Travanj 24, 2024, 22:03:33 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Ramirez bolestan  (Posjeta: 1989 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline oliveRR

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Ramirez bolestan
« u: Lipanj 22, 2020, 00:14:01 prijepodne »
Pozdrav, molim pomoć.

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, 70x40x35, 105 L
-   temperatura, 26 C
-   parametri vode: pH 7,2, NO2, NO3 neg, GH i KH  oko 20
-   vrijeme od pokretanja akvarija 3 mj, 
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice- nakon mjesec dana,   
-   koliko često i koliko mijenjate vode 1xtjedno usisavanje dna i izmjena 20% vode
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija Da
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    unutarnji 800l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala  1-2x mjesečno
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  spužva i aktivni ugljen

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  KAMENJE
-   grijač DA ali se ne pali jer je sada topla voda
-   pumpa za zrak - da s filterom
-   CO2 sustav – kakav  ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) Sredstvo za pripremu vode, i startne kulture su bile dodane u pocetku

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  neonke, koridorasi, rasbore, ramirezi, otocinkus, sijamac, apistograma, pulcheri
-   starost ribica    mlade sve par mjeseci
-   ima li potencijalnih „terorista“  ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  grindal crvi i tablete za podne ribice i obocna hrana u komadicima

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke- ne
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) -nemam trenutno
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi ,da prije mjesec dana se pojavila smedja alga i otkad samm tretirao s algicidom i smanjoo svjetlost sve je ok
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi 5cm pjeska sitnog
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu... ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  uzeo prije tjedan 5 rasbora, osim tog sve isto
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris),,,, ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma ramirez zadnjih 5 dana zenka mlada se povukla, izdvaja se na vrhu kao da lovi zrak, sakriva sw u bilju, nema interesa za hranu, i cesto je zanosi, kao da se naginje na jednu stranu... jedino ona od svih riba
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... možda trbuh malo povećan ali sve ostalo normalno izgleda
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) disanje normalno ponasanje povuceno a ne jede nist
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)... normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   prije par dana
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   ne
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  Ne
-  stanje ostalih stanovnika ...svi super

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #1 u: Lipanj 22, 2020, 19:44:44 poslijepodne »
Koji je to filter i kako ga čistiš?

Offline oliveRR

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #2 u: Lipanj 22, 2020, 22:05:41 poslijepodne »
Filter je bio original akvarijev, Aquael sranje...
Tako da sam ga morao cistit svako tjedan dana jer bi se zastopao... izvukao bi nesto vode iz akvarija tj pocistio dno i onda bi u toj vodi proprao spuzvu filtera.
Onda sam kupio prije tjedan dana dosta jaci za 200l  protoka 800, jer mi je bilo glupo cistit svako tjedan dana.
Ovaj ima spuzvuni aktivni ugljen.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #3 u: Lipanj 22, 2020, 22:11:36 poslijepodne »
Filter je bio original akvarijev, Aquael sranje...
Tako da sam ga morao cistit svako tjedan dana jer bi se zastopao... izvukao bi nesto vode iz akvarija tj pocistio dno i onda bi u toj vodi proprao spuzvu filtera.
Onda sam kupio prije tjedan dana dosta jaci za 200l  protoka 800, jer mi je bilo glupo cistit svako tjedan dana.
Ovaj ima spuzvuni aktivni ugljen.

Ako sam dobro shvatio, stavio si novi filter, s novim filter materijalom?

Offline oliveRR

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #4 u: Lipanj 22, 2020, 22:40:21 poslijepodne »
Tako je. Ali ribica je vec par dana pokazivala simptome prije novog filtera.
Oszalih 30 ribica je super razigrano i zdravo...
Na sto sumnjate?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #5 u: Lipanj 22, 2020, 22:59:17 poslijepodne »
Pa nazalost na nista konkretno, promjenom filter materijala si malo resetirao filtraciju, no ako je sve ostalo uredno, to ne mora znaciti nista...

Nazalost, nekad se riba jednostavno "razboli", ugine...bez nekog logicnog objasnjenja sto se desilo....

Offline oliveRR

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #6 u: Lipanj 22, 2020, 23:47:53 poslijepodne »
To je meni isto jedini logicno  :up:
Sve je super u akvariju i njih 30 je top, ali ona se muci evo vec neko vrijeme. Odvojio sam je i stavio na lijecenje na pamet bactol i gorka sol... pa cemo vidjet...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #7 u: Lipanj 23, 2020, 17:02:54 poslijepodne »
Da, može biti da je riba jednostavno slabijeg imuniteta.
Ako je zanosi u stranu može biti da je do mjehura. Ne valja previše hranit ribe, a jednom tjedno je dobro napravit post da se malo iščiste.

E sad, ono što nikako ne poboljšava situaciju...
Ako se taj prvi filter stalno štopao pitanje jel se ikad i stabilizirao kako spada.
Stavljen je novi filter, znači cikliranje počinje iznova i to u akvariju poprilično natrpanom ribama.
Inaće, kvaliteta filtracije se ne postiže u litrama koje projure kroz filter nego količinom filtermaterijala.
Uz adekvatnu količinu istoga protok od kojih 400 l/h je skroz dovoljan na toliki akvarij.
Uz popriličan broj riba, u akvariju imaš i tri vrste Ciklida, istina manjih i neagresivnih vrsta, ali ipak Ciklida koji su svi teritorijalne ribe.

Mislim da nebi bilo na odmet da idučih mjesec dana pojačaš izmjene vode na barem 2X tjedno uz dodavanje po mogučnosti FFM-a.

Offline oliveRR

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #8 u: Lipanj 24, 2020, 17:26:34 poslijepodne »
Danas je gotovo, prva mrtva riba :(

Parametri su cijelo vrijeme ok, samo je kh i gh u nebesima.
Uvijek mjenjam sa ffm vodu. Cak sam pokusao sa destiliranom radi tvrdoce al kamenje mi cijelo vrijeme podrzava tvrdocu pa sam odustao od destilirane.

Ovaj novi filter ima duplo vise filter materijala. Kad sam promjenio filter dodao sam jos startne kulture da malo ubrzam situaciju i malo ga natopio u vodi iz starog filtera...
Ciklidi se svi ok ponasaju , nema fajta  :up:

Ok, pojacam izmjene vode, hvalaaaa  na savjetima👍💪
Nikalo ne mogu slike postaviti jer su prevelike pa ih nisam ni stavljao :(

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #9 u: Lipanj 24, 2020, 18:10:40 poslijepodne »
Oscilacije tvrdoće su samo nepotreban dodatni šok za ribe. Zato nevalja previše petljati oko toga.
Ramirezi i Apistograme u principu vole mekšu vodu, ali mislim da bi već trebale bit naviknute i na tvrdu, naravno ovisi iz kakvog uzgoja dolaze.
Ciklidi su ti još bebe, srećom nisu agresivne vrste, al ak se upare svi traže svoj komad teritorija.
Teško je prognozirat...
Jesi primjetio da ovu krepanu ribu drugi ramirez maltretira?

Offline oliveRR

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #10 u: Lipanj 25, 2020, 02:34:52 prijepodne »
Ne, ali je ignorira od pocetka, mozda sam vidio par puta da bi je najurio muzijak taj, ali nista sad da je neko maltretiranje da je to bilo. Drugi ciklidi su se fino uparili ali ovaj je bas ignorirao ovu zenku a ona je sama za sebe bila od pocetka, samo skroz se izdvojila na kraju i pocela sakrivati...

Evo veceras sam primjetio muzjak apistograme da se poceo sakrivati u travu, a prije je bio dosta dominantan... samo da on sad ne ode 🤯

Prije mjesec dana sam doveo kribensise, koji su sad tu najdominantniji zbog velicine, od tad mislim da sve ide nizbrdo.... iako svi se slazu dobro i imaju svoju stijenu, i osim jurenja nekad stvarno nemaju okrsaja nikakvih.
 :(

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #11 u: Lipanj 25, 2020, 09:29:29 prijepodne »
Nisu kribovi niš krivi.
Ramovi i apistograme su uvijek bile osjetljivije ribe. Kribovi s druge strane i u prirodi žive u vodama s poprilično različitim parametrima tako da su dosta prilagodljive i nezahtjevne ribe.
A ti od početka nisi baš savršeno krenul...
I daj smanji taj protok ak je to 800 l/h.
To u 100 litrašu poprilično šamara.

Offline oliveRR

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #12 u: Lipanj 25, 2020, 11:18:18 prijepodne »
Aha, imam 3 razine protoka na tih 800l, smanjio sam na najmanje tako da ne šamara, i okrenuo prema površini tako da je taman.
Ma krenuo sam fini, ciklirao sam ga mjesec dana, i onda kad sam skuzio sto je s filterom poceo sam ga prat tako cesto i ostavio sam par dana stari da radi s novim... ne znam sto ce biti, ako imate jos savjeta molim ...
Apistograma se jucer pocela povlaciti, ne dolazi na hranjenje grindal crvima, koje je obozavala, da je izdvojim?
I isto kao i ramirez dobila je sad jarke boje, bas je zasjala preljepa je, al na njoj nema nikakvih drugih znakova po tijelu. Poslikam ako uspijem smanjiti slike

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #13 u: Lipanj 25, 2020, 13:24:43 poslijepodne »
Znači, za početak pojačaj malo izmjene vode.
Odstajala voda 24h u otvorenoj kanti, FFM-a za cijeli akvarij, znači jedan onaj čep 30ml za tih 100 litri, moš i 1 i pol...
Pazi da je temperatura vode slična ko u akvariju.
I nemoj se igrat s destiliranom vodom ni nikakvim kemikalijama i algicidima.
Pa buš vidil kaj bu se dalje dešavalo.
Vjerovatno nije nikakva zaraza nego slabiji imunitet. Ja ju nebi vadio, samo moraš pazit ak krepa da ju što prije zvadiš.
Il još bolje ak vidiš da je pri kraju, eliminiraj ju i gotovo.
Jer ak počne trunut samo napravi sranje...

Offline oliveRR

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Ramirez bolestan
« Odgovori #14 u: Lipanj 25, 2020, 14:27:41 poslijepodne »
Ok, budem. Hvala  :up: