Travanj 27, 2024, 23:25:21 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 432190 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1500 u: Svibanj 20, 2012, 20:06:47 poslijepodne »
Tom je genijalan!  :D  Koliku količinu ploda očekuješ po biljci?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1501 u: Svibanj 20, 2012, 20:45:47 poslijepodne »
Obicno dvadesetak komada standardne velicine za male cherry paradajze, jedino im je okus nikakav ;)

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1502 u: Svibanj 20, 2012, 22:04:50 poslijepodne »
Obicno dvadesetak komada standardne velicine za male cherry paradajze, jedino im je okus nikakav ;)
Pa kako sad okus nikakav, pa što ih sadiš onda? :o

Što se tiče onog tretmana chillija s Actarom, prošlo sve po planu, jučer sam skidao osušene uši s listova, ono što nije samo palo je umrlo i osušilo se. :devil: Koliko se sjećam Actara djeluje 14 dana (što se mene tiče taman do kraja ovog mjeseca). Da li je to sad to, pa ponoviti tretman tek nakon što se ponovno pojave nametnici ili da nakon 14 dana "krknem" još jednu dozu za svaki slučaj tj. za slijedeći period od 14 dana? -?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1503 u: Svibanj 20, 2012, 22:33:59 poslijepodne »
Ne jedem niti paprike pa ih ipak uzgajam  :D   Fora su, a za okus imam ravno trideset drugih stabiljki na 7 kvadrata balkona :D

Upute kazu maksimalno dva apliciranja u toku vegetacije tako da ne dolazi u obzir nikakvo preventivno prskanje nego tek kad se i ako se gamad nakoti.
Nikad nemoj potezati nepotrebno kemiju, par usi tu i tamo nije tako strasno i u vanjskim uvjetima uvijek ce naletiti neki njihov neprijatelj, a ucestalim trovanjem sve njih unistavamo zajedno sa samim napastima.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1504 u: Svibanj 21, 2012, 11:30:36 prijepodne »
Mene primarno zanima okus i kvaliteta ploda, jer sve što uzgojim na svojem ograničenom prostoru (lođi) upotrijebim za jelo. Koji su paradajzi onda pogodni za uzgoj u posudama, a da su istovremeno ukusni? Zanima me za slijedeću sezonu.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1505 u: Svibanj 21, 2012, 11:48:09 prijepodne »
Mene primarno zanima okus i kvaliteta ploda, jer sve što uzgojim na svojem ograničenom prostoru (lođi) upotrijebim za jelo. Koji su paradajzi onda pogodni za uzgoj u posudama, a da su istovremeno ukusni? Zanima me za slijedeću sezonu.
I mene ovo zanima, pogotovo one minijaturne varijante paradajza, mada sam prošle godine imao neke paradajze na balkonu ali je to završilo potpunim kolapsom. Pojavi se cvijet pa se osuši, valjda su kukci "štrajkali" prošle godine. :-[ Je li moguće uopće imati paradajz na balkonu što se tiče tog oprašivanja cvijetova? Znam da je kod chillija dosta vjetar ili "protresanje" posude, ali meni kod paradajza baš ništa nije uspijevalo na balkonu. -?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1506 u: Svibanj 21, 2012, 14:04:49 poslijepodne »
Kako se blizi sredina godine tako je prava prilika za utvrditi cinjenicno stanje ;)
Ova sezona je nesto drukcija od prethodnih posto sam odlucio isprobati koliko su doista zilave pa sam se potrudio ulagati cim manje brige i truda, a koliko do sada imam prilike vidjeti ocito im to ne smeta niti malo. U skladu sa tom filozofijom biljke su vani jos od sredine ozujka pa su prezivjele sve losije vremenske uvjete kojima obiluje ova godina.

Ajmo redom:
Trinidad Scorpion Butch-T


Proklijale u prvim danima ove godine, pod umjetnom rasvjetom provele svega par tjedana i cim se ukazala prilika svaki suncani trenutak provodile vani, ukljucujuci i temperature blizu nule pa do spaljene vecine listica zbog prejake sunceve svjetlosti.

Kada se poklopi par dobrih dana biljka izrazito brzo raste i za sada pokazuje vise sklonosti niskom grmolikom obliku.

Naglagh (Naga Morich x Trinidad Scorpion)


Proklijale sredinom veljace i od prvog trena drzane iskljucivo pod prirodnim svjetlom uz juzni prozor te kasnije u plasteniku.
Zanimljiva tendencija grmolike stabiljke ali polako ide i u visinu, savrsen mix osobina oba roditelja :)

Nagabon (Naga Morich x Scotch Bonnet)


Isti uvjeti kao i s Naglagh, raste najsporije od svih ali iz iskustva znam da ce buknuti kad im se svide  vremenske okolnosti. Vidljivo raste u visinu sa znatno manje listova od ostalih.

Douglah poznat kao Chocolate 7 Pod


Niknule pocetkom travnja i od prvog trena izlozene direktnom proljetnom suncu i hladnim periodima.
Od njih ne ocekujem neko cudo niti da ce stici iznenaditi obilnim urodom, ali sam htio eksperimentirati sa tako kasnom sjetvom kako bi utvrdio gradivo.

Sve u svemu - nece se rusiti nikakvi brzinski rekordi ali pomsvemu sudeci maksimalno pojednostavljen pristup funkcionira.

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1507 u: Svibanj 21, 2012, 22:36:29 poslijepodne »
Kod mene u noći sa četvrtka na petak mraz.  :'(
Otišla većina... ne samo papričica već čitavog vrta....

Gledam sad dal bu kaj ponovo potjeralo od papričica i paradajza... dobar dio je ostao skroz bez listova...
Pitanje za paradajze, vidim da su nekima ostali oni zaperci netaknuti, dal da ih ostavim i dal će od njih biti ploda ili da sve bacam?
Pustike, Turopolje

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1508 u: Svibanj 21, 2012, 22:43:25 poslijepodne »
znaci kako vidim andraj po tvojim slikama nisu nesto narasle a ja se bojim za svoje paprike koje su od isto od pocetka 4 mjeseca vani pa su i dalje iste nisu nista narasle...da ih pustim samo tako jel su malo vece nego tvoje sa zadnje slike...ili da im sa necim pomognem...  :)
my dragon in my <3

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1509 u: Svibanj 21, 2012, 23:10:34 poslijepodne »
Kod mene u noći sa četvrtka na petak mraz.  :'(
Otišla većina... ne samo papričica već čitavog vrta....

Gledam sad dal bu kaj ponovo potjeralo od papričica i paradajza... dobar dio je ostao skroz bez listova...
Pitanje za paradajze, vidim da su nekima ostali oni zaperci netaknuti, dal da ih ostavim i dal će od njih biti ploda ili da sve bacam?

Zaperak je u osnovi cijela nova biljka i zato su idealni za kloniranje.  U tvom slucaju se bojim da nece uspjeti jer je ostatak unistene biljke idealan mamac za bolestine i pitanje je dana kada ce se pojaviti pepelnica ili sl.

Papricice ostavi, lako moguce da se oporave.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1510 u: Svibanj 21, 2012, 23:11:20 poslijepodne »
znaci kako vidim andraj po tvojim slikama nisu nesto narasle a ja se bojim za svoje paprike koje su od isto od pocetka 4 mjeseca vani pa su i dalje iste nisu nista narasle...da ih pustim samo tako jel su malo vece nego tvoje sa zadnje slike...ili da im sa necim pomognem...  :)

Bas nista, sve sto im treba je normalno vrijeme koje je inace uobicajeno za ovo doba godine.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1511 u: Svibanj 23, 2012, 16:10:41 poslijepodne »
Danas sam konacno zavrsio sa sadnjom paradajza za ovu godinu pa evo dokaza da je i njih moguce uzgajati na balkonima ili u teglama - u ovom slucaju ravno 30 biljaka na 6 kvadrata :)



Ovogodisnji favoriti su:
Black Krim
Chocolate Stripe
Super Snow White
Indigo Rose
Micro Tom

Offline dejanb82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 541
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Nova Gradiška
  • adriana
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1512 u: Svibanj 23, 2012, 16:15:53 poslijepodne »
prava bašča nema šta  :up:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1513 u: Svibanj 23, 2012, 16:42:30 poslijepodne »
Danas sam konacno zavrsio sa sadnjom paradajza za ovu godinu pa evo dokaza da je i njih moguce uzgajati na balkonima ili u teglama - u ovom slucaju ravno 30 biljaka na 6 kvadrata :)

Ovogodisnji favoriti su:
Black Krim
Chocolate Stripe
Super Snow White
Indigo Rose
Micro Tom
Kako kod paradajza funkcionira oprašivanje cvijetova? Koja je najukusnija sorta od tih tvojih favorita? -?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1514 u: Svibanj 23, 2012, 17:33:27 poslijepodne »
Sad tek vidim da mi je nestao jucerasnji esej na temu paradajza :(

Uzgoj je vrlo slican papricicama uz nekoliko bitnih razlika - skloni su bolestima pa treba brzo reagirati kod pojave, jako su osjetljivi na nedostatak vode pa nece oprostiti propusteno zaljevanje, veliki su potrosaci nutrijenata pa traze dobru zemlju i obilno gnojenje te uglavnom traze vise prostora od papricica. Oplodnja ista kao i kod papricica (kod vecine uobicajenih sorti), samooplodujuce uz razliku da im je tucak smjesten relativno duboko u cvijetu pa je i manja vjerojatnost krizanja. Uz njih imamo i zatvorene sorte u kojima su reproduktivni organi dobro zasticeni pa je krizanje nemoguce.

Po nacinu rasta dijelimo ih na odredene i neodredene.

Odredene su obicno grmolikog rasta, nema potrebe za stapovima niti vezanju, nije potrebno rezuckati zaperke te sve plodove istresu unutar tjedan dana nakon cega uglavnom vise ne stvaraju nove. Vecina popularnih cherry sorti i licnih koje se uzgajaju u teglama spadaju u ovu grupu.

Neodredene su najcesce paradajzi kakvih se sjecam iz djetinjsta, ogromne biljke koje je potrebno podupirati i vezati, te radaju sve dok dozvoljavaju vremenski uvjeti.

Manje cherry sorte ce se sasvim solidno osjecati u 5-10 litara zemlje, moji favoriti su Garden pearl i Tiny Tim dok je White Currant van te kategorije jer njegov specifican okus (kombinacija grozda i paradajza) nije primjenjiv za uobicajenu upotrebu nego za zasjesti medu njih i polako zobati :)

Sa velikima mi je ovo prva sezona pa sam nakon duljeg proucavanja odabrao Black Krim i Chocolate stripe kao najbolje ali tek ih treba isprobati.


Eto :)

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1515 u: Svibanj 24, 2012, 21:17:05 poslijepodne »
Evo jedan primjer kako se mogu korisno iskoristiti viškovi chillija, za proizvodnju umaka: http://www.kupicili.si/ (obratite pažnju na malu lubanjicu)! :)

A evo i web sitea s velikim izborom različitih recepata za pravljenje umaka: http://www.pepperfool.com/recipes/hotsauce_idx.html

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1516 u: Svibanj 25, 2012, 16:06:23 poslijepodne »
Jučer sam došao na jednu "suludu" ideju, možda prođe...jeduči jučer Jalapeno iz Lidla u onim malim posudicama (ukiseljen)...sinula mi je ideja da posadim nekoliko sjemenki, znam lud sam!  :clown:  Jel to možda već netko isprobao?  :up:

Danas sam presadio Jolokiu u teglu od 60L i iznio ju van, pa me zanima jel potrebno (preventivno) ili tek kad se pojave nametnici ju zaštiti od parazita?
facebook/paprikaklub

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1517 u: Svibanj 25, 2012, 16:24:16 poslijepodne »
tek kad vidis nametnike onda pospricaj i to je to, ne pretjerivati. a ovo sa ukiseljenim sjemenkama, mislim da ti nebu proslo....
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1518 u: Svibanj 25, 2012, 17:08:14 poslijepodne »
Temperatura iznad 50C ubija sjemenke, a prilicno sam siguran da se konzerviranje radi na znatno visim.

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1519 u: Svibanj 25, 2012, 18:47:50 poslijepodne »
Tak sam si nekak i mislio da to baš nebude funkcioniralo, al reko da pitam.

Zanima me još jel smeta ako se pomješaju dvije/tri različite vrste zemlje u teglu, koliko bi to imalo utjecaja za rast papričica. Jer uvjek mi se dogodi da mi malo zafali pa skoknem gdje mi je najbliže po novu vreču zemlje. Vodim računa da je barem Ph u rasponu od 5.5 - 7.

facebook/paprikaklub

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1520 u: Svibanj 25, 2012, 19:30:16 poslijepodne »
Kod mene je pomijesano barem dvadesetak raznih vrsta kroz sve ove sezone i nisam primjetio da smeta.

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1521 u: Svibanj 25, 2012, 20:14:22 poslijepodne »
Hvala Andrej, sad mi je lakše a i mojoj Jolokiji!!
facebook/paprikaklub

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1522 u: Svibanj 28, 2012, 15:53:53 poslijepodne »
Prema preporuci strucnjaka otisao u lokalnu poljoapoteku (mora imati posebne uvjete za drzanje pesticida), uzeo vrecicu  Actara Plus (18 kn/4g) koji je sistemski pesticid (dakle ulazi u same biljne sokove) na bazi nikotina,
Bilke prethodno zalijao da preparat samo ne proleti kroz suhu zemlju, dodao 2 grama u pet litara vode te dobro zalijao, a za instant udarac mrvicu praha dodao u litru vode i dobro pospricao po listovima.
Sljedece jutro je pod bio prepun krepane gamad i i vise se nikad nisu pojavili  :D

Katastrofa mi bilje izgleda jer sam lijen. Bitno da sam u Diablu 3 jaci od najjacega. :( sad se idem boriti s gamadi. Kupio sam Actaru 25wg, 4g 19kn u Maksimirskoj. Jel to isto ko Actara plus?
Pise da se paprike dozira 15-20g na 1000 kvadrata, na jabukama i kruskama 16-20g na 100l vode... uglavnom, zanima me nije li mozda puno ovo sto si ti stavio 2 grama na 5 litara vode?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1523 u: Svibanj 28, 2012, 16:02:50 poslijepodne »
"Na manjim površinama ako se koristi vinogradarska prskalica, upotrebljava se količina vode od 1.000 l/ha, što iznosi 0,6 g u 10l vodena 100 m2." Bome si ti njih ubio Andreje! ;D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1524 u: Svibanj 28, 2012, 16:13:24 poslijepodne »
Bome si ti njih ubio Andreje! ;D

Dosta mu živahno izgledaju za krepaline  :D