Travanj 26, 2024, 12:22:24 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ICH? molim pomoć  (Posjeta: 1230 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lady in Radiator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski  
ICH? molim pomoć
« u: Siječanj 29, 2020, 20:59:15 poslijepodne »
Pozdrav,

početnik sam i prvi puta se susrećem s bolesnom ribicom; danas su prvi puta primijećene bijele točkice na dve crvenonose tetre, pretpostavljam da se radi o ichu; nažalost karantenu nemam, ali to mi je dobra lekcija za ubuduće; mogu li tretirati cijeli akvarij s Ectopurom/Costapurom (to sam pročitala ovdje na forumu, nije da znam) ukoliko se radi o tome i koja je točno procedura tijekom liječenja u slučaju mog akvarija (izmjene vode, gašenje svjetla, praćenje uputa na lijeku i slično).

Šaljem fotografije (koliko se uspije vidjeti, teško ih je uhvatiti) i podatke o akvariju.

Akvarij: 126 l (80*45*30), temperatura 25C, ph 8,5 (zagrebačka pipovača), amonij i nitriti 0, nitrati 20, u pogonu 5 mjeseci, prve ribice ubačene prije 4 mjeseca, vodu mijenjam 1*tjedno 20 litara, dno usisavam 2*tjedno (jednu pa drugu stranu)

Filter: Eheim BioPower 160 unutarnji, protok do 550l/h, ide spužva, biomaterijal pa još jedna spužva, isperem ga akvarijskom vodom 1*tjedno (jedan tjedan jednu, drugi tjedan drugu spužvu)

Ostala oprema: imam red amazon korijen, samurai kamenje, samo in vitro bilje; po korijenu nema sluzi, kamenje je isto čisto
grijač je isto Eheimov koji dođe u tom paketu, CO2 nemam, od kemije dodajem samo Seachem Prime i to samo u vodu koju prilikom izmjene ubacujem u akvarij (ne u cijeli akvarij)
Stanovnici: 2 ancistrusa, 1 ajmoner, 8 corydoraca (5 pandi i 3 trilineatusa), 8 crvenonosih tetri i 7 cardinal tetri, 4 platyce, 2 šverta; tetre i čistači su došli prvi, ostatak nakon 2 mjeseca, relativno su još mlade ribe (godinu dana max), sve su miroljubive, hranim ih raznoliko, najviše zaleđenim crvima Tubifex, tu i tamo pahuljicama, tabletama za čistače, svugdje je rok valjan

Bilje: imam hranjivu podlogu (Aquaforest natural substrate)  i preko toga deblji sloj akvarijskog pijeska tako da nije dodavano još ništa od gnojiva i raznih preparata, bilje je ok, raste, zeleno je (sve je nezahtjevno), uglavnom posmeđe listovi i to poskidam, algi nema, tablete ne koristim

Promjene u akvariju: nema ih, sve je isto zadnja 2-3 tjedna; voda također stabilna cijelo vrijeme, ne muti se, nema neugodan miris

Simptomi: na jednoj crvenonosoj tetri danas primijećene 4 bijele točkice, dvije na peraji i dvije iznad očiju, a na drugoj samo jedna bijela točka iznad oka ; pretpostavljam da mi se pojavio ich; ostale ribe nemaju vidljive točkice, zasada se sve ponašaju uobičajeno kao i do sada, jedu, plivaju, ne češu se, ne leže po dnu, ne izoliraju se; izmet je normalan; simptomi su uočeni danas (promatram ih svakodnevno prilikom hranjenja, dosada nisu primijećene ovakve pojave), tako da nisam još s ničim liječila

Unaprijed zahvalna i u nadi da se stvar da spasiti  :(

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: ICH? molim pomoć
« Odgovori #1 u: Siječanj 29, 2020, 22:58:18 poslijepodne »
Najbolje ako ih možeš odvojiti i onda stavljati costapur ili neko dr sredstvo, ja sam imao sličan problem nedavno sa neon tetrama, i dok nisam odvoijo u poseban akvarij i stavio zračnu pumpu skoro na maksimum nije bilo boljitka.

Sačekaj da se javi još neko možda ima neku ideju.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: ICH? molim pomoć
« Odgovori #2 u: Siječanj 30, 2020, 09:41:09 prijepodne »
Za pocetak, podigni temperaturu vode na nekih 29-30. To ce ti mozda unerediti nesto od bilja ali ce ti pomoci ribama. I stavi zracnu pumpu ako imas. Lijekove mozes dozirati normalno po uputama i ne treba ti nikakava karantena jer tak i tak trebas tretirati sve.

Offline Lady in Radiator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski  
Odg: ICH? molim pomoć
« Odgovori #3 u: Siječanj 30, 2020, 10:10:26 prijepodne »
Hvala, imam zračnu pumpu, pretpostavljam da temperaturu dižem postepeno, da li je za stupanj gore svakih 2 sata ok? Trenutno mi bilje nije važno ak ne preživi... Da li se taj Ectopur i Costapur istodobno koriste prema uputama ili kako?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: ICH? molim pomoć
« Odgovori #4 u: Siječanj 30, 2020, 10:35:11 prijepodne »
ma stavi odmah na 30, nije da ces 100l vode zagrijati za 2 minute pa da ce ribama biti sok. Treba dosta vremena da podignes temperaturu 100l vode za par stupnjeva sa grijacem.

Offline Lady in Radiator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski  
Odg: ICH? molim pomoć
« Odgovori #5 u: Siječanj 30, 2020, 11:16:15 prijepodne »
Ok, hvala