Travanj 25, 2024, 23:17:20 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Osnovni parametri vode - topic za početnike  (Posjeta: 6117 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Osnovni parametri vode - topic za početnike
« u: Siječanj 31, 2009, 10:47:11 prijepodne »
Ovako,
tražim u ovoj temi neki topic u kojem bi mogla naći sve bitne osnovne informacije oko kemije vode na jednom mjestu, ali ne vidim ga...
Zato vas kemičare molim odgovore na neka osnovna pitanja:

Koji su optimalni tj, preporučljivi parametri vode za slatkovodni biljni akvarij? (vrijednosti "od-do") za pH, KH, gh, nitrite, nitrate, CO2...
KOji su najpouzdaniji testovi?
Što je najvažnije, o čemu treba prije svega voditi računa?
Kako se podešavaju određeni parametri - ukratko, što ako je pH previsok ili prenizak, voda pretvrda, CO2 ima premalo ili previše...itd.

u stvari, bilo bi dobro da neki poznavaoc napiše sve osnovne info i objedini ih na jednom mjestu :) Ne mislim pri tom sad na neku znanstvenu studiju, samo po par rečenica, osnovne informacije o svakom parametru.
Ja sam kupila jučer trakice za testiranje vode, ali ne znam uopće što ću s njima, tj rezultati mi ništa ne znače kad niti ne znam koje su referentne vrijednosti .

 

Offline Mladen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Dob: 54
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #1 u: Siječanj 31, 2009, 21:26:47 poslijepodne »
Na početnoj, u člancima, gotovo uz svaki organizam (ribu ili biljku) navedene su okvirne vrijednosti. Da puno ne lupetam - čim manje kemijanja - tim bolje i svi sretni.
TuroPolje - nekad More

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #2 u: Veljača 01, 2009, 20:57:47 poslijepodne »
ja ću koristiti vodu iz bunara, preko hidrofora dolazi u pipu, nadam se da neće biti tako tvrda kao ova iz vodovoda

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #3 u: Veljača 01, 2009, 23:07:52 poslijepodne »
ja ću koristiti vodu iz bunara, preko hidrofora dolazi u pipu, nadam se da neće biti tako tvrda kao ova iz vodovoda

Zapravo, voda iz vodovoda, barem Zagrebackog, dolazi iz velikih bunara i tvrda je kao i ovoda iz domacih bunara. :)
U nekim gradovima voda je meksa, ali ako zelis stvarno mekanu vodu skupljaj kisnicu ili kupuj mjesaj sa destiliranom vodom.


Ali gle, ne moras se previse brinuti za tvrdocu vode, i pH, jer ispocetka sigurno neces drzati neke strasno zahtjevne organizme (tipa diskuse) ili pokusati razmnoziti neke teze ribe (tipa neonke) pa da se opterecujes time. Ja nisam nikada mjerio kod sebe pH i tvrdocu, ali kad pozelim da mi anubiasi procvjetaju, skupljam kisnicu - i radim izmjene vode sa njom. Tako se voda meksa i postaje nesto kiselija - koliko? Nemam pojma! I bez obzira na svoje neznanje ribe i biljke zive odlicno.

Sto se tice nitrita (NO2) - nakon sto se akvarij pravilno zaciklira, njih ti gotovo i nece biti u akvarij, a ako ce i biti to ce biti u zanemarivim kolicinama.
Nitrata (NO3) je u jednom gusto zasadjenom tanku pozeljno imati izmedju 20 i 30 ppma.
Fosfata (PO4) je dobro imati izmedju 1 i 5 ppma.
Ako se pretjeraju vrijednosti ili jednostavno udju u disbalans, doci ce do porasta algi. No, ponavljam: nisam nikad mjerio vrijednosti tih elemenata u slatkovodnom akvariju jer jednom kad se ufuras i ti i akvarij, sve ce to vrlo lako doci na svoje i ti ces skuziti cega ima viska, cega manjka i tako to. Ako se ipak pozelis igrati koncentracijama tih elemenata (zovemo ih makroelementi, a rjec je o N, P i K), postoje gotova kupovna NPK gnojiva ili nabavljas u ljekarni i miksas sama - ima o tome dosta tema na forumu.

CO2 se ne sjecam koje su bile normirane vrijednosti - ali za prosjecan akvarij bit ce dovoljno da napravis onaj CO2 reaktor sa dvije PET boce i otapas CO2 preko nutrafinovih ljestvica.
Ostale podatke samo cu samo copy/pasteati i o njima ti ne mogu nista reci jer se nisam sa njima igrao:
"Tvrdoca vode (GH) uzrokovana je koncentracijom kalcija i magnezijskih soli, poželjna vrijednosti su izmedu 6 i 16 dH.
Bikarbonatna tvrdoca (KH) djeluje kao posrednik kako nebi došlo do naglih promjena pH te su poželjne vrijednosti izmedu 3 i 10 dH.
Normalna kiselost ti je od 6.5 pa do 8.5 no neke ribe naravno zahtjevalu drugaciju vrijednost."

Koje testere si nabavila?
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #4 u: Veljača 02, 2009, 18:07:53 poslijepodne »
joj, ne znam ,ostali su mi na poslu. neke trakice kupljene u viliju, 50 kom za cca 100 kn. mislim da će mi trajati jaaako dugo, namjeravam provjeravati parametre vode jednom do dva puta mjesečno, barem dok se ne uhodam. a imam i pH metar digitalni na poslu (ipak sam ja agronom) i jako često koristim NPK gnojiva :))

znam da je možda najbolje ne opterećivati se previše s tom kemijom, ali zašto ne provjeriti i pokušati sve držati u optimalnom omjeru?

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #5 u: Veljača 02, 2009, 18:25:19 poslijepodne »
joj, ne znam ,ostali su mi na poslu. neke trakice kupljene u viliju, 50 kom za cca 100 kn. mislim da će mi trajati jaaako dugo, namjeravam provjeravati parametre vode jednom do dva puta mjesečno, barem dok se ne uhodam. a imam i pH metar digitalni na poslu (ipak sam ja agronom) i jako često koristim NPK gnojiva :))

znam da je možda najbolje ne opterećivati se previše s tom kemijom, ali zašto ne provjeriti i pokušati sve držati u optimalnom omjeru?

Trakice bi mogle biti Sera 5 u 1...nisam nikad koristio, ali ljudi sam se nacitao zalbi na racun njihove nepreciznosti..

Pokusaj, zasto ne! :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #6 u: Veljača 03, 2009, 15:59:05 poslijepodne »
evo ovako , ja sam prije par sati napunila prvi put u akvarij vodu i dodala aquasafe, prema uputi. nije mi dao vrag znatiželje mira, pa sam uronila jednu testnu trakicu da vidim početno stanje.

trakice su Easy test JBL 5 in 1 i jedino što je u granicama normale je pH oko 7 i nitriti kojih nema.

sve ostalo mi je u !!!!!!! zoni: nitrati oko 25 mg/l, GH > 21, kH 20...

vidjet ćemo kako će ići dalje, sutra uključujem filter i grijač i dodajem bakterije..

Offline guppy world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 694
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb / 095 55 27 695
  • 095/5527 695
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #7 u: Veljača 03, 2009, 16:04:57 poslijepodne »
Prvi puta čitam da se netko od samog početka uhvatio takve preciznosti...
sretno! :up:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #8 u: Veljača 03, 2009, 16:16:02 poslijepodne »
ove trakice 5 u 1 su vrlo neprecizne i nemoj im previše vjerovat. Uostalom ovi parametri te uopće ne trebaju zabrinjavati u početku dok ne poželiš malo kompliciranije stvari u akvariju pokušavat, kao što je uzgoj određenih ribljih vrsta. Bilje će ti manje-više svo uspijevati u tvrdoj vodi, jedino će možda malo sporije rast, ali ne bi smijele propadati.

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #9 u: Veljača 03, 2009, 17:23:01 poslijepodne »
ma ja sam u školi uvijek voljela kemiju, pa me to malo sad zaintrigiralo :))
ne mislim raditi ništa komplicirano u akvariju, sve na početničkoj razini od bilja do riba, ali što nebi bilo bolje za njih ako može. inače, kad sam ulila vodu, termometar je pokazivao 7 C !!! možda se do sutra ipak malo prigrije, imat će grijač posla kad ga sutra uključim.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #10 u: Veljača 03, 2009, 17:55:42 poslijepodne »
Lonicer reci što zapravo želiš. Buduči da si agronom možda imaš volju raditi kakve "jednostavnije" pokuse u svom akvariju, u tom slučaju se oboružaj testerima (ne ovim 5 u 1 to je krajnje nepouzdano), digitalnim pH metrom, RO aparatom (upitno jel ga možeš koristiti na hidroforu ja sam imao problema) otopinama poznatih koncentracija i još hrpom stvari i literature (da ne otkrivaš toplu vodu  :D)
ali ako samo želiš ljep biljni akvari zaboravi sve ovo, na dno metni 3-4 cm zemlje, preko tog 2-4 cm pijeska, složi DYI CO2, uključi filter i svijetlo, posadi bilje i uživaj.
Voda ti je jako tvrda, ali manje sam problema s ribama i biljem imao u vodi te tvrdoče nego kad sam počeo mješati 3:1 u korist RO, zapravo svega 5 vodenih biljaka če ti stvarati probleme u tvrdoj vodi. Uputsva s posudica i iz knjiga o tvrdoči vode koju trebaju neke biljke uzimaj s velikom rezervom. Nekoliko vrsta koje su po literaturi trebale jako meku vodu su mi se oporavile i počele normalno rasti tek kad sam ih metnuo u čistu pipovaču.
Od kemije ti treba KNO3 i KH2PO4 ni pod razno ne pokušavaj gnojiti s klasičnim NPK gnojivima, sva sadrže NH4/NH3 a to je triger za pojavu algi.
S grijačem oprezno  :D moj ni jedan akvari nema grijač, u svima je temperatura između 20-22 bilju odlično ribe se ne bune a i uštediš nešto love na struji.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #11 u: Veljača 03, 2009, 18:18:59 poslijepodne »
ma kakvi pokusi, samo hoću akvarij u kojem će sve lijepo izgledati, bilje rasti, ribice plivati i voda biti bistra i bez algi.. jel to puno :)) ???
ali obzirom da nisam nikad prije imala akvarij i nemam iskustva s tim, a ponešto znam o kemiji, zar nije logično da me zanima? digitalni pH metar imam, voda iz pipe je 6.8.

a što se tiče DIY CO2, da li mi je to potrebno u ovako malom akvariju od 55 litara?
ja sam nekako mislila da bi po danu uključila co2, a po noći zrak, što mislite?
i da li može biti štete u akvariju ako zračna pumpa radi, iako mi možda i nije potrebna?

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #12 u: Veljača 03, 2009, 18:41:56 poslijepodne »
Na ovim pitanjima su se na netu vodili maltene križarski ratovi a da se puno veče face od nas ovdje na forumu nisu složile što je bolje.
Moj savjet, ako imaš dobru pumpu (dobru cirkulaciju vode unutar tanka) zračna pumpa ti netreba ni po danu ni po noči. Jednom kad se bilje jako razraste i svojim volumenom počne biti smetnja cirkulaciji vode u akvariju pumpu je dobro paliti kad se svijetlo ugasi.
Inače u tako malom tanku zračna pumpa može i škoditi i pomoči. Ako ne misliš slagati DIY CO2 (da ako hočeš dobar biljni akvari CO2 ti treba pa da je tank i 1l a kamoli 55) zračna pumpa če pomoči (dio CO2 iz zraka u tim mjehuričima se dok putuje gore otopi, nije puno ali bolje nego niš) ali ako češ slagati CO2 (nagovaram te da ga složiš, radi veliku razliku a jednostavan je i jeftin) mreškanje vode na površini če ubrzati izlazak CO2 iz vode što bilju baš i ne paše.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #13 u: Veljača 03, 2009, 20:50:14 poslijepodne »
na kojem principu rade te Nutrafin ljestvice za otapanje CO2 ?

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #14 u: Veljača 03, 2009, 21:06:47 poslijepodne »
Pustis baloncic CO2 na dnu ljestava, i u tim ljestvicama baloncicu se jako produljuje put do povrsine.
To pak znaci da je mjehuric dulje pod vodom i da ga se vise otopi, stovise, okom se vidi kako se mjehuric smanjuje! :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Frida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1745
  • Dob: 46
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #15 u: Veljača 04, 2009, 08:24:22 prijepodne »
Pustis baloncic CO2 na dnu ljestava, i u tim ljestvicama baloncicu se jako produljuje put do povrsine.
To pak znaci da je mjehuric dulje pod vodom i da ga se vise otopi, stovise, okom se vidi kako se mjehuric smanjuje! :)
Kak si ti to lijepo objasnil  :D

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #16 u: Veljača 04, 2009, 10:27:07 prijepodne »
no dobro, za co2 ću se još informirati kasnije, no sad me muči još nešto..

stavila sam vodu s aquasafeom u akvarij, mutno je ko vrag, valjda je pretvrda voda, pa sam izvadla 5 litara i stavila destiliranu, iako je i to vjerojatno malo, no dobro..
e sad bi kao trebalo ubaciti ono sredstvo s bakterijama, no ja se pitam kako će se bakterije razmnožavati kad nemaju što jesti?

obzirom da u akvariju još nema nikakvih biljaka, a naravno ni životinja, nema ničeg što bi proivodilo amonijak..

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #17 u: Veljača 04, 2009, 11:07:36 prijepodne »
Kak si ti to lijepo objasnil  :D

 :-[

no dobro, za co2 ću se još informirati kasnije, no sad me muči još nešto..

stavila sam vodu s aquasafeom u akvarij, mutno je ko vrag, valjda je pretvrda voda, pa sam izvadla 5 litara i stavila destiliranu, iako je i to vjerojatno malo, no dobro..
e sad bi kao trebalo ubaciti ono sredstvo s bakterijama, no ja se pitam kako će se bakterije razmnožavati kad nemaju što jesti?

obzirom da u akvariju još nema nikakvih biljaka, a naravno ni životinja, nema ničeg što bi proivodilo amonijak..

To ti je mutno vjerojatno od sljunka, ne se zabrinjavati..to je normalno i nema veze sa tvrdocom vode. Moguce da ce trajati dan-dva.
Sredstvo sa bakterijama ubacis odmah - vec ce se naci nesto sto ce trunuti. A da im pomognes, hrani akvarij na prazno, tj. svaki dan daj koji listic hrane koji ce trunuti i potaknuti bakterije..
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #18 u: Veljača 04, 2009, 11:21:08 prijepodne »
super, onda ću tako i napraviti.. kaže mi kolega tu na poslu da će se on popi... u akvarij i eto amonijaka koliko hoćeš  :P

čekam da se temperatura digne do nekih 22, trenutno je 11, pa bubice idu unutra...

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #19 u: Veljača 04, 2009, 11:30:45 prijepodne »
super, onda ću tako i napraviti.. kaže mi kolega tu na poslu da će se on popi... u akvarij i eto amonijaka koliko hoćeš  :P

čekam da se temperatura digne do nekih 22, trenutno je 11, pa bubice idu unutra...

Netko cak jednom i pokrenuo takav topic, i objasnio da je moguce... :D Al nisam pokusavao..
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #20 u: Veljača 04, 2009, 21:14:39 poslijepodne »
mislim da sam se zeznula jer nisam šljunak prije stavljanja u akvarij isprala :(
valjda će se ipak nekako istaložiti ta mutnoća.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #21 u: Veljača 05, 2009, 02:25:43 prijepodne »
Hoce, samo vremena... :up:

Glede ubacivanja "prirodnog amonijaka". :roll: Rizik je prevelik. :nerd: Tako bi naselili i raznorazne bakterije i ine dobre i lose stanovnike nasih tijela, pa onda bolje ne riskirati... :punch:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #22 u: Veljača 08, 2009, 19:43:23 poslijepodne »
slijedeći tjedan sadim bilje u novi akvarij. biti će cca 4-5 mladih biljaka. da li da odmah napravim ovaj DIY sustav za CO2 i ubacim ga, ili da čekam dok biljke počnu rasti?
ako spojim nutrafinove ljestvice za otapanje CO2, postoji li neki način da se regulira koliko ga ulazi ili je to "kako dragi Bog da" ?
kako mjerite koncentraciju CO2 i kako znate kad ga treba početi dodavati? može li se umjesto ljestvica spojiti zračni kamen? i da li je bolji taj DIY sustav ili sredstva tipa Easy Carbo?
da li se CO2 dodaje samo po danu? kako ga zaustaviti noću, ako ga treba zaustaviti? izvlačiti ljestvice, odšarafiti bocu..?

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #23 u: Veljača 08, 2009, 20:12:13 poslijepodne »
slijedeći tjedan sadim bilje u novi akvarij. biti će cca 4-5 mladih biljaka. da li da odmah napravim ovaj DIY sustav za CO2 i ubacim ga, ili da čekam dok biljke počnu rasti?
ako spojim nutrafinove ljestvice za otapanje CO2, postoji li neki način da se regulira koliko ga ulazi ili je to "kako dragi Bog da" ?
kako mjerite koncentraciju CO2 i kako znate kad ga treba početi dodavati? može li se umjesto ljestvica spojiti zračni kamen? i da li je bolji taj DIY sustav ili sredstva tipa Easy Carbo?
da li se CO2 dodaje samo po danu? kako ga zaustaviti noću, ako ga treba zaustaviti? izvlačiti ljestvice, odšarafiti bocu..?

1. odmah CO2, sa gnojivom mozes pricekati da biljke pocnu rasti
2. stavis vise kvasca ide malo vise, ako je toplije u stanu, ide malo brze..ugl, regulacije sa DIY CO2 nema, vec kako Bozo da. Regulirati mozes samo ako imas bocu CO2 pod tlakom + regulacijski ventil + EM ventil
3. imas drop checkere pa se to moze sa njima precizno izmjeriti, bar mislim, a ako nemas tester, onda dodajes od oka..uhvatit ces vec ritam. Moze, ali se mejhurici ne otope toliko puno kao u ljestvicama.
Nemam pojma, to je po meni kao da usporedjujes kruske i jabuke: oboje rastu na drvetu, oboje su slatko i socno voce, ali nije isto.
4. ide konstantno, ali sr*nje se (uglavnom) moze desiti samo kod malih akvarija, npr <30l, ako koncentracija CO2 jako poraste preko noci pa ribe/kozie ne mogu disati. Kod vecih tankova (uglavnom) tu nema problema. Zato boce pod tlakom imaju EM ventil koji iskljucuje CO2 preko noci.
Ako ima potrebe za gasenjem, najlakse je postaviti zracnu pumpicu na timer i neka se pali kada se svjetla ugase - to ce mreskati vodu i tjerati CO2 iz nje..no, najbolje je promatrati kako se ribe ponasaju koji sat nakon gasenja svjetla i tak ces skuziti treba li ili ne reducirati CO2 preko noci
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #24 u: Veljača 08, 2009, 20:24:00 poslijepodne »
dakle, obzirom da ja ipak imam mali akvarij od 54 litre, treba naći neki kompromis :)
možda bi bilo najbolje za početak napravit koktel s nešto manje kvasca da CO2 ne ide u prevelikoj količini.
negdje sam već bila našla na forumu, ali ne znam više gdje recepturu za mješavinu za CO2, pa bih vas molila ponovo omjere šećera, vode i kvasca za veliku bocu :)

ubacit ću ga odmah, možda pomogne da se voda malo omekša i malo padne pH. obzirom da moj filter izbacuje vodu po površini i time ju prilično mreška, možda mi i neće trebati zračna pumpa.
ma brine me taj ulazak CO2 po noći, kad ga i biljke proizvode, a i ribe koje dišu, da ga ne bude previše.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #25 u: Veljača 08, 2009, 20:46:29 poslijepodne »
Ma da, ionako neces imati ribe odmah, pa se mozes poigrati sa kvascem.
Ovak, stavis pola boce tople vode iz bojlera (nije bitno jel flasa od 1.5 ili 2 litre), u to uspes šalicu od 2 dcl shecera i dodas 1 ravnu cajnu zlicicu suhog kvasca (to je cca 1/3 vrecice, preporucam Dr. Oetker, jer me Di-go zeznuo i u DIY CO2 i u kuhinji par puta). Dodaj i malo, na vrhu iste te zlicice sode bikarbone.

Ako ti filter i malo mreska povrsinu, djaba ubacujes CO2 jer ce ga to izbacivati van puno brze nego sto ga ti ubacujes unutra.
Negdje sam procitao da kiseljenje i meksanje vode sa DIY CO2 vrlo slabo, pa se nemoj bas u to pouzdati..

Edit:

i da li je bolji taj DIY sustav ili sredstva tipa Easy Carbo?

Evo, ovo sam trazio:
Easy carbo je Glutaraldehyde pa probaj usporediti sto je bolje, on ili CO2..ja ne znam.
« Zadnja izmjena: Veljača 08, 2009, 21:22:58 poslijepodne od Teehee(R) »
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #26 u: Veljača 08, 2009, 21:29:22 poslijepodne »
pa filter mora malo mreškati površinu, kako da se inače otopi kisik u vodi?
uf, previše pitanja, glava me zabolila već.. ja ću lijepo zbućkati te kvasce ovako kako ste rekli i spojiti cijev na ljestve pa nek krene.
našla sam neku formulu :

volumen akvarija u L x 13 / 100 = broj mjehurića u minuti

s tim ću se malo igrati slijedećih dana :)

tihi, thanx :)

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #27 u: Veljača 12, 2009, 02:52:35 prijepodne »
Kisik trebaju dati biljke koje hranis sa CO2... :D

Ovakvu formulu prvi put vidim... :nerd:


Iiii? Jesi spojila?
Tuzlanka u Sarajevu

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #28 u: Veljača 12, 2009, 06:37:27 prijepodne »
jesam jučer, ali ni nakon dva sata nije se pojavio niti jedan mjehurić. mora da mi negdje na čepu pušta.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #29 u: Veljača 12, 2009, 12:28:07 poslijepodne »
Ovak, kad radis taj DIY CO2, rupe na chepovima PET boca napravi premale za crijevo za zrak. Za crijevo za zrak upotrijebi ono mekano "silikonsko" crijevo, a ne ono tvrdo i glatko. Kad spojis premalu rupu sa mekanim crijevom, dobijes odlicno dihtanje.

Ako mreskas vodu, izbacit ces CO2, tako da ti uzalud ovo ubacivanje i otapanje istog, a kisik ce dati biljke tokom dana, kao sto je rekla Ninina mama.

Tebi se vjerojatno cini da je noc problem tj. da ce u vodu CO2 ubacivati i biljke i tvoj DIY, pa i ribe disanjem, no to funkcionira bez problema u hrpi akvarija i ne moras se brinuti da ce se ribe pogusiti, samo nemoj nabrijati mjesavinu i pripazi ispocetka malo dok ne uhvatis osjecaj za feeling.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #30 u: Veljača 12, 2009, 14:05:14 poslijepodne »
znači da skinem onu cjevčicu s pumpe koja dovodi vodu do površine?

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #31 u: Veljača 12, 2009, 14:11:20 poslijepodne »
Eh sad, ja nemam pojma na koju cjevcicu mislis i kako to kod tebe tocno izgleda, ali napravi tako da se voda ne mreska... :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #32 u: Veljača 12, 2009, 16:36:04 poslijepodne »
riješeno :)
pumpica je smještena na dnu kutije, vuče vodu kroz filter, a na izlazu ima jedan nastavak kojim voda ide do površine filtera (i vode), tu se izlijeva i vraća nazad u akvarij. to je lagano pljuskalo po površini vode i mreškalo ju. sad sam skinula tu cjevčicu i voda izlazi iz filtera ispod površine, tako da nema bućkanja, samo lagano gibanje po površini gdje voda izlazi kao vrulja u moru :)
nego, još mi nije počeo izlaziti co2 kroz zračni kamen, iako su se kvasci prilično zamutili. ili sustav pušta, ili još nije počela fermentacija.

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #33 u: Veljača 12, 2009, 16:46:26 poslijepodne »
i još nešto. bavim se mišlju da iako se akvarij tek ciklira ipak zamijenim dio vode , jedno 20 % s destiliranom vodom.
zašto?

kao prvo, testna trakica mi pokazuje da je voda tvrda, preko 20, pH je 7.8 i nikako da padne, a pokazuje i malo nitrata, a i malo nitrita (!!!) . kopala sam po akvariju, sadila bilje, stavljala tabletice gnojiva, namještala drvo, raskapala i modificirala filter, pa opet raskapala pumpu jer sam skidala cjevčicu, ubacivala CO2 sustav...
jedno 100 puta sam umočila ruke u vodu, digle su se sitne čestice, komadići od bilja, pod lampom vidim da hrpa toga pliva kroz vodu, a i nije baš potpuno bistra. sad kad je "prčkanje" konačno gotovo i sve postavljeno ostavit ću akvarij na miru da se ciklira do kraja. pa sam mislila da bi bilo možda dobro sad zamijeniti dio vode s čistom destiliranom, dodati još malo bakterija i čekati. što vi mislite o toj mojoj ideji?
ili da ostavim istu vodu i dalje, pa što bude?

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #34 u: Veljača 12, 2009, 18:06:37 poslijepodne »
CO2, ako ga dobro slozis krene izlaziti kroz maksimalno 1 sat. Tako da ako nije krenuo do sada, niti nece. Provjeri pusta li sistem (potopis boce u škaf sa vodom).
Ako ne pusta, slazi opet..digni teperaturu vode ovaj put, nek ide najvrucija iz bojlera (kad ubacis shecer, taman ce se temperirat za kvasceve gljivice), dodaj vise kvasca, smanji malo sodu.

Sto se tice mijenjanja vode: priznaj, opsjednuta si time da vodu smeksas. Jednostavno obozavas mekanu vodu. Da ima za narucit u birtiji, pila bi ju mjesto kave. :D :D
Slobodno promijenis dio vode, cikliranje se nece poremetiti. Samo je bitno da ne ubacis klor, jer 99% dobrih bakterija zivi na tvrdim povrsinama, a onaj ostatak se brcka u vodi..pa ako izvadis 20% vode..to cini 0.05% bakterija...zanemarivo. Ako pak ubacis 20% vode sa klorom..ode i ono malo bakterija sto si nakupila u zadnjih par dana.
Ak vec imas tu destiliranu vodu, umoci i jednu trakicu u nju, pa da vidis koliko grijesi.

To se ciklira od 4.tog? Ja bi za vikend ubacio koju kozicu unutra, i puza jabucara. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #35 u: Veljača 12, 2009, 19:12:12 poslijepodne »
Hoce, samo vremena... :up:

Glede ubacivanja "prirodnog amonijaka". :roll: Rizik je prevelik. :nerd: Tako bi naselili i raznorazne bakterije i ine dobre i lose stanovnike nasih tijela, pa onda bolje ne riskirati... :punch:

Hehe, kad sam ovo procitala mi svasta palo na pamet pa moram reagirati :D Teoretski, ljudska mokraca (ravno iz, jelte... bubrega) bi trebala biti sterilna (nesto malo moze pokupiti bakterija na putu za van... nebitno) :D Tko ce probati? Jel netko vec probao? :D
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #36 u: Veljača 12, 2009, 22:25:02 poslijepodne »
Jesi ti kad radila urinokulturu? :clown:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #37 u: Veljača 16, 2009, 10:44:31 prijepodne »
Akvarij sam pokrenul 07.02. Danas sam mjeril Ph i kaže 9.0 >:(!!! Akvarij je 54l (43l vode unutra). Jel da izvadim dio vode i stavim destiliranu da snizim taj Ph? Koliko? U akvariju se je samo podloga.
BTW iz Zagreba sam i planiral sam stavit treset u filter. Jel bude on kaj pomogel oko Ph?
« Zadnja izmjena: Veljača 16, 2009, 11:32:24 prijepodne od Grale »

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #38 u: Veljača 16, 2009, 11:53:21 prijepodne »
E, i Ph vode pipovače koju sam stavi unutra je 7.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #39 u: Veljača 17, 2009, 02:23:22 prijepodne »
Ili ti testeri ne valjaju ili je unutra nesto sto zbilja podize pH. :nerd: No jos nisam cula za ovako dramaticnu izmjenu pH... :(

Treset ti nece pomoci. Zagrebacka voda je pretvda da bi on imao utjecaja. Destilirana bi mogla pomoci u smislu snizavanja tvrdoce vode, pa onda eventualno tresetom ili sa co2 zakiseliti.

Iskreno ako ti sad zvuci kao da pricam o necemu tebi totalno nerazumljivom nemoj se u to upustati.

Na kraju krajeva uzmes li domace ribe one su sigurno navikle na "domacu vodu"...

Koji tester koristis?
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #40 u: Veljača 17, 2009, 08:12:58 prijepodne »
Tester je "Tetra test pH". A ništa probaću sa destiliranom. Da prije stavim Aquasafe u destiliranu.

Offline nikkka33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 617
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: šibenik
  • pozdrav iz šibenika
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #41 u: Veljača 17, 2009, 11:02:31 prijepodne »
nemoj se zabrinjavati na početku sa testerima.šta se tiče co2 ja sam stavila regulator za zrak koji pretpostavljam imaš ako imaš zračnu pumpicu,onaj na šarafić,na pola cjevčice od boce do akvarija i s njim reguliram količinu mjehurića.provjeri kakvi su ti spojevi na čepovima oko cjevčica.izvana i iznutra.uzmeš tekućeg silikona ako imaš pa presilikoniraj to ili jednostavno rastopi malo voska pa ga premaži,nakapaj oko spojeva i bit će ti super i sigurno da ne puštaju čepovi na bocama..

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #42 u: Veljača 17, 2009, 13:45:27 poslijepodne »
nemoj se zabrinjavati na početku sa testerima.šta se tiče co2 ja sam stavila regulator za zrak koji pretpostavljam imaš ako imaš zračnu pumpicu,onaj na šarafić,na pola cjevčice od boce do akvarija i s njim reguliram količinu mjehurića.provjeri kakvi su ti spojevi na čepovima oko cjevčica.izvana i iznutra.uzmeš tekućeg silikona ako imaš pa presilikoniraj to ili jednostavno rastopi malo voska pa ga premaži,nakapaj oko spojeva i bit će ti super i sigurno da ne puštaju čepovi na bocama..

CO2 ne koristim i nemam zračnu pumpu. Danas sam gledal slike akvarija od kolegice s posla koja unutra ima đunglu, a nikad koristila ništa kaj ima veze sa CO2 i svi živi i zdravi.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #43 u: Veljača 17, 2009, 14:31:37 poslijepodne »
CO2 ne koristim i nemam zračnu pumpu. Danas sam gledal slike akvarija od kolegice s posla koja unutra ima đunglu, a nikad koristila ništa kaj ima veze sa CO2 i svi živi i zdravi.

To nije uopce neobicno.
Svaki akvarij je prica za sebe, i lako je moguce da se izbalansirao tako da sve to radi jako dobro..biljke se na svasta priviknu, na tvrdu vodu, na nedostatak CO2 pa cak i na manjak svjetla.
Meni je npr cabomba caroliniana rasla odlicno na 0.3W/l, sto se nikako ne preporucuje. Sada pod istim uvjetima pokusavam rasaditi Cubu..

No ipak neke dodatke dodajem cisto zato da lakse reguliram alge, da mi anubiasi ne budu crni od istih ili da mi sve skupa dobije boje bolje.
Hocu reci, sve su to nijanse i ovisi samo o tebi sto zelis od akvarija.. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #44 u: Veljača 17, 2009, 15:26:29 poslijepodne »
šta se tiče co2 ja sam stavila regulator za zrak koji pretpostavljam imaš ako imaš zračnu pumpicu,onaj na šarafić,na pola cjevčice od boce do akvarija i s njim reguliram količinu mjehurića.

Ovo moze zavrsiti ruzno. I zato apeliram na sve da DIY CO2 ne pokusavaju kontrolirati tim ventilima...

Grale na tvom mjestu bih prvo probala testirati vodu s necim drugim. Stavi oglas. Mozda netko od kolega koji imaju Salifertov tester bude dobar za samo jedno testiranje. Jednostavno mi je to precudno... :nerd:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #45 u: Veljača 17, 2009, 17:22:09 poslijepodne »
ja imam digitalni pH metar i voda je stalno imala pH 7.8
onda sam izvadila 10 litara i ulila destiliranu, a u filteru već par dana imam treset. sutra ću vidjeti da li se što promijenilo. inače, izgleda da se voda ipak malo omekšala, jer su na trakicama pozelenile kockice koje su prije bile jako crvene!
moja voda se približava nekoj prihvatljivoj varijanti :)

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Osnovni parametri vode - topic za početnike
« Odgovori #46 u: Veljača 17, 2009, 19:21:55 poslijepodne »
Mjeril sam upravo kH i on iznosi 7. Kak mi je onda pH 9! Sutra kupujem drugi tester. Za sada sam stavil samo treset u filter umjesto aktivnog ugljena. Čini mi se da sam previše zabrijal na kemiju, na kraju nebudem ribe ni stavljal dok nebudu mogle uć u papučama u akvarij :).