Travanj 25, 2024, 00:11:42 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Makroelementi molim pregled  (Posjeta: 10805 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Makroelementi molim pregled
« u: Lipanj 27, 2008, 13:43:30 poslijepodne »
Sastavio ja recept za Ei sistem gnojenja svojeg akvarija, pa bih molio nekog s iskustvom da mi to pregleda i potvrdi, da ne zaje... teškom mukom razmnožene i nažicane biljčice.
Unaprijed se zahvaljujem ako bude tko imal strpljenja pogledati te brojčice.  :nerd:

Ovak:
Kalij nitrat (KNO3) preporučena doza 20-25ppm tjedno, znači 7-8 ppm dnevno, svaki drugi dan tri puta tjedno. Po kalkulatoru smjesa ima slijedeće vrijednosti: u 500 ml destilirane vode rastopiti 146,5 grama KNO3 i dobijemo otopinu koja u 90 litara daje 2 ppm nitrata za 1 ml otopine. Po tome svaki drugi dan doziram 3,5 ml otopine.

Kalij dihidrogen fosfat (KH2PO4) preporučena doza 3 ppm tjedno, znači 1 ppm dnevno, svaki  drugi dan tri puta tjedno. Po kalkulatoru smjesa ima slijedeće vrijednosti: u 500 ml destilirane vode rastopiti 64,5 grama KH2PO4 i dobijemo otopinu koja u 90 litara daje 1 ppm fosfata za 1 ml otopine. Po tome svaki drugi dan doziram 1 ml otopine.
Zabok

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #1 u: Lipanj 27, 2008, 20:09:13 poslijepodne »
Prema ovome što si napisao sve je uredu. Ideja ovog režima gnojenja je da ne zaboraviš jednom tjedno promjenu 50% vode, kako bi resetirao sistem. Meni se recimo to i baš neda budući da imam 200L, tako da pratim razvoj algi i prema tome dodajem ili smanjujem prignojavanje. Nakon nekog vremena shvatiš ovisno o biljnim vrstama u akvariju, što biljke brže i više crpe. Kod mene primjerice dodajem gotovo duplu dozu fosfata od preporučene. Nemoj zaboraviti na mikroelemente i na stalno dodavanje CO2 ako želiš vidjeti kvalitetne rezultate.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #2 u: Lipanj 27, 2008, 20:10:14 poslijepodne »
I još nešto, kakva ti je rasvjeta?

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #3 u: Lipanj 27, 2008, 23:29:51 poslijepodne »
Cigo je rekao sve sto mislim, samo moram jos dodati da ove preporucene doze su stvarno samo okvirne... Ja takodjer sad vise manje odokativno sipam po nastanku algi... U 3 akvarija 3 razlicita doziranja, naravno tamo je i svjetlo drugacije, kao i biljne vrste, ali i CO2...

Dakle, praksa... Samo polako pocni i prati sestorim ocima sto se dogadja... Pazi na ribe...

Sretno! :up:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #4 u: Lipanj 30, 2008, 08:01:49 prijepodne »
Počeo ja sa špricanjem!  8)
Za sad sve OK, malo sam se brinul za ribice uslijed svog tog kemijanja, ali vidim da su za sad nepromijenjenog raspoloženja.
Svjetlo je 4x18 + 3x12 =108 W, CO2 1 m/s, EC svakodnevno 2 ml, Profito 3 ml svaki drugi dan.
Bilje je i do sad uspijevalo dobro, tak da ak' ovo uspije (ono, ak' se razvije buuum biljaka), idem na neke zahtjevnije vrste, predložite koje?

Zahvaljujem svima koji su mi savjetom pomogli u kemijanju. Sad čekam kak se bu to razvijalo.  :hat3:

P.S. Imal sam jedan neočekivani problem kod miksanja makroelemenata, pa da i to spomenem za one koji bi to radili. Naime, izračunal sam količinu spoja za 500 ml vode, i ja lijepo uzeo flašicu od pola litre, nalio 500 ml destilirane vode, izvagal 146,5 g KNO3 i POKUŠAL to usuti u flašicu, ali  :doh:, KNO3 ne stane u flašicu, ne otapa se baš tak brzo, i povećava volumen otopine tak da otopina u navedenim količinama NE stane u flašu od pola litre. Odlio ja 2 dcl vode i usuo cijelu količinu KNO3 u flašicu, promućkao, ali opet  :blowjob:, kemikalija se ne otapa u toj količini u tako smanjenoj količini vode (vjerojatno je došlo do zasićenja otopine). I tak, ako miksate, uzmite veće posude od ciljane količine vode za otopinu.   :clown:
Zabok

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #5 u: Lipanj 30, 2008, 22:02:17 poslijepodne »
i ja sam skoro napravio takvu grešku  :-[ ali prije usipavanja sam skužio da nebu sve stalo... ponovno izračunaj u kalkulatoru kolko sada dodaješ ppm jer ti se omjer promjenio. meni se isto tako nije sve odjednom otopilo, ali nakon nekoliko tjedana nakraju je .

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #6 u: Srpanj 01, 2008, 02:49:20 prijepodne »
Eeeee, meni nitko nije rekao da ako se odmah ne otopi treba ostaviti do sutra, pa posto sam bila neinformirana, a uz to sam i prilicno uporan lik smanjila sam si concentracije za jedno 5-6x. :D Naime, usipala sam to u kanister od 3l (sreca bilo je dovoljno destilirane... :roll: I otopilo se! :devil: Nes se ti s rogatim bosti... :clown: I znate mnogo mi je jednostavnije tako, jer imam i male i velike aq. Najmanji 20, najveci 230... Ako napravim da u veliki dodajem 1ml, kako cu odmjeriti 0,1 za mali... Tako da mi je ovo veliko razblazenje dobro doslo... :D Jedini je problem bio dovoljno dobro sakriti tolike boce od djece... :( No, i to se rijesilo... ;)

Nadam se da si ti to ipak sve otopio... :up:

Sto se tice prijedloga za zahtjevno bilje. Kupi (kratko U) sve sto ti dodje pod ruku. Sad se mozes igrati... ;)
« Zadnja izmjena: Srpanj 01, 2008, 02:56:17 prijepodne od Ninina mama »
Tuzlanka u Sarajevu

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #7 u: Srpanj 01, 2008, 07:20:14 prijepodne »
Sto se tice prijedloga za zahtjevno bilje. Kupi (kratko U) sve sto ti dodje pod ruku. Sad se mozes igrati... ;)

Nemam više mjesta.  :(

Moram pokrenuti još jednu posudu (veću bar duplo).  :D
Zabok

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #8 u: Srpanj 01, 2008, 14:45:23 poslijepodne »
I tako to krene...  :D :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #9 u: Srpanj 01, 2008, 22:24:45 poslijepodne »
EI me nikad nije interesirao baš zbog te promijene vode.. Jesi li razmišljao kad o PPS?

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #10 u: Srpanj 01, 2008, 23:53:31 poslijepodne »
Čitao sam O PPM, ali ga do sada nisam koristio. Mislim da ću se okušati u njemu, samo sam lijen svaki dan se natjerat da gnojim.

Imaš li ti kakva iskustva?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #11 u: Srpanj 02, 2008, 01:49:51 prijepodne »
Imam, koristim ga povremeno. Mislim da je komforniji jer ionako svaki dan hranimo ribe pa možemo i pognojiti. ;)

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #12 u: Srpanj 02, 2008, 09:20:51 prijepodne »
Ja i na EI sistem gnojim svakodnevno! Ili sam nekaj krivo skužil?  -?
Evo, da spomenem i rezultate nakon par dana. Vidljivo je slijedeće: ribama ne smeta, bilje mi svakodnevno lagano perla ( :inlove:), pogotovo rotala rotundifolia, vesicularia sp. i barclaya longifolia.

Ono kaj me brine je skoro da velim eksplozija končaste alge koje se nikak nemrem riješiti, vadim ju van svakodnevno, ali drugi dan opet naraste. Čitam da je mogući uzrok višak željeza, ali ja uopće ne dodajem željezo. Možda dodajem previše mikro u obliku Profita? Za sad smanjujem dozu Profita za 50% pa bumo vidjeli. Sijamce sam poklonil, i sad imam vesiculariu, ali i alge.  -? Sugestije?
« Zadnja izmjena: Srpanj 02, 2008, 09:23:55 prijepodne od F. Chief »
Zabok

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #13 u: Srpanj 02, 2008, 15:40:03 poslijepodne »
definitivno smanji mikroelemente, to je gotovo 90% uzrok končaste, ako možeš stavi kozice u akvarij kao čistaće algi.

Offline emilioti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 97
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #14 u: Srpanj 30, 2008, 15:05:47 poslijepodne »
Chief, kad sam god brijal ove spike ppi. ddi, ei imal sam alge i puno posla oko aq. Sad imam situaciju ovak: mikroelemente uvalim tjedno (2/3 preporucene do dozu odjednom). Svaki dan easy carbo 5 ml na 200 l vode, fosfate tjedno ili dvotjedno dignem na oko 1 ppm u vodi (dodajem ih prema pojavi zelene tockaste). Fosfati mi nikad nisu ni radili neke probleme za razliku od nitrata. Kad sam imao nitrate na 10 - 20 - 30 ppm na echinodorusima bi banule alge. Sad ih stavljam na 1,5 do 2,5 ppm tjedno na moju kolicinu vode. Diy co2 naravno. I nema vise algi. Biljke potrose nitrate i alge se mogu fuckati. Vodu nisam mijenjao vec dobrih mjesec dana. Zanimljivo da kad sam koristio samo carbo (bez co2) a nitrate na 20 ppm algi nije bilo, a kad sam poceo dodavati co2 pojavili se problemi. Lampe su mo 150W/200 l. Svakih tjedan dva bacim vrecicu bilja (brzorastuceg). Da i svjetlo je 9 h na dan.
« Zadnja izmjena: Srpanj 30, 2008, 15:08:43 poslijepodne od emilioti »
 

Offline jurgen88 & Nija

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sweden
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #15 u: Rujan 12, 2008, 21:49:55 poslijepodne »
pa sta nije to slicno PPS-pro nacinu gnojenja??

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #16 u: Rujan 12, 2008, 22:23:54 poslijepodne »
PPS pro podrazumijeva svakodnevno dodavanje mikro i makroelemenata, ali u količinama dovoljnim za održavanje, dakle, ne kao EI sistem kojim se daje više nego treba. Zato EI sistem traži 50% tjednu izmjenu vode, dok na PPS pro tjedna izmjena se eventualno može čak i preskočiti jer se elementi ne predoziraju. Stoga je rast bilja kod PPS pro sporiji, ali je komotnije što se tiče izmjena vode. Ja primijenjujem PPS pro, svaki dan prije nego idem na posao usipam u akvarij i to mi je čas posla. Bilje napreduje, osim tvrdoglavog stargrassa kojeg je sve manje i manje, a pitam se da li bih trebao povećati nitrate jer mi listovi alternathere dobivaju rupice i kao da se tope?

F. Chief gdje si nabavio nitrate i fosfate, tj. si ih teško našao? Može i na pm.


Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #17 u: Rujan 13, 2008, 19:45:04 poslijepodne »
KH2PO4 i KNO3 ima u svakoj ljekarni za naručiti, ja, zanimljivo, nisam mogel nabaviti K2SO4, tak da mi možda fali kalija...

Sve te kemikalije u biti proizvodi Kemika, poslal sam im mail da se raspitam, oni vele da se može sve naručiti direktno od njih, ali minimalno za 1000 kn.

Recimo, kad bi se dogovorilo nas nekoliko, pa naručili za 1000 kn, vjerojatno bi se isplatilo.
S druge strane, ko je u Zagrebu, možda Kemika ima nekakvu trgovinu maloprodaje pa pogledati tam...
Zabok

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #18 u: Rujan 23, 2008, 20:27:08 poslijepodne »
KH2PO4 i KNO3 ima u svakoj ljekarni za naručiti, ja, zanimljivo, nisam mogel nabaviti K2SO4, tak da mi možda fali kalija...

Sve te kemikalije u biti proizvodi Kemika, poslal sam im mail da se raspitam, oni vele da se može sve naručiti direktno od njih, ali minimalno za 1000 kn.

Recimo, kad bi se dogovorilo nas nekoliko, pa naručili za 1000 kn, vjerojatno bi se isplatilo.
S druge strane, ko je u Zagrebu, možda Kemika ima nekakvu trgovinu maloprodaje pa pogledati tam...

Koliko otprilike dođe KH2PO4 i KNO3 u ljekarni i za koju količinu? Da li možeš preporučiti neku stranicu da se malo bolje uputim kako napraviti smjesu i kako dozirati makroelemente? Za sada gnojim samo sa kupovnim preparatima.
Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #19 u: Listopad 03, 2008, 18:27:38 poslijepodne »
E sad se zbilja ne sjećam cijena, mislim da je KNO3 najjeftiniji, 250 g nekih pedesetak kuna možda, KH2PO4 250 g stotinjak kuna, i sad sam konačno uspio doći do K2SO4, 200 kuna 500 g (po meni preskupo).

Smjesu si izračunaš u chuckovom kalkulatoru, ima tu negdje na forumu link, i onda dodaješ otopinu prema režimu gnojenja, ima PPs, EI sistem, i o tome je već bilo riječi.
Zabok

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #20 u: Listopad 06, 2008, 09:08:24 prijepodne »
Hvala na odgovoru. Smjese sam već nabavio i počeo sa gnojenjem. Čekam da vidim promjene. :D
Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #21 u: Listopad 13, 2008, 08:57:43 prijepodne »
Eee, sad da vidiš algi ako ne uspiješ naći dobru dozu!  :D
Zabok

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #22 u: Listopad 13, 2008, 10:12:11 prijepodne »
Počeo sam sa malim dozama i sad dodajem 5ml na dan. Za sada bez algi a bilje je osjetno krenulo.  :P
Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Makroelementi molim pregled
« Odgovori #23 u: Listopad 13, 2008, 10:53:56 prijepodne »
Držim fige!  :up:
Zabok