Travanj 24, 2024, 16:52:14 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zelena voda neugodnog mirisa  (Posjeta: 6520 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Xena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 857
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Čakovec
  • Ciklidić
Zelena voda neugodnog mirisa
« u: Veljača 04, 2004, 23:36:00 poslijepodne »


Imam akvarij od 30 litara.U njemu su zlatne ribice,pajčolanka i čistač.Akvarij je star 1 mjesec.To znači da sam početnik i da baš nemam puno iskustva s tim.U njemu je unutarnji filter MICRON(200 l /h) s aktivnim ugljenom kojeg mijenjam jedanput na mjesec.Problem je u tome što je voda jako brzo prljava (zelena) i ima jaaako neugodan miris.Morala bih je mjenjati svaka dva dana.Mislim da ribe ne hranim previše,stavljam im pripremu za vodu i redovito čistim filter (svaki tjedan).Ne znam šta dalje.












Offline zmadaric

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 461
    • http://gameroom.com/h2o
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #1 u: Veljača 04, 2004, 23:46:00 poslijepodne »
Filter moraš prati u toj vodi, ne u vodi iz slavine... Što znači da ga pereš u vodi iste temp. jer ako radiš hladnom ili toplom vodom umiru bakterije koje vodu čine čistom:-)
Nabavi veći akvarij, bar 100 l.
Manje hrani i redovito usisavaj ostatke, ukoliko ih ima s dna...
Filter mora biti adekvatan, pereš ga 1 u 3 tjedna ili 4 tjedna (tako radima ja). Voda je jedino što mijenjaš često, ali u principu 1Xtjedno...
Kako je kod tebe stanje alarmantno... radi ti češće dok se sve to ne ustabili...
Ako ti akvarij stoji na direktom svjetlu, najbolje ga makni, jer se tako stvaraju alge...
Nadam se da sam nešto pogodio:-)
p.s. ne kupuj nove ribe jer je ovo za tako mali akvarij sasvim dovoljno... Inače novi akvarij i nije tako skup, a ribice će se u njemu puno bolje osječati. Svakako izaberi akvarij od bar 70 cm kako bi mogle puno plivati...
Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu....

Offline Xena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 857
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Čakovec
  • Ciklidić
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #2 u: Veljača 05, 2004, 00:32:00 prijepodne »


Hvala na savjetima,jer stanje u njihovom akvariju je doista kritično.Iskreno, mislila sam da je akvarij premali, ali dok sam ga kupovala to nisam znala.Pričekat ću još malo a onada ću im kupiti veći akvarij,a do tada ću se nekako snalaziti uz vaše savjete.


Koliko ribicama treba vremena da postignu svoju maximalnu veličinu?


Gdje se možekupiti usisavač za dno akvarija, u Čakovcu ili Zagrebu?

Offline dejky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #3 u: Veljača 05, 2004, 00:55:00 prijepodne »


Eto, ja isto imam dva teleskopa, palčulanku, ancitrusa i dva korića u 30lit! Za koji dan ću nabaviti veći od 50lit! Imam i hang on filter AQUACLEAR protoka 378 l/sat! U početku kad sam nabavio filter, voda je znala biti mutna, no sad se sve stabilizovalo i voda je bistra i ako nemam biljke osim malog komada mahovine ! Mjenjam trečinu vode svaki tjedan! U principu zlatne više prljaju pa i filtracija treba biti snažnija!


Tu je još podloga! Za zlatne ne valja skroz sitan šljunak ili pijesak, več krupnije kamenje! Ostaci hrane i dreka se znaju u vući u sitan pijesak i onda se počne to raspadati tepočnu bujati bakterije i dolazi do neugodnog mirisa i mutne vode! Ja podlogu i nemam!Na dnu imam par večih kamena, drvo i špilju i jednu svilenu biljku! Ostaci hrane se nemaju gdje zavući, pa ih ribe mogu pojesti i kasnijelako sa dna tako da se hrana ne raspada!! I sve mištima Ok u akvariju!


Edited by: dejky
 

Offline Xena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 857
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Čakovec
  • Ciklidić
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #4 u: Veljača 05, 2004, 01:02:00 prijepodne »


Ja sam maknula ukrasni šljunak,ali stanje se i nije baš nešto popravilo.Na dnu zasad nema ničeg.Ni kamenja, ni biljaka.Možda je filter preslab,ali mislima da ne bi smio biti jer je kupljen za tu litražu vode.

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #5 u: Veljača 05, 2004, 08:49:00 prijepodne »


Xena, a sta imaš u filteru osim ugljena?


Filter NIKAKO ne bi smjela tako često čistiti, jer time prekidaš nitrifikacijski proces kojim bakterije rastvaraju štetne tvari iz vode. A i kad ga čistiš, čistiš 2/3 materijala, tako da mikrobi zaduženi za taj proces ostanu u filteru, i onda se ponovo rašire po filtermaterijalu (spužva, filter-vata i ostalo).


Šljunak ne smeta, štoviše, čini okoliš prirodnijim. Ubaci i koji kamen, samo ga dobro oribaj i opkuhaj da ga dezinficiraš.
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline Xena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 857
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Čakovec
  • Ciklidić
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #6 u: Veljača 05, 2004, 10:12:00 prijepodne »


U filteru je osim ugljena i tanka plava spužva.Uz filter sam dobila i deblju spužvu koja može ići i bez ugljena.Da li je to možda bolje?


Filter čistim često jer se jako brzo zaprlja.

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #7 u: Veljača 05, 2004, 10:46:00 prijepodne »


Stavi u filter obje spužve i to tako da kad se prva, manja, zaprlja nju samo ispereš a drugu ne vadi. Filtracija ne podrazumijeva samo krupne fizičke čestice, nego i biološko razlaganje štetnih tvari unutar filtra.
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline Annnnnchi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
    • http://www.croatian-dream.com
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #8 u: Veljača 05, 2004, 11:33:00 prijepodne »


Xena, mislim da ti ugljen u filteru ne treba. Ako je akvarij star mjesec dana znači da je još u postupku 'stabilizacija' života u njemu. Prerano si stavila ribice u njega, ali što je- tu je.


Usisavač za akvarij možeš kupiti u pet shopovima (pitaj u Ljubimcu, najpovoljniji su). www.ljubimac.hr


Nisam baš detaljno čitala postove, imaš li prirodnog bilja u akvariju?

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #9 u: Veljača 05, 2004, 12:42:00 poslijepodne »


Da sam na tvom mjestu i da imam taj problem, ovako bi napravila : Stavila bi 30 l vode da odstoji te stavila u nju sredstva za deklorizaciju..., kupila ili nabavila nekoliko biljčica, ribice izvadila u posudicu, dobro oprala akvarij, a filter tj. medije oprala u staroj vodi. Sve bi nanovo namjestila, vratila ribice, te ubuduće pazila da bacam manje hrane u akvarij (napisala si da ribice ne hraniš previše, ali pazi na to da nikada ne padne hrane dolje, no dobro imaš i čistaća, ali previše hrane ne valja), i naravno rjeđe čistila filter (uvijek samo u staroj akvarijskoj vodi, gore su ti lijepo objasnili zašto to). Nisi napisala kakvo osvjetljenje imaš! U svakom slučaju ništa se ne postiže preko noći, ali malo pomalo, sredit će se stvari potpuno.
 

Offline skulenov

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #10 u: Veljača 05, 2004, 13:43:00 poslijepodne »


ja sam cuo za tipa kaj je imo 20l morski akvarij.


uz pravilnu 'njegu' zapremina nije toliko vazna-naravno nemres sad utegli od 2l napravit akvarij-teoretski mozda :)
2,718281828182

Offline zmadaric

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 461
    • http://gameroom.com/h2o
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #11 u: Veljača 05, 2004, 22:30:00 poslijepodne »
Čuj ovo s 20 l morskim akvarijem je smiješno...
Imam teglu od 20 lit., idem stavit malo soli, pa da vidimo
Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu....

Offline dejky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #12 u: Veljača 05, 2004, 23:16:00 poslijepodne »
A i sve zavisi kakav je filter i njegova moć filtracije! Nisi svi filteri dobri za akvarijske ribice!
 

Offline zmadaric

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 461
    • http://gameroom.com/h2o
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #13 u: Veljača 06, 2004, 00:10:00 prijepodne »
Slažem se! Ma kvaliteta je kvaliteta zna se!!! Nećemo reklamirati
Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu....

Offline Xena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 857
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Čakovec
  • Ciklidić
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #14 u: Veljača 06, 2004, 00:15:00 prijepodne »


Trenutno nemama ništa od biljaka (bilo bi mi sve to previše za početak), od rasvjete nemam ništa osim prirodnog svjetla,a koliko vidim da je i to jedan od uzroka zašto mi se pojavljuju alge


Htjela bih kupiti novi veći akvarij sa već ugrađenom rasvjetom i nadam se da će to biti ok.


Danas sam kupila sredstvo za kontrolu algi u akvariju ALGA CONTROL, pa me zanima da li je to u redu,da li ne šteti ribama.Ima li netko iskustvo s tim


Hvala na svjetima.

Offline zmadaric

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 461
    • http://gameroom.com/h2o
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #15 u: Veljača 06, 2004, 00:26:00 prijepodne »
Xena-makni akvarij sa svjetla-direktnog. To sredstvo nije dugoročno riješenje. Akvarij mora biti dobrih dimenzija i oko 100 l., može i 80-ak.... Ali za te ribe što imaš-više ti riba za sada ne treba.
Ne troši novce za suvišne stvari! Radije štedi za veći akvarij!
Bez rasvjete ti ni jedna biljka neće dugo živjeti u akvariju! Bolje ne pokušavaj, dok ne središ rasvjetu. Prije kupovine bilja raspitaj se kod nas akvarista imamo li kakvih biljaka, jer trgovci često uvale terarijske biljke ili neadekvatne za naš akvarij (npr. zahtjevna biljka na slaboosvjetljeni akvarij)! Osim toga zlatne ribice trgaju bilje, pa moraš se posavjetovati koju biljku kupiti... Za to služi i ovaj forum.
Jasenka ti je dala dobar savjet pa učini kako ti je rekla...
Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu....

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #16 u: Veljača 06, 2004, 08:54:00 prijepodne »


20 l morski akvarijinormalna su pojava... postoji cijela grana akvaristike, tzv. "nanoreef" koja se bavi akvarijima ne većim od 30 l. Upravo je nevjerojatno kako to može lijepo izgledati.


A što se tiče "bilje bi mi bilo previše" teorije - akvaristika podrazumijeva stvaranje nekakvog okružja u kojem će se sva bića u akvariju osjećati više-manje "kao kod kuće". A to je svakako nemoguće bez bilja.


Ali zbilja nemoj žuriti, sad pomalo održavaj ovo što imaš, a Jasenkin savjet je zbilja O.K., tako češ vjerojatno riješiti večinu problema. Kreni sa logističkom pripremom za drugi, veći akvarij. O svemu se lijepo raspitaj, prije bilo kakve kupovine navrati ovamo po savjet i tako češ proči puno jeftinije.
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline dejky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #17 u: Veljača 06, 2004, 18:36:00 poslijepodne »
Ja nemam rasvjetu, niti biljaka ali mi je akvarij na zaklonjenom mjestu od sunca i nisam nikada imao problema sa vodom, osim što mi se par puta zamutila al to je valjda dok se filternije ustalio! U filteru imam non stop aktivni ugljen i veliki komad spužve i još u njega može stati filtracijskog materijala! Ja sam čuo da su najbolji filteeri za zlatne ribice oni vanjski, hang on i kanisterski! Skoro na svim slikama hladnovodnih akvarija koje sam vidio na netu preovladavaju takvi filteri! Ne može se svaki filter boriti sa onim što zlatne uprljaju! Ti vanjski imaju veću zapreminu filtracijskog materijala pa je i filtracija bolja!
 

Offline andrija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #18 u: Veljača 11, 2004, 20:35:00 poslijepodne »
usisavac za dno akvarija moze se i sam napraviti, pogledaj na stranici www.nimico.co.yu/aquaria pod uradi sam, usisavac za dno akvaria, tamo je lijepo objasnjeno kako ga se moze jednostavno napravit i kod kuce
Sesvetski Kraljevec/Zagreb/Hrvatska

Offline Xena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 857
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Čakovec
  • Ciklidić
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #19 u: Veljača 11, 2004, 23:03:00 poslijepodne »
Kasno, već sam ga kupila.Dobro nije ni tako skup.Oko 30 kn.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #20 u: Veljača 12, 2004, 07:36:00 prijepodne »
Čuj ovo s 20 l morskim akvarijem je smiješno...


Nego to se zove nanoreef, i to je kao jedna vrst bonsai reefa. Vani su jako popularni.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Zelena voda neugodnog mirisa
« Odgovori #21 u: Veljača 12, 2004, 08:02:00 prijepodne »


ovo je nekih 50ak litara.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti