Travanj 17, 2024, 00:29:29 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 700l mora u dnevnom :)  (Posjeta: 215049 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zg east
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #25 u: Rujan 23, 2011, 07:57:05 prijepodne »
eh ta stara gradnja :P  Vidim imas dobre argumente. Nadam se da ce ispasti savrseno kao sto si planirao :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #26 u: Rujan 24, 2011, 00:09:36 prijepodne »
Danas bio po OSB ploce, veceras sljepio 2 za unutrasnja leđa u postolju (vanjska će se na kraju postaviti u sklopu kompletnog oblacenja akvarija i postolja) pa cekamo sutra da se osuši pa ide pomalo stavljanje u stalak.

S druge strane shema za struju je gotova. Otprilike ovako sam to zamislio:






Dakle na vrhu je razvodna ploca s osiguracima. Sami osiguraci ce biti spojeni na grupe utičnica kao sto sam ih grupirao. Pa onda mogu u jednu grupu spojiti sve cirkulacijske pumpe, u drugu svijetlo, u trecu povratnu i reaktor pumpu, u cetvrtu grijace, u petu sitnice i sl. Pa ukoliko treba nesto ugasiti biti ce jednostavno. Ovakvu vizualnu shemu cu isprintati na A3 papiru s tocno naznacenim osiguracem za sto je, i s tocno definirano sto u koju uticnicu ide, i to ljepim na vrata s unutrasnje strane. Tako dok otvorim vrata od strujnog ormarica odmah vidim gdje mi je sto, nemoram se muciti i škiljit što mi je gdje spojeno. Ona dolje sklopka mi je za jedno svijetlo koje cu staviti na vrhu (o tom u sljedecoj slici).





Znaci na kraju ovo ce sve biti komplet zatvoreno (s straznje strane s oblogom, s prednje strane s vratima) radi vlage iz akvarija da ne dolazi strujni ormaric. Ovde se sada vidi gore svjetlo kako je montirano. Posto ce biti zatvoreno s svih strana, znaci da niti akvarijsko svijetlo nece prodirati, to mi onda pomaze da svaki put kada trebam nesto u ormaricu da netrebam trcati po kuci i traziti lampu, a i s druge strane ovo mi je svijetlo visak u postojecem akvariju gdje mi je sluzilo kao svijetlo za refugium, pa da nađe korisniju upotrebu :)) Razlog zasto je ovako sve nisko postavljeno se vidi na sljedecoj slici.






Znaci obloga nam dohvaca samo vrh akvarija, tako da sam sve stavio u toj visini da vecinom kada trebam nesto s strujom raditi da mogu samo vrata otvoriti (tu uskace i ovaj nisko postavljen prekidac za svijetlo u ovom ormaricu, da ga je jednostavno odmah upaliti). Ukoliko mi bude trebalo doći i do osigurača (sto nece biti tako cesto), onda jednostavno otvorim i gornji pokrov.



To je to za sada, sutra se radi s pločama i stalkom te se ide u shoping za ove elektro stvari pa da i to krene u realizaciju.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #27 u: Rujan 24, 2011, 00:10:20 prijepodne »
Ako neko ima neku dobru ideju ili savijet javite se sada dok jos ima vremena ispraviti pogresku :)
« Zadnja izmjena: Rujan 24, 2011, 00:13:29 prijepodne od Vipko »

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #28 u: Rujan 24, 2011, 00:30:05 prijepodne »
Ako neko ima neku dobru ideju ili savijet javite se sada dok jos ima vremena ispraviti pogresku :)
rupe za kabele od stream pumpi nisi nacrtao  ;)

Offline comino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #29 u: Rujan 24, 2011, 09:28:35 prijepodne »
Ovo je odlicno isplanirano i osmisljeno  :klap:
Ne sumnjam da ce i realizacija biti takva  :)

Eh da... nadam se da ce ti kablovi od sve tehnike biti dovoljno dugi  :up:

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #30 u: Rujan 24, 2011, 09:33:31 prijepodne »
ovako detaljan i opsiran plan nisamjos vidio...:) stvarno si to dobro osmislio i jedva cekam vidjet izvedbu kad bude gotova..
big :respekt-ss: i plus 5..

ps nadam se da ce i moj mali vrazicak shedit ispred terarija ili pucovog akvarija i bit miran heheheh :) :) :)
my dragon in my <3

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #31 u: Rujan 24, 2011, 09:50:31 prijepodne »
Ako neko ima neku dobru ideju ili savijet javite se sada dok jos ima vremena ispraviti pogresku :)
rupe za kabele od stream pumpi nisi nacrtao  ;)

Ko ce ako nece Antimon nac dlaku u jajetu  :D

Je, jos fale rupe za kabele od cirkulacijskih pumpi + svijetlo + tunze foto senzor, to cu napraviti s gornje strane i kroz nekakav češalj ulazi mi nazad u strujni box.

Primjedba na mjestu  ;)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #32 u: Rujan 24, 2011, 16:50:55 poslijepodne »
wow, strava  :zagrljaj:

i jos ce bit vidljiv s obje strane  :klap: :klap:

buduci da je moj tank gotovo identican (osim obloga i slicnoga) - imam dvije za rec:

- kod mene je stalak visine mislim 80, pa kuhinjska ploca pa 2 cm stirodura, pa tank... i bome treba stat na prste kad se kopa po dnu unutar tanka (ja sam 1.82m)... ako nisi 2.10 mislim da ti ne gine malena stolica na koju ces se penjat kad se bude radilo po tanku  :)

- nisam citao pazljivo prvi post, mozda si i napisao, ali cisto da spomenem - predvidi ventilaciju u gornjem dijelu, trebat ce  :up:

eh da, i ostavi si dosta mjesta za glavu i trup pri radu po tanku, odn. gornje obloge napravi da ti ne smetaju otvorene, najgore je kad lupas glavom i provlacis se kroz labirint a ne moras  :up:

u svakom slucaju, samo naprid, super je vidit ovako jedan veliki projekt... i nabavi si dobre plutajuce magnete  :klap: :up: :up:

go, go go!!!

/edit - i stavi projektor u oglase, nece ti vise trebat  :D :D :D ;)
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #33 u: Rujan 25, 2011, 22:32:34 poslijepodne »
Kako si zamislio timere za svijetla?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #34 u: Rujan 26, 2011, 10:58:16 prijepodne »
Pa evo jos nisam 100% siguran sto cu s svijetlom. Znaci za ovu duzinu, sirinu i dubinu akvarija idem s 8x80w. Mislim se izmedju:

  • ATI Sunpower T5
  • FaunaMarin StarFire T5
  • Nekakav DIY

DIY mi se bas i neda raditi jer mi je razlika manja od 100€ od recimo ATIa. A FaunaMarin je dosta bolji, bolje su prigusnice, ima veliki led na sredini za shimmering efekt + 2 blue leda sa svake strane za moonlight i generalno je izrada bolja ali je jedno jos jedno 200€ vise i od ATIa. Pa se mozda mislim kombinacija ATI za glavna rasvijeta, a shimmering napraviti s jakim LEDicama tipa Aquamedic Aquasunspot 7 ili 12 i slicni proizvodi. Draga bi naravno da jednostavno bite-the-bullet i plati vise i imas gotovo i kvalitetno rijesenje pa se poslje rugaj  :D

A paljenje mi zavisi. U ATIa imas 2 timera koji pale 2 i 6 cijevi. Onda bi mogao na te 2 staviti recimo jednu bijelu jednu plavu, a na ostalih 6 ostalo. Faunamarin je to podjelio na 4 - 4. Tako kada mi pali prve 4 tu bi stavio sto vise tamnijih lampi, plave i ljubicaste, a poslje kada se upale sve 4 onda je tu kombinacija i bijelih.


Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #35 u: Rujan 26, 2011, 11:02:37 prijepodne »
wow, strava  :zagrljaj:

i jos ce bit vidljiv s obje strane  :klap: :klap:

buduci da je moj tank gotovo identican (osim obloga i slicnoga) - imam dvije za rec:

- kod mene je stalak visine mislim 80, pa kuhinjska ploca pa 2 cm stirodura, pa tank... i bome treba stat na prste kad se kopa po dnu unutar tanka (ja sam 1.82m)... ako nisi 2.10 mislim da ti ne gine malena stolica na koju ces se penjat kad se bude radilo po tanku  :)

- nisam citao pazljivo prvi post, mozda si i napisao, ali cisto da spomenem - predvidi ventilaciju u gornjem dijelu, trebat ce  :up:

eh da, i ostavi si dosta mjesta za glavu i trup pri radu po tanku, odn. gornje obloge napravi da ti ne smetaju otvorene, najgore je kad lupas glavom i provlacis se kroz labirint a ne moras  :up:

u svakom slucaju, samo naprid, super je vidit ovako jedan veliki projekt... i nabavi si dobre plutajuce magnete  :klap: :up: :up:

go, go go!!!

/edit - i stavi projektor u oglase, nece ti vise trebat  :D :D :D ;)

E znam za rad u akvariju, vec sam prirpemio one malene skale od pol metra za to :)

Ventilaciju sam sponemuo u prvom postu i ide jedan 120mm ventilator kroz zid prema vani. Vani je balkon komplet natkriven tako da nema panika s kisom i sl. Na izlaz se stavi nekakva mrezica, i jednostavni zatvor i to je to. Cisto da baje ne ulaze u kucu kroz to  :D

Nedam projektor, draga bi od mene napravila  :punch: kada bi to prodao. Pa kako bi onda ona gledala sve one crtiće u 3Du :)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #36 u: Rujan 26, 2011, 13:45:42 poslijepodne »

Ako pucaš na vrhunsku rasvjetu u obzir bi trebao uzeti i slovensku Reflektu.

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #37 u: Rujan 26, 2011, 13:59:04 poslijepodne »
Pošto se rasvijta nece vidjet mogao bi uzet od reflekte http://reflekta.com/index.php/Reflektorji/Reflektorji-P2.html
cetiri ovih modula i mislim da bi te puno jeftinije izaslo.
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #38 u: Rujan 26, 2011, 14:05:51 poslijepodne »
Taman sam htio reći: pošto se rasvjeta neće vidjet bezveze mi je kupovati te "fensy" rasvjete, nego bi sigurno išao DIY.
Bitno ti je nabaviti kvalitetne prigušnice (npr. Philips) i kvalitetne odsjevnike (npr. Reflekta, Aquaconnect) i sve sam montiraš na aluminijske cijevi.....malo volje i sve gotovo u jedno popodne!


Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #39 u: Rujan 26, 2011, 14:31:03 poslijepodne »
@Renta i Bolek
A cuj, gledam cijenik:

186    Reflektor P2 2X80W     kos      1542x116x46         117,50 EUR

puta 4 komada blizu 500€, a jos kablaze, pa sajle za visati, pa timeri i sl. digne se to. A za tu cijenu dobijem u najmanju ruku ATIja, a uz malo nadoplate i FM.



@Grof
A grofe bio sam racunao DIY varijantu, ali ono totalno u detalje, znaci prava keramicka grla, kvalitetne prigusnice, kabeli i zice, timeri, uticnice, sklopke, reflektori, ventilatori, trafo za ventilator, postolje za sve to, plastifikacija, sajle za vjesanje, ljepilo, silikon, svemoguce vide,  akrilik za ispod lampi staviti ma sve sto mi je palo na pamet i dosao sam do jako slicne cifre od ATI SunPower. Tipa 50-80€ jeftinije.

Vec sam se dvaput zeznuo i kao rekao idem DIY varijantu, dosta je jeftinija jer sam racunao samo grla, prigusnice i reflektore i kao, vidi koliko mogu ustedjeti s DIY. A poslje, ajme zaboravio to kupiti, joj samo jos to, pa ovo pa ono, i odeeeeeeeeee :)

Posto imam odlicnu cijenu ovih kompleta od Petra iz CMA, uopce se necu zezati radi ustede od 50€, a sigurno necu napraviti onako kao sto ce ATI ili FM.

A druga stvar sto je bitna je u dugorocnom planu (za 4-5 godina) da se zena i ja selimo iz Trogira u Split. I onda neznam hocu li ovakav koncept imati akvarija i uopce hoce li biti natkriven ili ce biti otvoren. I onda bi htjeo, kada sam vec sada davao grdne novce za svijetlo, da mogu samo nastaviti koristiti ovo svijetlo, jer je ljepo za vidjeti i za vanjsku upotrebu :)

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #40 u: Rujan 26, 2011, 14:43:44 poslijepodne »


@Grof
A grofe bio sam racunao DIY varijantu, ali ono totalno u detalje, znaci prava keramicka grla, kvalitetne prigusnice, kabeli i zice, timeri, uticnice, sklopke, reflektori, ventilatori, trafo za ventilator, postolje za sve to, plastifikacija, sajle za vjesanje, ljepilo, silikon, svemoguce vide,  akrilik za ispod lampi staviti ma sve sto mi je palo na pamet i dosao sam do jako slicne cifre od ATI SunPower. Tipa 50-80€ jeftinije.

Vec sam se dvaput zeznuo i kao rekao idem DIY varijantu, dosta je jeftinija jer sam racunao samo grla, prigusnice i reflektore i kao, vidi koliko mogu ustedjeti s DIY. A poslje, ajme zaboravio to kupiti, joj samo jos to, pa ovo pa ono, i odeeeeeeeeee :)

Posto imam odlicnu cijenu ovih kompleta od Petra iz CMA, uopce se necu zezati radi ustede od 50€, a sigurno necu napraviti onako kao sto ce ATI ili FM.



OK ... Kako god misliš da ti je bolje!
Moja nova DIY rasvjeta će me doći 1500 kn jeftinije od ATI-jeve.
Nekoliko stvari si gore naveo koje ti i nisu potrebne....inače lampe se zaštićuju polikarbonatom a ne akrilom.


Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #41 u: Rujan 26, 2011, 14:45:33 poslijepodne »


A druga stvar sto je bitna je u dugorocnom planu (za 4-5 godina) da se zena i ja selimo iz Trogira u Split. I onda neznam hocu li ovakav koncept imati akvarija i uopce hoce li biti natkriven ili ce biti otvoren. I onda bi htjeo, kada sam vec sada davao grdne novce za svijetlo, da mogu samo nastaviti koristiti ovo svijetlo, jer je ljepo za vidjeti i za vanjsku upotrebu :)


Što se ovoga tiče ... definitivno preporučam nabavku estetski prihvatljivije rasvjete!!!!  :up:


Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #42 u: Rujan 26, 2011, 15:36:02 poslijepodne »


@Grof
A grofe bio sam racunao DIY varijantu, ali ono totalno u detalje, znaci prava keramicka grla, kvalitetne prigusnice, kabeli i zice, timeri, uticnice, sklopke, reflektori, ventilatori, trafo za ventilator, postolje za sve to, plastifikacija, sajle za vjesanje, ljepilo, silikon, svemoguce vide,  akrilik za ispod lampi staviti ma sve sto mi je palo na pamet i dosao sam do jako slicne cifre od ATI SunPower. Tipa 50-80€ jeftinije.

Vec sam se dvaput zeznuo i kao rekao idem DIY varijantu, dosta je jeftinija jer sam racunao samo grla, prigusnice i reflektore i kao, vidi koliko mogu ustedjeti s DIY. A poslje, ajme zaboravio to kupiti, joj samo jos to, pa ovo pa ono, i odeeeeeeeeee :)

Posto imam odlicnu cijenu ovih kompleta od Petra iz CMA, uopce se necu zezati radi ustede od 50€, a sigurno necu napraviti onako kao sto ce ATI ili FM.



OK ... Kako god misliš da ti je bolje!
Moja nova DIY rasvjeta će me doći 1500 kn jeftinije od ATI-jeve.
Nekoliko stvari si gore naveo koje ti i nisu potrebne....inače lampe se zaštićuju polikarbonatom a ne akrilom.



Cuj normalno da je i meni u interesu jeftinije proci, ali kazem kada sam sve stavio na papir na kraju mi nije bas neka usteda izgledala. Daj baci mi na PM koliko te je dosla ta tvoja DIY rasvijeta i koji su se koristili reflektori, prigusnice i grla, cisto da usporedim.

Sto se tice zastitu lampi vidim da i ATI i FM zasticuje s akrilom, pa ono kud svi turci ....  :D

http://www.faunamarin.de/en/lighting/star-fire-t5/star-fire-t5-6x80-watt/a-112/  tj."Acrylic splash watter protection for all tubes "

http://www.fastlight.co.uk/acatalog/ATI_Sunpower_T5_Pendants.html  tj. "Splash protector made of impact resistant acrylic."

Vidio sam polemike sto blokira odredjen spektar i sl. i sto koristiti za to,  ali ako ovi to koriste pa valjda je to testirano nesto bolje :)

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #43 u: Rujan 26, 2011, 17:56:25 poslijepodne »
DIY zna izaci dosta skup,ako se radi kvalitetno...
Mene je moj izasao dosta skupo...mada sam i ja stavio plexiglass od 2mm kao zastitu...kopka me jos uvek dali sam tu pogresio... :rolleyes:

Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #44 u: Rujan 26, 2011, 21:16:20 poslijepodne »
Sorry što ti upadam u temu sa pitanjem ali odgovor može i tebi poslužiti ;)
Šta se tiće prigušnica, koje su najkvalitetnije, Osram Philips ili nešto treće?

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #45 u: Rujan 27, 2011, 00:02:30 prijepodne »

Cuj normalno da je i meni u interesu jeftinije proci, ali kazem kada sam sve stavio na papir na kraju mi nije bas neka usteda izgledala. Daj baci mi na PM koliko te je dosla ta tvoja DIY rasvijeta i koji su se koristili reflektori, prigusnice i grla, cisto da usporedim.
Sto se tice zastitu lampi vidim da i ATI i FM zasticuje s akrilom, pa ono kud svi turci ....  :D
Vidio sam polemike sto blokira odredjen spektar i sl. i sto koristiti za to,  ali ako ovi to koriste pa valjda je to testirano nesto bolje :)



Hmmm... propusnost UV zraka po materijalima izgleda ovako:


*Glass- about 60% of UV will be blocked
*Acrylic- about 40%
*Polycarbonate- about 8-10%
*Quartz- about 0.5-2%



...to što ti renomirani proizvođaći rasvjete koriste za zaštitu lampa je ili nešto slično akrilu ili visoko kvalitetni akril koji nema veze sa akrilom koji je dobavljiv ovde kod nas i koji se lagano zamuti nakon par mjeseci upotrebe.


PS. šaljem ti PP


Offline Hrca

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Lokacija: Osijek
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #46 u: Rujan 27, 2011, 08:12:07 prijepodne »
Pa evo jos nisam 100% siguran sto cu s svijetlom. Znaci za ovu duzinu, sirinu i dubinu akvarija idem s 8x80w. Mislim se izmedju:

  • ATI Sunpower T5
  • FaunaMarin StarFire T5
  • Nekakav DIY

DIY mi se bas i neda raditi jer mi je razlika manja od 100€ od recimo ATIa. A FaunaMarin je dosta bolji, bolje su prigusnice, ima veliki led na sredini za shimmering efekt + 2 blue leda sa svake strane za moonlight i generalno je izrada bolja ali je jedno jos jedno 200€ vise i od ATIa. Pa se mozda mislim kombinacija ATI za glavna rasvijeta, a shimmering napraviti s jakim LEDicama tipa Aquamedic Aquasunspot 7 ili 12 i slicni proizvodi. Draga bi naravno da jednostavno bite-the-bullet i plati vise i imas gotovo i kvalitetno rijesenje pa se poslje rugaj  :D

A paljenje mi zavisi. U ATIa imas 2 timera koji pale 2 i 6 cijevi. Onda bi mogao na te 2 staviti recimo jednu bijelu jednu plavu, a na ostalih 6 ostalo. Faunamarin je to podjelio na 4 - 4. Tako kada mi pali prve 4 tu bi stavio sto vise tamnijih lampi, plave i ljubicaste, a poslje kada se upale sve 4 onda je tu kombinacija i bijelih.





Projekt je prekrasan :klap:

Nisi razmišljao o LED-icama?

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #47 u: Rujan 27, 2011, 09:12:03 prijepodne »
Citat:
...to što ti renomirani proizvođaći rasvjete koriste za zaštitu lampa je ili nešto slično akrilu ili visoko kvalitetni akril koji nema veze sa akrilom koji je dobavljiv ovde kod nas i koji se lagano zamuti nakon par mjeseci upotrebe.

Rekao bih i da se meni polako muti... -?
Sto se tce polikarbonata ne mogu naci jednoslojni svi su strukturni kao oni za pokrivanje letnjikovaca  :) imaju dva sloja pa izmedju komore!



Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #48 u: Rujan 27, 2011, 11:09:57 prijepodne »

Projekt je prekrasan :klap:

Nisi razmišljao o LED-icama?


Jesam razmisljao sam i o ledicama ali pravim ledicama, nesto sto mi moze komplet zamjeniti T5. I nakon n-dana istrazivanja sam u biti vidio da ako cu kvalitetnu led rasvijetu, ali ono tipa cannon i sl. da me to jednostavno preskupo izajde. Igranje i slaganje malih ledica mi nije bas dalo usporedive rezultate u odnosu naprimjer s 8x80W T5. A ako bi isao s cannon ledovima, onda je kvatileta ta pa cak i bolja, ali svaki iole kvalitetniji cannon me dojde oko 500€ komad. A meni treba na 180cm duzine 3 ili bolje 4 cannona. To mi je 2k €. Sry ali to mi je puno. Usteda u struji mi nije neki faktor ako cu ja tu razliku isplatiti za 10 godina (pricamo o cannon ledovima). Tako da moguce da ce me svi popljuvati zasto nisam isao na led i kako mogu ovako bogohulno govoriti protiv njih, ipak sam isao na provjereno rijesenje T5. Mogu puno ljepse boje dobiti ima puno veci spektar lampi, a koralji ce biti sretni :) Da imam extra love moguce da bi isao na 4xcannon leda, ali ovako, nah, idem na provjereno. A to sto ce mi racun dolaziti 150kn vise nego da sam isao s ledom, e sad, ako cu brinuti za tu razliku mjesecnog racuna za struju za akvarij, onda ga se i netreba raditi :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #49 u: Rujan 27, 2011, 11:42:26 prijepodne »
Evo malo update na projektu :)




Dakle OSB ploce za podnicu i straznju unutrasnju stranu. Materijal je kupljen.





Isić točno mjesta za vertikale.





To ovako izgleda postavljeno.





Na podnicu sam drvene profile stavio da mi moze izdrzati tezinu od parsto kg sumpa. Je OSB ploca 15mm debljine, ali bez ovih ojacanja mislim da bi sump napola napunio kada bi cuo KRC :)  Pod posto nije savrseno ravan, na stalak s dojnje strane stavio sam djelove tvrdog tapeta i na ona drvena ojacanja. Sada ce sve napravilnosti u podu ovo upiti.






Straznja strana jer je visine 90cm (stalak je 100cm visok minus 2x5cm za zeljezo), a posto su OSB ploce 67cm sirine, morao sam spojiti 2. Sreca imaju žljeb bas za to napraviti, tako da malo Patexa i ojačanja su to rijesili.





Posto draga voli da to ljepo izgleda pa da se ne vidi drvo kada se otvori stalak, onda smo sve s jednim komadom cetifixa prevukli






Sada se sve to skupa učvršćuje na stalak. Nasa mala kokerica se nada da joj radimo novu veeeeeeeliku kucicu :)






Na kraju evo kako to izgleda :)


Idemo danas dovršiti strujnu tablu ;)