Ožujak 28, 2024, 22:18:34 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bolest neonki  (Posjeta: 16258 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #25 u: Veljača 24, 2010, 17:27:34 poslijepodne »
Samo sam htio napomenuti da nema prevelike veze di ih kupuješ..ja sam kupio u jednom poznatom dućanu(kojeg svi hvale) pa je jedna bila bolesna...trebaš samo paziti na znakove molesti ako se mogu uočiti..

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #26 u: Veljača 24, 2010, 17:52:38 poslijepodne »
Ah eto, tko bi ga znao. Ja ipak mislim da se sve ovo dogodilo baš zbog uginulog corija kojega ja nisam na vrijeme izvadila van i sada neonkice sirote plaćaju moju pogrešku.

Ne znam, prevelika mi je to slučajnost da se dogodilo baš iza toga, a do tada niti jedna nije imala nikakve znakove ove bolesti....Nadam se samo da ih neće biti više...Naglo mi se smanjio broj ribica u zadnjih tjedan dana...

Hvala svima na savjetima. Ulje klinčića radi svoj posao odlično. Jel vi nakon toga zakapate uginule ili ih bacate u wc?

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #27 u: Veljača 25, 2010, 01:40:47 prijepodne »
a kako se koristi to ulje klincica.. sto samo im u karantenski akvarij nakapas malo tog.. ili?

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #28 u: Veljača 25, 2010, 09:13:08 prijepodne »
Ribice, bilo bi dobro uginule ribe zakopati kako se zaraza ne bi širila dalje putem vode...

U Osijeku imate više uzgajivača riba pa ako si zainteresirana za kupnju zdravih riba od corydorasa, skalara, crvenih zebrica, rodostomusa, diskusa i ostalih, javi se na pp da ti pošaljem br. mobitela.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #29 u: Veljača 25, 2010, 13:02:58 poslijepodne »
Plavi, naravno da sam zainteresirana, jako je dobro znati od koga kupiti ribe.

Trenutno stanje u akvariju mi je 12 neonki, 3 corija, ancistrus i gibo (koji za divno čudo skoro i ne raste)...Smijem li još nešto ubacivati ili da sada budem zadovoljna tim brojem i stanovnicima...

Što se ulja od klinčića tiče....joj, tužno je to jako, ali zaista su se ribice smirile i zaspale (ili im je srce stalo)....Uglavnom, ja sam u taj mali transporterić ulila čašu vode sa dvije kapi ulja od klinčića...u Roku od 10 minuta (možda i ranije), ribice su se umirile i polijegale na dno. Prvo je "zaspala" ona ribica sa slikice, a zatim i ova druga, nakon par minuta razlike...

Nisam ih zakapala, ali mi je palo na pamet. Pustila sam ih u wc  :(....Nisam emotivno vezana za ribice, ali tužno mi je to da sam ih morala eutanazirati...Dragi je rekao da s tim neće imati posla. Ja uvijek moram riješavati prljave poslove. Rekla sam mu da me se čuva ako mi ih Sveti Petar jednog dana bude iščitao s popisa....

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #30 u: Veljača 25, 2010, 13:13:30 poslijepodne »
Sad čitam malo na drugim temama, pa bih vas upitala neke stvari:
1. trebam li raditi češću izmjenu vode od 10 litara svakih 7 dana
2. Mislim u vodu stavljati ffm, pa me zanima, trebam li je onda tretirati Dajana start plus otopinom i trebam li uz to dodavati još i korisne bakterije, Dajana biofiltr, ili može samo ffm?
3. Dodajem li pri promjeni vode ffm na tih 10 novih litara ili na cijeli tank?

Vodu mijenjam ponedjeljkom, a ffm sam stavila u utorak, 30 ml, jučer koktel sa češnjakom, smrdi mi cijela soba kad otvorim poklopac na akvariju.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #31 u: Veljača 25, 2010, 13:18:34 poslijepodne »
Sad čitam malo na drugim temama, pa bih vas upitala neke stvari:
1. trebam li raditi češću izmjenu vode od 10 litara svakih 7 dana
2. Mislim u vodu stavljati ffm, pa me zanima, trebam li je onda tretirati Dajana start plus otopinom i trebam li uz to dodavati još i korisne bakterije, Dajana biofiltr, ili može samo ffm?
3. Dodajem li pri promjeni vode ffm na tih 10 novih litara ili na cijeli tank?

Vodu mijenjam ponedjeljkom, a ffm sam stavila u utorak, 30 ml, jučer koktel sa češnjakom, smrdi mi cijela soba kad otvorim poklopac na akvariju.

Dobro je tjedno zamijeniti 20 do 25% a pritom usisati dno i nečistoće
ja u odstajalu vodu satvim Aquasafe i kada ju ulijem ubacim propisanu dozu FFM-a (mada kažu iskusni forumaši da je dovoljno uliti samo FFM)
dobre bakterije ako je prošlo cikliranje i sve je ok a nije bilo liječenja nema potrebe ubacivati pri svakoj promjeni vode
FFM se dodaje na količinu vode koja se mijenja ali nije škodljivo ubaciti dozu za cijeli tank čak bi možda bilo i dobro zbog dobrih svojstava FFM-a

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #32 u: Veljača 25, 2010, 13:22:51 poslijepodne »
Zaboravih napomenuti, usisavam dno, usisavačem za dno pri svakoj promjeni vode. Odličan je i stvarno pokupi dosta, onako ga baš zabijem u šljunak i onda vuče nečistoće.

Ako budem morala mijenjati veće količine vode, bit će mi to malo nezgodno jer mi tada trebaju još dvije kante koje trenutno nemam.
Mislila sam da se ni ne smije mijenjati veća količina vode od ovoga. Ja računam da u svom akvariju imam oko 45 litara vode, nikako više zbog dva panja, šljunka i untarnjeg filtera, pa mi je ovih 10 litara otprilike četvrtina sveukupne vode.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #33 u: Veljača 25, 2010, 13:43:22 poslijepodne »
E da to je manji akvarij onda ti je 15 litara tjedno dovoljna izmjena.

Uzmi bocu destilirane vode od 5 litara i kada vodu potrošiš za peglanje u boci pripremaj vodu za akvarij.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #34 u: Veljača 28, 2010, 22:55:19 poslijepodne »
Unatoč svemu agonija se nastavlja. Imam tri potencijalna kandidata za ..... :dead:, od toga samo jednu uspijevam identificirati jer ima bijelu pjegu na crvenoj prugi.

Ovih dana sam ih pozorno motrila i sve su bile u redu, evo do sada kada su opet 2 kod grijača i jedna je ta s bijelom mrljom, ta nije bila kod grijača, ali to je ono što su sve imale.
Ove 2 koje su se skrivale teško ću izdvojiti, jer ne znam ih prepoznati.

A primjetila sam i jednu neonku sa oštećenom repnom perajom, možda bih se usudila reći da je riječ o bakterijskoj infekciji, jer joj je perajica kao "otopljena" odozgo, nije cijela, mislim da je to jedna od onih što se skivaju, jer je mršava, tako da je to opet jedan od signala...

Što da radim???? Sutra mi je opet izmjena vode, dali opet staviti duplu dozu ffm-a ili je ovo sada jasan znak da je bolest u ribicama, a ne više u vodi?

Imate li kakav pametan savjet za mene...

Bit će da se ja opraštam sa neonkama i da ću uskoro morati razmišljati o nekim drugim ribicama....Kuku meni

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #35 u: Ožujak 02, 2010, 09:35:47 prijepodne »
Ribice, na žalost, bolest je u vodi i u ribama a samo će se ribe najboljeg imuniteta izvuči i neće oboljeti sve do trenutka kada budu doživjele jaki stres.

Najbitnije je kod ove bolesti vodu održavati čistom i urednom, hraniti kvalitetnom i raznovrsnom hranom, redovito dodavati vitamine i paziti da ribe što manje "stresiramo"...

Nemoj da ti ova nesretna bolest bude razlog da odustaneš od neonki ili akvaristike, posebice jer će ti dosta neonki ostati a jato možeš nakon stabilizacije stanja u akvariju popu niti sa novim ribama, sretno.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #36 u: Ožujak 02, 2010, 12:20:06 poslijepodne »
Dvije sam jučer uspavala i ostala na 10.

Baš sam si razmišljala, što bih nakon neonki i nekako su mi one najljepše, jer su živahne i imaju lijepe boje. Tješim se da su zaista zdrave tako gdje sam ih kupila i da je ovo sve bilo zbog pandice i moje zakašnjele reakcije.

Upravo tako će i biti...Nadopunit ću jato...ali tek za mjesec dva, kada se sve stabilizira

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #37 u: Ožujak 05, 2010, 11:26:45 prijepodne »
Ako nebude nesto jos gore sa neonkicama (neda Bog) uzmi si microrasbore galaxy-e.Evo na mojo slici profila imas bas jednu takvu rasboricu.Pa razmisli i odluci ali neonkice su takodjer jedne od najljepsih riba u akvaristici. :up: ;)

Offline pocetnik koji ne zna

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #38 u: Kolovoz 27, 2010, 14:59:53 poslijepodne »
zanima me je li bolest neonki prijelazna i na druge ribe jer ih planiram uvesti u akvarij za tjedan dva a kako sam kupio neonke primjetio sam da dvije imaju rozkastu umjesto crvene peraje (radi se o Paracheirodon innesi) nisam primjetio nikakve bjele tocke na njima a posto su manje rastom od drugih mislim da su mladunci pa ak neko zna treba mi pomoc a da kad su dosle u akvarij motale su se sve oko grijaca i filtera sad trenutno cijelo jato prvo ide na grijac pa na filter

Offline Poseidon1989

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Bolest neonki
« Odgovori #39 u: Ožujak 02, 2021, 20:39:32 poslijepodne »
Ima u Osjeku to jest mjesto blizu osjeka covjek uzgaja neonkei prodaje povoljno a prilicno su velike..