u: Siječanj 06, 2014, 11:56:19 prijepodne »
Niste čuli za akva koktel: čašica rakije (prema xmaticu mjera za izmjenu vode) FFM-a, čašica AlgExita i litra vodke.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #63 u: Siječanj 06, 2014, 14:28:38 poslijepodne »
Izvrsna ideja UV lampa praktično ubija dobar dio organizama koje prodju ispod UV lampe. Ovo je skoro kao u prirodi gdje imamo UV u obliku sunca. Opet se ponavlja teorija bez eliminacije uzročnika problem ne možemo potpuno riješiti. Vrlo vjerojatno UV na neki način ubija alge ili onesposobljava spore za daljnje razmnožavanje.

Nije tocno da UV lampa i sunce imaju isti efekt sterilizacije. UV lampa daje UVC dio spektra koji rastvara DNK, sunce isijava cijeli UV spektar ukljucujuci i UVC, međutim Zemljina atmosfera propusta samo UVA i UVB, filtrira stetan UVC spektar.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Dreamer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #64 u: Siječanj 07, 2014, 13:45:41 poslijepodne »
Thanks na pojasnjenju nisam mislio da lampa i sunce imaju isti princip vec sličan. Usput rečeno ima li netko Algexit viška za prodati? Uz doziranje Algumina prema uputi, redovito ciscenje i promjenu vode  i dalje mi se u akvariju uz rasvjetu javljaju sitne dlacice one zelenkaste alge.

Više mi je dosta ne znam sto napraviti ili sve rastaviti i krenuti iz pocetka (uz mogucnost da će na nekom pužu ili ribi ostati komadić alge i opet nisam nista napravio) ili pokusati s Algexitom?

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #65 u: Siječanj 07, 2014, 14:38:55 poslijepodne »


Više mi je dosta ne znam sto napraviti ili sve rastaviti i krenuti iz pocetka (uz mogucnost da će na nekom pužu ili ribi ostati komadić alge i opet nisam nista napravio) ili pokusati s Algexitom?

To nema smisla jer spore alga su i u zraku koji dises i u vodi koju pijes... Ako im odgovaraju uvjeti, razvit ce se...

Offline Dreamer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #66 u: Siječanj 08, 2014, 01:50:30 prijepodne »
Po toj logici i cijanobakterija je u 'zraku' i samo čeka da joj se razviju povoljni uvjeti? Ne bih se složio, recimo cijanobakterija nakon eradikacije eritromycinom se više nikad nije pojavila u akvariju a ne možeš reći da nema dobre uvjete kad druge alge rastu.

(Pravi razlog je da je infekcija cijanobakterijom došla putem ribama i/ili biljem iz shopa koji je nešto kasnije imao totalni napad cijanobakterije u velikim akvarijima od 400+ litara koji imaju izvrsne uvjete.

Ili  primjer kratkodlake končaste zelene alge. Po mojoj procjeni došla je s nekim biljem. Ako je tvoja teorija točna da su alge 'svugdje' i da samo čekaju pravi trenutak  zašto kratkozelena alga naprosto buja, a nema drugih algi?

I dalje tražim AlgExit ako netko prodaje manju količinu...  -?
« Zadnja izmjena: Siječanj 08, 2014, 01:53:39 prijepodne od Dreamer »

Offline Dreamer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #67 u: Siječanj 08, 2014, 01:52:06 prijepodne »
I dalje tražim AlgExit ako netko prodaje manju količinu... ili ako netko želi da podijelimo trošak kupovine Algexita u Rijeci ili Istri -?
« Zadnja izmjena: Siječanj 08, 2014, 01:56:10 prijepodne od Dreamer »

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #68 u: Siječanj 08, 2014, 17:01:57 poslijepodne »
Mene čudi da Eritromycin djeluje na ciano koja je gram-negativna, a opće poznato je da on djeluje na gram-pozitivne bakterije.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #69 u: Siječanj 08, 2014, 17:50:52 poslijepodne »
Po toj logici i cijanobakterija je u 'zraku' i samo čeka da joj se razviju povoljni uvjeti? Ne bih se složio, recimo cijanobakterija nakon eradikacije eritromycinom se više nikad nije pojavila u akvariju a ne možeš reći da nema dobre uvjete kad druge alge rastu.

(Pravi razlog je da je infekcija cijanobakterijom došla putem ribama i/ili biljem iz shopa koji je nešto kasnije imao totalni napad cijanobakterije u velikim akvarijima od 400+ litara koji imaju izvrsne uvjete.

Ili  primjer kratkodlake končaste zelene alge. Po mojoj procjeni došla je s nekim biljem. Ako je tvoja teorija točna da su alge 'svugdje' i da samo čekaju pravi trenutak  zašto kratkozelena alga naprosto buja, a nema drugih algi?

To nije teorija nego činjenica. A razlog zakaj ti ne bujaju sve alge nego samo neke je taj kaj raznim algama odgovaraju razni uvjeti - osvjetljenje, razine i omjer nitrata/fosfata, amonijak, željezo, količina CO2 itd. Npr. zelena točkasta se javlja kad su fosfati niski, crne čupave se povezuju s niskom koncentracijom CO2 itd.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #70 u: Siječanj 08, 2014, 17:57:32 poslijepodne »
Algexit je proziran, slabo crvenkast. Miris je kiseli.

tekucina je maltene prozirna..lagano zuckasto zelena...ali laagano..

Moj je mutno tamno crven i u njemu ima neke plijesni. Mislim da sam natočio CMS+B unutra i zaboravio. I onda dodam 6 ml u 60 litara akvarij svaki tjedan i čudim se kaj zelena končasta buja umjesto da umire :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #71 u: Siječanj 08, 2014, 23:15:45 poslijepodne »
hehe, a možda ja i nisam tako senilan u odnosu na prosijek  :-[

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #72 u: Siječanj 09, 2014, 15:09:21 poslijepodne »
easylife blueexit 0 bodova što se tiče cijanobakterije u mojem akvariju  :down:

Offline Dreamer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #73 u: Siječanj 09, 2014, 22:47:00 poslijepodne »
Hmm čudno jer po testovima bi trebao djelovati no pokušaj nabaviti eritromycin, definitivno ubija cijanobakteriju vec nakon prve primjene  :up: dobro ubije i dobar dio ostalih bakterija no to je sad druga prica. Eritro je kao da slikovito bacis atomsku bombu u akvarij potamanit ce ti sve sto stigne, dezinficirat ribice (bez fatalnog ishoda) i samo dobro dezinficiraj i pribor razne mrezice kantice odstajalu vodu ako imas negdje i slicno i cijano si se rijesio.

Nakon th. kažu potrebno je neko vrijeme da ti se bio filter obnovi iako po nekim teorijama eritromicyn ne ubije sve kolonije iz bio filtera.
« Zadnja izmjena: Siječanj 09, 2014, 23:04:36 poslijepodne od Dreamer »

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Blue exit i Alg exit
« Odgovori #74 u: Siječanj 10, 2014, 08:19:24 prijepodne »
eritromicin je riješio odmah