Travanj 25, 2024, 23:17:03 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Moj Aq  (Posjeta: 42525 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Moj Aq
« u: Svibanj 16, 2013, 17:49:01 poslijepodne »
Pozz svima.

Evo da predstavim svoj aq. Ima 30 litara, aquaszut, kameleon 280 l/h filter, 25w grijac i 1 11w lampa.

Ribice: 6 neonki, ancistrus, sijamac, skalar, 3 corydorasa, riba duh i puz nerita.
Bilje: cuba, pogostemon stellatus, hygrophyla polysperma i 2 za koje ne znam koje su :(

Podloga je cisti sljunak - pocetnicka greska pa sam dodala jbl kuglice uz bilje.

Dodajem easycarbo dnevno i bilje je sretno. 2 puta tjedno dodajem i gnojivo za bilje Profit.

Sve su ribice male i bit ce sve preseljeno u 54 litarski (danas stize ! ) a kasnije jos u 180 litarski juwel rio (za par mjeseci).

Pitanje - koliko brzo ribice rastu? Mislim hoce li moci ostati u 54 litre iducih recimo 5 mjeseci? Onda, da li postoji mogucnost da nekome od vas udomim skalara ukoliko mi pocne papati neonke kad naraste a i ribu duha s obzirom da mu izgleda ni 180 nece biti dovoljno...

Zao mi je sto sam tako pogrijesila slusajuci krive savjete... :(

Uglavnom, sad bih rado zbildala novi akvarij (54 l) kako treba pa vas molim savjet oko substrata? Stavila bih sitni kvarc bijeli sljunak u kombinaciji sa substratom za bilje. Svjetlo bi bilo zasada 1 T5 ali isto molim savjet koji spektar? Voljela bih da se lijepo vide boje ali isto tako da i bilju bude dobro.

Na kraju zanima me mogu li od vas forumasa kupiti anubias nanu i jos par biljcica za novi aq?

Toliko od mene zasada. Detalje o novom aq (polovni je) cu postati kad ga se docepam.

Hvala svima super ste mi ekipa!

Offline brumbramar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #1 u: Svibanj 16, 2013, 18:11:20 poslijepodne »
e ovako je vec bolje... sad kad si lijepo stavila sve podatke lakse cemo ti pomoc :D

duhu i skalaru je premalo i 54 litre tako da bi bilo dobro da to cim prije pokusas udomit... da se ribice ne pate... ovo ostalo mozes zadrzat u te 54 litre... iako sijamac nece bit najsretniji ali moze proc

sto se substrata tice mozes kupiti neki podlogu za biljke u pet shopu ali zemlja za cvijece je takoder odlicno rjesenje ako ne i bolje... ja ju imam u svoja 3 akvarija i nikad problema a bilje lijepo raste...
Ako se odlucis za zemlju nju bi trebalo jedno tjedan dva natakt u vodi prije nego ju stavis u akvarij.... nije ni to obavezno ali ako imas vremena svakako ti to preporucam... kad odstoji tako ju mozes stavit u najlonke i preko toga sljunak...
carape ti preporucam jer ce ti bez njih zemlja isplivat kad budes sadila bilje pa ce ti akvarij par dana biti mutan...
Sljunak stavis po svojem izboru... ono sto ti se svidai sto si ti zamislila je taj stavi... samo ga isperi par puta prije nego ga stavis u aq...

sto se jacine lampe tice to ovisi o bilju koje planiras drzat i o osobnom ukusu (dali hoces tamnije, svijetlije) ali za pocetak bi preporucio 0.5w po litri... s obzirom da si totalni pocetnik sigurno neces ic na neko komplicirano bilje i jaca rasvjeta od 0.5 bi ti mogla samo probleme radit... sto se spektra tice 6500 kelvina pa na gore...  ako sama slazes rasvjetu bolje bi ti bilo ic na kombinaciju dvije lampe pa slabije nego jedna jaca... onda se daju iskombinirat dvije lampe razlicitog spektra i moje misljenje je da je to bolje...ja npr imam kombinaciju od sylvanie grolux i aquastar a nisam jedini i jako sam zadovoljan i vjerujem da ni u tome nisam jedini :)

za anubias i ostale biljke a i ribe najbolje prati oglasnik... netko uvijek nesto prodaje/dijeli

nadam se da ce ti ove informacije pomoci...

samo pomalo naprijed.... citaj, pitaj, budi dosadna :) ali budi sigurna da ribicama pruzas adekvatne uvjete za zivot

sretno sa akvarijem

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #2 u: Svibanj 16, 2013, 18:12:14 poslijepodne »
Par slicica...




Offline enigma1986

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1305
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Trogir -Ciovo-Dalmacija
Odg: Moj Aq
« Odgovori #3 u: Svibanj 16, 2013, 18:37:16 poslijepodne »
dobar pocetak al akvarij je premalen za skalara

Offline ciko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 690
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Moj Aq
« Odgovori #4 u: Svibanj 16, 2013, 18:53:35 poslijepodne »
Jako ljepo si ti to složila   ;), nažalost greška kod izbora ribica ali kolege su sve rekle, skalara i duha pokloni nekom pod hitno i nadam se da će novi "stari"  :D aq brzo stic  :up:

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj Aq
« Odgovori #5 u: Svibanj 16, 2013, 19:39:32 poslijepodne »
Ovo izgleda jako dobro za početnički akvarij.Čak predobro.Ovaj sastav može još jedno mjesec dana funkcionirati ali onda će zbilja biti premali.
Kelvinažom se mjeri temperatura svjetla a ne spektar.To su malo različite stvari.
Najbolje ti je kupiti gotovi substrat.Za 54 litre dovoljno je 3 litre i to košta oko 60 kuna.

Offline brumbramar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Moj Aq
« Odgovori #6 u: Svibanj 16, 2013, 20:05:04 poslijepodne »
Ovo izgleda jako dobro za početnički akvarij.Čak predobro.Ovaj sastav može još jedno mjesec dana funkcionirati ali onda će zbilja biti premali.
Kelvinažom se mjeri temperatura svjetla a ne spektar.To su malo različite stvari.
Najbolje ti je kupiti gotovi substrat.Za 54 litre dovoljno je 3 litre i to košta oko 60 kuna.

da sorry... kelvinima oznacavamo boju (ne spektar)...
dakle 6000 kelvina ti je boja sunceve svjetlosti oko podneva...


pohvale za akvarij

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #7 u: Svibanj 17, 2013, 10:14:38 prijepodne »
Puno hvala svima!

Duha cu udomiti, skalara takodjer :(. Razumijem razloge i ne zelim da se ribice pate.

54 l je stigao jucer kao veliko razocaranje. Kupila sam ga za 200 kn sa objasnjenjem da samo lampu treba promijeniti. Na kraju je dosao sa filterom AquaClear 10 koji je premali za tu litrazu i bez grijaca. Aq je preuzeo moj muz koji se uopce ne kuzi u to, ja ga ne bih ni uzela. Tako da je zo bacenih 200 kn. :(

 Moji postojeci filter i grijac iz manjeg aq su preslabi a investicija u nove + lampa mi se ne isplati jer za 500 kn kupim kompletirani aq grijacem i filterom. Ne zelim sada u to investirati kad u 10 mjesecu imam namjeru kupiti Juwel Rio 180...

Tako da nazalost morati cu izdrzati s ovim malim. :(

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Moj Aq
« Odgovori #8 u: Svibanj 17, 2013, 10:28:47 prijepodne »
...a polako svi griješe na početku, budeš polovila već sve  :up: akvarij izgleda super, samo ti je malo gužva, al kad se riješiš ovih većih riba kak si rekla bit će čist ok

Offline Buncek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 499
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb Vrapće
Odg: Moj Aq
« Odgovori #9 u: Svibanj 17, 2013, 10:49:12 prijepodne »
Ima potencijala, samo naprijed  :up:

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #10 u: Svibanj 18, 2013, 09:29:43 prijepodne »
Puno hvala svima za pojasnjenje oko rasvjete. Ono sto me zbunjuje je sto postoje - daylight, nature, plant growth... Plava sto se meni svidja ali ne znam da li moze u tropski aq.

Sto tocno trebam gledati? Samo Kelvine?

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Moj Aq
« Odgovori #11 u: Svibanj 18, 2013, 11:16:39 prijepodne »
odličan aq, gledaj samo kelvine ja isto imam 54L i imam 2 štedne žarulje od 18 w i raste ko blesavo

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #12 u: Svibanj 18, 2013, 14:09:35 poslijepodne »
Ok! Hvala!

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj Aq
« Odgovori #13 u: Svibanj 18, 2013, 22:43:04 poslijepodne »
Ako ideš na štedne žarulje onda ti je dovoljno 2 žarulje 18 ili 20 W 6400K cool day light.(kako i Manilu ima imam i ja)i obadvojici
su uspješne.Ovi K(elvini) mogu biti i veći.Inače, štedne žarulje su uglavnom 2700K.Ove su dosta skuplje, pa ako možeš naći TEŽ-ove
koje su izvrsne i cijena im je ista kao i ovima 2700K.Ja sam kupovao u Interšparu po 20 kuna.Ili  uguglaj TEŽ pa ćeš vidjeti njihov
proizvodni program i prodavaonice.

Offline brumbramar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #14 u: Svibanj 18, 2013, 22:48:06 poslijepodne »
Ako ideš na štedne žarulje onda ti je dovoljno 2 žarulje 18 ili 20 W 6400K cool day light.(kako i Manilu ima imam i ja)i obadvojici
su uspješne.Ovi K(elvini) mogu biti i veći.Inače, štedne žarulje su uglavnom 2700K.Ove su dosta skuplje, pa ako možeš naći TEŽ-ove
koje su izvrsne i cijena im je ista kao i ovima 2700K.Ja sam kupovao u Interšparu po 20 kuna.Ili  uguglaj TEŽ pa ćeš vidjeti njihov
proizvodni program i prodavaonice.

2 zarulje po 18 w ?
na 30 litara za to bilje koje ima... cemu?
pa nema more unutra

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj Aq
« Odgovori #15 u: Svibanj 18, 2013, 22:54:49 poslijepodne »
Shvatio sam da je akvarij 54 litre. Ovako jedna od 20 W 6400K. Naa početku lijepo piše da priprema akvarij 54 litre.

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #16 u: Svibanj 19, 2013, 09:16:07 prijepodne »
Ma da. Zapravo pitam za 54 litre. Jer ovoga mislim zamijeniti...

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #17 u: Svibanj 20, 2013, 19:02:45 poslijepodne »
Dakle, odlucila sam ipak upogoniti 54 litre (tko ce cekati 11 mjesec).

Pa pocnimo planirati :)

Zanima me jos nesto oko rasvjete.... Upravo sam gledala lampe i vidim da je T5 full uska a ovo sto ja moram zamijeniti je ocito T8. Da li ce biti ok T8, 1 lampa, 9000k ? Pretpostavljam da T5 ne mogu staviti...

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Moj Aq
« Odgovori #18 u: Svibanj 20, 2013, 19:22:07 poslijepodne »
Dakle, odlucila sam ipak upogoniti 54 litre (tko ce cekati 11 mjesec).

Pa pocnimo planirati :)

Zanima me jos nesto oko rasvjete.... Upravo sam gledala lampe i vidim da je T5 full uska a ovo sto ja moram zamijeniti je ocito T8. Da li ce biti ok T8, 1 lampa, 9000k ? Pretpostavljam da T5 ne mogu staviti...

pa sve ovisi o bilju koje želiš imat, koliko wata ima ta t8?

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #19 u: Svibanj 20, 2013, 21:26:11 poslijepodne »
T8 je 18W. Nisam jos nista kupila. Samo gledam jos.

Od bilja - cubu, flame moss, anubias nanu, polyspermu i Pogostemon stellatus.

Moze i neki drugi moss, ne mora biti flame moss...

To za pocetak. Voljela bih da je dobro posumljen...

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Moj Aq
« Odgovori #20 u: Svibanj 20, 2013, 23:53:39 poslijepodne »
T8 je 18W. Nisam jos nista kupila. Samo gledam jos.

Od bilja - cubu, flame moss, anubias nanu, polyspermu i Pogostemon stellatus.

Moze i neki drugi moss, ne mora biti flame moss...

To za pocetak. Voljela bih da je dobro posumljen...

18 w ti je premalo svijetla za cubu i pogostemon stellatu, da te odma upozorim jer će ti propast, a i treba ti dobro gnojenje i co2 i još je lampa t8. ovo ostalo može. Rađe si gledaj nekakvo low light bilje

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #21 u: Svibanj 21, 2013, 07:14:29 prijepodne »
Ahhh, pogostemon sam kupila prije mjesec dana dok jos pojma nisam imala da postoje low light i high light biljke :(, tako da morat ce zivjeti koliko zivi s tim sto ima. Zasad u 30 litara, u cistom sljunku granulacije 3-5 mm i sa 11 W raste. Malo samo se crveni na vrhu ali raste. Valjda ce joj pozitivna promjena biti ici na 18w i substrat kao podlogu.

Bilje selim u novi aq. Gotovo sve....

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Moj Aq
« Odgovori #22 u: Svibanj 21, 2013, 22:29:05 poslijepodne »
a dobro onda, budeš vidla, možda se i primi...

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj Aq
« Odgovori #23 u: Svibanj 22, 2013, 10:19:52 prijepodne »
Kao sto rekoh, upogonit cu taj aq koji sam naivno kupila preko njuskala i koji nema nis... Ovdje cu napraviti mali timeline. Aq je izgledao ovako:


Ima prigusnicu 15w i to je sve.

Jucer popodne sam kupila vodotijesna grla 2 kom 40 kn. Lampu Juwel - T8 15w 6500 k. Namjeravam u buducnosti staviti prigusnicu 24w i T5 lampu.

Pozadina ce biti crna. 2,5 litre aquabasisa na kojeg cu staviti mrezicu za komarce i na to bijeli kvarcni sljunak. Da li ce mi 5 kg biti dovoljno?

Ako netko ima svrdlastih puzeva biljezim se sa stovanjem :)

Staklo moram kupiti novo jer je postojece izgrebano i to bi me izludilo, a pogotovo kad bide setup gotov... Pa nema natrag...

Stalak cu izraditi jer je jeftinije nego kupiti gotov

To je zasada to, posaljem slike bakon ciscenja poklopca...

Svi prijedlozi i sugestije su jako dobrodosle...

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj Aq
« Odgovori #24 u: Svibanj 22, 2013, 11:43:50 prijepodne »
18w rasvjete biti će premalo.Na tvom mjestu je se uopće nebi igrao sa fluo cijevima.U ovaj poklopac idu obična grla
i stavio bi 2 grla jer se lako ugrađuju i dvije štedne po 20W i rijwšila si pitanje rasvjete.Sličan poklopac i ja imam i
ispod dvije štedne sve rasta ko ludo. 2,5 litre akvabasas bi trebalo biti dovoljno ali sa šljunkom ćeš biti na knap.
čini mi se da ima i pakiranje od 1 kg pa nebi smio biti problem dokupiti.