Travanj 28, 2024, 00:44:43 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 432216 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1150 u: Veljača 09, 2012, 18:56:54 poslijepodne »
Svaka čast :klap:
To bi mi mogla bit ideja za sljedeću godinu...za sad pošto sam tek krenuo s paprikama mislim da ću koristit "osnovnu" metodu :D

Danas sam kupio štednu od 32W(---> 150W ,2255 lm) "toplu" bijelu ...dali če to bit dovoljno za nekih 30+ biljka ili da kupim još jednu (makar bijelu za različit spektar boja) ...sve bi držao u terariju sa leopard geckonom (pošto je samo jedan a stoj u terariju 90*60*60 neče mu bit ništa čak i da uzmem pola prostora na 2 mjeseca) dnevna temperatura (sa žaruljom "grijač" od 60W) dostiže 24-25°C dok po noći padna do 16°C ( kraće vrijeme pošto mi se night glo pokvarila te moram kupit drugu,inače je sa njom temp oko 20°C noću)
oče to bit ok dok ne zatopli ?
Hvala unaprijed na odgovorima :up:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1151 u: Veljača 09, 2012, 19:12:02 poslijepodne »
Nije bitna toplina niti jacina svjetlosti nego sto ih fizicki ne mozes smjestiti pod jednu ili dvije zarulje - u teoriji svaka biljcica bi na par cm iznad morala imati svoj direktan pogled na lampu.

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1152 u: Veljača 10, 2012, 17:24:38 poslijepodne »
Jel može flaša od Maxi PANa jer samo to imam od praznih boca po stanu, hahaha!   :) :)

Super ideja, bacam se na posao!!!  :up:

facebook/paprikaklub

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1153 u: Veljača 10, 2012, 23:20:11 poslijepodne »
Zanima me što bi se još moglo saditi ovako kako se sade chilli papričice? Da li bi se primjerice moglo saditi nešto od začinskog bilja (bosiljak, origano, majčina dušica...) na isti način? -?

Jednom sam pokušao posaditi bosiljak pa mi nije uspjelo, mislio sam tada da je problem bio u sjemenu a sad sam već prilično uvjeren da je bio problem u meni tj. vrlo amaterskom načinu sadnje. :-[

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1154 u: Veljača 11, 2012, 00:20:55 prijepodne »
Koliko sam imao prilike vidjeti, bosiljak obozava ovu verziju s bocama i raste kao blesav.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1155 u: Veljača 12, 2012, 00:18:55 prijepodne »
Moja prva Bhut Jolokia uskoro prelazi u plastičnu čašu od 2 dcl. Ako sam dobro shvatio tresetna pločica se samo zatrpa sa zemljom kako je i prije opisano tj. ona vanjska ovojnica od tresetne pločice se ne uklanja nego korijenje samo proraste kroz nju kad se papričice presade u čašicu!? Da li potom presađena biljka i dalje ostaje pod štednom lampom? I gdje se može nabaviti tekuće gnojivo za rajčice, ima li i to gnojivo u Bauhausu? -?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1156 u: Veljača 12, 2012, 12:31:13 poslijepodne »
Upravo tako, mrezica se vrlo brzo raspadne pod zemljom. Naravno da biljka u svim fazama rasta, a posebno ovoj prvoj treba cim vise svjetla iako je za sljedeci tjedan prognoza dobra sa dosta sunca pa je mozes staviti na neki prozor koji gleda na juznu sranu - samo pazi na temperaturu.

U Bauhausu drze gnojivo za rajcice, crvena boca.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1157 u: Veljača 12, 2012, 16:23:23 poslijepodne »
Upravo tako, mrezica se vrlo brzo raspadne pod zemljom. Naravno da biljka u svim fazama rasta, a posebno ovoj prvoj treba cim vise svjetla iako je za sljedeci tjedan prognoza dobra sa dosta sunca pa je mozes staviti na neki prozor koji gleda na juznu sranu - samo pazi na temperaturu.

U Bauhausu drze gnojivo za rajcice, crvena boca.
He, he, he... ja sam u stanu koji ima pogled samo na jednu stranu svijeta, a ta nije južna nego zapadna! Ali mislim da će i ta zapadna strana poslužiti (uz već spomenuti oprez oko temperature) za prvu ruku + štedna žarulja kao i do sada. A u Bauhaus onda po gnojivo za rajčice... -?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1158 u: Veljača 12, 2012, 17:46:03 poslijepodne »
Nego malo proucavam i moj izbor gnojiva za ovu sezonu ce defintitivno biti ovo:


Samo da jos nadem gdje ga ima  :)

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1159 u: Veljača 12, 2012, 22:20:53 poslijepodne »
Nego malo proucavam i moj izbor gnojiva za ovu sezonu ce defintitivno biti ovo:


Samo da jos nadem gdje ga ima  :)

imam ga ja.... necu ti rec..... salim se, u mbm-u u luckom, 45 kuna
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1160 u: Veljača 13, 2012, 13:14:08 poslijepodne »
Tamo sam i mislio potraziti samo mi bilo mrsko po snijegu  :D
Hvala.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1161 u: Veljača 14, 2012, 18:33:01 poslijepodne »
Nasao u Bauhausu, 39 kn

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1162 u: Veljača 15, 2012, 12:09:25 poslijepodne »
Nasao u Bauhausu, 39 kn
Baš sam jučer bio u Bauhausu, osim one zemlje našao sam i to tekuće gnojivo, taman planirao javiti da ga i tamo ima... ali si me preduhitrio. :)

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1163 u: Veljača 16, 2012, 13:00:34 poslijepodne »
Evo i kod mene par novosti. Bhut Jolokia jučer presađena u plastičnu čašu od 2 dcl, a isklijao je i prvi Nagabon (13. dan od sadnje) te je jučer izvađen iz plastične kutije i stavljen pod lampu zajedno s Bhut Jolokiom tako da više ne bude sama. :)
« Zadnja izmjena: Veljača 16, 2012, 13:05:02 poslijepodne od Werther »

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1164 u: Veljača 16, 2012, 13:25:56 poslijepodne »
Pitanje...nažalost mojom greškom i nestrpljivošću išao sam provirit u jednu pločicu sa posađenim Peter Pepperom. E sad, kako sam pomaknuo sjemenku tako sam izvukao i mali korjenčić iz nje koji je netom počeo klijat ali još nije probijo van.

Koliko to može smetat i dali će nastavit sa rastom usprkos tome?
facebook/paprikaklub

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1165 u: Veljača 16, 2012, 14:13:44 poslijepodne »
Ima li kakve pomoći biljčicama čiji su kotiledoni ostali zaglavljeni u ovojnici sjemenke?

Malo zesce vlazis i ostavis dan-dva da se biljka pokusa sama osloboditi.  Ako ne uspije ionako nemas sto izgubiti pa vrlo njezno i polako izvlacis oklop koji ce u jednom trenu zapeti te prilikom izlaska ostetiti rubove njeznih listica.
Ovisno o ostecenju i samom izdanku nekad se oporave, nekad ne - meni je uspjesnost ove sezone 3/3 tako da je velika sansa da ce sve biti OK, iako po nekakvoj logici biljka koja se nije imala snage sama "izuti" i nije bas najboljih karakteristika.


Probao sam lagano ukloniti ovojnicu sjemenke, ali sam pri tome otkinuo oba kotiledona, tako da je ostala sama stabljika. Svejedno sam ostavio biljku pod svjetlom i nakon dan-dva primjetio sam da se vrh lagano zazelenio. Danas ujutro (6 dana nakon oštećenja), mali invalidni Nagabončić je potjerao svoj prvi pravi list!  :D  Te paprike su stvarno neuništive. Ostale proklijale sjemenke se lijepo i pravilno razvijaju.

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1166 u: Veljača 16, 2012, 16:21:07 poslijepodne »
jel mi moze neko odgovorit zasto su mi neke stabljike pri dnu popucale uzduz, imaju jednu brazdu, ko da se rascvjetala stabljika, vec su oko 10 cm visoke i imaju po 8 listova. znam da su mi nekak malo previse u visinu otisle al kaj cu sad.
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1167 u: Veljača 16, 2012, 19:54:46 poslijepodne »
Evo i kod mene par novosti. Bhut Jolokia jučer presađena u plastičnu čašu od 2 dcl, a isklijao je i prvi Nagabon (13. dan od sadnje) te je jučer izvađen iz plastične kutije i stavljen pod lampu zajedno s Bhut Jolokiom tako da više ne bude sama. :)

Cestitam  :klap:

Pitanje...nažalost mojom greškom i nestrpljivošću išao sam provirit u jednu pločicu sa posađenim Peter Pepperom. E sad, kako sam pomaknuo sjemenku tako sam izvukao i mali korjenčić iz nje koji je netom počeo klijat ali još nije probijo van.

Koliko to može smetat i dali će nastavit sa rastom usprkos tome?

Gotova, nista od nje.

Probao sam lagano ukloniti ovojnicu sjemenke, ali sam pri tome otkinuo oba kotiledona, tako da je ostala sama stabljika. Svejedno sam ostavio biljku pod svjetlom i nakon dan-dva primjetio sam da se vrh lagano zazelenio. Danas ujutro (6 dana nakon oštećenja), mali invalidni Nagabončić je potjerao svoj prvi pravi list!  :D  Te paprike su stvarno neuništive. Ostale proklijale sjemenke se lijepo i pravilno razvijaju.

Ovo jos nisam vidio  :)
Moje danas provele cijeli dan u mini-plasteniku na +18C pod jakim suncem i naocigled rastu kao blesave

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1168 u: Veljača 18, 2012, 20:16:17 poslijepodne »
Danas pripremao tegele za nastupajucu sezonu pa iskopavao i proslogodisnje biljke.

Koliko se sjecam tresetne/kokosove plocice se reklamiraju kao biorazgradive ?   :)



Cudna ta razgradivost ako su prezivjele u jednom komadu cijelu sezonu rasta zakopane u zemlji, kisovitu jesen i hladnu zimu   ;)

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1169 u: Veljača 20, 2012, 12:53:23 poslijepodne »
He, he... danas je novi Nagabon izašao van pod lampu! A koliko vidim još 2 komada su taman počela klijati... :)

Evo i novog pitanja, na jednom od ova 2 Nagabona (koji taman kreću) ima malo plijesni izvana na onoj mrežici od kokosove pločice. Pretpostavljam da će kroz dan-dva on već biti za pod lampu, zanima me samo što da napravim s njim. Da li će se ta plijesan (koje nema puno i čini se da stagnira) kad dođe pod lampu propasti sama od sebe ili bih ja nešto trebao poduzeti? Možda da odstranim tu mrežicu s malo plijesni i odmah biljčicu skupa sa nešto zemlje iz pločice (a bez mrežice) posadim u plastičnu čašu od 2 dcl?

Drugo pitanje, imam još 10-ak sjemenki Nagabona, da li da ih posadim u pločice (iako je već prošla i sredina veljače, a preporuka je saditi najkasnije početkom ovog mjeseca) ili da ih ostavim za slijedeću sezonu tj. spremim u hladnjak?

I treće pitanje, nakon koliko vremena nakon što neko sjeme nije proklijalo ga se može "otpisati" tj. zaključiti da onda niti neće proklijati?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1170 u: Veljača 20, 2012, 14:04:42 poslijepodne »
He, he... danas je novi Nagabon izašao van pod lampu! A koliko vidim još 2 komada su taman počela klijati... :)

Evo i novog pitanja, na jednom od ova 2 Nagabona (koji taman kreću) ima malo plijesni izvana na onoj mrežici od kokosove pločice. Pretpostavljam da će kroz dan-dva on već biti za pod lampu, zanima me samo što da napravim s njim. Da li će se ta plijesan (koje nema puno i čini se da stagnira) kad dođe pod lampu propasti sama od sebe ili bih ja nešto trebao poduzeti?

Stavi ih vec sad pod lampu te probaj ukloniti plijesan s prstom koliko mozes, iako obicno nema utjecaja na biljke koje su vec proklijale.

Citat:
Drugo pitanje, imam još 10-ak sjemenki Nagabona, da li da ih posadim u pločice (iako je već prošla i sredina veljače, a preporuka je saditi najkasnije početkom ovog mjeseca) ili da ih ostavim za slijedeću sezonu tj. spremim u hladnjak?

Jos nije kasno.

Citat:
I treće pitanje, nakon koliko vremena nakon što neko sjeme nije proklijalo ga se može "otpisati" tj. zaključiti da onda niti neće proklijati?

Upravo gledam Nagabone koji veselo izlaze nakon skoro dva mjeseca.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1171 u: Veljača 20, 2012, 14:40:59 poslijepodne »
Citat:
I treće pitanje, nakon koliko vremena nakon što neko sjeme nije proklijalo ga se može "otpisati" tj. zaključiti da onda niti neće proklijati?

Upravo gledam Nagabone koji veselo izlaze nakon skoro dva mjeseca.
Nakon dva mjeseca!? :o Nije ni čudo da veselo izlaze kad su toliko dugo čekali... :)

Šta je tu je, čekat ću onda i dalje neke od svojih "prasjemenki"! :-[

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1172 u: Veljača 20, 2012, 16:59:54 poslijepodne »
Nije da sam ih cekao nego gledam kako zaboravljene dodatne izlaze iz plocica koje su odavno presadene zajedno s vec velikim biljkama.

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1173 u: Veljača 20, 2012, 19:39:54 poslijepodne »
I moje neke su kasno izašle (već davno odpisane). Pod lampom se lijepo razvijaju. 100 sjemenki 100 čudi, super se rimuje, bravo zluf  :klap:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1174 u: Veljača 21, 2012, 09:17:32 prijepodne »
Nije da sam ih cekao nego gledam kako zaboravljene dodatne izlaze iz plocica koje su odavno presadene zajedno s vec velikim biljkama.
Hm, a ja kad mi jedna sjemenka nikne onu drugu sjemenku koja je bila s njom pažljivo presadim u novu pločicu, samo da ne propadne... -?
Kad malo bolje razmislim, ja zapravo niti ne znam kud ću s tolikim chilli papričicama!? :-[

Da li je bilo negdje u ovoj temi spomena o tome kako se chilli papričice suše i melju, te s kakvim "uređajima" se mogu samljeti? Pretpostavljam da takav chilli u prahu onda može trajati i više godina? Čak i da s vremenom malo izgubi na ljutini sumnjam da bi netko to uopće mogao primjetiti... :D