Travanj 26, 2024, 00:30:53 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: CO2... po ko zna koji put!  (Posjeta: 7247 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
CO2... po ko zna koji put!
« u: Studeni 03, 2004, 17:57:00 poslijepodne »


Eto, na jednom planted aquarium forumu, rekli su mi da moja kombinacija CO2 (Elanak sa Akvarij.NET)može vrlo eesto fluktuirati, te da bi bilo bolje napravit po drugom receptu...


evo recept:


2l boca


1 šalica šeaera


1/8 žliaice kvasca (bolji je vinski!)


1 žliaica sode bikarbone


vodu napuniti bliz gornje polovice boce


Sad i neka njihova teorija, koju bi ja volio da mi prodiskutiraju iskusniji...


Ovaj recept, iako sporo startajuai, može dati stabilnih 3-4 tjedna CO2...


Na 180l akvariju ovakve recepture slobodno se može koristiti 3 boce, sa rotacijom boca od 10-14 dana, bez straha od prezasiaenja - provjereno i testirano!


Zašto rotacija boce??


Po njihovoj teoriji...


Prvih nekoliko dana, kvasac ne proizvodi mnogo CO2, no svakim daljnjim danom se proizvodi sve više i više. Tako?er se proizvodi i alkohol, a alkohols vremenomubija kvasac. To se doga?a pri 14%levelu(koncentraciji?) alkohola. Vinski kvasac podnosi veau koncentraciju alkohola, stoga je i pogodniji za DIY CO2, duže drži boca...


Sad, da bi se CO2 koncentracija održala što stabilnijom, trebalo bi se rotirati boce(kada ih imamo više u lancu!), zato što kad jedna boca proizvodi maximalno CO2, druga ae ga proizvoditi minimalno i obrnuto...


Eto, sad me zanimaju vaši komentari... publika na koju ja ciljam ae se pronaa vrlo lako... ajmo deeki da eujem?









Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #1 u: Studeni 03, 2004, 20:26:00 poslijepodne »
ajde stina sad si?i s oblaka i ukljuci mozak, boce su serijski povezane, pa sta ima veze koja je prva a koja zadnja?

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #2 u: Studeni 03, 2004, 21:07:00 poslijepodne »


e jebemu ti i tvoja tvrdolgavost...


Pa kaj nisamo o tom raspravljali...


Oni kažu da je bitno samo zato što uvijek boca bliža izlazu proizvodi najviše CO2 zbog gore navedenih razloga, te se zbog tog rade razlike u CO2...kužiš???


U biti jedinu razliku radi ta prva boca koja poveaava izlaz...Meni to nekak ima smisla...



Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #3 u: Studeni 03, 2004, 21:11:00 poslijepodne »
evo cekat cemo da se javi neko pametniji (ili blesaviji) od nas dvojice, sjecas se tuljanog objasnjenja, moje misljenje je otprilike isto. znas da fauna voli ovakve etericne rasprave, a dobro bi dosli jos boban i beli ... pa da vidis ludila

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #4 u: Studeni 03, 2004, 22:14:00 poslijepodne »


 Je li toneko mene spominje?(e bas mi s stucalo ).


 He he ...opetStina i CO2.


 Stina, da budem iskren i meni tu nikako nema logike da boca koja je bliza izlazu proizvodi vise CO2, od boce koja je serijski povezana sa njom. Ako su boce istovremeno postavljene, znacireakcija je istovremeno zapoceta bez obzira sto seu prvimvremenskim intervalimane proizvodi puno CO2.Hajde ti to malo bolje pojasni zasto ce prvi reaktor (boca) da proizvodi vise CO2 od drugog koji je serijski povezan. Mozda i promenim misljenje


 

Offline Neno_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #5 u: Studeni 04, 2004, 07:57:00 prijepodne »
Kvasci imaju toeno odre?eni životni ciklus (od pobu?ivanja, intenzivnog razmnožavanja, stanja vegetiranja do faze laganog umiranja)
Od kvasaca anjbolji je saccharomyces bayanus jer podnosi alkohole i do 18-19 volumnih postotaka.
Ako je neko zainteresiran, imam nešto paketiaa od 100 g za podijeliti.
 

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #6 u: Studeni 04, 2004, 08:01:00 prijepodne »


Stina, ne znam da li sam dobro shvatio što si ti napisao, ali ako jesam, onda se slažem sa Faunom.


Recimo da bi po meni imalo smisla kad bi spojio jednu bocu na poeetku, nakon 10 dana drugu. Treau spajaš nakon još 10 dana, a uklanjaš prvu jer je tu vea 30 dana i pripremaš je da ju postaviš nakon slijedeaih 10 dana. Tako imaš 3 boce, ali samo 2 su spojene.


Što kažete na ovo!?
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #7 u: Studeni 04, 2004, 09:25:00 prijepodne »


DA, ali smisao mjenjanja boca je samo u tome, što sa time se donekle postiže DA SVE BOCE PROIVODE JEDNAKU KOLIEINU CO2!!!


U protivnom , boce proizvode razlieite kolieine CO2, jedna manje, druga više, te s vremenom se jedna potroši, a mi to ni ne primjetimo, ali bilje primjeti!!


Ukoliko se mjenjaju boce u intervalima od 10dana, postiže se nekakva ravnoteža, te sve boce traju jednako, a kroz svih tih npr 30dana, CO2 koncentracija je jednaka!


Kako nemožete to razumjet, nitko ne ruši zakone fizike, probajte razmislit malo...

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #8 u: Studeni 04, 2004, 09:49:00 prijepodne »


Razmišljam ali ne uspijevam spoznati!!!


Objasni ti meni jednoliku kolieinu svih 30 dana, kad prva dva dana ni jedna ne daje skoro ništa. Nakon toga porast i na kraju pad CO2 u svima jednako.


Daj link na izvornik, da vidimo raspravu na tom drugom forumu.
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #9 u: Studeni 04, 2004, 09:53:00 prijepodne »


da li reakcija u svim bocama pocinje u isto vrijeme? mislim da li ih stavis sve od jednom?


2. pitanje -stino prodana duso kako to da vise vjerujes zatucanim amerikancima nego nama? vidis da su te i za kvasac smuljali, neno zna jos bolji i jos veli ad ce ti ga dati

Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #10 u: Studeni 04, 2004, 09:59:00 prijepodne »
Citat: maratonac



Daj link na izvornik, da vidimo raspravu na tom drugom forumu.





... a ja mislio da si ti miran i stalozern covjek, hebiga ... svako ima svog faunu

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #11 u: Studeni 04, 2004, 10:04:00 prijepodne »


Nisam prodana duša i velim ti samo ono kaj meni zvuei neki bizarnim putem logieno!!


http://forum.apistogramma.com/viewtopic.php?t=2545


pod jednoliko smatram da se jednoliko troše sve boce, a što se tiee izlaza, jasno je da ae u poeetku bit slabije, pa onda max, pa onda opet na slabije....

Offline D.I.T.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1004
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #12 u: Studeni 04, 2004, 10:56:00 prijepodne »


Hm ovo s 1/8 žlice kvasca...uf pa kaj bi ja trebao onda cijelu sobu boca imat


Ova teorija o razlieitom intenzitetu CO2 u pojedinim bocama mi je vrlo nelogiana, jer ako mi u istom trenutku i s istom mjerom u svim bocama napravimo taj CO2, zašto bi na nekoj boci bioslabiji,a na nekoj jaci intenzitet???


Iako mi se sve to eini vrlo nelogicnim otišao sam do akvarija na inspekciju CO2 (inaae imam 5 boca spojenih u lanac). Ja sam si spojio tako da miizlaz u onu malu 0.5 lit boce nije zadnji u lancu nego je u sredinipa imam dvije boce s CO2 uz taj izlaz a ostale su dalje (vanjske). E sad, radi inspekcije sam stisnuo prstimasve boce i utvrdio da su onedvije bliže izlazu skroz tvrde (pune co2)a ove vanjske su dosta mekše što me zaeudilo, al onda Stinina teorija i nije toliko nevjerojatna
Zagreb/Ravnice

Offline Neno_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #13 u: Studeni 04, 2004, 11:22:00 prijepodne »
Kvasci produciraju CO2 prilikom svog rada i isti soj kvasaca pri istim uvijetima (otopina, temperatura...) producira jednake kolieine CO2. jedina moguenost je nestavljanje u pogon istovremeno svih boca.
Vea mala razlika u postotku šeeera uvjetuje ukupnu kolieinu proizvedenog CO2, s time da je produkcija prvih dana jednaka u svim bocama, ali u bocama sa više sladora se CO2 i duže ispušta.
Umjesto sode bikarbove ja bih preporueio žlieicu diamonij hidrogen fosfata, puno neškodljivijeg za ribe, a koristi se kao hrana za kvasce, za njihov optimalniji i ujednaeeniji rad. nakon par dana od njega ne ostaje nikakav trag u otopini, dok soda bikarbona u naglom otpuštanju zajedno sa CO2 može poremetiti pH vode.
 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #14 u: Studeni 04, 2004, 11:27:00 prijepodne »


Puno teorija, a premalo dokaza...kako sa njihove strane, tako i sa vaše...

Offline D.I.T.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1004
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #15 u: Studeni 04, 2004, 11:32:00 prijepodne »
Citat: Stina



Puno teorija, a premalo dokaza...kako sa njihove strane, tako i sa vaše...





Pa stina ja sam na tvojoj strani i naveo sam ti nekakav dokaz
Zagreb/Ravnice

Offline Neno_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #16 u: Studeni 04, 2004, 11:49:00 prijepodne »
 
Citat: Stina


Puno teorija, a premalo dokaza...kako sa njihove strane, tako i sa vaše...

Dokaze za što??
 

Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #17 u: Studeni 04, 2004, 11:53:00 prijepodne »


dit- nisam skuzio jel ti sve boce idu preko male 0,5 ili ne


ekipa nije dala nikakav "sci info", a aspen se slaze s nama ... koliko sam ja skuzio


gle ne znam, al necu se dati tako lako razuvjeriti, trebalo bi pozvati bobana i ekipu sa akvaristika. org da daju svoje misljenje



Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #18 u: Studeni 04, 2004, 11:57:00 prijepodne »


Da, meni je sve u svemu zanimljivo...


Na neku ruku po svim zakonima fizike nebi smjelo bit razlike u bocama, al kao što je DIT rekao, razlike u "tvrdoai" boca ima, i kod mene, a i kod drugih...


Neznam, bumo malo još prodiskutirali


zgodan link!!


http://www.thekrib.com/Plants/CO2/kh-ph-co2-chart.htmlEdited by: Stina

Offline Neno_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #19 u: Studeni 04, 2004, 12:10:00 poslijepodne »
Potpuna pretvorba šeeera u alkohol u principu traje 14-18 dana,a ovisna je naravo i o kolieini stvorenog alkohola. Produkcija je najveaa od 5-12 dana.
Prirodni kvasci i pekarski kvasci stradavaju vea kod 10 vol % alkohola, klasieni vinski rade do 14, a bayanus do 18, a ponekad i više, ako uz šeeer imaju i ostale hrane u otopini.
1. Boca I stavljena u pogon 5 dan poeinje najveau produkciju CO2 koja pada kod 12-14 dana
2. Boca II stavljena 12-14 dana nakon boce I poeinje tako?er stvarati najveau kolieinu CO2 5 dan, što bi odgovaralo padu produkcije u boci I
i tako dalje
Gledajuai fiktivno na datume:
Boca I stavljena 01.11. najveau i optimalnu produkciju ima 05.11. a produkcija slabi 14.11.
Ako smo bocu II stavili 10.11. ona ae najveau produkciju postiai 15.11. kada je u principu boca I na kraju te se doza CO održava u približno jednakim granicama
 

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #20 u: Studeni 04, 2004, 12:33:00 poslijepodne »


Koliko sam ja skužio eitajuai o CO2 bocama i ostalom priboru koji se koristi oko CO2, CO2 je prilieno agresivan prema veaini materijala. Tvrdoaa boca može biti posljedica i razlika u temperaturi jer je DIT i sam rekao da su na razlieitim mjestima, a može biti i posljedica razlieite starosti, debljine i slieno (ako baš nisu sve iz iste serije što je teško za povjerovati).


Neno_B, ovo tvoje mi je skroz logieno. Da sam bliže, javio bih se za jednu kesicu kvasca, aovako ae i dalje raditi "Vrelko".
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #21 u: Studeni 04, 2004, 12:33:00 poslijepodne »


 Bas kako Neno_B objasnjava tako isto i ja gledam na fermentaciju kvasca i meni tu nista nije nelogicno i nerazumno. Stini je mozda nerazumno sto boce nisu podjednako tvrde i mislci da je to merilo o koncentraciji CO2 u bocama odnosno , kolicini proizvedenog CO2 date boce.


 Ne! To ne mora po zakonima fizike da znaci da je proizvodnja CO2 veca ili manja ako su boce serijski povezane u istim vremenskim intervalima. To sto ce nam prve boce u nizu biti vise nabrekle, to je iz razloga sto prva boca(koja je najbliza izlazu)mora da prihvati sav CO2 iz ostalih boca koje su vezane iza nje. Naravno da ce se taj pritisak rasporediti ravnomerno na boce u nizu tako sto ce prva imati najjaci pritisak ,sledeca manji i tako sve redom .


 Jos samo da kazem da to ne moze da se izmeri i dokaze kako Stina misli ,jer zakon fizike to nedozvoljava. Proizvodnja CO2 u reaktorima (bocama) ako su serijski vezane ne mogu se meriti jer CO2 izlazi iz boce u bocu i tezi da izadje na neki izlaz a to je u ovome slucaju, nas akvarijum.


 Uh..ne znam da li me shvatate sta zelim da kazem ili da li sam dobro objasnio onako kako mislim.Edited by: Fauna

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #22 u: Studeni 04, 2004, 12:37:00 poslijepodne »


Neno, to mi je isto i Božo pojasnio, možda zato što ste ista branša, pa su vam podaci iz istog izvora...


Ja to ne opovrgavam, al uz sve te podatke, zar nije moguae da mjenjanje boca onda ipak ima smisao?


BTW, ja au uzet vreeicu kvasca

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #23 u: Studeni 04, 2004, 12:44:00 poslijepodne »


Proeitao sam izvornik. Nikakve dileme nema.


Rotacija boca ne znaei da aemo staviti 3 boce istovremeno i onda im mijenjati mjesto u lancu kako su spojene. Rotacija znaei da ae se u redovitim vremenskim razmacima jedna od tri boce zamijeniti novom.


Upravo kako je Neno_B elaborirao.


Fauna, što se tiee nakupljanja CO2 u prvoj boci, nema šanse. Tlak ae biti izjednaeen u svim bocama jer su povezane, nezavisno od produkcije CO2 u nekoj od boca.
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Neno_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
CO2... po ko zna koji put!
« Odgovori #24 u: Studeni 04, 2004, 12:49:00 poslijepodne »
Kvasaca imam oko 10-ak vreeica, a izvor je moj
zadnjih 7 godina radim intenzivno na kvascima, tipovima, njihov produkciji......
kod mene fercera kak spada, kad se sjetim da ga pustim u pogon.