Travanj 19, 2024, 00:48:12 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ZEOLIT  (Posjeta: 21583 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline djurdja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
ZEOLIT
« u: Prosinac 07, 2006, 22:40:00 poslijepodne »


Da li tko zna što o zeolitu i njegovom djelovanju?Da li šteti discusima, omekšava vodu, pomaže u borbi protiv algi....


Hvala
SH*T HAPPENS
mostly me,
so don¡t worry!!!

Offline Liquid

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 295
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
    • http://www.akvarij.net
ZEOLIT
« Odgovori #1 u: Prosinac 08, 2006, 09:01:00 prijepodne »
Denitrator,nešto u stilu green x-a.
Poboljšava kvalitetu vode ali ju ne omekšava

Meni je nakon nekog vremena upotrebe zeolita stalo bilje pa sam ga izbacio.

Sve u svemu ok stvar


Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
ZEOLIT
« Odgovori #2 u: Prosinac 08, 2006, 10:29:00 prijepodne »
Zeolit je odlicna stvar, kad ga jednom stavis nemoj ga vaditi, prati
itd. Ima ogromnu povrsinu i predstavlja odlicno mjesto za bakterije
Zagreb/Malešnica

Offline djurdja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
ZEOLIT
« Odgovori #3 u: Prosinac 08, 2006, 12:24:00 poslijepodne »


ok, znam da je dobra stvar,


da sakuplja nitrate i nitrite, da je aktivan oko 3 mj, da kristalizira vodu....


no jel ima kakvih problema ukoliko je u tanku s discusima???


Ako josnetko znastogod o zeolitu neka slobodno napise, svaka informacija je dobrodosla!!!


Hvala!!!!!!!
SH*T HAPPENS
mostly me,
so don¡t worry!!!

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
ZEOLIT
« Odgovori #4 u: Prosinac 08, 2006, 12:35:00 poslijepodne »
Ja sam ga koristio u tanku sa diskusima i nisam primjetio nista neobicno.

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
ZEOLIT
« Odgovori #5 u: Prosinac 08, 2006, 13:09:00 poslijepodne »

Citat: djurdja



da sakuplja nitrate i nitrite, da je aktivan oko 3 mj, da kristalizira vodu....



kaj kristalizira???!



Onda sve znas

Nego ja ga na tvom mjestu ne bi bacao nakon tri mjeseca, odnosno ako se
odlucis ga baciti fino javi na PP i ja cu ga uzeti od tebe

Zagreb/Malešnica

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #6 u: Prosinac 08, 2006, 14:31:00 poslijepodne »


zeolit nema klasicnu bakterijsku filtraciju ,naime njegove unutarnje pore su presitne da bi se bakterije mogle nataloziti u porama ,filtracijske bakterije su puno puta vece od unutarnjih pora zeolita tako da je to jednostavno nemoguce ,bakterije se mogu nataloziti na vanjsku povrsinu zeolita ali to je zanemariva povrsina .Zeolit funkcionira na izmjeni iona ,dakle ion amonijaka zamijeni sa drugim ionom (na taj nacin rasterecuje filtraciju jer vise nije potreban klasican nitrogen ciklus-amonijak-nitrit-nitrat-...),mislim sa natrijum ali nisam siguran tako da se pri upotrebi zeolita preporucaju redovite izmjene vode da se stabilizira ionski imbalans .Zeolit kad se "napuni" tj kad potrosi svoja svojstva se ne moze regenerirati i moze ga se slobodno baciti u smece jer nista vise ne pridonosi u akvariju u smislu filtracije.


Jeftini zeolit koji se prodaje za slatkovodne akvarije po niskim cijenama nije nista drugo nego isti zeolit koji se prodaje ko onaj specijalni pijesak za macke ,koji neutralizira miris urina ,jedino sto se za macke prodaje po 30 kn 10 kila a za akvarije 200 grama 30 kn


Ima puno vrsta zeolita svaki sa svojim svojstvima tako da treba biti jako pazljiv pri upotrebi zeolita.vecina jeftinih zeolita moze napraviti nepopravljivu stetu ,pogotovo u morskim akvarijima.
 

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
ZEOLIT
« Odgovori #7 u: Prosinac 08, 2006, 15:13:00 poslijepodne »

Citat: blue

Ima puno vrsta zeolita svaki sa svojim svojstvima tako da treba biti jako pazljiv pri upotrebi zeolita.



Sa ovim se slazem, kako i sam kazes ima ga puno vrsta. Moze biti
prirodan ili sintetički. O velicini, obliku pora te na kraju krajeva o
samoj poroznosti bitno ce ovisiti da li ce biti pogodan za rast i
razvoj bakterija.



Moram priznat da nisam imao u ruci zeolit koji se prodaje u akvaristici.

Ali se nikako ne slazem da zeoliti nisu pogodni za biološku filtraciju.

Zagreb/Malešnica

Offline Liquid

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 295
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
    • http://www.akvarij.net
ZEOLIT
« Odgovori #8 u: Prosinac 08, 2006, 15:54:00 poslijepodne »

Fenix si ti siguran da ne govoriš o keramičkim ringovima

Zeolit inače služi samo i isključivo za kemijsku filtraciju

Izgleda kao kamen tucanik,otprilike.

Edited by: Liquid

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
ZEOLIT
« Odgovori #9 u: Prosinac 08, 2006, 16:10:00 poslijepodne »
siguran sam
Zagreb/Malešnica

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #10 u: Prosinac 08, 2006, 17:01:00 poslijepodne »


Nije pogodan za klasicnu biolosku filtraciju iz jednostavnog razloga sto se bakterije ne mogu naseliti unutar pora zeolita zbog svoje velicine,to nije nista novo vec cinjenica poznata odavno ,zeolit se uostalom i koristi zbog osobine ionskog izmjenjivanja ,dakle ion necega zamijenjuje sa ionom drugoga .Pod klasicnu biolosku filtraciju u akvaristici hobisti smatraju porozne materijale unutar cijih pora se naseljavaju bioloske bakterije koje filtriraju akvarij ,sto zeolit nije .Uostalom zasto bi ga se koristilo za tu namijenu kad postoje jeftiniji i pogodniji porozni materijali za biolosku filtraciju .
 

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
ZEOLIT
« Odgovori #11 u: Prosinac 08, 2006, 20:14:00 poslijepodne »
Da razumio sam tvoju tvrdnju i prvi put kada si je napisao.A to je- bakterije su prevelike da bi naselile pore....

Nazalost jednostavno sada nemam vremena objasnjavati se, ali cim stignem objasnit cu svoju tvrdnju.

Eto bilo bi mi drago da se i ostali ukljuce u raspravu.



Pozdrav


Zagreb/Malešnica

Offline Red Monk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 953
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
ZEOLIT
« Odgovori #12 u: Prosinac 08, 2006, 20:46:00 poslijepodne »


Citat: blue
Jeftini zeolit koji se prodaje za slatkovodne akvarije po niskim cijenama nije nista drugo nego isti zeolit koji se prodaje ko onaj specijalni pijesak za macke ,koji neutralizira miris urina ,jedino sto se za macke prodaje po 30 kn 10 kila a za akvarije 200 grama 30 kn



Sad mi nije jasnoda li je ovaj zeolit što ga koristimo za akvarije jeftin ili skup?


Znači li to da možemo kupiti taj pijesak za mačke i staviti ga u filter bez bojazni da će se nešto desiti ribama?


To pitam jer ja isto koristim zeolit u filterima s diskusima, pa nije zgodno da mi matične ribe riknu zbog 30 kn.
Zagreb/Gajnice-Stenjevac

Offline djurdja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
ZEOLIT
« Odgovori #13 u: Prosinac 08, 2006, 20:49:00 poslijepodne »


Citat: Fenix
Eto bilo bi mi drago da se i ostali ukljuce u raspravu.




i meni!!!


ja sam ga stavio pa cemo vidjeti!!!!


i dalje svaki komentar je dobrodosao!!!


Hvala!!!
SH*T HAPPENS
mostly me,
so don¡t worry!!!

Offline Red Monk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 953
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
ZEOLIT
« Odgovori #14 u: Prosinac 08, 2006, 20:52:00 poslijepodne »


U PRODAC-ovim uputama za Zeolit stoji da je zeolit vrlo efikasan filterski materijal za biološku i mehanièku filtraciju u slatkovodnim i morskim akvarijima.


Link


Da li mi sad to netko može objasniti? Kako to on djeluje biološki a ne kemijski?Edited by: Red Monk
Zagreb/Gajnice-Stenjevac

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #15 u: Prosinac 08, 2006, 21:58:00 poslijepodne »


To sto pise na prodacovom upustvu samo pokazuje koliko ta firma vrijedi ,nista po mom misljenju ,ali to misljenje imam odavno .
Vjerujem da taj prodacov zeolit spada u ove jeftine koji se prodaju i kao pijesak za macke .
Napisati da neki jeftini zeolit moze biti dobar i za morsku akvaristiku je nevijerojatno bezobrazno i tko zna koliko ljudi je unistilo morske akvarije s tim zeolitom a i slicnim tipa hobby i ostali trash .Naime vecina zeolita koji se koriste u slatkovodnoj akvaristici skida calcij ,zbog toga se zeolit koji se dugo koristi u slatkovodnoj tek nedavno poceo koristiti u morskoj,sa tim slatkovodnim zeolitem bi hobisti skinuli kalcij na 200 pa i nize i tko zna kakav jos ionski imbalans napravili ,sa druge strane i nove vrste zeolita koje se koriste u morskoj akvaristici se koriste u kombinaciji sa specijalnim preparatima da bi cijeli sistem funkcionirao i bio efikasan ,samo staviti zeolit u morski akvarij je vecinom put ka katastrofi .
Sto se tice mojke tvrdnje da je jeftini zeolit koji se prodaje za akvarije(slatkovodne ) isto sto i pijesak za macke to nisam ja izmislio nego je doslo od covijeka iz USA (personalna komunikacija )koji je ustvari ako se ne varam ,kasnih 70-tih "izmislio" upotrebu zeolita za akvarijske svrhe ,on tvrdi da je to isti zeolit jedino se za akvarije prodaje jedno 50 puta skuplje ,sumnjam da bi netko kupovao pijesak za macke da kosta 1500 kn vreca

 

Offline Red Monk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 953
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
ZEOLIT
« Odgovori #16 u: Prosinac 08, 2006, 22:07:00 poslijepodne »


Ako ovaj zeolit nije dobar koji je onda dobar?


Da li bi mi/namonda preporučio neki bolji ili je i ovaj dovoljno kvalitetan za slatkovodnu akvaristiku?


I na kraju da li da kupim ovaj za mačke ili ne?


Zagreb/Gajnice-Stenjevac

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #17 u: Prosinac 08, 2006, 22:34:00 poslijepodne »


Stvarno tu ne mogu nista konkretno reci posto proizvodaci ne napisu nista osim da je to zeolit sto je totalno bezveze zbog raznih vrsta zeolita koje postoje .
Sumnjam da ti nekvalitetni proizvodaci akvarijske opreme i aditiva koriste bilo sto kvalitetno zbog jeftine cijene po kojoj inace prodaju te preparate .Vecina cijene je marza i kartonska kutija dakle najmanje je placeno ono sto je unutra ,zeolita ima na tone i na tone se i prodaje a ne na dkg ,pa najvjerojatnije u kupuju taj jeftini zeolit na tone i prepakiraju u vrecice ,pola za macke pola za akvarije .Sumnjam da bi covijek koji je izbacio zeolit na slatkovodno trziste lagao .
Zeolit zamijenjuje ion amonijaka sa ionom natrija/sodium( Na) i kalija /potasium)K) ,sad kakve efekte imaju povisene doze natrija i kalija u slatkovodnoj akvaristici to ne znam .
Takoder ,a slicno je i morskoj ,zeolit je najaci odstranjivac amonijaka iz vode pa problemi koje su zapazili vlasnici akvarija sa biljkama(propadanje biljaka a moze doci i do propadanja koralja zbog istog razloga) dolazi od toga sto je zeolit skinuo previse hranjivih tvari iz vode a to takoder nije dobro .

Standardnom upotrebom zeolita bez dodatka carbonskog izvora hrane a to je nacin na koji se koristi u slatkovodnoj akvaristici ,zeolit skida amonijak putem ionske izmjene ,nakon par tijedana na zeolit bi se natalozile chemoautotrophic (neznam kako da to prevedem na Hrvatski) bakterije koje bi oksidirale amonijak u nitrate sto bas i nije pozeljno u akvarijima i valjda zbog toga se preporuca redovita izmjena zeolita u slatkovodnom akvariju ,dok je friski skida amonijak ali poslije pocne stvarati nitrate .


Ovo je onako dosta jednostavno objasnjeno ,nisam neki kemicar
 

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #18 u: Prosinac 08, 2006, 23:43:00 poslijepodne »
Zeoliti su prirodni ili sintetički hidratizirani aluminosilikati s
otvorenom trodimenzionalnom kristalnom strukturom, sačinjenoj od
aluminijevih, silicijevih i kisikovih atoma u čijim se porama nalaze
molekule vode. Voda se može istjerati zagrijavanjem i zeolit može zatim
apsorbirati druge molekule odgovarajuće veličine. Zeoliti se koriste za
razdvajanje smjesa selektivnom apsorpcijom i kao prirodni ionski
izmjenjivači za mekšanje vode.



tomislavc

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #19 u: Prosinac 08, 2006, 23:47:00 poslijepodne »
Ja sa vremena na vrijeme u akvarij ubacim čajnu žličicu MEGAGREEN-a, što je mikronizirani zeolit, potpomaže rast bilja i fotosintezu, više informacije na GOOGLE-u.
tomislavc

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #20 u: Prosinac 09, 2006, 00:06:00 prijepodne »
Još malo o ZEOLITU
Izvor; MINERALOGIJA I PETROLOGIJA; MAJA VRKLJAN; RUDARSKO-GEOLOŠKO-NAFTNI FAKULTET; ZAGREB 2001.

Zeoliti (grčki zeo=vreti) su tektosilikati koji se svrstavaju prema habitusu u tri skupine; kockasti (habazit, filipsit), vlaknasti (natrolit, laumnontit) i listićasti (hojlandit, stilbit). Kristaliziraju se u različitim sustavima (kubičnom, rompskom, monoklinskom) i češče trvora agregate, zrnaste, vlaknaste i listilaste, nego li zasebne kristale. Svi sadrže adsorpcijsku vodu koja je u zeolitima raspoređena po šupljinama i kanalima kristalne rešetke i zove se zeolitna voda. Zagrijavanjem lako prelazi iz rešetke, bez narušavanja strukture, a isto je tako zeoliti lako primaju natrag, pri čemu u rešetku ulaze kationi te organske i anorganske tvari.
T(tvrdoća)= 3,5-5,5. Bijeli su ili vrlo svijetlih boja. Nastaju hidrotermalno, hidatogeno i hidrotermalnom metamorfozom minerala koji sadrže natrij. Nalaze se u Hrvatskoj u izmijenjenim bazičnim stijenama i tufovima, očvrsnulim vulkanskim pepelima. Veliki kristali nađeni su u Kanadi, SAD-u (California), Češkoj, Danskoj, Italiji itd.

Zbog svojstva adsorpcije i izmjene kationa upotrebljavaju se kao adsorbensi u proizvodlnji naftnih derivata i u odlagalištima radioaktivnog otpada, za pročišćavanje otpadnih voda, uklanjanje ulja sa vodene površine i zadržavanje vode u tlu.
Zbog važnosti primjene proizvodi se i sintetički zeolit.

tomislavc

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #21 u: Prosinac 09, 2006, 01:10:00 prijepodne »


To je grubo objasnjeno o zeolitu i ne znaci nista posebno u akvaristici ,kao sto je i napisano postoji puno vrsta zeolita i on se vec dugo upotrebljava na razne nacine ,vecinom u industriji .Nas ne interesiraju ti zeoliti ,nego karakteristike zeolita koji se prodaju za akvarijsko trziste .Zeoliti koji su se prije 5 godina pa nadalje prodavali za filtraciju slatkovodnih akvarija bili su potpuno nepogodni za morsku akvaristiku jer bi u morskoj vodi umijesto afiniteta prema amonijaku pokazivali afinitet prema kalciju i skidali kalcij sto je uzrokovalo uginuce i krah kompletnog morskog akvarija .

za pročišćavanje otpadnih voda, uklanjanje ulja sa vodene površine i


To ne znaci da bi ta vrsta zeolita bila podobna za akvarije ako ne znamo koje ione zamijenjuje ,zeoliti su ionski izmjenjivaci (npr voda omeksana zeolitom nije dobra za akvarije jer joj je ionski balans totalno out ,voda omeksana zeolitom se pretezno koristi za vesmasine ,masine za pranje posuda ... gdje ioni definitivno nisu bitni) dok za zive organizme koji zive u akvariju to je jako bitno tj esencijalno za zivot .Da se zeolit moze koristiti u akvaristici za meksanje vode sigurno se ne bi koristile ro masine .


 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ZEOLIT
« Odgovori #22 u: Prosinac 09, 2006, 01:17:00 prijepodne »
MEGAGREEN nije zeolit ,nego calcit ,calcit nema nikakve veze sa zeolitom ,calcit je jedan od najcistijih oblika calciuma i zna se koristiti u kalcium reactorima za davanje kalciuma i karbonata u morskim reef akvarijima .MEGAGREEN se koristi za dodavanje calciuma na plantazama ,ovim suhim ne vodenim .
Koliko je dodavanje calciuma korisno za slatkovodne akvarije i biljke stvarno ne znam .
 

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
ZEOLIT
« Odgovori #23 u: Prosinac 09, 2006, 08:18:00 prijepodne »
Kad smo kod pijeska za macke, vjerujem da je to vise manje isto, ali taj zna biti "parfemiran" i sigurno nije pametno stavljati u akvarij.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline tciglenecki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
ZEOLIT
« Odgovori #24 u: Prosinac 09, 2006, 13:41:00 poslijepodne »
Megagreen je mikronozirani zeolit...
Decki primine mineralogiju u ruke i kada govorite o mineralima pogledajte od ćega se sastoje.

tomislavc