Travanj 24, 2024, 14:25:18 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara  (Posjeta: 15181 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« u: Lipanj 27, 2008, 22:05:23 poslijepodne »
Eto, dugo mi je trebalo, čak tri mjeseca od kupovine novog caymana 60 od 75 litara, pred tjedan dana stigao Cayman 80 od 120 litara. Budući da mi je 75 litarski bio u pogonu, malo sam smišljao kako da selidbu u veći napravim što bezbolnije za ribice, a i za biljke, koje su se nakon uvođenja CO2 namnožile ko lude, što mi je i dobro došlo zbog većeg akvarija u koji su preseljene. Pa da ne pričam puno evo slika od samog početka namještanja podloge, napravio sam podlogu koje ide dosta visoko prema straga, i to podmetanjem obične filter vate (hvala Nininoj mami na linku za ideju)

Svaka kritika i sugestija dobrodošli! Jedva čekam da razmnožim limnophilu da dobijem grm, a mislio sam možda dodati koju crvenu sitnolisnu između stargrassa i limnophile, ali koju? Čini mi se da bi tu stalo još par vrsti biljaka pa molim prijedloge  ;)

Offline ulix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški  
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #1 u: Lipanj 27, 2008, 22:12:00 poslijepodne »
koje ribice su unutra točno?

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #2 u: Lipanj 27, 2008, 22:15:43 poslijepodne »
10 neonki, 7 razbora, 3 kulija, po 1 ancistrus, corrydoras, aymonieri, sijamac. E sad, kako imam više litarara naravno da bih još ribica, pa namjeravam dopuniti s još nekoliko razbora, neonki i corrydorasa.

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #3 u: Lipanj 27, 2008, 22:18:46 poslijepodne »
lijepo, lijepo :up: :up:
Varaždin...

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #4 u: Lipanj 27, 2008, 22:19:49 poslijepodne »
prekrasno :klap: :klap:
svakako još bar 5 coryija ;D
koje koridorce imaš :question:
čini mi se da je aeneus
« Zadnja izmjena: Lipanj 27, 2008, 22:21:25 poslijepodne od IV@N@ »
Our fears are only what we tell them to be...

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #5 u: Lipanj 27, 2008, 22:21:47 poslijepodne »
Prvi puta vidim postavljanje podloge u biljnog akvarija budući da sam orijentiran na ciklide kod kojih bilje nije u programu ili je to jednostavno tvrdolisno bilje tipa anubias.

Sama postava mi se sviđa i rekao bih da je ovo novi, vrlo dobar početak  :klap:

Navijam za rasbore  :klap: :up:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #6 u: Lipanj 27, 2008, 23:05:17 poslijepodne »
U jako lijepo si to složio, vidim biljkice su se fino razrasle.  :up:

Možda da probaš sa hygrophila polysperma iza stargrassa, ona je i zelena, a pri površini crvenkasa, mogao bi napraviti lijep grmić. Možda i neki tepihić od glosse ili malo anubiasa nana ispod onog panja? malo za razmišljanje...
« Zadnja izmjena: Lipanj 27, 2008, 23:11:42 poslijepodne od Cigo »

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #7 u: Lipanj 27, 2008, 23:57:17 poslijepodne »
Ijaaaaaaaaaooooo! :klap: Ma ispalo je odlicno! :up: Bas mi se svidja. :star:

Drago mi je da su linkovi pomogli. ;) Molim te samo kad budes presadjivao stogod od tih pozadinskih biljaka da mi napises sto se desilo s vate, je li krenula vani i tako to... :-[

Ja ne bih nista stavljala iza stargrasa. Pustila bih ludvigiju da popuni taj prostor, da imas veliki grm...

Imam samo jednu malu primjedbu :-[: sve je pod konac osim ovog rogolista, koji nikako ne stima. Ako ga bas zelis ostaviti pikn ga i od njega napravis zbunic. Mozda bas na to mjesto za koje pitas... Ja sam tako radila i nije mi bilo mrsko svaki tjedan pikati ponovno, jer no i tako i tako raste ludjackom brzinom da ga treba sredjivati barem jednom tjedno, a i pricamo o biljnom akvariju, prema tome bez cestog mocanja ruku, nista... :D

I ima li sanse da stavis jednobojnu pozadinu? :-[
Tuzlanka u Sarajevu

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #8 u: Lipanj 28, 2008, 00:05:15 prijepodne »
Ninina mama, zar nije da rogolist počne trunut ako ga se pikne u podlogu? Zar nije bolje da ga zaveže za neki kamen ili drvo?

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #9 u: Lipanj 28, 2008, 00:12:12 prijepodne »
Svejedno ce taj pritisnuti dio istrunuti. Bilo u podlozi, bilo pod gumicom... Meni bolje izgleda u podlozi bez vezanja pa sam zato tako i radila... ;)
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #10 u: Lipanj 28, 2008, 07:48:53 prijepodne »
Evo da odgovorim na komentare  :)

Rogolist i mene bode u oči, ali žao mi ga je eliminirati, možda si ostavim nešto malo čisto da imam a ostalo podijelim, ili pak ga zapiknem u podlogu, pomoću onih plastičnih kopčica što se koriste za biljke, čisto da ga drži na dnu, ne da ga baš zasadim u podlogu.

Što se tiče presađivanja i vate, mislim da ne bi trebala isplivati jer iznad vate ima oko 8-10 cm podloge (mineralna podloga, zemlja, pijesak) tako da ne bih trebao pikanjem biljaka doći do vate, a i prije stavljanja podloge sam vatu dobro namočio da bude mokra. Ja očekujem da bi se vata možda s vremenom mogla i malo spustiti pod teretom podloge.

Iza stargrassa i ludwigie, u desnom kutu su tri stabljike Hygrophila corymbosa Angustifolia, a kako ona divlja pod direktnim svijetlom i inače brzo raste bacio sam ju u kut. Sada se ne vidi jer je niža od ludwigie ali bi uskoro trebala popuniti kut i napraviti kontrast iza crvene ludwigie. Mislio sam nešto staviti između stargrassa i limnophile, možda rotalu wallichii, ali ona je dosta zahtjevna, a za sada imam lampi koliko je tvornički, što je prilično malo, ali neću još prtljati s dodatnom rasvjetom dok ne vidim kako to sve skupa ide.

Jednobojnu pozadinu bih mogao staviti, ali nekako me odbija ta crna pozadina, iako kad gledam na netu i jest efektno ali...

Corrydoras je aeneus. Što se tiče ribica, koliko ih još mogu uzeti, sada ih imam 20-ak, od toga ih je 6 riba dna, negdje sam čitao da se ribe dna ne računaju kod određivanja broja riba na litražu akvarija?? Svakako bih uzeo još nekoliko corrya, onih leopardastih ili pandi, i još par prugastih kulija.

Drago mi je da vam se sviđa, znači ima nade  :D

Za Nininu mamu - evo koliko ima podloge na vati, mislim da nema straha da ispliva, doduše mineralnu podlogu sam malo nagurao uz staklo da prekrije vatu da se ne vidi pa nije toliko visoka ali opet sve zajedno ima podloge na vati.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #11 u: Lipanj 28, 2008, 09:00:25 prijepodne »
Super,super,super! :up:

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #12 u: Lipanj 30, 2008, 08:27:08 prijepodne »
ili pak ga zapiknem u podlogu, pomoću onih plastičnih kopčica što se koriste za biljke

Kakve su to kopčice?

Inače, akvarij je odlično započet.  :up:
Ja sam videl da stavljaju stiropor u podlogu za pravljenje uzvisina, vatu još nisam videl, ali ak' je dobra u filteru, ne bu se valjda pokvarila u podlozi.
Zabok

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #13 u: Lipanj 30, 2008, 12:59:22 poslijepodne »
Ma to su one kopčice za sobno ili balkonsko bilje, mali komad plastike u obliku slova U čije su stranice blago valovite. Znam da sam to negdje vidio. Okreneš to "U" naopako i zapikneš u podlogu da ne ispliva na površinu. Mislim da bi toga trebalo biti u vrtnim centrima.

Što se tiče vate, to mi Ninina mama dala link gdje je dotični za podlogu koristio filter spužvu i filter vatu da bi dobio uzvišenje. O stiroporu sam i ja razmišljao ali on bi bio ok kad bi na njega došao kamen i držao ga na dnu, a budući da ja nemam kamenje bojim se da bi isplivao.

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #14 u: Lipanj 30, 2008, 13:15:49 poslijepodne »
Da viš, o tome nisam razmišljal, ak' nemaš kamenja, upitno je stavljanje stiropora ispod podloge! Najbolje da mi cijela podloga fino ispliva na površinu, k'o otok!  :roll: :D
Zabok

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #15 u: Srpanj 07, 2008, 18:10:25 poslijepodne »
Ljudi, pojavilo mi se malo končaste alge (ona duga nit) i čini mi se po slikama stghorn alge na mahovini. Budući da je akvarij startan sa starom vodom cca 70 litar + 50ak litara nove vode, filter materijal prebačen iz starog akvarija.

Za sada nije toliko strašno ali me iritira  X-( gledati tih nekoliko končića kako lelulaju i tu staghorn na mahovini.

Iz vašeg iskustva, hoće li se to povući kad se sve sjedne na svoje? Inače biljke napreduju, osim stargrassa kojeg sam morao malo prorijediti jer se nije pri presađivanju uhvatilo sve kako treba...

Koji bih biljku mogao staviti na lijevu stranu na vrh ovog trokuta omeđenog mahovinom, cryptu wendtii brown ili bolje još neku crvenu, ali koju, imao sam alternatheru pa mi je propala  :'(

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #16 u: Srpanj 07, 2008, 19:12:18 poslijepodne »
Ja se borim s tim algama isto, i niš, nikak se toga riješiti. Vadim fizički van, počel sam sa EI gnojenjem prije desetak dana pa bum videl. Netko mi je savjetoval smanjiti mikroelemente, pa sam smanjil... -?
Zabok

Offline Mario.A.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 770
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Trogir
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #17 u: Srpanj 07, 2008, 21:43:24 poslijepodne »
jako lijepo :klap: :klap: :klap:
Trogir Dalmacija

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #18 u: Srpanj 08, 2008, 07:05:39 prijepodne »
Hvala Snake Skin i ostalima na pohvalama  :)

A što se tiče algi...da li da prestanem dodavati mikro i makroelemente? CO2 dodajem pa ne znam kako bi biljke reagirale na CO2 bez mikro i makro. Nema ih previše ali me živcira i bojim se da to ne napreduje, a kako akvarij ima tek 10ak dana (pol stare pol nove vode) možda to prođe samo od sebe ili da ja nešto učinim?

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #19 u: Srpanj 08, 2008, 15:33:10 poslijepodne »
Prestani sa gnojenjem... Barem mikroelemente... Za tjedan - dva ces vidjeti sto se dogadja, pa onda opet korekcije...
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #20 u: Srpanj 08, 2008, 18:17:59 poslijepodne »
To sam mislio napraviti. Neće li to loše biti po biljke - CO2 ima, makro dodajem u malim količinama, a mikro bih onda obustvio na kratko?

Čini mi se da je krenulo od mahovine, koju sam prebacio iz svog malog rasadnika, gdje nisam puno gnojio ni jako osvijetljavao pa kad je došla u više svijetla, co2 i ostalo je malo algo-buknula...tako da imam jedno 4-5 nitastih a mahovina iz mahovine izlaze vrhovi staghorn, u biti se izdaleka ni ne vidi al ja to sve svakodnevno mikroskopski promatram  :-[

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #21 u: Srpanj 09, 2008, 12:49:46 poslijepodne »
Ako primjetis negativnu reakciju (slabij rast, topljenje listova) lako ubacis ponovno makroelemente, no, mislim da nece biti nikakvih problema...

Samo ti to mikroskopski promatraj, tako ces moci reagirati na vrijeme... ;)
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #22 u: Srpanj 11, 2008, 07:07:26 prijepodne »
Maknuo sam mahovinu van jer mi iz nje bujala staghorn, smanjio gnojenje pa ću vidjeti, ma mislim da će mi već biti bolje bez mahovine.

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #23 u: Srpanj 11, 2008, 07:26:07 prijepodne »
I ja mislim da se iz moje mahovine šire sve vrste končastih algi.  >:(
A tak sam ju teško nabavil... -?
Zabok

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Dugo (ni)sam izdržao - mojih 120 litara
« Odgovori #24 u: Srpanj 12, 2008, 07:57:38 prijepodne »
Dovoljno ti je da ostviš par zdravih niti, razrasti će se to. Ovaj panj obrastao mahovinom u mom akvariju sam jednom bio skroz očistio od mahovine jer mi se nije više sviđalo i ostalo je par niti prikeljenih na drvo, kroz kojih mjesec dana je drvo ponovo obraslo mahovinom. Brzo ona raste.

Nego sad si razmišljam i o kozicama  :), neću li imati preveliku gužvu na dnu ako uz komunalce koje već imam uzmem i kozice?