Ožujak 28, 2024, 21:31:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete  (Posjeta: 25057 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« u: Studeni 02, 2014, 19:51:16 poslijepodne »
prvo što treba je riješiti napajanje... a kako i vrapci na grani znaju da sam ja zagriženi ljubitelj PC napajanja, o tome ću i pisati ..

kako od jednog napajanja (lat: vulgaris domestikus) kojeg ste nabavili napraviti napajanje koje je prilagođeno za rad LED-ica

napajanje ..



zatim je napajanje potrebno rastaviti i prvo i osnovno treba se riješiti viška kablova jer napajanje za PC ima višestruku ulogu za rad PC-ja, ali nama je u ovom slučaju potrebno samo izvući 12V na jedan "kanal"  (u nekim slučajevima je potrebno i nešto drugo, ali za uobičajene stvari je dovoljno ovo)





zatim je potrebno prelemiti i premostiti neke stvari kako bi to bilo ono što nam treba... PC napajanje samo po sebi ne radi ako ste ga ukopčali u struni krug, već ima svoju pobudu koju PC odradi sam, a ovdje to morati Vi napraviti. U snopu kablova koji izlaze iz napajanja ima nekoliko boja žica koje su točno definirane, pa tako crna žica označava minus (-) , žuta označava +12V, crvena označava +5V, narančasta označava 3,3V , jedna jedina zelena žica je upravo ta pobuda o kojoj pričamo, ITD ... (ali ostalo nije bitno za nas). Zelenu žicu je potrebno prespojitii zalemiti na masu napajanja i kad to napravimo, PC napajanje radi kad ga ukopčamo u strujni krug..

Za LED-ice koje trebaju osvjetljavati neki akvarij je važno (po želji vlasnika naravno) da se svjetlo može stišati i pojačati i za to nam služi dimmer, pa i njega stavimo na napajanje... tako što ćemo mu na ulaz dovesti žutu žicu na IN(+) i crnu žicu na IN(-)





i tad na dimmeru imamo mogućnost podešavanja voltaže kad spojimo LED-ice na OUT(+) i OUT(-) i možemo dobitibilo koju željenu voltažu od 0-12V, a samim tim možemo podešavati jačinu svjetla



i naravno da i LED-ice svijetle...



naravno, iz napajanja više nemamo snop pespotrebnih žica i kablova, već samo ono što nam treba...



u zavisnosti od naših želja i mogućnosti i napajanja postoje jača i slabija te na ona jača možemo staviti i 2 ili 3 dimmera, pa imati nekoliko "kanala" za recimo različite boje LED-ica, pa samim tim možemo podešavati intenzitet boja po vlastitoj želji..
uvijek dostupan na [email protected]

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #1 u: Studeni 02, 2014, 20:09:55 poslijepodne »
 :klap:

Dugo smo čekali da se ohrabriš i napišeš nešto o ovoj temi i evo ga konačno :up: :up: :up:

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #2 u: Studeni 02, 2014, 20:36:14 poslijepodne »
morao sam . :)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #3 u: Studeni 02, 2014, 21:14:23 poslijepodne »
kratko i jasno = odlicno.

mozda si samo malo detaljnije mogao opisati ovo "uklanjanje viska zica", dali ih rezes, ili ih odlemis s ploce?

dodatno, rijec-dvije o ovim "ostalim slucajevima, kad je potrebno nesto drugo" bi bilo odlicno. mozda se i zabaviti malo s izvlacenjem i drugih voltaza osim 12V, i to nekome moze zatrebati. Naravno, u okviru onog sto se iz pc napajanja moze izvesti, mislim na voltaze.

steta bi bila, ako vec imas volje i vremena (a znanja imas), da ovo ne bude jedan clanak, detaljan i jasan o upotrebi pc napajanja za led rasvjetu.  :up:


Offline zullu

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rakitje
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #4 u: Studeni 02, 2014, 21:47:32 poslijepodne »
odlična tema i tajming..... :up:
taman sam danas otvorio jedno napajanje u namjeri da ga "presložim" u led driver :D
Zanima me ko i Damira da li višak žica režeš ili odlemiš....
i ak sam dobro skužio zelenu žicu kratko spojiš sa jednom crnom,a žuta i druga crna su + i - koje onda spajaš na dimmer....
btw.dimmer je ak se ne varam ebay.....radi bez greške ili.... -?

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #5 u: Studeni 02, 2014, 21:58:44 poslijepodne »
generalno je potpuno svejedno hoćeš žice odrezati ili odlemiti ... kako te volja...  :up:

dimmer radi bez ikakvih problema... do sad sam 10ak iskoristio i nijedna zamjerka...  ;)

za žice si dobro skužio ..  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #6 u: Studeni 03, 2014, 01:09:54 prijepodne »
Odlicno!

Ja bih samo napomenuo da neka napajanja imaju i vise "kanala" na 12V, pa nije losa ideja ostaviti sve crne i zute zice koje su u startu bile uparene, ako kasnije zatrebaju za bilo sto. Npr drugi dimmer, pumpu, relej, isl.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #7 u: Studeni 03, 2014, 09:05:55 prijepodne »
napisao sam nešto slično u tekstu, ali nisam išao ulaziti u detalje..  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #8 u: Studeni 03, 2014, 15:05:18 poslijepodne »
Super tekst, jednostavan i jasan, bez nepotrebnog mistificiranja osnovnih stvari. :up:

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #9 u: Studeni 03, 2014, 19:40:11 poslijepodne »
Koliko serija od 12V ide na neko 300W, no name napajnje ?
Odnosno kako spojiti cca 20 plavih + 20 zelenih + 20 bijelih ledica, ali da mogu dimati svaku bolju posebno ?

Offline zullu

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rakitje
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #10 u: Studeni 03, 2014, 20:01:51 poslijepodne »
Svaku boju spojiš na svoj kanal....i svoj dimmer.....

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #11 u: Studeni 03, 2014, 20:12:24 poslijepodne »
napisao sam negdje u tekstu, a bogami i ponovio još jednom ili dva puta da je ovo bio nekakav diy tutorial za jednostavnije i manje zahtjevne rasvjete ..

kod PC napajanja je poprilično slično kao i kod drugih stvari.. koliko para, toliko muzike .. ne možeš očekivati da će ti neko noname napajanje nazivne snage 300W od kojih je stvarnih možda 150W/10A (na 12V) gurati 60LED-ica od 3W (što= 180W i 40A)

malo bolja napajanja imaju više kanala od 12V, pa se onda na njih može spojiti i nekoliko dimmera, na svaki kanal po jedan i napraviti to što želiš ... teoretski, možeš ti spojiti više dimmera i na jedan kanal, ali će doći do znatnog pada napona, pa više nećeš imati 12V na izlazu, već će to pasti i na 8-9V što opet nije dovoljno za kvalitetno iskorištenje LEDica ... ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline zullu

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rakitje
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #12 u: Studeni 03, 2014, 22:58:52 poslijepodne »
napisao sam negdje u tekstu, a bogami i ponovio još jednom ili dva puta da je ovo bio nekakav diy tutorial za jednostavnije i manje zahtjevne rasvjete ..

kod PC napajanja je poprilično slično kao i kod drugih stvari.. koliko para, toliko muzike .. ne možeš očekivati da će ti neko noname napajanje nazivne snage 300W od kojih je stvarnih možda 150W/10A (na 12V) gurati 60LED-ica od 3W (što= 180W i 40A)

malo bolja napajanja imaju više kanala od 12V, pa se onda na njih može spojiti i nekoliko dimmera, na svaki kanal po jedan i napraviti to što želiš ... teoretski, možeš ti spojiti više dimmera i na jedan kanal, ali će doći do znatnog pada napona, pa više nećeš imati 12V na izlazu, već će to pasti i na 8-9V što opet nije dovoljno za kvalitetno iskorištenje LEDica ... ;)

mislim da tu nekaj ne štima.... :o

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #13 u: Studeni 03, 2014, 23:18:38 poslijepodne »
vjerovatno pravopisna greska.....

kvalitetnija napajanja imaju 14,16, max 20A na +12V, od 40A ja ne vidjeh napajanje, a da kosta iole normalno.

cca 20 ledica ti je cca 7 serija, serija je po cca 0,7A (kinez led 3w), dakle....5A

napajanje od 16A min, 3 izlaza 12V (tri zute i tri crne zice) na svaki izlaz dimer, na dimer ledice i eto ti rjesenja.

Strasilo> ne kuzim ovo o "kanalima". sto znaci "bolja napajanja imaju vise kanala od 12V"? svako napajanje ima vise 12V izlaza, zar ne? na sto si tocno mislio?

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #14 u: Studeni 04, 2014, 08:15:20 prijepodne »
napamet sam pisao brojeve, moguće da sam negdje pogriješio ... ali čim uhvatim vremena, napisat ću točne izmjerene vrijednosti ..  :up:

a što se tiče napajanja, jednostavno si nabavi jedno pa ga rastavi, vidjet ćeš o čemu pričam ako znaš gledati ..  :D

kod lošijih napajanja ti sve žute šice idu iz jednog snopa, pa koliko god ti žutih žica izvlačio, dođe ti na isto jer sve idu sa istog mjesta... kod boljih napajanja imaš malo drugačiju situaciju ...  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #15 u: Studeni 04, 2014, 14:52:47 poslijepodne »
ok, sad je jasno. :up:

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #16 u: Studeni 04, 2014, 15:02:51 poslijepodne »
Noname napajanja imaju samo jedan trafo odnosno samo jedan kanal iz kojeg idu sve žice
dok bolja napajanja imaju 2-3 trafa dva do tri kanala koje rade neovisno jedno o drugom svaki svoje snage. ima naljepnica na napajanju na kojoj sve piše jakost snaga i kolko kanala.
Pvo je dvokanalno drugo je 4kanalno

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #17 u: Studeni 04, 2014, 18:07:35 poslijepodne »
stvarno mi se neda otvarati napajanje pa ako moze pomoc za lijene likove.  :D :D :D

dakle...bez otvaranja kucista napajanja, moze li se znati koja je zuta A i crna A, koja je zuta B i crna B......nadam se da sam jasan, dakle koja zuta i koja crna pripadaju kanalu 1 a koje zice pripadaju kanalu 2?

Ili je dovoljno ici logikom da su npr (u slucaju dvokanalnog napajanja) molexi jedan kanal, a 12pin drugi kanal...primjerice?

ili je otvarac najsigurniji nacin?  :D :D :D :D

Nadalje, moze li se uopce na modernim napajanjima izvesti napon veci od 12V? Preciznije, 24V? i ubaciti kakva 12-24V regulacija?

I za strasila> ukoliko je napajanje krs jednokanalno, a mi spajamo 2 dimera na njega.....dali si mozda mjerio koliko napon padne sa zeljenih 12V?

I ipak...nebudi lijena gu.... :-X, evo slika i krs napajanja s jednim kanalom. nek stoji za usporedbu.
« Zadnja izmjena: Studeni 04, 2014, 18:19:30 poslijepodne od Damir_Sl »

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #18 u: Studeni 04, 2014, 21:09:57 poslijepodne »
napon pada sa količinom LED-ica.. ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #19 u: Studeni 04, 2014, 22:13:51 poslijepodne »
da, a po noci uglavnom nema sunca.... :D :D :D :D

mislim, sto to u praksi znaci? da jedno pc napajanje moze, onako kako treba, gurati samo jedan mali broj ledica?

zar ga to automatski ne svrstava u "nepozeljno" ako pricamo o izradi rasvjete od 100 ili vise ledica? naravno ne mislim da jedno napajanje to moze gurati, ali.....kuzis poantu.

konkretno...10 serija po 3 ledice je 90w i 7A. 20 serija po 3 ledice je 180w i 14A....i tako dalje..... moze li jedno napajanje gurati 60 ledica? pod uvjetom da ima dovoljno W i A? Ili je gubitak na tolikom broju ledica dovoljno velik da to vise nije to? Da to nije dovoljno za - citiram - kvalitetno iskoristavanje ledica?


Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #20 u: Studeni 04, 2014, 22:18:39 poslijepodne »
na mom relativno kvalitetnijem napajanju je spojeno na jedan kanal 6 serija po tri ledice (rasvjeta predstavljena i na forumu) i imam pad napona na cca 11,5V .. što mi je apsolutno prihvatljivo ...  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #21 u: Studeni 04, 2014, 23:12:46 poslijepodne »
Dozvoli jos jedno pitanje, i onda obecavam da vise necu...

ako nije tajna, gdje mjeris napon, i da ti pokazuje 11,5?

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #22 u: Studeni 05, 2014, 08:11:23 prijepodne »
kad ga mjerim u boravku, pokazuje 12,2 ... a kad mjerim u spavaćoj zna biti i 18 ...  :o
uvijek dostupan na [email protected]

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #23 u: Studeni 05, 2014, 09:59:19 prijepodne »
kad ga mjerim u boravku, pokazuje 12,2 ... a kad mjerim u spavaćoj zna biti i 18 ...  :o
:D:D:D:D:D:D:D:D:D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D
 
Kolega imaš ozbiljne oscilacije u naponu,moral bi nekaj poduzeti!!!!!!!!!!!!!

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: PC napajanje u svijetu akvarijske rasvjete
« Odgovori #24 u: Studeni 05, 2014, 10:10:23 prijepodne »
kad ga mjerim u boravku, pokazuje 12,2 ... a kad mjerim u spavaćoj zna biti i 18 ...  :o
Kad sam ja bio tvojih godina i kod mene je napon u spavaćoj bio puno veći.