Travanj 26, 2024, 15:26:06 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Osnovni parametri vode - topic za početnike  (Posjeta: 6119 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #25 u: Veljača 08, 2009, 20:46:29 poslijepodne »
Ma da, ionako neces imati ribe odmah, pa se mozes poigrati sa kvascem.
Ovak, stavis pola boce tople vode iz bojlera (nije bitno jel flasa od 1.5 ili 2 litre), u to uspes šalicu od 2 dcl shecera i dodas 1 ravnu cajnu zlicicu suhog kvasca (to je cca 1/3 vrecice, preporucam Dr. Oetker, jer me Di-go zeznuo i u DIY CO2 i u kuhinji par puta). Dodaj i malo, na vrhu iste te zlicice sode bikarbone.

Ako ti filter i malo mreska povrsinu, djaba ubacujes CO2 jer ce ga to izbacivati van puno brze nego sto ga ti ubacujes unutra.
Negdje sam procitao da kiseljenje i meksanje vode sa DIY CO2 vrlo slabo, pa se nemoj bas u to pouzdati..

Edit:

i da li je bolji taj DIY sustav ili sredstva tipa Easy Carbo?

Evo, ovo sam trazio:
Easy carbo je Glutaraldehyde pa probaj usporediti sto je bolje, on ili CO2..ja ne znam.
« Zadnja izmjena: Veljača 08, 2009, 21:22:58 poslijepodne od Teehee(R) »
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #26 u: Veljača 08, 2009, 21:29:22 poslijepodne »
pa filter mora malo mreškati površinu, kako da se inače otopi kisik u vodi?
uf, previše pitanja, glava me zabolila već.. ja ću lijepo zbućkati te kvasce ovako kako ste rekli i spojiti cijev na ljestve pa nek krene.
našla sam neku formulu :

volumen akvarija u L x 13 / 100 = broj mjehurića u minuti

s tim ću se malo igrati slijedećih dana :)

tihi, thanx :)

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #27 u: Veljača 12, 2009, 02:52:35 prijepodne »
Kisik trebaju dati biljke koje hranis sa CO2... :D

Ovakvu formulu prvi put vidim... :nerd:


Iiii? Jesi spojila?
Tuzlanka u Sarajevu

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #28 u: Veljača 12, 2009, 06:37:27 prijepodne »
jesam jučer, ali ni nakon dva sata nije se pojavio niti jedan mjehurić. mora da mi negdje na čepu pušta.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #29 u: Veljača 12, 2009, 12:28:07 poslijepodne »
Ovak, kad radis taj DIY CO2, rupe na chepovima PET boca napravi premale za crijevo za zrak. Za crijevo za zrak upotrijebi ono mekano "silikonsko" crijevo, a ne ono tvrdo i glatko. Kad spojis premalu rupu sa mekanim crijevom, dobijes odlicno dihtanje.

Ako mreskas vodu, izbacit ces CO2, tako da ti uzalud ovo ubacivanje i otapanje istog, a kisik ce dati biljke tokom dana, kao sto je rekla Ninina mama.

Tebi se vjerojatno cini da je noc problem tj. da ce u vodu CO2 ubacivati i biljke i tvoj DIY, pa i ribe disanjem, no to funkcionira bez problema u hrpi akvarija i ne moras se brinuti da ce se ribe pogusiti, samo nemoj nabrijati mjesavinu i pripazi ispocetka malo dok ne uhvatis osjecaj za feeling.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #30 u: Veljača 12, 2009, 14:05:14 poslijepodne »
znači da skinem onu cjevčicu s pumpe koja dovodi vodu do površine?

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #31 u: Veljača 12, 2009, 14:11:20 poslijepodne »
Eh sad, ja nemam pojma na koju cjevcicu mislis i kako to kod tebe tocno izgleda, ali napravi tako da se voda ne mreska... :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #32 u: Veljača 12, 2009, 16:36:04 poslijepodne »
riješeno :)
pumpica je smještena na dnu kutije, vuče vodu kroz filter, a na izlazu ima jedan nastavak kojim voda ide do površine filtera (i vode), tu se izlijeva i vraća nazad u akvarij. to je lagano pljuskalo po površini vode i mreškalo ju. sad sam skinula tu cjevčicu i voda izlazi iz filtera ispod površine, tako da nema bućkanja, samo lagano gibanje po površini gdje voda izlazi kao vrulja u moru :)
nego, još mi nije počeo izlaziti co2 kroz zračni kamen, iako su se kvasci prilično zamutili. ili sustav pušta, ili još nije počela fermentacija.

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #33 u: Veljača 12, 2009, 16:46:26 poslijepodne »
i još nešto. bavim se mišlju da iako se akvarij tek ciklira ipak zamijenim dio vode , jedno 20 % s destiliranom vodom.
zašto?

kao prvo, testna trakica mi pokazuje da je voda tvrda, preko 20, pH je 7.8 i nikako da padne, a pokazuje i malo nitrata, a i malo nitrita (!!!) . kopala sam po akvariju, sadila bilje, stavljala tabletice gnojiva, namještala drvo, raskapala i modificirala filter, pa opet raskapala pumpu jer sam skidala cjevčicu, ubacivala CO2 sustav...
jedno 100 puta sam umočila ruke u vodu, digle su se sitne čestice, komadići od bilja, pod lampom vidim da hrpa toga pliva kroz vodu, a i nije baš potpuno bistra. sad kad je "prčkanje" konačno gotovo i sve postavljeno ostavit ću akvarij na miru da se ciklira do kraja. pa sam mislila da bi bilo možda dobro sad zamijeniti dio vode s čistom destiliranom, dodati još malo bakterija i čekati. što vi mislite o toj mojoj ideji?
ili da ostavim istu vodu i dalje, pa što bude?

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #34 u: Veljača 12, 2009, 18:06:37 poslijepodne »
CO2, ako ga dobro slozis krene izlaziti kroz maksimalno 1 sat. Tako da ako nije krenuo do sada, niti nece. Provjeri pusta li sistem (potopis boce u škaf sa vodom).
Ako ne pusta, slazi opet..digni teperaturu vode ovaj put, nek ide najvrucija iz bojlera (kad ubacis shecer, taman ce se temperirat za kvasceve gljivice), dodaj vise kvasca, smanji malo sodu.

Sto se tice mijenjanja vode: priznaj, opsjednuta si time da vodu smeksas. Jednostavno obozavas mekanu vodu. Da ima za narucit u birtiji, pila bi ju mjesto kave. :D :D
Slobodno promijenis dio vode, cikliranje se nece poremetiti. Samo je bitno da ne ubacis klor, jer 99% dobrih bakterija zivi na tvrdim povrsinama, a onaj ostatak se brcka u vodi..pa ako izvadis 20% vode..to cini 0.05% bakterija...zanemarivo. Ako pak ubacis 20% vode sa klorom..ode i ono malo bakterija sto si nakupila u zadnjih par dana.
Ak vec imas tu destiliranu vodu, umoci i jednu trakicu u nju, pa da vidis koliko grijesi.

To se ciklira od 4.tog? Ja bi za vikend ubacio koju kozicu unutra, i puza jabucara. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #35 u: Veljača 12, 2009, 19:12:12 poslijepodne »
Hoce, samo vremena... :up:

Glede ubacivanja "prirodnog amonijaka". :roll: Rizik je prevelik. :nerd: Tako bi naselili i raznorazne bakterije i ine dobre i lose stanovnike nasih tijela, pa onda bolje ne riskirati... :punch:

Hehe, kad sam ovo procitala mi svasta palo na pamet pa moram reagirati :D Teoretski, ljudska mokraca (ravno iz, jelte... bubrega) bi trebala biti sterilna (nesto malo moze pokupiti bakterija na putu za van... nebitno) :D Tko ce probati? Jel netko vec probao? :D
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #36 u: Veljača 12, 2009, 22:25:02 poslijepodne »
Jesi ti kad radila urinokulturu? :clown:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #37 u: Veljača 16, 2009, 10:44:31 prijepodne »
Akvarij sam pokrenul 07.02. Danas sam mjeril Ph i kaže 9.0 >:(!!! Akvarij je 54l (43l vode unutra). Jel da izvadim dio vode i stavim destiliranu da snizim taj Ph? Koliko? U akvariju se je samo podloga.
BTW iz Zagreba sam i planiral sam stavit treset u filter. Jel bude on kaj pomogel oko Ph?
« Zadnja izmjena: Veljača 16, 2009, 11:32:24 prijepodne od Grale »

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #38 u: Veljača 16, 2009, 11:53:21 prijepodne »
E, i Ph vode pipovače koju sam stavi unutra je 7.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #39 u: Veljača 17, 2009, 02:23:22 prijepodne »
Ili ti testeri ne valjaju ili je unutra nesto sto zbilja podize pH. :nerd: No jos nisam cula za ovako dramaticnu izmjenu pH... :(

Treset ti nece pomoci. Zagrebacka voda je pretvda da bi on imao utjecaja. Destilirana bi mogla pomoci u smislu snizavanja tvrdoce vode, pa onda eventualno tresetom ili sa co2 zakiseliti.

Iskreno ako ti sad zvuci kao da pricam o necemu tebi totalno nerazumljivom nemoj se u to upustati.

Na kraju krajeva uzmes li domace ribe one su sigurno navikle na "domacu vodu"...

Koji tester koristis?
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #40 u: Veljača 17, 2009, 08:12:58 prijepodne »
Tester je "Tetra test pH". A ništa probaću sa destiliranom. Da prije stavim Aquasafe u destiliranu.

Offline nikkka33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 617
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: šibenik
  • pozdrav iz šibenika
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #41 u: Veljača 17, 2009, 11:02:31 prijepodne »
nemoj se zabrinjavati na početku sa testerima.šta se tiče co2 ja sam stavila regulator za zrak koji pretpostavljam imaš ako imaš zračnu pumpicu,onaj na šarafić,na pola cjevčice od boce do akvarija i s njim reguliram količinu mjehurića.provjeri kakvi su ti spojevi na čepovima oko cjevčica.izvana i iznutra.uzmeš tekućeg silikona ako imaš pa presilikoniraj to ili jednostavno rastopi malo voska pa ga premaži,nakapaj oko spojeva i bit će ti super i sigurno da ne puštaju čepovi na bocama..

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #42 u: Veljača 17, 2009, 13:45:27 poslijepodne »
nemoj se zabrinjavati na početku sa testerima.šta se tiče co2 ja sam stavila regulator za zrak koji pretpostavljam imaš ako imaš zračnu pumpicu,onaj na šarafić,na pola cjevčice od boce do akvarija i s njim reguliram količinu mjehurića.provjeri kakvi su ti spojevi na čepovima oko cjevčica.izvana i iznutra.uzmeš tekućeg silikona ako imaš pa presilikoniraj to ili jednostavno rastopi malo voska pa ga premaži,nakapaj oko spojeva i bit će ti super i sigurno da ne puštaju čepovi na bocama..

CO2 ne koristim i nemam zračnu pumpu. Danas sam gledal slike akvarija od kolegice s posla koja unutra ima đunglu, a nikad koristila ništa kaj ima veze sa CO2 i svi živi i zdravi.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #43 u: Veljača 17, 2009, 14:31:37 poslijepodne »
CO2 ne koristim i nemam zračnu pumpu. Danas sam gledal slike akvarija od kolegice s posla koja unutra ima đunglu, a nikad koristila ništa kaj ima veze sa CO2 i svi živi i zdravi.

To nije uopce neobicno.
Svaki akvarij je prica za sebe, i lako je moguce da se izbalansirao tako da sve to radi jako dobro..biljke se na svasta priviknu, na tvrdu vodu, na nedostatak CO2 pa cak i na manjak svjetla.
Meni je npr cabomba caroliniana rasla odlicno na 0.3W/l, sto se nikako ne preporucuje. Sada pod istim uvjetima pokusavam rasaditi Cubu..

No ipak neke dodatke dodajem cisto zato da lakse reguliram alge, da mi anubiasi ne budu crni od istih ili da mi sve skupa dobije boje bolje.
Hocu reci, sve su to nijanse i ovisi samo o tebi sto zelis od akvarija.. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #44 u: Veljača 17, 2009, 15:26:29 poslijepodne »
šta se tiče co2 ja sam stavila regulator za zrak koji pretpostavljam imaš ako imaš zračnu pumpicu,onaj na šarafić,na pola cjevčice od boce do akvarija i s njim reguliram količinu mjehurića.

Ovo moze zavrsiti ruzno. I zato apeliram na sve da DIY CO2 ne pokusavaju kontrolirati tim ventilima...

Grale na tvom mjestu bih prvo probala testirati vodu s necim drugim. Stavi oglas. Mozda netko od kolega koji imaju Salifertov tester bude dobar za samo jedno testiranje. Jednostavno mi je to precudno... :nerd:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #45 u: Veljača 17, 2009, 17:22:09 poslijepodne »
ja imam digitalni pH metar i voda je stalno imala pH 7.8
onda sam izvadila 10 litara i ulila destiliranu, a u filteru već par dana imam treset. sutra ću vidjeti da li se što promijenilo. inače, izgleda da se voda ipak malo omekšala, jer su na trakicama pozelenile kockice koje su prije bile jako crvene!
moja voda se približava nekoj prihvatljivoj varijanti :)

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #46 u: Veljača 17, 2009, 19:21:55 poslijepodne »
Mjeril sam upravo kH i on iznosi 7. Kak mi je onda pH 9! Sutra kupujem drugi tester. Za sada sam stavil samo treset u filter umjesto aktivnog ugljena. Čini mi se da sam previše zabrijal na kemiju, na kraju nebudem ribe ni stavljal dok nebudu mogle uć u papučama u akvarij :).