Travanj 20, 2024, 04:37:21 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Agresija kod Malawi ciklida  (Posjeta: 6046 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Agresija kod Malawi ciklida
« u: Listopad 17, 2004, 09:37:00 prijepodne »


Eesto proeitam u postovima:Uh,ta vrsta ,mislim na Malawi ciklide,jeste puno agresivna,nemoj to.


Postavlja se pitanje:Jesu li Malawi ciklidi agresivni ili nisu?.I jesu i nisu.Pošto je to neki eudan odgovor,u nastavku eu iznjeti i moj pogled.


Da bismo sve to uklopili u neku celinu,treba do pogledamo prirodnu okolinu ciklida,pogotovo iz grupe M'buna,jer su ti ciklidi i nekako najzastupljeni u akvarijima.Ipak nekako treba krenuti iz toga stajališta.


M'buna ciklidi pretežito se zadržavaju uz kamenite obale,od njih su udaljeni možda najviše 50 metara.Ta okolina dadne M'bunama hranu,skrovište i mewsto za mrest,dakle sve što im je nuždno i najneophodnije za život i opstanak.U tim teritorijama M'bune "osvoje "si teritorij,koji je premera od primjerice par metara do fudbalskog igrališta.Tu teritoriju pretežito nadzire dominantni mužjak,a naravno to vee unamo,da su u takvoj grupi ženke i ostali mužjaci,pretežito ofarbani u boje ženki.


Vee smo spomenuli,da dominantni mužjak nadzire teritoriju,te patroliše po toj teritoriji i bori se protiv uljeza,koji mu dolaze na taj region.Odmah moram da reknem,da dominantni mužjak ne otera svih ciklida,negoli samo one koje se hrane istom hranom ,ko grupa,eije je vlastništvo teritorij.Dakle vee se tu vidi,da je,pošto i nema puno hrane u samome jezeru,velika boraba za nju.Po navedbama Ad Koningsa,poneki put desi se ,da ciklidi eitav dan grebu po skalama za algama,dakle hrana.


Postavi se eto i zanimljivo pitanje:Zašto su ostali mužjavci ofarbani u boje ženki?Kao prvi odgovor jeste hrana,kao drugi sam mrest.Ženke u grupi mreste se samo sa vodeeim mužjakom,to je privilegija toga mužjaka.I u grupi ima samo vodeei mužjak lepe boje.Ponekad takve boje dobija i drugi mužjak,i naravno odmah borba,borba za primat.Obieno neki od njih dvoje ili izgubi "glavu" ili je pak pobjeden i proteran iz teritorije.Obieno si takvi mužjaci nadju novu teritoriju i naeine neku novu grupu.


Ako sad rezonujemo gore navedeno,u prirodi se vodi bitka za hranu ili za dominaciju u grupi.


Pogledamo li naš m'buna akvarij,vidimo,ti sve drukeije od gore navedenog Zašto? akvarij je "veštaeka"tvorba u kome se nadju ciklidi,koji se u prirodi ne bi nikad našli skupa.I vode se bitke,tešek bitke.Usred toga nekih se ciklida drži epitat "agresivca"


A li ima rešenja za to?


Pa ima,pogledajmo:


Akvarij vee neki akvaristi prave tu najveeu pogrešku,jer stave ciklide u za njih premaleni akvarij.Obieno se kupuje mlade ciklide,pa je u tom momentu svaki akvarij dobar.Ciklidi ubrzo porastu,onda se poenu boriti,a to dovodi i do fatalnih posledica za neke ciklide.Pa šta se to uistinu dešava u malome akvariju?


U malome akvarijuciklidi traže mesto za mrest ali takvih nema punio ili su vee zauzeti.I onda obieno najjaeii najveei ciklid uradi ono što uradi,bori se sa drugima i izadje kao pobednik.Takav ciklid odmah postaje gazda u akvariju,nadje si svoju teritoriju,možda i pola akvarija,a ostali ciklidi povijenih repova sklone se u neke špilje,ugle akvarija,kriju se izza opreme i eekaju.vide se njih ustvari samo tokom hranjenja.Takav akvarij,vjerujte nije ni malo zanimljiv za kavarista.


Uredjenje kako nam vee poznato,M'bune trebaju dosta peeinica,špilja,prolaza.Nemojmo jim to uskratiti,neka kamenje obiluje u akvariju,neka ima dosta špilaj,gdje se mogu odmoriti ženke sa malduncima i pokoji mužjak,koji je progonjen od drugoga.


Broj ciklid jedne vrste vee sam to napisao u postu/Moj Cayman..../ali eu tu baš zbog specifike problema i cjelokupno uvida par stvari ponoviti,pa mi i izvinite,znam nije lepo nešto dvaput eitati.


Akvarista obieno kupi par ciklida i tako se nadje u akvariju puno vrsti u paru.To naravno jeste zanimljivo,gledajuai samo boje,no za neke od tih vrsti i jako slabo.


I to vee znamo,da su M'buna ciklidi koje žive u grupama,i u grupi bih trebalo da ih imamo i mi.Grupa ciklida jeste jaka,jednovita cjelina,imamo u akvariju par takih jedinaica agresija se svodi na minimum.

Offline Bravo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1339
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #1 u: Listopad 17, 2004, 09:49:00 prijepodne »
respect !!!

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #2 u: Listopad 17, 2004, 10:01:00 prijepodne »
nice
Zagreb/Hrvatska

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #3 u: Listopad 17, 2004, 12:28:00 poslijepodne »


kad sam ja sl*gao malawi, odmah u startu sam uzeo samo male ribe 7 malaniochromis auratusa,5 maylandia estherae, 4 labidochromis caeruleus, i još dva malca koja mislim da su zebre ali imaju nekakvu horizontalnu prugu po sredini tijela, tako?er i jednog malog socolofija. naravno sad eekam da mi ribe narastu pa da vidim šta ae bit muško pa višak vadim van, naroeito mužjake auratusa (obeaani Marku 69)možda i ove nepoznate zebre, a kako mi se socolofi svi?a nabavio bi još par komada, e sad kako prepoznati spol kod pseudothropeus socolofi. Ukoliko zbog lošeg izbora u Splitu ne uspijem naai Socolofi vadim i nju (žao mi je same). Zanimljivo je da u tanku vlada red bez ikakvih ozbiljnih borbi, zna se koji su gazde, dominantni auratus ponekad naganja svoje ( bez neke borbe samo onako da pokaže ko je glavni ) ali se ne dira u dominantnu zebru, tako?er ni zebra u njega. gotovo nikad se ne skrivaju po rupama (izuzev po noai).

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #4 u: Listopad 19, 2004, 11:20:00 prijepodne »


Vedrane daj iskombiniraj neki clanak od ovog.


Bojko tebi svaka cast
 

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #5 u: Listopad 19, 2004, 11:41:00 prijepodne »
Utvrdio sam gradivo
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline cichlid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 986
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #6 u: Listopad 19, 2004, 21:25:00 poslijepodne »
hm ,složio bi se sa veainom stvari

Offline cichlid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 986
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #7 u: Listopad 19, 2004, 21:48:00 poslijepodne »
nije to nikakva kritika bojko ,ali imam svoja neka mišljenja o tome kolko ciklida ,kojih ciklida,zato je to ljepi hobi ,svi imamo drukaija iskustva sa ciklidima,recimo ja znam tank di je aovjek do nedavno drzao ciklide i gupie--ja sl*go tank--gupie poslje poklonio.a isto znam di je aovjek u 300litara drzao samo dvije vrste,1 muzjak više zenki ,sve super dok melanochromis jona...nije zabio alnokaru ,tako mu je ostalo u tanku ženki od alnokare ,a svi znamo da nikak ne izgledaju...kako sam ja radio s obvzirom da se meni svi?aju skoro svi ciklidi ,kupiš kad su mali ,hraniš oni narastu i onda zakon jaaega pa ko koga ,je to je okrutno ali ti koji pro?u onda jeto to ,ili kad vidim koijeg mlate poklonim--u mom tanku dominiraju ahli 2-4ž,morri,4-1ž znam da nije dobro ali kad sam kupovao tu vrstu bili su mali tako da nisam mogao odrediti spol..--za sad normalno funkcijoniraju--melanochromis1 --2ž,i 2 zebre i lifalili,ali taj je dugo tu..

Offline cichlid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 986
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #8 u: Listopad 19, 2004, 21:50:00 poslijepodne »

Offline cichlid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 986
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #9 u: Listopad 19, 2004, 21:51:00 poslijepodne »
tank izgleda prazan,pozdrav bojko i nadam se kad ae biti neko okupljanje kod nas da aeš bit tu

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #10 u: Listopad 19, 2004, 22:15:00 poslijepodne »


Zdravo Cichlid,pa drago mi je ,da si iznejo i svoje mišljenje,pa zato je forum.


Znate li vi ono:Ciklidaš pomaže ciklidašu,pa svi za jednog ,jedan za sve.


To su eto vrline akvarista ciklidaša.


I svaki savjet,svaka kritika jeste dobrodošla,sve u pravcu,da se znanje o ciklidima širi.


Snaga ciklida!

Offline cichlid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 986
Agresija kod Malawi ciklida
« Odgovori #11 u: Listopad 19, 2004, 23:05:00 poslijepodne »