Travanj 19, 2024, 11:22:58 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ZEOLIT  (Posjeta: 21585 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #25 u: Prosinac 09, 2006, 13:45:00 poslijepodne »
A I nisam rekao da ga stavljate u morski akvarij, jer to ja ne bi napravio.
Kaj se tiće slatkovodnog, filter mi je napola napunjen Zeolitom već godinama i mijenjam ga polovićno svakih 4-6 mjeseci, nikada nikakvih problema sa kemijom vode radi Zeolita.

tomislavc

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
ZEOLIT
« Odgovori #26 u: Prosinac 09, 2006, 13:48:00 poslijepodne »
tciglenecki, kako ti se bilje ponaša s toliko zeolita?
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #27 u: Prosinac 09, 2006, 13:59:00 poslijepodne »
evo link o megagreenu ,valjda je to taj megagreen - http://www.megagreen.fr/, opis megagreena - calcite micronised by tribomechanical technology .
 

Offline djurdja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
ZEOLIT
« Odgovori #28 u: Prosinac 09, 2006, 14:11:00 poslijepodne »


hvala svima koji su se ukljucili u raspravu


ukratko, zeolit je problem za biljke ali ne i za ribe???


SH*T HAPPENS
mostly me,
so don¡t worry!!!

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #29 u: Prosinac 09, 2006, 14:38:00 poslijepodne »
ma nije ni za biljke, posisat će na sebe nitrate, smanjit će se alge, a bilje i onako redovito prihranjujem preko korijena i preko lista. bio bi problem kada bi Zeolit nasipao umijesto šljunka.
Bilje mi raste ko šašavo, Imam sagitariju, valisneriju, echinodorus ozelot, echinodorus tenelus, nekoliko vrsti kriptokorina, limun, anubias-više vrsta, mahovinu-javansku i xmas moss, javansku paprat te mnogo sitnolisnog bilja da ne nabrajam vrste.

Preko korijena dodalem laterit, dajana tablete- koje su se pokazale jako dobre, što znači da cijena nije uvijek pokazatelj kvalitete, a preko lista dajanino i tetrino tekuće gnojivo naizmjenice. Imam DIY CO2 sistem i dodajem željezo kada se sjetim. Moram reći da za podlogu imam čisti šljunak ispod kojega sam stavljao ploče prešanog treseta, bez ikakve hranjive podloge, samo sam kod formiranja stavio "Initial Sticks", sada riblja kakica radi svoje.
U filteru imam spužvu, ponekada stavim ugljen na tjedan-dva, Zeolit je unutra stalno, kao i Aqua Vital-ov treset. Kada smo kod kemijanja vode, mijenjam 1/4 svakih 6 tjedana i tada stavljam mješavinu destilirane vode i vode iz pipe, kojoj dodajem Dajanin Chlor Stop i Amazon.
Ne testiram vodu već barem dvije godine i nemam problema niti sa "Meltingom" kod Kripti, alge su mi na minimumu- nešto bradatih crnih na mjestima gdje sijamci nemogu ugurati svoje glave da ih popasu.
Ribama ne smeta, mrijeste se, pare se, udvaraju, boje su im žive i nemaju bolesti.
Stoga nemam pojma čemu toliko pametovanje oko kemije i filtracije, najvažnije je da se po akvariju previše ne kopa, da se održava flora nitrifikacijskih bakterije i da se filter ne čisti odjednom.
Sva sr...a oko Ovog i Onog prelazi granice znobizma. Mislim da izgled bilja, riba i bistrina vode govore koliko je aq zreo, a ne silna oprema, filtracijski materijali i lova utučena u sve to.

tomislavc

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #30 u: Prosinac 09, 2006, 14:40:00 poslijepodne »
Blue, govorim o našem megagreenu, ne o francuskom Calcitu.


tomislavc

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
ZEOLIT
« Odgovori #31 u: Prosinac 09, 2006, 14:56:00 poslijepodne »
tciglenecki, drago mi je stvar šljaka...moja iskustva s zeolitom i biljem su bila nešto lošija no pustimo sad to pošto je evidentno da funcionira. Potpuno se slažem s tvojom zadnjom rečenicomi tu se nema što dodati osim možda "zdrav miris" vode i filtera.
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #32 u: Prosinac 09, 2006, 15:17:00 poslijepodne »


Here we go again - megagreen proizveden u Osijeku -link - [url]http://www.hrsume.hr/?NewsID=4448&LanguageID=172&Cat egoryID=293&FlashID=0[/url]


opis proizvoda:
To je potpuno hrvatski proizvod, razvijen nanotehnologijom iz prirodnog minerala kalcita Samoborskog gorja
 

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #33 u: Prosinac 09, 2006, 18:44:00 poslijepodne »
Njuška, u pravu si, dok ne zaudara i nema miris ustajale baruštine, sve je ok.
A što se tiće megagreena, Blue, jesi li vidio koji mu je postotak topljivosti u vodi-maaaali, stoga nema beda za tvrdoću vode, sav potone na dno, uvuće se u šljunak i djeluje kao gnojivo preko korjena.
Pročitaj sastav megagreena i vidjet ćeš da ima tu mnogih minerala koje aq treba.
Ribe su mi većinom J. i sr. Amerika i ne bune se- zdrave su, vesele, a neke od njih i u duubokoj starosti- što ne bi doživjele u tvrdoj vodi.


tomislavc

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #34 u: Prosinac 09, 2006, 18:54:00 poslijepodne »
Ma ne tvrdim ja nista protiv megagreena ,samo kopiram sto sam nasao o njemu i da objasnim da to nije zeolit ,calcit se koristi a koliko sam procitao i megagreen zbog dodavanja kalcija i karbonata u morskom akvariju ili kopnenim plantazama .Kalcit kao i aragonit se topi u vodi sa niskim ph ,s time sto calcitu koliko znam treba nizi ph a ujedno i veca kolicina co2 da bi se otopio (tu mislim na upotrebu u kalcijum reaktorima) .Sto se tice tvoje tvrdnje da mu je postotak topljivosti u vodi mali onda nema smisla da ga bacas u akvarij jer koliko sam na brzinu citao megagreen se baca na plantaze da bi prvenstveno dao kalcij i karbonate biljkama i to im pospjesuje razvoj ,da bi im to pruzio on se mora topiti inace nista od njegove glavne osobine .Isto vrijedi i za upotrebu u slatkovodnom akvariju ,nema smisla ga bacati u akvarij ako se ne topi jer se ne dobije nista .
Koliko calcium i karbonati trebaju biljkama posebno onima koji dolaze iz mekih voda stvarno ne znam .

 

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #35 u: Prosinac 09, 2006, 20:03:00 poslijepodne »
ma čitaj ostatak minerala kojih ima u meagreenu, budem ti poslao na PP
tomislavc

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #36 u: Prosinac 09, 2006, 20:50:00 poslijepodne »
Zasto na pp ?? mozes slobodno postati u ovoj temi ,koliko sam citao o megagrinu nigdje ne pise da se moze upotrebljavati u akvaristici ,cak mu je jedna od osobina da smanjuje biljkama potrebu za vodom do 70 posto???
 

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
ZEOLIT
« Odgovori #37 u: Prosinac 09, 2006, 21:48:00 poslijepodne »
tciglenecki, mozda su ti crne cupave zbog zeolita bas.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
ZEOLIT
« Odgovori #38 u: Prosinac 09, 2006, 22:04:00 poslijepodne »


zeolit se može regenerirati ali je postupak pre skup u odnosu na samu cijenu zeolita.Vrši se solnom kiselinom.Ili otprilike stoji 7 dana u slanoj vodi gdje sol utjeće na oslobađanje amonijaka koji se ponovo vraća u vodu i zato nije efikasan tj. kontraproduktivan je u morskoj akvaristici, zbog same reakcije.


[url]http://www.kornjace.net/index.php?option=com_content&tas k=view&id=29&Itemid=29[/url]


Ja ga imam u oba akvarija,i nemam apsolutno niakavih zamjerki.


Zeolit se ne baca, koristi se kao gnojivo za sobno bilje.


Jednom zeolit,uvijek zeolit.Edited by: Puslica

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #39 u: Prosinac 10, 2006, 11:15:00 prijepodne »
Puslica ne kuzis ,ne mozes generalizirati zeolit .Zeolit ,tj odredene vrste zeolita se koriste u morskoj akvaristici ,i jedni od najljepsih akvarija koriste zeolit -zeovit -filtraciju.
Koliko sam citao ,regeneracija zeolita je neisplativa i vrlo opasna za ljude te je debelim slovima podvuceno da se zeolit ne regenerira u obiteljskim kucama i jedini koji ga regeneriraju su veliki industrijski objekti kojima se to isplati i koji imaju uvijete za to .Sumnjam da se onda moze regenerirati jednostavnim bacanjem u morsku vodu na 7 dana .
 

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
ZEOLIT
« Odgovori #40 u: Prosinac 10, 2006, 12:06:00 poslijepodne »


imam literaturu koja govori da se može,i koji je postupak ali je navedeno što sam i ja rekao, neisplativost.


No od datuma izdavanja knjige prošlo je 10 godina a i s time da se dosta napredovalo u istraživanjima,pa se i spoznaje mijenjaju.


U rigips ploće se sada ubacuje zeolitni prah koji na sebe crpi neugodne mirise prostora u kojemu je postavljen.Na pp dobiješ literaturu.

Offline djurdja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
ZEOLIT
« Odgovori #41 u: Prosinac 10, 2006, 14:53:00 poslijepodne »
stavi tu literaturu ovdje, da svi procitamo!!!
SH*T HAPPENS
mostly me,
so don¡t worry!!!

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
ZEOLIT
« Odgovori #42 u: Prosinac 11, 2006, 12:13:00 poslijepodne »



Vidim da se raspisala ekipa



Citat: blue

.....zeolit skida amonijak putem ionske izmjene ,nakon par tijedana na zeolit bi se natalozile chemoautotrophic (kemoautotrofne) bakterije
koje bi oksidirale amonijak u nitrate sto bas i nije pozeljno u
akvarijima i valjda zbog toga se preporuca redovita izmjena zeolita u
slatkovodnom akvariju ,dok je friski skida amonijak ali poslije pocne
stvarati nitrate .



Eto ja se ne moram objasnjavati



O zeolitima se moze puuno toga reci, onaj doticni gospodin kojeg
spominjes da je uveo zeolit u akvaristiku nije napravio nista sto se
nije znalo jos 50-tih godina. Eto kako vas zanima literatura pogledajte
na ovaj LINK

Mislim da je to diplomski rad... svejedno preporucio bi da se procita
uvod. Isto tako dane su i neke tablice selektivnosti, svojstva itd.

Pozdrav

Edited by: Fenix
Zagreb/Malešnica

Offline djurdja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
ZEOLIT
« Odgovori #43 u: Prosinac 22, 2006, 15:24:00 poslijepodne »
evo ja ga drzim u tanku s diskusima nekih 2 tjedna voda je jaaaakkkkooooo bistra a i ribice su sretne!!!
SH*T HAPPENS
mostly me,
so don¡t worry!!!

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #44 u: Prosinac 22, 2006, 18:08:00 poslijepodne »
Kao što rekoh Zeolit mijenjam svakih nekoliko mjeseci, voda ko kristal, ribe i bilje sretni. Voda ima miris ko izvorska- znaći da je čista od
amonijaka
tomislavc

Offline djurdja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
ZEOLIT
« Odgovori #45 u: Prosinac 23, 2006, 09:46:00 prijepodne »
tocno tako
SH*T HAPPENS
mostly me,
so don¡t worry!!!