Travanj 25, 2024, 11:19:39 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Previše co2 u vodi?  (Posjeta: 6663 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Previše co2 u vodi?
« u: Svibanj 22, 2009, 20:46:40 poslijepodne »
Kako prepoznati prezasičenost vode sa co2 prije nego mi stigne drop checker koji sam naručio? Naravno i prije nego ribice proplivaju leđno?
Rijeka - Hrvatska

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #1 u: Svibanj 22, 2009, 21:20:43 poslijepodne »
tad je i promjena pH bar sam to kod mene vidio,ovako,ribice se odjednom počnu češat(kao da imaju nametnike...)ali to govorim o zdravim ribicama(zebrice kod mene),tad je smjesa bila dosta jaka pa sam odvrnio čep da ne ide CO2 kasnije sam naučio dozirat kako Bog zapovijeda..Dakle nije mi se to u početku samo jednom desilo..pa sam tu radnju povezao sa tim
eto to je to
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #2 u: Svibanj 28, 2009, 14:04:28 poslijepodne »
u kritičnim fazama ribe na površinu dolaze po zrak. To je već faza kad dolazi do trovanja co2 i smrti ribica. Najbolje što prije promjenit što veću količinu vode. Ne stavljati pumpu za zrak jer presporo djeluje.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #3 u: Svibanj 28, 2009, 14:06:43 poslijepodne »
Da,kad ribice idu uz površinu moraš brzo reagirati kako Cigo govori.Koliki ti je akvarij i što koristiš za CO2?

Offline Nana dj

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Lokacija: ĐAKOVO-UMAG
    • Aquasvijet
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #4 u: Svibanj 28, 2009, 14:14:26 poslijepodne »
Dogodilo mi se prije par dana da su mi sve ribe bile na površini zbog prezasićenosti sa CO2 pa sam izlaznu cijev od filtera namjestila tako da su mlazovi vode pljuskali po površini.Nakon 10-tak minuta sve se vratilo u normalu uz to što sam smanjila 'dotok' CO2 u akvarij.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #5 u: Svibanj 28, 2009, 15:51:39 poslijepodne »
obvezno DC i moraš napravit kh4 otopinu, ako misliš imat precizne rezultate, jer bez toga ti je kao da ga i nemaš, neovisno što na svim uputstvima piše da se stavlja akvarijska voda u njega.

Offline Nana dj

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Lokacija: ĐAKOVO-UMAG
    • Aquasvijet
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #6 u: Svibanj 28, 2009, 16:01:56 poslijepodne »
Dogodilo mi se prije par dana da su mi sve ribe bile na površini zbog prezasićenosti sa CO2 pa sam izlaznu cijev od filtera namjestila tako da su mlazovi vode pljuskali po površini.Nakon 10-tak minuta sve se vratilo u normalu uz to što sam smanjila 'dotok' CO2 u akvarij.
Naravno to je prva pomoć.

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #7 u: Svibanj 28, 2009, 16:17:01 poslijepodne »
Još mi nije stigao DC, ali za sada je sve u redu s ribicama. Malo češće promjenim 10% vode i to je to za sada.
Rijeka - Hrvatska

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #8 u: Lipanj 07, 2009, 21:49:17 poslijepodne »
Dobi sam jučer DC, napokon je prešao naporan put od Koreje do nas. :roll:
Htio bih još pitati da li je demineralizirana i destilirana voda jedno te isto?
Rijeka - Hrvatska

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #9 u: Lipanj 07, 2009, 22:10:17 poslijepodne »
u kritičnim fazama ribe na površinu dolaze po zrak. To je već faza kad dolazi do trovanja co2 i smrti ribica. Najbolje što prije promjenit što veću količinu vode. Ne stavljati pumpu za zrak jer presporo djeluje.

meni je upravo pumpa za zrak sredila stvar u nekoliko minuta jer nisam mogla mjenjat vodu posto bi kasnila na obavezu koju sam imala a nisma si mogla dopustit da zakasnim i niti jedna riba nije uginula ;)..tako da eto

BTW: pumpa je jako dobra stav u kljucnim trenutcima ;)
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #10 u: Lipanj 07, 2009, 22:41:28 poslijepodne »
u kritičnim fazama ribe na površinu dolaze po zrak. To je već faza kad dolazi do trovanja co2 i smrti ribica. Najbolje što prije promjenit što veću količinu vode. Ne stavljati pumpu za zrak jer presporo djeluje.

meni je upravo pumpa za zrak sredila stvar u nekoliko minuta jer nisam mogla mjenjat vodu posto bi kasnila na obavezu koju sam imala a nisma si mogla dopustit da zakasnim i niti jedna riba nije uginula ;)..tako da eto

BTW: pumpa je jako dobra stav u kljucnim trenutcima ;)

Razlog što te spasila pumpa je to što si vjerojatno vrlo rano skužila da su ribe pri površini, pa ju uključila. Slažem se da sam i ja to zadnji put napravio, ali kisik je jako slabo topi u vodi i to je ajmo reć samo prva pomoć. Velika izmjena vode i to onom iz vodovoda je pravo riješenje jer je ta voda bogata kisikom i zato sam predložio ovakav postupak.

Mario, RO i destilirana voda su otprilike iste vode, ali se dobivaju drugačijim procesima. Možeš bilo koju staviti i u akvarij i u DC

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #11 u: Lipanj 07, 2009, 22:48:03 poslijepodne »
u kritičnim fazama ribe na površinu dolaze po zrak. To je već faza kad dolazi do trovanja co2 i smrti ribica. Najbolje što prije promjenit što veću količinu vode. Ne stavljati pumpu za zrak jer presporo djeluje.

meni je upravo pumpa za zrak sredila stvar u nekoliko minuta jer nisam mogla mjenjat vodu posto bi kasnila na obavezu koju sam imala a nisma si mogla dopustit da zakasnim i niti jedna riba nije uginula ;)..tako da eto

BTW: pumpa je jako dobra stav u kljucnim trenutcima ;)

Razlog što te spasila pumpa je to što si vjerojatno vrlo rano skužila da su ribe pri površini, pa ju uključila. Slažem se da sam i ja to zadnji put napravio, ali kisik je jako slabo topi u vodi i to je ajmo reć samo prva pomoć. Velika izmjena vode i to onom iz vodovoda je pravo riješenje jer je ta voda bogata kisikom i zato sam predložio ovakav postupak.

Mario, RO i destilirana voda su otprilike iste vode, ali se dobivaju drugačijim procesima. Možeš bilo koju staviti i u akvarij i u DC

pa nisam bas skuzila rano jer je pola skalara vec plivalo bocno :( ali su se izvukli ;) a neonke us bile bljede i skoro se nisu ni kretale ;)
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #12 u: Lipanj 07, 2009, 23:25:15 poslijepodne »
A onda si valjda imala sreće jer meni je pol riba isto plivalo bočno, pa su ubrzo gecrk. U svakom slučaju eto ja sam dao prijedlog šta mislim da je pametnije i efikasnije, a sad svako radi po svom.

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #13 u: Lipanj 08, 2009, 08:54:59 prijepodne »








Mario, RO i destilirana voda su otprilike iste vode, ali se dobivaju drugačijim procesima. Možeš bilo koju staviti i u akvarij i u DC

mala opaska:
imam kućni RO sistem ispod kuhinjskog lavaboa i voda je super za piće, destilirana nije super, dakle ima neke razlike u kemiji

mislim da bi za kh4 otopinu ipak bilo bolje uzeti pravu destiliranu vodu tako da se stvarno dobije kh4 otopina i DC točno pokazuje, ljudima se događalo da vjeruju neispravno pripremljenom DC-u i pojačavaju co2 tamo gdje je ionako bilo previše  :nuclear:

ovo je samo moje razmišljanje i ne oslanja se na nikakva mjerenja i detaljno poznavanje kemije  :D
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #14 u: Lipanj 08, 2009, 09:21:04 prijepodne »
Sad ne znam da li da radim tu smjesu sa demineraliziranom vodom ili da ipak kupim destiliranu. Vidio sam još na boci da piše da je pH ove vode 5,5-7.
Rijeka - Hrvatska

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #15 u: Lipanj 08, 2009, 09:23:54 prijepodne »
Citat: Pampa1
mala opaska:
imam kućni RO sistem ispod kuhinjskog lavaboa i voda je super za piće, destilirana nije super, dakle ima neke razlike u kemiji

[/quote

Razlika je u tome sto tvoj kucni RO uredjaj na kraju sistema ima mineralizator koji otapa izgubljene minerale i zato je ta voda ima ukusa i dobra je za piti, a kad bi skinuo mineralizator isto bi dobio cisti H2O bez primjesa i ta voda bi bila bljutava kao i destilirana
Ako se zeli spustati GH u akvariju onda je pozeljno koristiti RO uredjaj bez mineralizatora znaci obican RO za akvaristicke svrhe bez mineralizatora, a ako se radi samo o zamjeni svjeze i ciste vode onda bih uvijek uzeo vodu dobivenu RO uredjajem +mineralizator

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #16 u: Lipanj 08, 2009, 09:38:10 prijepodne »
Sad ne znam da li da radim tu smjesu sa demineraliziranom vodom ili da ipak kupim destiliranu. Vidio sam još na boci da piše da je pH ove vode 5,5-7.

Destilrana voda = dobija se cisti H2O procesom destilacije
Demineralizirana voda = dibija se procesom provlacenja vode kroz ionske smole da bi se uklonili minerali, ali mikorbioloska zagadjenja znaju ostati

Problem je u tome ako mislis kupiti destilrani vodu u ducanima kod nas onda ce u vecini slucajeva pisati "destilrana voda" na pakovanja, ali to je unutra punjena "demineraliziran voda" jer kod nas je to prodavanje magle i nema neke kontrole i nadzora sto se tice toga i trgovacki lanci prodaju svasta sto nema veze s natpisom i deklaracijom...

Najpametnije kupi od nekog akvariste cistu vodu dobivenu RO uredjajem ili od nekih firmi cuo sam da ima u Zg koje prave i prodaju RO vodu ili pravu destilrani vodu.

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #17 u: Lipanj 08, 2009, 10:29:15 prijepodne »
veco, hvala na odgovoru ...

znam da ovaj moj kućni RO ima na kraju mineralizator ali nisam htio komplicirati temu

ali ovo sa stanjem u našim trgovinama si super objasnio, i ja kupio u konzumu destiliranu 5 lit. za neku smješnu lovu (15-20Kn) i to upotrebljavam za DC i izradu DIY makroelemenata, moš` si mislit da je to prava destilirana, to je valjda isto kao i "domaći" krumpir iz egipta   :nuclear: :down:

imam ja kotao za rakiju pa najesen kad bude vrijeme rakije :a015: usput napravim i brdo (jezero?) prave destilirane, 5 puta je pustim kroz kotao ako treba i da vidiš ...   ;)
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #18 u: Lipanj 08, 2009, 13:11:05 poslijepodne »
baš sam htio spomenuti da ziher imaš mineralizator i da ti je zato bolji okus vode. Ja imam doma RO uređaj i što se tiće mikrobioloških zagađenja to te nemora brinuti za DC jer ionako je zatvoren, a s tog stajališta važna ti je jedino tvrdoća vode koja bi trebala biti neovisno o destiliranoj ili ro vodi 0. u nju se dodaje soda i radi Kh 4, zato je važna destilirana(ro) voda. Što se tiće toga što prodaju naši dučani u to nebih ulazio, jer svi znamo kak to kod nas ide.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #19 u: Lipanj 08, 2009, 14:40:06 poslijepodne »
veco, hvala na odgovoru ...

znam da ovaj moj kućni RO ima na kraju mineralizator ali nisam htio komplicirati temu

ali ovo sa stanjem u našim trgovinama si super objasnio, i ja kupio u konzumu destiliranu 5 lit. za neku smješnu lovu (15-20Kn) i to upotrebljavam za DC i izradu DIY makroelemenata, moš` si mislit da je to prava destilirana, to je valjda isto kao i "domaći" krumpir iz egipta   :nuclear: :down:

imam ja kotao za rakiju pa najesen kad bude vrijeme rakije :a015: usput napravim i brdo (jezero?) prave destilirane, 5 puta je pustim kroz kotao ako treba i da vidiš ...   ;)
15-20kn! uhh,puno! U Ipercoopu sam ja kupovao po 5-6kn 5l

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #20 u: Lipanj 08, 2009, 16:04:08 poslijepodne »

15-20kn! uhh,puno! U Ipercoopu sam ja kupovao po 5-6kn 5l

zato je ova od 15 kn vrhunske kvalitete s grenlandskih ledenjaka   :clown:

zezam se, to sam kupio u prvom dućanu koji je imao dest. vode, a ja mislio da je to jeftino :doh:
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #21 u: Lipanj 08, 2009, 16:44:01 poslijepodne »

15-20kn! uhh,puno! U Ipercoopu sam ja kupovao po 5-6kn 5l

zato je ova od 15 kn vrhunske kvalitete s grenlandskih ledenjaka   :clown:

zezam se, to sam kupio u prvom dućanu koji je imao dest. vode, a ja mislio da je to jeftino :doh:


Ma kaj god! Pa ova moja je sa Antartičkih 8)
 :) Evo sad bar znaš di ima jeftinije.

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #22 u: Lipanj 08, 2009, 16:55:57 poslijepodne »
Evo, ja napravih tu "kH4 vodu" i čim sam stavio sredstvo za testiranje i 5ml te vode u DC dobio sam boju koja bi trebala označavati nisku koncentraciju co2. S tim da još nisam stavio DC u akvarij. Sad je u akvariju i koliko bih trebao čekati da pokaže pravi rezultat?

Ili mi nešto ne jer je odmah dobilo boju? :roll: :roll:
Rijeka - Hrvatska

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #23 u: Lipanj 08, 2009, 16:58:53 poslijepodne »
I da li mogu, nakon izvjesnog vremena (??? minuta, sati, dana), izvaditi van DC i usporediti boje ili baš moram to raditi dok je zaronjen u akvarij?
Rijeka - Hrvatska

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #24 u: Lipanj 08, 2009, 16:59:38 poslijepodne »
Tek mi sad ništa više nije jasno :roll: :roll: :roll:
Rijeka - Hrvatska

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #25 u: Lipanj 08, 2009, 17:03:57 poslijepodne »
Meni je logično da ga ne vadiš van..vidiš boju kroz akvarij

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #26 u: Lipanj 08, 2009, 17:06:35 poslijepodne »
Meni je logično da ga ne vadiš van..vidiš boju kroz akvarij

Ajde, to sam i ja mislio i nije problem.
Ali koliko trebam čekati da dobijem točne rezultate?

Na uputi piše: "Nakon nekog vremena"
Rijeka - Hrvatska

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #27 u: Lipanj 08, 2009, 17:36:34 poslijepodne »
To ti nebi znao reći..nažalost ja još nemam DC... -?

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #28 u: Lipanj 08, 2009, 20:07:43 poslijepodne »
Znači trebao si dobiti s DC-em jednu naljepnicu koja se naljepi ili na njega iznad tekučine ili na staklo akvarija koje ti služio kao ogledni primjer boje. Usporediš boju sa sličice i onu u DC-u i znat ćeš kakva ti je koncentracija. Pokušav je držati na zelenoj (što svijetlijoj) ali opet ne žutoj, jer to je previše. Ovo govorim ako imaš bocu, ako imaš DIY co2 onda ti DC i nije od neke koristi jer nemreš štelati količinu co2. reagens reagira nakon nekih sat vremena što je bio u akvariju i to na otopljenu količinu co2 u vodi, tak da cijelo vrijeme mora biti pod vodom. Tekučinu u DC-u probaj mjenjat svakih dva tjedna.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #29 u: Lipanj 08, 2009, 20:37:40 poslijepodne »
ako imaš DIY co2 onda ti DC i nije od neke koristi jer nemreš štelati količinu co2.

Ja mislim da on ima diy bocu kao i ja..a zašto nebi koristio s diy co2?? Isto tako možeš naštelati co2 ali ne tako precizno..npr. ubacivanjem bikarbone ili izvlačenjem cjevčice van po noći itd..kaj to nebi tak funkcioniralo?

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #30 u: Lipanj 09, 2009, 00:06:28 prijepodne »
slažem se da se možeš tako igrat, ali stvar je u tome da ti smjesa nije konstantna. Primjerice kad ju napraviš onda u početku izlazi i po tri mjehurića u sekundi, dok kad je pri kraju izlazi mjehurić u dvije sekunde. Drugi je problem u tome što najčešće ne promjeniš smjesu odmah čim se istroši već prođe dan-dva i u tom periodu nema dovoljno co2 što je jako povoljno za alga bum, ako je bilje naviknuto na co2. Zato se preporuča boca, koja je velika početna investicija, ali dugoročno gledano je puno isplativija. Primjerice ja svoju imam već dve godine i jednom sam je punio, dakle nakon početne investicije sam potrošio 50 kn, dok bi za šećer i kvasac potrošio tolko u pol godine. Istina je da je sve ostalo jako skupo, ali opet nema one zezancije sa pripremanjem smjese. Ovo govorim za akvarije iznad 80L, sve ispod toga i ja koristim diy izvedbe.

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #31 u: Lipanj 09, 2009, 00:07:17 prijepodne »
Znači trebao si dobiti s DC-em jednu naljepnicu koja se naljepi ili na njega iznad tekučine ili na staklo akvarija koje ti služio kao ogledni primjer boje. Usporediš boju sa sličice i onu u DC-u i znat ćeš kakva ti je koncentracija. Pokušav je držati na zelenoj (što svijetlijoj) ali opet ne žutoj, jer to je previše. Ovo govorim ako imaš bocu, ako imaš DIY co2 onda ti DC i nije od neke koristi jer nemreš štelati količinu co2. reagens reagira nakon nekih sat vremena što je bio u akvariju i to na otopljenu količinu co2 u vodi, tak da cijelo vrijeme mora biti pod vodom. Tekučinu u DC-u probaj mjenjat svakih dva tjedna.


Da, dobio sam tu naljepnicu sa bojama. Mene je zanimalo samo koliko dugo treba čekati da se pokaže rezultat. Sad je ok, sve mi je jasno. Jer kao što rekoh, na uputstvu piše: nakon izvjesnog vremena.
A ovo se nisam niti sjetio pitati, ali ti si odgovorio sam. Znači, oko 2 tjedna ta smjesa može biti u akvariju i svo vrijeme pokazuje koncentraciju co2, bez obzira da li je jednaka ili dolazi do osilacije u količini co2 u tom periodu?
Rijeka - Hrvatska

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #32 u: Lipanj 09, 2009, 00:15:16 prijepodne »
Da, imam diy verziju co2, ali nije problem. Najvažnije mi je da kad napravim smjesu, prvih par dana, dok co2 ide u večoj količini ne dođe do prezasičenja.
Ovo drugo, da li će mi poslije kad intezitet oslabi biljke slabije uspjevati, a alge divljati, ne zabrinjava me toliko.
Bože moj, i alge su dio prirode. Važno je da ribice ne plivaju leđno jer mi to nije baš omiljena disciplina. :P
Rijeka - Hrvatska

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #33 u: Lipanj 09, 2009, 00:21:52 prijepodne »
Boja u DC će ti se mjenjat ovisno o tome kolka ti je koncentracija Co2. Normalno je da prek noći bude svijetlo zelena jer biljke proizvode co2, tak da je preporučljivo zaustaviti dotok co2 u akvarij.

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #34 u: Lipanj 09, 2009, 00:25:13 prijepodne »
Ajde napokon sam shvatio kako to funkcionira. Ujutro, kako se rano budim, prije nego se svjetlo ukljući pogledat ću kakva je koncentracija. Sad mi malo slabije idu mjehurići pa mislim da neće biti problem ako radi preko noći.

Hvala svima na odgovorima!! :D :D
Rijeka - Hrvatska

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #35 u: Lipanj 10, 2009, 15:05:02 poslijepodne »
Ovo govorim za akvarije iznad 80L, sve ispod toga i ja koristim diy izvedbe.

Kako u njima mjeriš razinu co2?

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #36 u: Lipanj 10, 2009, 17:47:30 poslijepodne »
Ne mjerim ju jer su svi low tech to jest niti ih ne gnojim niti išta radim. Čak sam i lijen napravit izmjene vode više od 1x mjesečno. Ali da želim neš ozbiljnije isto bi stavio DC

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #37 u: Lipanj 10, 2009, 20:48:37 poslijepodne »
Jel imaš organizama unutra, dc bi isto tako mogao poslužiti da znaš dali je akvarij prezaićen co2 što se tiče pogubnosti za faunu..   -?

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #38 u: Lipanj 10, 2009, 21:24:38 poslijepodne »
mogao bi ali sam stavio nutrafin ljestve samo dio pod vodu, tako da mi je topljivost nekih 40% tako da nema šanse da dođe do prezasičenosti i kad je skroz nova smjesa. Drugi faktor koji to onemogučuje je velika tvrdoća zgb vode koja onemogučuje da se to dogodi, eventualno preko noći, ali radi toga prvih par dana iščupam cijev prije spavanja i to samo opreza radi. Nekoliko puta sam zaboravio i baš se ništa nije dogodilo.

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #39 u: Lipanj 11, 2009, 10:47:22 prijepodne »
A ja sam skužio (odnosno, sjetio se) da imam jedan problem. Boje razlikujem, ali sa nijansama nisam baš na TI. ::) ::) Tako da mi ovaj DC i nije baš od neke koristi. Uvijek moram nekoga žicati da mi pogleda umjesto mene. Nisam daltonist, ali sve nijanse zelene ssu mi skoro pa jednake :down:
Rijeka - Hrvatska

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #40 u: Lipanj 11, 2009, 11:14:28 prijepodne »
Oš prodat  ;)

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #41 u: Lipanj 11, 2009, 11:39:10 prijepodne »
A ja sam skužio (odnosno, sjetio se) da imam jedan problem. Boje razlikujem, ali sa nijansama nisam baš na TI. ::) ::) Tako da mi ovaj DC i nije baš od neke koristi. Uvijek moram nekoga žicati da mi pogleda umjesto mene. Nisam daltonist, ali sve nijanse zelene ssu mi skoro pa jednake :down:

E to je malo zeznuto.... ali ak te kaj tiješi 30% svijetske populacije ti je slijepo na neke boje.  :D

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #42 u: Lipanj 11, 2009, 12:21:04 poslijepodne »
Oš prodat  ;)

pa i mogli bi se dogovoriti :D
Rijeka - Hrvatska

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #43 u: Lipanj 11, 2009, 12:26:01 poslijepodne »
A ja sam skužio (odnosno, sjetio se) da imam jedan problem. Boje razlikujem, ali sa nijansama nisam baš na TI. ::) ::) Tako da mi ovaj DC i nije baš od neke koristi. Uvijek moram nekoga žicati da mi pogleda umjesto mene. Nisam daltonist, ali sve nijanse zelene ssu mi skoro pa jednake :down:

E to je malo zeznuto.... ali ak te kaj tiješi 30% svijetske populacije ti je slijepo na neke boje.  :D

to znam, ali ja razlikujem boje, samo imam problema s nijansama. Malo cudan poremecaj, ali moj je! ;)
Rijeka - Hrvatska

Offline Mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 800
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Rijeka HR
Odg: Previše co2 u vodi?
« Odgovori #44 u: Lipanj 11, 2009, 12:27:00 poslijepodne »
A ja sam skužio (odnosno, sjetio se) da imam jedan problem. Boje razlikujem, ali sa nijansama nisam baš na TI. ::) ::) Tako da mi ovaj DC i nije baš od neke koristi. Uvijek moram nekoga žicati da mi pogleda umjesto mene. Nisam daltonist, ali sve nijanse zelene ssu mi skoro pa jednake :down:

E to je malo zeznuto.... ali ak te kaj tiješi 30% svijetske populacije ti je slijepo na neke boje.  :D
Rijeka - Hrvatska