Ožujak 28, 2024, 23:31:16 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti  (Posjeta: 22412 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #25 u: Ožujak 18, 2021, 18:04:16 poslijepodne »
Update. Stigli bilje (ono sa slike gore) konačno pa sam zasadio i napunio tank. Bilo je malo problemcica ali je sve prošlo u redu. Drvo još uvijek ne tone tako da ga privremeno drže ova dva velika kamena u sredini, nadam se da će brzo ća jer je puno ljepše bez njih. Trenutno je dosta mutno sve i na površini vode ima nekog smeća malo i ostataka od biljki, sa čim bi to pokupite?

Otvor filtera sam stavio da bude malo iznad vode, morat ću ga stavit u vodu ako može jer se čuje kako se voda slijeva malo 😂😂

I mislio sam uzeti profito i easy carbo posto nemam c02 niti ga ne mislim zasad, neznam jel to dobra ideja
Zamutila ti se voda zbog podloge al bi to trebalo sjest kroz dan dva na dno i filter ponešto provuče kroz sebe, a filter bilo bi dobro da bućka vodu odozgora, probaj malo da ide izlaz po površini.
Ja imam hang on filter, voda ulazi slobodnim padom unutra i na taj način mreška ili bućka povšinu vode koja je bitna zbog izmjene tih plinova i sl, sl ti je napr ona fora sa zrakom, nije ubiti tu da nadruka zrak u akvarij već da pokrene tu izmjenu samo što tu zrak ulaz napr kod dna i ide prema gore i opet mreška površinu i zato ti je bolje da voda curi odozgora ili bar po površini.
A smeće s površine možeš pokupit ili mrežicom ili papirom.

Offline metlica555

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #26 u: Ožujak 18, 2021, 20:59:31 poslijepodne »
Kakav ti je filter?
Ja sam sebi uzeo eheim biopower,jer ovaj tetrin sto je dosao njje nesto a kazu za ovaj eheim da je najbolji unutarnji filter

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #27 u: Ožujak 18, 2021, 23:31:27 poslijepodne »
sve je to isto, bitna je velicina uglavnom. Najbolji su juwelovi boxovi ako cemo tak. Ali obzirom da se oni ne vade, to vise dodje kao da sam radis pregradni.
bio power 240 ima volumen od 0.7l i kosta nekih 60€
liberty 200 ima isto toliko a kosta 30€
Uglavnom, unutarnji filteri mogu biti OK/jesu OK za kozicnajke ili nekakav nano (di strse go govno u puncu) ali za bilo kaj vecega su vec upitni i omjer ulozeno dobiveno im ne ide bas u prilog. Jer za 90€ imas hang on filter od 3l volumena.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #28 u: Ožujak 19, 2021, 14:55:52 poslijepodne »
Taj CO2 se curi sigurno nebi svidio, jer da joj neki plinovi i boce budu u sobi sve bi letilo van  :D Ttako da se bojim da DIY varijanta mi sigurno otpada. A ovo pravo napravljeno mi se čini jako skupo neznam koja bi možda najeftinija solucija bila oko tog eventualno da pustim koji mjehurić kad sam kod kuće i kad je svijetlo upaljeno.

Voda se izbistrila i sad sve lijepo izgleda :D A filter sam morao spustiti u vodu ipak, nije se moglo spavati kako se čuli da curi voda. Sad je taman pod vodom i solidno izbrčka tu vodu koliko vidim.

Zanima me samo još koliko često da mijenjam vodu ovako sad u početku, kasnije ću jednom u 10-14 dana izbacit 1/4 ili 1/3 ali sad upočetku me zanima?

metlica mislim da nisi mene pitao, al ovaj moj je mislim ASAP300 filter koji se dobio u tom akvarijskom setu već. Nije nešto koliko sam skužio, ali nadam se da će poslužiti svrsi :D

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #29 u: Ožujak 19, 2021, 16:05:31 poslijepodne »
uz taj filter, mijenjaj pola svaki tjedan. Nije da imas 500l vode.

A za CO2.....ima i elegantnijih DIY varijanti. Problem je samo kaj kostaju koliko i boca tak da.....

Ali nije da ti treba uz tu rasvjetu.
Ako bas hoces, imas onih sumecih tableta......to bi ti moglo biti OK. Kupis ovo https://www.sera.de/us/product/freshwater-aquarium/sera-co2-start/ ili sam napravi neko zvono pa kasnije kod kineza kupis tablete u vecim kolicinama.

Offline metlica555

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #30 u: Ožujak 19, 2021, 17:17:47 poslijepodne »
Za soil ide izmjena vode 2xtjedno od 20-50% narednih mjesec dana i onda ide standardna izmjena vode

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #31 u: Ožujak 19, 2021, 17:26:35 poslijepodne »
kaj je to standardna izmjena vode :question:

Offline metlica555

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #32 u: Ožujak 19, 2021, 18:48:22 poslijepodne »
kaj je to standardna izmjena vode :question:
Pa svakih 10 15 dana. Zar ce trebati svaki tjedan vodu mjenjati?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #33 u: Ožujak 19, 2021, 19:57:34 poslijepodne »
to je tak individualno da ne postoji standard. Ali ako vec trazimo taj termin onda je to upravo to, 50% svaki tjedan. Barem kaj se tice biljnih akvarija sa gnojenjem.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #34 u: Ožujak 22, 2021, 07:44:06 prijepodne »
Te tablete su extra jeftine na aliju, tako da mogu probat uzet pa vidit.. Ali nemam di za nabaviti ovaj SERA, jel ima nešto slično za uzeti tu ili kako misliš napraviti sam zvono? Ali šta nije isto da se tableta sama otopi o vodi i u ovoj posudi il šta je već, nije mi baš jasna svrha te posude?



Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #35 u: Ožujak 22, 2021, 09:22:55 prijepodne »
svrha posude je da ti drzi CO2 koji se onda polako topi u vodi. Jer tableta se otopi i sav CO2 ti odmah izadje na povrsinu i imas ucinkovitost od 0% na necemu kaj i inace nije bas ucinkovito.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #36 u: Ožujak 22, 2021, 20:27:26 poslijepodne »
Ma ništa od tog co2 odustajem zasad. Malo sam kontao i mislio sam plastičnu bocu od 0,5 razrezat na 1/3 i zalijepitt je te na dnu probusit rupice i na čepu jednu malu za izlazak co2, pa onda kroz otvor od čepa ubacivati tabletice. Ali mi se čini ful nepreakticno i nekako opasno imati reakciju unutar akvarija.

Uglavnom evo mali update kako napreduje 5ti dan. Ove iza ful rastu, dok ove sa strane mi se ne čini baš, a poneka travkica ide u visinu. I biljke su mi nagnute malo čini mi se baš prema svjetlu. Kako u poklopcu imam tvornici za još jednu takvu lampu stavit mislio sam stavit još jednu koja bi bila duža da i lijevi i desni kraj akvarija dobije više svjetla, neznam jel mi to pametno. Imate neku sugestiju, koja lampa? Ovo šta gledam po aqua shopovima sve su ili za akvarije bez poklopca ili samo cijevi za akvarije koji imaju u poklopcu struju i sve.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #37 u: Ožujak 23, 2021, 09:02:12 prijepodne »
Iz sopstvenog iskustva ti kazem, da ćeš se u jednom trenutku sigurno sresti sa problemom algi... Još bez CO2, a sa gnojenjem koje stvarno treba da se pogodi, taj problem se može samo još više potaktuti... Ako je ovo u pozadini ono što mislim da jeste (limnophila sessiliflora), vjerovatno ćeš je u jednom trenutku morati svu vani počupati... Nemoguće ju je održavati u problemu sa algama.... Sve te baršunaste lepršave biljke...

Ovo je moje iskustvo, ne mora da znači da će biti i kod tebe, ali postoji vjerovatnoća... :)

Nipošto ne odustaj.. :)
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline metlica555

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #38 u: Ožujak 23, 2021, 14:55:39 poslijepodne »
Iz sopstvenog iskustva ti kazem, da ćeš se u jednom trenutku sigurno sresti sa problemom algi... Još bez CO2, a sa gnojenjem koje stvarno treba da se pogodi, taj problem se može samo još više potaktuti... Ako je ovo u pozadini ono što mislim da jeste (limnophila sessiliflora), vjerovatno ćeš je u jednom trenutku morati svu vani počupati... Nemoguće ju je održavati u problemu sa algama.... Sve te baršunaste lepršave biljke...

Ovo je moje iskustvo, ne mora da znači da će biti i kod tebe, ali postoji vjerovatnoća... :)

Nipošto ne odustaj.. :)
Može li šta pomoći tečni CO2? Ili je i to bacanje para

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #39 u: Ožujak 23, 2021, 15:59:58 poslijepodne »
kako kome. I kako za koje biljke. Jer neke uspjesno unistava.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #40 u: Ožujak 23, 2021, 18:45:27 poslijepodne »
Recimo ovo je moj jedan stari nano sa easycarbo i mislim da je bilo nešto malo gnojiva micro i macro PPS.
Tak da nije da ne može

Poslano sa mog SM-G960F koristeći Tapatalk


Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #41 u: Ožujak 23, 2021, 21:43:14 poslijepodne »
Tambourine nemoj me plašiti pa jedino mi te Limnophile napreduju baš oku vidljivo :P U biti i ove druge idu pomalo koliko vidim po slikama..ali samo neg ostanu zdrave. Jedna u kutu mi loše izgleda ali pretpostavljam da joj svjetla fali kako je iza filtera taman. I naprijed na jednoj je list jako pozelenio i olabavio kao da nestaje, ne znam što mu je.

kliker ovo ti top izgleda 🤗🤗 Samo pitanje zašto je bivši nano sad, što mu se dogodilo?

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #42 u: Ožujak 24, 2021, 08:57:20 prijepodne »
kako kome. I kako za koje biljke. Jer neke uspjesno unistava.

Potvrđujem!!!

Meni je npr. Vallisneriu, koju sam inače sadio u tri navrata zato što mi je ekstra biljka vizuelno, opoustošio... Svaki put...
Tek kada sam prestao dozirati easy carbo Vallisneria je buknula... Ali pošto sam u to vrijeme imao finih problema sa algama,
nastavio sam sa EC i Vallisneria je ponovo otišla u nepovrat... Tako da sam odustao od nje... Sada mi se neda više, da pokušavam
sa njom ponovo, pošto ove biljke koje imam sada super se drže i kada doziram i kada ne doziram EC...

U tom periodu sam imao i Limnophila sessilifloru i tu potvrđujem da EC samo pomaže, dakle, uspješno se nosi sa tim...


Dakle, pomaže EC, ali kao što kinggo reče, neke biljke zna da istopi.... Istrunu jednostavno...

I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #43 u: Ožujak 24, 2021, 09:05:02 prijepodne »
Tambourine nemoj me plašiti pa jedino mi te Limnophile napreduju baš oku vidljivo :P U biti i ove druge idu pomalo koliko vidim po slikama..ali samo neg ostanu zdrave. Jedna u kutu mi loše izgleda ali pretpostavljam da joj svjetla fali kako je iza filtera taman. I naprijed na jednoj je list jako pozelenio i olabavio kao da nestaje, ne znam što mu je.

kliker ovo ti top izgleda 🤗🤗 Samo pitanje zašto je bivši nano sad, što mu se dogodilo?

Tek si startovao akvarijum. Biljkama treba vrijeme da dođu sebi... Meni je npr. trava sigurno nekih 3-4 mjeseca stagnirala, požutila i tek onda buknula i zazelenila...

Limnophila sessiliflora je fina biljka, vizuelno, ali raste ko luda... Baš. Bukne u veliki žbun vrlo brzo. Onda iz nekog razloga pri dnu krene da se topi i probada stablo...
Vjerovatno zbog nepravilnog šišanja... A ako se tome doda još pokoji problem sa algama... :roll:

Meni je akvarijum sinuo otkada sam svu Limnophilu sessilifloru počupao i posadio druge biljke... Naravno sada nemam ni probleme sa algama...


Ponovo kažem, to je moje iskustvo, ne znači da će i kod tebe biti tako... ;)
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #44 u: Ožujak 24, 2021, 22:44:45 poslijepodne »
Ih puno je njih još bivših.
Mijenja se to s godinama teži se nečemu boljem budeš vidio i sam ako te primi akvarologija

Poslano sa mog SM-G960F koristeći Tapatalk


Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #45 u: Ožujak 25, 2021, 17:01:06 poslijepodne »
Imam pitanje, kad ubacim 14 kapi profita kao da je neki pepeo u akvariju, čak vidim da se i natalozio malo na vrhu vode u kutu kao bjelkasto nesto. Jel to normalno ili da prestanem to stavljati? Od easy carba ne vidim nikakvu reakciju/post reakciju pa sumnjam da je od njega.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #46 u: Ožujak 25, 2021, 18:30:19 poslijepodne »
Gledam malo po YT mislim da mi je to bacteria bloom. Voda unutra još nije toliko mutna, ali se na površini sakuplja tanki bjelkasti sloj. Što mi je činiti 🤔🤔

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #47 u: Ožujak 25, 2021, 18:43:47 poslijepodne »
proteinski sloj.......ili stafi filter da ti mreska povrsinu ili uzmi skimmer. Nije to nis strasno, normalna pojava.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #48 u: Ožujak 25, 2021, 21:42:58 poslijepodne »
Ili papirni ručnik i provučeš po površini

Poslano sa mog SM-G960F koristeći Tapatalk


Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #49 u: Ožujak 26, 2021, 09:24:26 prijepodne »
Evo dignuo sam filter, nadam se da će pomoći. Ako ne prebrisat ću. Hvala na pomoći, bitno da nije nešto ozbiljno.  :up:

Kad sam već močio ruke radi tog filtera, odlučio sam maknut kamenja koja su držala granu. Grana još nije skroz potonula, ali sam je zapiknuo u zemlju i sad stoji tako. I malo sam razmjestio biljke da popunim te praznine di su bila kamenja, čak sam primjetio da par biljki nije niti bilo skroz u zemlji pa sam to popravio. Ugl biljke se ukorijenjavaju pomalo,  ali neke se baš slabo drže..

Sutra je akcija, prvo mijenjanje vode i pranje filtera, jedva čekam  :zagrljaj: