Ožujak 28, 2024, 23:56:37 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Da li je ovo ICH?  (Posjeta: 3493 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Da li je ovo ICH?
« u: Siječanj 02, 2021, 08:58:14 prijepodne »
UPITNIK:

AKVARIJ:
-   60/30/30,54l
-   temperatura, 25
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH 
-   vrijeme od pokretanja akvarija,3 mjeseca   
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,1 mjesec   
-   koliko često i koliko mijenjate vode, 1 u 10 dana
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija, da
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) , eheim ecco 13o, vanjski, 500l/h   
-   način i periodi čišćenja filter materijala, 1 mjesečno 
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...), tvornički sve osim ugljena

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?, panj,  nema više sluzi
-   grijač, 75w
-   pumpa za zrak, da   
-   CO2 sustav – kakav  , easy carbo
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.), easy carbo, profito, atvitol, prema uputama

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka, panda - 5kom, pygmy - 3kom, neonke-10km, galaxy-6kom, ancistrus - 1, ottocinclus -1, nerita puz -2, kozice - cca 20kom   
-   starost ribica    - 2 mj
-   ima li potencijalnih „terorista“   
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  - raznoliko, kupovna suha i smrznuta hrana - 1 dnevno

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - ne baš
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) - neku sitnu malu zelenu na ukrasu
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi - prije 14 dana, amtra algenkur, zamjenio dio vode nakon toga - prije 5 dana
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi - supstrat i šljunak
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu - prije mjesec dana 1 štapić izlomljen od easy lifea izlomljen na 4-5 dijelova i stavljen pod biljke

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) - ubačene neonke i ottocinclus, prije par dana stavljene 2 nove biljke,  jucer ubacen 1 suhi hrastov list za kozice
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - sve ok

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - riba se povlači u tamno i mirna je , bijel fleka na repu
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) - skriva se
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)
-  kad su se simptomi prvi puta uočili - jutros   
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? - 1 pygmy je uginuo. U biti jucer je bio miran i polulebdeći na bilju, jutros se počeo okretati naopako, pa sam ga izbacio.
-  stanje ostalih stanovnika - svi ok, veseli i sretni

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Da li je ovo ICH?
« Odgovori #1 u: Siječanj 02, 2021, 10:25:10 prijepodne »
rekao bih da ne. Ich je obicno tockica, odnosno vise njih. Ali ako je onda ga moras vidjeti na vise riba.

No uglavnom, imas dosta riba za tu litrazi tak da ta promjena vode 1 u 10 dana bas i nje neka sreca.

Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Da li je ovo ICH?
« Odgovori #2 u: Siječanj 02, 2021, 10:41:56 prijepodne »
Sad sam nasao jos jednu pandu mrtvu. Fak. Jucercje bilo sve ok. Izbacio sam ovaj list hrasta.

Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Da li je ovo ICH?
« Odgovori #3 u: Siječanj 02, 2021, 16:03:58 poslijepodne »
E ovako izmjerio sam no2 i no3, i imam permanentni tester amonijaka i sve je ok. Na minimumu. Promjenio sam 25-30% vodes full dozom ffm-a, te sam dodao ekstrakt cattape u full dozi. Malac kao da je zivnuo. Pratim stanje dalje

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Da li je ovo ICH?
« Odgovori #4 u: Siječanj 02, 2021, 18:35:58 poslijepodne »
Riba pod Ichtom zgleda doslovno ko da si ju posolio sa sitnom soli.
Ovdje se je vjerovatno nekaj gadno poremetilo nakon dodavanja neonki.

Kako pereš spužve iz filtera?

Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Da li je ovo ICH?
« Odgovori #5 u: Siječanj 02, 2021, 20:08:54 poslijepodne »
Pa u vodi iz akvarija. Ja mislim da je ubscivsnjem lista od hrasta nesto krenulo krivo

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Da li je ovo ICH?
« Odgovori #6 u: Siječanj 02, 2021, 20:33:14 poslijepodne »
Da nije taj algicid sa bakrom?
Coryji ne podnose bakar ni sol, a ni kozice nevole bakar...

Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Da li je ovo ICH?
« Odgovori #7 u: Siječanj 02, 2021, 20:44:37 poslijepodne »
Algicid sam stavljao prije 2 tjedna i od tad sam vec promjenio vodu jednom. Jucer sam s psima hodao po sumi i uzeo par listova hrasta. Jedan jako mali sam ubacio i stavio na njega kamenje. Moguce da su po njemu brljavili. Jutros sam jednog pygmya dezorjentiranog izbacio, jedna panda je uginula, a za ovu cemo vidjeti kaj bu bilo. Ostale ribe djeluju ok. Na jednoj neonki sam vidio ledjnu peraju da joj malo nedostaje, ali mozda je to od prebacivanja, stvarno ne znam. A neonke sam ubacio 6 kom prije 2 tjedna i mozda vise i jos 4 i 1 otića prije tjedan dana. I u akvariju sam neke biljke pocupao, neke prebacio i ubacio jos 2 nove prije nove godine. Dan poslije potresa.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Da li je ovo ICH?
« Odgovori #8 u: Siječanj 02, 2021, 20:53:50 poslijepodne »
Pa ne krepavaju ribe baš isti dan kad nekaj krivo napraviš il se nekaj poremeti.
Šanse da si s tim listom unio u akvarij nešto tako gadno su minimalne.
Coryji, kao što sam reko, ne podnose bakar i sol, a i kod raznih poremečaja kvalitete vode često prvi najebu jer se otrovi prikupljaju na dnu, a coryji baš tamo borave...
Teško mi je na slici odredit, ali i ovaj tvoj šoder mi se čini malo oštar za njih...
Zasad mijenjaj vodu i usisavaj dno svaka 2-3 dana dok se situacija ne ustabili.