Travanj 28, 2024, 23:50:05 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Mislim da vrijedi pogledati!  (Posjeta: 2613 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mislim da vrijedi pogledati!
« Odgovori #25 u: Veljača 16, 2011, 21:30:13 poslijepodne »
U vezi ove teme...

Navijač sam Dinama (dosta veliki), išao sam na puno utakmica i vidio puno navijača i koreografija.
Realno ne volim Hajduk jer je naravno konkurent Dinamu (i mislim da je to normalno).
Naravno da sam se svašta derao i urlao na tribinama protiv Hajduka i Torcide (mislim da i to možete shvatiti)

...ali za ovo što je Torcida napravila za 100 godišnjicu pogotovo u Splitu i Dubrovniku... SKIDAM KAPU DO PODA (iskreno i od srca)

Ako sam se ja uspio naježiti kao navijač Dinama mogu si misliti kako je tek bilo Torcidašima.

Čestitam!

http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Mislim da vrijedi pogledati!
« Odgovori #26 u: Veljača 16, 2011, 21:42:21 poslijepodne »
ma vi svi hr nogometni navijači niste baš svi svoji... imate neku mazohističnu crtu.. :D :D

aj bok, sad će drugo poluvrijeme Barce i Arsenala :)


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Mislim da vrijedi pogledati!
« Odgovori #27 u: Veljača 16, 2011, 22:38:41 poslijepodne »
Ovak..već sam gore nešto napisao al da dodam.. ova tema je stvarno na slavu i diku Hajduka i Torcide..ovako nešto je teško zamisliti ne samo u Zagrebu nego i u Barceloni, Madridu.. Poslije Dinama odmah mi je Hajduk da se razumije.

I zaista ne mislim polemizirati i kvariti ovu slavnu stogodišnjicu i temu no, ne mogu tek tako preći preko skeča što ga napiše lp :)

Zašto, zato što je djelomično neistinit, iskrivljen, netočan i prešućene su neke važne činjenice pa se stvara lažna slika o NK Dinamo i njegovoj povijesti koja nije ništa manje slavna od Hajdukove jer povijest klubova nije samo ono što se piše, titule i naslovi iako tu Dinamo nimalo ne zaostaje.

Naime, Dinamo je samo formalno utemeljen 1945. godine. Njegov prednik po svemu, po ljudima koji su osnovali klub, igračima i navijačima je 1. HŠK Građanski Zagreb poznatiji kao Građanski. Osnovan je iste godine kao i Hajduk, 26. travnja 1911.g. Boje dresova su bile plave, nazivali su se Purgeri i predstavljali su najviše obične građane, seljake, radnike dok je zagrebački HAŠK (osnovan 1903.g.!) predstavljao i navijali su za njega akademski obrazovani sloj građana. Građanski je bio izrazito hrvatski nastrojen klub osnovan kao protuteža Mađarima a poslije srbijanskoj diktaturi. Dakle Građanski je po svemu bio ono što je Dinamo bio od 1945.g.

Građanski je osvojio 5 titula prvaka Kraljevine Jugoslavije i jednu prvenstvo NDH. Bio je tada do 1945. naš najveći klub. Za usporedbu Hajduk je u to vrijeme osvojio tek dva prvenstva Kraljevine Jugoslavije i jedno prvenstvo Banovine Hrvatske.

Dolazi zlokobna 1945.g. i Građanski je dekretom ukinut, spaljena mu je sva arhiva i preko noći je nestao s lica zemlje. Tada, preko noći je osnovan NK Dinamo sa većinom igrača i cijelom armijom navijača HŠK Građanski. Dinamo je slijednik po svemu HŠK Građanski osnovanog 1911.g. isto kao Hajduk! Komunisti su mislili zatrt slavnu hrvatsku prošlost Građanskog ali su se prevarili jer je Dinamo postao i je po činjenicama samo nastavak Građanskog - to je isti klub kojem je nasilno promijenjeno ime!

Ali to nije bilo dovoljno nego su srbijanski klubovi točnije Partizan prisilno oteli nekolicinu najboljih igrača HŠK Građanski i otada postoji srbijanski nogomet!
U novoj komunističkoj Jugoslaviji NK Dinamo nije mogao često puta proviriti glavu da bi izborio ono što je kvalitetom mogao-naslove prvaka. Zašto? Jer to nisu dozvoljavali Srbijanci koji su znali da je NK Dinamo nastavljač slavne tradicije Građanskog i nacionalno najosvješteniji hrvatski klub. Pa su tako godinama krali prvenstva jer je Nogometni savez Jugoslavije imao poseban pik na NK Dinamo. Hajduku se to nije dešavalo u tolikoj mjeri. Zato i je ovakva razlika u naslovima prvaka u komunističkoj Jugoslaviji između Dinama i Hajduka da ne spominjem privilegirane Zvezdu i Partizana.  Dinamo se nije preferirao zato su dinamovci imali teških muka da postanu reprezentativci - to su uvijek većinom bili iz beogradskih klubova i hajduka često puta na uštrb stvarne kvalitete, bila je to politika koja se diktirala iz Beograda pa je i tu pošalica lp-a nekorektna prema Dinamu!
Koliko se sjećam Hajduk je u novoj komunističkoj Jugoslaviji bio poznat kao jugoslavenski klub Titove orijentacije, grb je bio daleko od hrvatskog...dok je grb Dinama ako se ne varam od 1969.g. današnji grb sa šahovnicom skoro identičan grbu Građanskog od kojeg vuče korijene, identitet, navijače, sve. Hajduk je promijenio dres tek padom komunizma.

Također, iz pošalice lp-a, "pazarski kup" je bio Kup Velesajamskih gradova prednik Kupa UEFA (današnje Europa lige) i Dinamo ga je osvojio a koliko znam pamte se samo prva mjesta tako da najveći uspjeh hrvatskog klupskog nogometa ovako ismijavati je žalosno.

Da zaključim, slava Hajduku ali ne na uštrb Dinama i istine a ona je da je Dinamo osnovan 1911.g. samo pod imenom HŠK Građanski i ima isto tako veliku ako ne i veću tradiciju i ime od Hajduka! Ovo današnje generacije moraju znati a ne zaboraviti našu slavnu prošlost! Dali sad netko bolje razumije Tuđmanovu želju za vraćanjem starog imena Hašk- GRAĐANSKI?? Kasnije, ime Croatia je tek bio neupješan pokušaj da se zadovolje sve strane. No, ime dinamo se kao hrvatski klub toliko ukorijenio u svijest i srca navijača da je za vraćanje originalnog imena ipak bilo prekasno...

To što mi ove godine 26. travnja ne slavimo 100 godišnjicu Dinama je kao što vidite samo naša sramota!!

Živjeli Dinamo i Hajduk - naši najveći klubovi!
« Zadnja izmjena: Veljača 17, 2011, 02:05:10 prijepodne od Renta »

Offline hematoplovac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 159
  • Spol: Muški   Lokacija: split
Odg: Mislim da vrijedi pogledati!
« Odgovori #28 u: Veljača 17, 2011, 09:33:31 prijepodne »
Kolega lijepo si ti to sve složio, nahvalio se Hajduka ali još više nahvalio i ocrtao sliku i povijest Dinama.... baš kao pravi navijač i to ti ne zamjeram i ja bi tako da sam na tvom mjestu..., no slijed zbivanja, ukidanja i stvaranja nekih klubova kako ti pišeš " formalnosti "....ne ide baš tako samo formalno i  ne znači pravno i po zakonu da je sve to tako i da je to jedan te isti klub ma kako lijepo slagali priču o tome....
 
Kako pišeš klub se dekretom raspao,( kao i bivša Jugoslavija ) tako su se razišli i igrači i uprava a to što se samo dio igrača i uprave 1945 okupio oko Dinama ne znači da je to tad bio jedan odnosno isti klub....koji je nastao 1911.....ma kako to željeli  (to je slično kao što je Srbija htjela biti raspadom Jugoslavija  sama Jugoslavija sa svim pravima i ugodnostima bivše Jugoslavije.... al to ne ide baš tako olako, da u lokalnim okvirima ali ne i u svijetu)...... ..

Ne umanjujem zasulge Dinama kao kluba u bivšoj Jugi koji je zadržao dio povijesnog grba sa zvijezdom,( a Hajduk skinuo grb i imao zvijezdu.)... i kao prohrvatski klub stekao simpatije i navijače diljem Hrvatske ali ne i Juge, istina tada nije bio toliko omiljen kako pišeš da je bio Hajduk, no trebao si spomenuti da i stvaranjem države Hrvatske je bilo suprotno  Hajduk nije bio omiljen i privilegiran kao Dinamo od Tuđmana pa sve do današnjih dana zaslugom Markoviča i Srebrića....., većina titula je došla dekretom...  sjeti se samo utakmice s Rijekom....

Al o ovoj temi bi se dalo pričat i poricat jedni drugima koliko hočeš svari i teme kao i povjesnih činjenica koje ne vode ničem i nikuda pa je bolje prekinut s ovim i ne dirat se u klubove, povjest i ljude koji ih vole , to treba ostaviti ljudima koji se bave povjesti sporta i nepričat srcem i željom, več zdravim činjenicama......

Ovaj post je otvoren na temu vatrometa i proslave a ne rasprave koji je klub veči ili manji , mlađi ili stariji....povjest če reči svoje ako ne sada jednog dana hoče....,

 Ja vam želim da i vi proslavite svoju 100 - godišnjicu isto ljepo kao i mi i da vam fešta bude i bolja bez imalo ljubomore......pokušajte se okupiti napuniti ulice i stadion i taj dan učiniti posebnim za Zagren i regiju.. ...ljudi Splita, Torcide če vam na tom čestitati uvjeren sam kao što je to učinio i dobar dio ljudi Zagreba i BBB  Hajduku i Torcidi.....


Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Mislim da vrijedi pogledati!
« Odgovori #29 u: Veljača 17, 2011, 09:38:58 prijepodne »
j.....i vas i Dinamo i Hajduk i navijačka i regionalna prepucavanja i nadmudrivanja, dok vam mafijaši vode klubove...

 eto toliko i od mene, sad je već i moj fitilj načet, pa se više ne vraćam na ovu temu da ne krenem sa baražnom paljbom  :D :D :D

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Mislim da vrijedi pogledati!
« Odgovori #30 u: Veljača 17, 2011, 09:55:01 prijepodne »
Kako ste svi u debelom off topicu i  ustvari vas ne zanima komentiranje vatrometa i kako ovo može prerasti u ozbiljne svađe ... ključam temu!


Kad bi samo ovoliko strasti unosili u pisanje o akvaristici i teraristici di bi bio kraj Akvarij.net-u!  :down: