Ožujak 28, 2024, 17:10:57 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Gigantokozica!!!  (Posjeta: 4184 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Gigantokozica!!!
« u: Studeni 26, 2009, 22:57:12 poslijepodne »
Odlučili se frend i ja pokušati uloviti one crvene jadranske kozice.Krenuli u noćni lov naoružani mrežama,akumulatorom i lampom za posvjetliti.Lovimo tako,ulovili čak 2 vrste crvenih kozica.Jedne su negdje opisane.Imaju pruge koje idu duž tijela a ove druge imaju poprečne pruge.Lovili smo dalje i ostali smo iznenađeni kad se frendu u mrežici našla ogromna kozica.Zanemarili smo male i samo lovili velike.Do kraja lova smo ih ulovili 10-tak komada.Nisam bio siguran kako se ponašaju i smijem li ih ubaciti u aq.Bio sam oprezan.Prvo su išle u ref.pa onda polako u aq.Sada su već 10-tak dana u aq i nema nikakvih problema.Ovo je već 6.vrsta kozica koju pronalazim.Možda čaki 7.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Gigantokozica!!!
« Odgovori #1 u: Studeni 27, 2009, 00:29:15 prijepodne »
Vidio sam tvoju temu vec drugdje, a sad i slike..kozica je zakon, a jos i ne radi stetu.

Da to nije ona (ili neka slicna) kozica onome sto u ribarnici kupimo za jesti?
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Gigantokozica!!!
« Odgovori #2 u: Studeni 27, 2009, 00:55:36 prijepodne »
Znao sam da će mnogi pomisliti da je to gambor ili škamp ali ni slično.To je noćna životinja i ista je kao elegansica tj.obična jadranska kozica samo puno veća.Na slici su zbog usporedbe jedna pored druge.Ova velika ima na leđima malo jače izražene linije.G.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Gigantokozica!!!
« Odgovori #3 u: Studeni 27, 2009, 08:24:56 prijepodne »

Gorane, tvoja gigantokozica je Palaemon serratus, ništa čudno i ništa rijetko za ovaj dio Jadrana. Stvar je u tome što je uglavnom noćna životinja i zato je rijetko viđamo. Može narasti do 10 cm ( neki kažu i 15 ).



Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Gigantokozica!!!
« Odgovori #4 u: Studeni 27, 2009, 10:01:55 prijepodne »
Ovaj vikend mene čeka lovljenje kozica pa se nadam da ću i ja uvatit koju ovu veliku :)

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Palaemon serratus
« Odgovori #5 u: Studeni 27, 2009, 14:30:59 poslijepodne »
O Palaemon serratus–u sam nedavno na Forumu napisao nešto u drugoj temi. Međutim, evo i ovde par reči - odgovarajuće je mesto za tekst o ovom zanimljivom raku....

P.serratus se dobro prilagođava životu u akvariju - skoro kao i P. elegans. Možda je u akvariju nešto manje aktivan od svog sitnijeg, mnogo poznatijeg bliskog srodnika. Posebno pri vrlo jakoj svetlosti – uglavnom se drži senki i zaklona. Međutim, smatram da bar jednako dobro izgleda, a i veličinom ostavlja utisak. P. serratus-u treba obezbediti bogatu ishranu da bi bio zadovoljan u akvariju. To je prilično krupna životinja - koja vrlo brzo raste. Nije velika verovatnoća da će napraviti neku ozbiljniju štetu, ukoliko ne gladuje. U akvariju se ponaša kao čistač. Ipak, stekao sam utisak da ga posebno “raduju” konkretni mesnati obroci. Tako, treba mu povremeno i direktno dati neki poveći komad mesa mekušaca ili ribe. Takođe, za akvarij treba uzimati – birati mlađe primerke. Ova preporuka generalno važi za rakove kozice. Ove životinje imaju kratak životni vek – svega par godina. Ukoliko odaberemo nekog kapitalca, realna je pretpostavka da mu je preostalo još svega nekoliko meseci života!      

Postoje razlike u obliku tela, kao i šarama i bojama između P. serratus-a i P. elegansa - to se može videti i na ovde priloženim fotografijama. Prvi preovlađujućom bojom više “vuče” na crvenkasto-smeđe, a drugi nekako na srebrno-sivo. Međutim, kada su kozice mlade, najlakše se razlikuju po tome što je kod P. serratus-a ona “bodlja na nosu” (rostrum) mnogo duža - upadljivo štrči!. Takođe, najveća klješta su kod ove vrste dosta kraća nego kod P.elegansa. Naravno, relativno posmatrano - u odnosu na dužinu tela raka.

I P. serratus živi grupno u sasvim plitkom moru, ali se najlakše pronalazi i hvata noću i u suton kada se više kreće na „otvorenom“. Ukoliko se za njim traga danju, najbolje je obilaziti i pregledati obalne pećinice i veće rupe. Na takvim mestima se može ponekad naleteti na brojna, gusto zbijena „krda“ krupnih kozica, što je scena koja vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim! Primerci sa dužinom trupa od 11-12cm - takve sam viđao, su zaista „komadi“!

Pozdrav!

« Zadnja izmjena: Studeni 27, 2009, 14:59:17 poslijepodne od ZorK »

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Gigantokozica!!!
« Odgovori #6 u: Studeni 27, 2009, 15:35:20 poslijepodne »
Kaaaaaako me zeznušte!!! Baš mi nekako bilo fora ime Gigantokozica
JADRANSKA GIGANTOKOZICA !!!
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Gigantokozica!!!
« Odgovori #7 u: Studeni 27, 2009, 16:04:29 poslijepodne »
Na takvim mestima se može ponekad naleteti na brojna, gusto zbijena „krda“ krupnih kozica, što je scena koja vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim! Primerci sa dužinom trupa od 11-12cm - takve sam viđao, su zaista „komadi“!

Bome, ovo si skroz dobro rekao.. :)

G., spomenuo si da je zvakala cijano...?
Jel to jos uvijek il je odustala od toga?
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Gigantokozica!!!
« Odgovori #8 u: Studeni 28, 2009, 01:52:44 prijepodne »
G., spomenuo si da je zvakala cijano...?
Jel to jos uvijek il je odustala od toga?
[/quote]
Ma i meni je to zanimljivo.To sam vidio jučer,a danas nisam baš bio kući da pratim,ali pratit ću pa javim.G.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!