Travanj 28, 2024, 04:25:40 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: DIY filter  (Posjeta: 9980 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
DIY filter
« u: Srpanj 16, 2008, 17:02:47 poslijepodne »
pozdrav svima!
ova tema je nastavak mojeg pitanja "zna li itko?" odnosno malo da se pohvalim i zatrazim vase komentare!
dakle da podsjetim: imam malo (oko 150 lit) jezerce za koje sam do sada koristio obicnu pumpicu za vrtna jezerca (Pondo Vario 1000 od Pontec-a, 1000lit/h, kupljena u MBM-u Lucko) koja na sebi ima mrezicu za skupljanje necistoca do 4mm promjera. u nju sam dodao nekoliko slojeva filter vate kako bi povecao sposobnost filtriranja ali se to pokazalo prilicno neuncinkovito! voda je nakon par dana postajala mutna i s puno lebdecih cestica. u jezercu su dvije zlatne ribice i jedna babuska (divlja zlatna ribica :)). zato sam odlucio napraviti malo bolji filter. nakon surfanja po netu pronasao sam ideju i konacno ju sproveo u djelo!  :)
ovo mi je sve trebalo za pocetak

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: DIY filter
« Odgovori #1 u: Srpanj 16, 2008, 17:20:08 poslijepodne »
. .ajd super, sad nastavi sa step by step :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Odg: DIY filter
« Odgovori #2 u: Srpanj 16, 2008, 19:02:14 poslijepodne »
Ajde samo naprijed, pratim temu..... ;D

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: DIY filter
« Odgovori #3 u: Srpanj 16, 2008, 20:19:11 poslijepodne »
dakle slijedi korak po korak!

od materijala sam koristio:
1 obicnu zidarsku kantu 12lit (baumax, 9kn)
2 bulkhead spojnice (koje sam nakon dosta trazenja i konzultacija sa frendom (brodograditelj) nasao na prisavlju u zgbu u jednoj prodavaonici nauticke opreme, 2 x 22kn = 44kn)
4 gumice za umivaonike (gramat, 4 x 4kn = 16kn)
1 lijevak (pevec, 5kn)
1 kanalizacijsko koljeno 90', fi 50mm (gramat, 3kn)
1 produzetak za sifon (bauhaus, 29kn)
1,5m obicnog vrtnog crijeva (vec sam imao)
1 nastavak za slavinu (vec sam imao)
1 nastavak sa dva muska navoja (pevec, 5kn) kao spoj crijeva i nastavka za vodoskok
2 cijevne obujmice (šelne) (bauhaus, 2 x 13kn = 26kn)
1,3m crijeva za vrtne pumpe fi 50mm (bauhaus, 119kn/m = 155kn)

kao filter materijal:
260 cepova od PET boca (lezalo po kuci/supi/ostavi samo je trebalo skupiti :))
2 paketa filter vate za kuhinjske nape 40x60cm (gramat, (2 x 3kn = 6kn) 3 i nesto sitno kuna za paket dok u ostalim ducanima kosta od 10 do 15 puta vise za istu kolicinu!!!)
1-2 vrece za krumpir (vec sam imao)

korak 1.
lijevak je postao cjedilo! :) u pravilnim razmacima sam izbusio rupe promjera 6 i 8mm, i urezao 4 utora na rubu. zatim sam slozio vrtno crijevo, spojnice i nastavak za vodoskok i sve provukao kroz lijevak (slika 10a).

korak 2.
pila i aku busilica su potrebne za izbusiti rupu u kanti. promjer je nesto manji od promjera bulkhead spojnice tako da cvrsce stisne.

korak 3.
prije umetanja spojnicu sam skratio sto se vidi na glavnoj slici i umetnuo ju u rupu u kanti. drugu spojnicu sam isto tako skratio, malo izsmirglao i pofarbao u crno da se ne vidi na dnu jezerca (slika 07a). naravno gumice za umivaonike sam umetnuo s nutarnje i vanjske strane kante i kace (koja je ustvari jezerce) tako da sam dobio vodonepropusni spoj bez upotrebe silikona.

korak 4.
tu je bilo malo problema! na slici 05a i na glavnoj slici se vidi siva kanalizacijska cijev i koljeno koje sam namjeravao upotrijebiti za odvod vode iz filtera natrag do jezerca ali se ispostavilo da taj spoj nikako nije bio dobar. spojnica je iz jezerca izlazila pod kutem prema dolje (zbog kosih rubova kace) pa nisam uspio postici da cijev bude ravna. i naravno spoj nije dihtao. zato sam kupio crijevo za vrtne pumpe iz bauhausa (koje sam jedva nasao u toj dimenziji) i obujmicom ga spojio na spojnicu na jezercu i koljenu ispod filtera koje sam ostavio zbog jednostavnosti ugradnje (vrtno crijevo je jako jako kruto i ne da se bas svijati). nakon prve probe s vodom ispostavilo se da vrtno crijevo ne dihta bas najbolje na navoju spojnice pa sam iskoristio jos jednu stvar koju sam nasao u supi! staru automobilsku gumu sa zracnicom (stvarno je stara bila!). iz nje sam izrezao usku trakicu i umetnuo na navoj spojnice (Vidi se na slici 06a). nakon toga spoj je super dihtao (slika 09a). za razliku od toga spoja spoj na filteru je bio nesto drugo i teze za izvesti. na slici 08a se vide kanta, bulkhead spojnica, obujmica i guma ugurana u koljeno. ta guma koja je spajala koljeno i spojnicu nije dihtala uopce pa sam ju morao zamijeniti. umjesto nje sam upotrijebio produzetak za sifon (bauhaus, 29kn) koji s jedne strane ima 1 i 1/2 colni navoj (kakav je na bulkhead spojnicama), a s druge strane ima fi 50mm koji normalno pase u kanalizacijsko koljeno! stvar funkcionira!

korak 5.
slijedilo je zatrpavanje jarka i ukopavanje filtera u zemlju. to je bio laksi posao u usporedbi sa iskopavanjem iste zemlje na +34'C!!

korak 6.
nakon toga sam sproveo malo vrtno crijevo kroz veliko crijevo za vrtne pumpe i spojio filter i jezerce. sad se pitate zasto tako!? e sad, htio sam ubiti dvije muhe jednim udarcem i od filtera istodobno napraviti fontanu bez da u filter moram uguravati pumpu koja je ostala u jezercu i koja ustvari sluzi i kao predfilter za vece komade necistoce.

korak 7.
punjenje filtera. i tu sam upotrijebio stvari koje sam vec vidio na internetu da ljudima djeluju. zato sam umjesto bio kuglica upotrijebio cepove PET boca koje sam najprije dobro oprao i prokuhao u slanoj vodi. na njih sam stavio 3 sloja filter vate i sloj vrece za krumpire! :) smijesno ali funkcionira! preko vrha kante, odnosno filtera, stavio sam pocincanu mrezu kroz koju sam provukao nastavak za vodoskok i po njoj rasporedio kamene oblutke.

na slici 17a vidite kako to sve izgleda u dovrsenom stanju ali bez riba i biljaka u jezercu. od riba vec imam 2 zlatne ribice i babusku, a namjeravam nabaviti i jos kojeg koi-a (biljezim se sa stovanjem onima koji ih imaju viska u svojim vrtnim jezercima! :)). od biljaka namjeravam nabaviti patuljaste lopoce i mozda patuljasti sas ali jos ne znam.

evo to je to! stvari za sada funkcioniraju zadovoljavajuce i nadam se da ce to potrajati.

komentari i razmisljanja su dobro dosli!

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: DIY filter
« Odgovori #4 u: Srpanj 16, 2008, 20:20:11 poslijepodne »
jos malo slika

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: DIY filter
« Odgovori #5 u: Srpanj 16, 2008, 22:00:15 poslijepodne »
ovo je fantazija!!! :klap:
tako jednostavno a super uklopljeno!
svaka čast! :up:
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: DIY filter
« Odgovori #6 u: Srpanj 16, 2008, 22:33:32 poslijepodne »
hvala mega!
mozda je malo preduagcko i nasiroko objasnjeno i dosadno za citati ali neg ga nosi vrag moram se i ja malo pohvaliti!! :D

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: DIY filter
« Odgovori #7 u: Srpanj 16, 2008, 22:46:55 poslijepodne »
niti je uširoko niti je dosadno..........
mislim da će biti puno takvih filtera kad ljudi počnu čitati tvoj post i štediti pare.......
a ako se na duže vrime pokaže učinkovit, čitaj da ga ne treba prečesto čistiti..... 8)
naravno, očekujemo i daljnja iskustva u postovima.............
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: DIY filter
« Odgovori #8 u: Srpanj 17, 2008, 11:19:50 prijepodne »
Odlično!svakako javi kakvim se pokazao..

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: DIY filter
« Odgovori #9 u: Srpanj 17, 2008, 13:41:27 poslijepodne »
skidam kapu, majstore! :klap:

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Odg: DIY filter
« Odgovori #10 u: Srpanj 18, 2008, 10:39:03 prijepodne »
Za svaku pohvalu! :klap:

DAj javi podatak u kojem si dućanu tako povoljno prošao sa bulkhedom!
« Zadnja izmjena: Srpanj 18, 2008, 10:47:11 prijepodne od krco »

Offline kosuta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1947
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
    • http://www.akvarij.net
Odg: DIY filter
« Odgovori #11 u: Srpanj 18, 2008, 10:58:54 prijepodne »
svaka čast, super odrađeno! :klap:

mene bi zanimalo di si nabavio ovo smeđe i sivo okruglasto kamenje? :)
skype: kosuta-pu

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: DIY filter
« Odgovori #12 u: Srpanj 18, 2008, 11:57:11 prijepodne »
@krco: nisam siguran smijem li reci naziv firme u kojoj sam nasao bulkhead da me admin ne bi cenzurirao!  :) ali cu ti reci da se trgovina nalazi na prisavlju, u kockici na strani blize savi. ako me admin izcenzurira slobodno se javi preko pp

@kosuta: kamenje sam skupljao malo u luckom malo u rakitju. uglavnom oko sljuncara (divljih i bivsih). ako ti se to ne da ili nemas vremena mozes otici u čiče kraj v. gorice i kupiti ga. oni ga zovu batuda ili šakavci i kosta nekih 40kn/m3 ili 30kn/toni.

Offline kosuta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1947
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
    • http://www.akvarij.net
Odg: DIY filter
« Odgovori #13 u: Srpanj 18, 2008, 12:14:58 poslijepodne »
tnx na odgovoru! :)
skype: kosuta-pu

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: DIY filter
« Odgovori #14 u: Kolovoz 26, 2008, 13:54:35 poslijepodne »
evo mene sa godisnjeg natrag u zg-u. ah bilo je lijepo i mirno! :) i cim sam se vratio eto jednog problema! >:(
prije toga se moram pohvaliti da moj DIY filter radi jako dobro! voda je cista ko suza, a vata u filteru smedja i zmazana! :) ribe su zive i, koliko ja to kao sisavac mogu dokuciti, uzivaju u svom domu. e sad, problem! krepala pumpica!!! >:( >:( prokleta bila! a garancija joj je istekla prije 2 mjeseca! NARAVNO!! >:( >:(
sada dolazimo do glavne teme ovog posta - posto nemam trenutno previse love za trosenje na nove super jake pumpetine pitam vas, dragi forumasi, ima li tko neku rabljenu ili novu, a nekoristenu pumpicu za prodati? naravno povoljno po moj dzep! ;) dosadasnja pumpica je pumpala 1000lit/h i bila je na granici da bude preslaba. zato ako netko ima snazniju pumpicu tim bolje!
hvala unaprijed!
davor

Offline DANNY

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 285
Odg: DIY filter
« Odgovori #15 u: Kolovoz 28, 2008, 04:25:43 prijepodne »
Ja sam kupila pumpu za AKVARIJ protoka 3000l/h za nekih 300kn i improvizirala filter,pa će za tvoje jezerce koštati još manje,jer ti je ova prejaka.Ne znam naziv pumpe,jer sam bacila kutiju i zaboravila ime,ali u malo opremljenijim zoo trgovinamA imaš prilično dobar izbor.
DANNY