Travanj 23, 2024, 09:36:54 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Prljava voda  (Posjeta: 642 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
Prljava voda
« u: Lipanj 24, 2011, 16:50:22 poslijepodne »
Pozdrav!

Opet problemi. Radi se o hladnovodnom akvariju, 4 male zlatne unutra, 2 ancistrusa, uobicajeni panjevi, biljke i slicno, sve je odlicno funkcioniralo, voda bistra i cista, bez ikakvih problema. Medjutim, unazad par dana, voda se jako zaprljala, pobijelila, s hrpom kojekakvih sitnih cestica koje plivaju u njoj, neke su bijele, druge su onako kao strunuto "nesta", izgleda odvratno. Pored toga, voda ima i onaj specifican miris, lagani smrad se osjeca. Podloga je bez obzira na usisavanje puna istog tog smeca, koje je nemoguce sve pokupiti i usisati koliko ga ima.

Napominjem, akvarij nije novi, nije nedavno postavljen, vec dobra 2 mjeseca funkcionira bez greske. Jedina intervencija u akvariju je bila zamjena mjesta panju a i panju b, drugim rijecima, prilikom redovne izmjene vode, zamjenio sam mjesta panjevima, i stavio jedan novi komadic koji do tada nije bio u akvariju, ali je ociscen, kuhan i sve ostalo. Sve ovo se pojavilo unazad par dana. Problem sam privremeno rijesio s aktivnim ugljenom, 2 dana je bio u filteru, voda se razbistrila i procistila, medjutim vec sljedece jutro od vadjenja ugljena opet je pocela mutiti, i pojavilo se to plivajuce smece. Dio tog smeca pliva i na samoj povrsini, izgleda kao mali crvici tamne boje, medjutim siguran sam da nije nista zivo, i da nista nepoznatog porijekla nije moglo uci u akvarij. Nista od riba, biljaka i slicno nije dodavano u zadnje vrijeme.

Nije mi jasno sto se desava, a jos manje kako da to rijesim, osim aktivnim ugljenom, ali njega bas nebih drzao dugo u akvariju. Jedina ideja koju ja imam je povaditi sve van, ribe smjestiti u nekakve kante i slicno (u ovoj vodi u kojoj su sad), oprati, dezinficirati sve temeljito, i ponovno ga postaviti i sloziti, te poceti cikliranje, eventualno uz koristenje dijela ove vode koja je vec u akvariju, ali to mi je nekako jako upitno......S obzirom da su zlatne u igri, neznam kako bi prezivjele tih 2-3 tjedna u nekakvoj kanti, bez filtracije?

Ili netko ima neku bolju ideju, jer ove uobicajene poput izmjene dijela vode, usisavanja i slicno uopce ne daju rezultate, osim ako cu 2 puta dnevno mjenjati vodu? Da, znam da mi kronicno nedostaje barem jedan misgurnus za ciscenje dna, vjerovatno tog smeca nebi ni bilo u tolikoj mjeri, ali sve da ga u ovom momentu i stavim, cisto sumnjam da ce u nekom razumnom roku moci sve pocistiti, a da to ne bude prekasno za ostale stanovnike akvarija.....