Ožujak 28, 2024, 23:41:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nekostantna razina Co2  (Posjeta: 8498 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Nekostantna razina Co2
« u: Kolovoz 04, 2021, 11:44:26 prijepodne »
Zanima me koliko je loše kad je u akvariju svaki dan drugačija koncentracija Co2?
Čitao sam da to može izazivati alge?
U mene je diy Co2 i sad to je poprilično nestabilno,pritisak u bocama varira tako da varira i Co2 u akvariju. Koliki je to problem?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #1 u: Kolovoz 04, 2021, 11:48:22 prijepodne »
to ces vidjeti s vremenom. Opet, ponajvise ovisi o tome koliko je jako svjetlo.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #2 u: Kolovoz 04, 2021, 11:57:26 prijepodne »
 Trenutni problem mi je što se počela stvarati končasta zelena alga, ima od prije zelene točkaste. Sad tražim uzrok i mjenjam stvari postepeno,prva stvar koju sam napravio da skratim foto period sat vremena. Drugo mi pade ovaj Co2.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #3 u: Studeni 16, 2021, 10:44:14 prijepodne »
Zanima me koju opciju većinom radite kad puštate co2. Dali ga konstantno upuhujete i preko noći ili ga palite dva sata prije svijetla a po noći ugasite?
Ja gledam videje Green aque i oni a i mnogi drugi idu na opciju paljenja i gašenja.
Molim vas objasnite

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #4 u: Studeni 16, 2021, 20:28:42 poslijepodne »
pa za bilo kakvo ozbiljnije doziranje moras ga zatvarati preko noci jer ce ti previse biti razlika u ph vrijednostima. Uz to, foto period je puno kraci nego mrak tak da je to uglavnom "zasto"

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #5 u: Studeni 16, 2021, 20:37:25 poslijepodne »
Ma ja sam i mislio nastaviti tako raditi, nego jedan poznanik akvarist me uvjerava u suprotno. On kaže da se ph mijenja ako gasiš Co2 noću, to mi nema smisla pa sam htio ovdje upitati

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #6 u: Studeni 17, 2021, 21:29:12 poslijepodne »
pa mijenja se kako kod okrenes, pitanje je samo koliko. I u kojem vremenskom intervalu imas taj skok.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #7 u: Studeni 21, 2021, 11:58:47 prijepodne »
Kakav difuzor koristit,tj. Šta najbolje otapa co2 u vodi, štaje nakpraktičnije. Dali koristiti stadnard difuzor ,inline difusor, onenor jbl tajfun, one ljestve ? Znači šta je najbolje

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #8 u: Travanj 06, 2022, 19:00:52 poslijepodne »
Jedno pitanje na koje nisam uspio naći odgovor.
Naime mnogi akvaristi tvrde da varirajuća razina co2 u akvariju može stvarati neke alge. Ono što mene zanima je:  ako mi na početku foto perioda boja u drop checkeru zelena,a na kraju foto perioda ide na žućkasto ,jel se to podrazumjeva pod variranje co2?
Treba li u akvariju tijekom foto perioda stalno biti ista boja u drop checkeru(zelena) ??

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #9 u: Travanj 09, 2022, 09:23:44 prijepodne »
Jedno pitanje na koje nisam uspio naći odgovor.
Naime mnogi akvaristi tvrde da varirajuća razina co2 u akvariju može stvarati neke alge. Ono što mene zanima je:  ako mi na početku foto perioda boja u drop checkeru zelena,a na kraju foto perioda ide na žućkasto ,jel se to podrazumjeva pod variranje co2?
Treba li u akvariju tijekom foto perioda stalno biti ista boja u drop checkeru(zelena) ??

To je točno! Boja u Drop checkeru bi trebala biti konstantna. Pošto koristiš diy to ćeš malo teže postići nego sa bocom.
Kod novo postavljenih akvarija, a i kod akvarija kod kojih se brzo mijenja volumen biljne mase trebalo bi konotaciju održavati konstantnom ili ju s vremena na vrijeme podešavati. Manji je problem to što si naveo (u početku zeleno a na kraju žuto) nego npr. (u početku plavo a na kraju zeleno). Ja u svojim akvarijima ponekad namještam pravu koncentraciju i po par tjedana u početku. Dok ne dobijem istu boju u Drop Checkeru tokom cijelog foto perioda. Zapravo je to igra koliko prije početka foto perioda početi sa dodavanjem da bi se na početku postigla željela koncentracija, koja bi se trebala zadržati tokom cijelog perioda. Kod mene je slučaj da npr. u 60p počinjem 3h prije paljenja lampi sa 1.5 mjehura po sekundi. To mi daje optimalno zasicenje prije paljenja lampi i tokom cijelog perioda. Dok npr kod mog 120p počinjem 5h prije sa 3-4 mjehura po sek.
Dva bitna parametara koja te ograničavaju su tvrdoća vode kH i temperatura smjese (u tvom DIY) slučaju. Temperatura tvoje smjese će određivati brzinu reakcije. Ako temp ne možeš održavati konstantnom tada bi mogao imati varijacije u količini (mjehur/sek). Iz tog razloga je boca optimalna stvar. Jest da košta ali ako si već zaronio u CO2 brzo ćeš možda shvatiti da se isplati investirati u CO2 sistem i time si olakšati život i smanjiti potencijalne probleme u tvome akvariju.

Kod nestabilnih DIY sistema ne bi preporučio jako doziranje gnojiva je ne znaš hoće li biljna masa uz nestabilnu koncentraciju moći to gnojivo iskoristiti. Što bi moglo rezultirati gomilanjem nepotrosenog gnojiva iz dana u dan sve više i više što se ponekad niti sa 50%promjene vode ne može stabilizirati.

Nada se da sa pomogao 😃

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #10 u: Travanj 22, 2022, 18:26:26 poslijepodne »
ako mi na početku foto perioda boja u drop checkeru zelena,a na kraju foto perioda ide na žućkasto ,jel se to podrazumjeva pod variranje co2?
da, ali to je OK. Mislim, imu tu sad hrpa razloga zasto ovo ili zasto ono ali niti bilja ne pocinje sa fotosintezom na 100% cim se upali svjetlo. Isto tak, fotoperiod je jedno a drugo je kakvo je svijetlo tokom tog fotoperioda, stalno na 100% ili imas postepeno paljenje i gasenje. I ovo ti je sigurnija opcija za ribe

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Nekostantna razina Co2
« Odgovori #11 u: Svibanj 14, 2022, 19:46:28 poslijepodne »
ako mi na početku foto perioda boja u drop checkeru zelena,a na kraju foto perioda ide na žućkasto ,jel se to podrazumjeva pod variranje co2?
U mene je svjetlo uvijek na full. Mada sad sam nekako podesio co2 da bude zelen na početku foto perioda a ugasim co2 dva sata prije gašenja svjetla tako da ne bude u žutom nego cijelo vrijeme bude u zelenom
da, ali to je OK. Mislim, imu tu sad hrpa razloga zasto ovo ili zasto ono ali niti bilja ne pocinje sa fotosintezom na 100% cim se upali svjetlo. Isto tak, fotoperiod je jedno a drugo je kakvo je svijetlo tokom tog fotoperioda, stalno na 100% ili imas postepeno paljenje i gasenje. I ovo ti je sigurnija opcija za ribe