Svibanj 21, 2024, 20:16:09 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: nova  (Posjeta: 3663 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivanna

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
nova
« u: Veljača 23, 2006, 14:42:00 poslijepodne »


Ja sam sasvim nova na tom području.


Htjela bi nabaviti neku životinjicu za terarij. Problem je u tome što ja baš ne znam puno o tome. Molim vas da mi pomognete. Htjela bi nabaviti nekog gmazića kojem nije potrebno stalno živa hrana(crvi,skakavci i sl.) nego da se hrani voćem i gotovom hranom a koji isto tako se lako nauči na čovjeka, da se može uzeti u ruku i sl.


Htjela bi nešto malo a ne kao npr.Iguana jer mi je prevelika za terarij.


Bila bi zahvalna na pomoći.


I ako mi moćete preporučiti neku literaturu o svim tim važnim stvarima vezano uz terarij i ljubimca.





Hvala





[email protected]
 

Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
nova
« Odgovori #1 u: Veljača 23, 2006, 15:49:00 poslijepodne »
bradata agama...ne naraste velika kao iguana a mozes je hraniti sa vivicatora "mrtvom hranom"

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
nova
« Odgovori #2 u: Veljača 23, 2006, 15:54:00 poslijepodne »


nabavi si Hrčka...
on se može dirati i ne hrani se crvima i skakavcima a i prilično je jeftin.


ne postoji niti jedna životinja iz reda gmazova, vodozemaca ili paučnjaka ...koja zadovoljava ove uvijete koje si napisala. (pogotovo mislim da se smije uzimati u ruku)) pogledaj post pod probava bradate....

pozdrav icek


< =text/>


Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
nova
« Odgovori #3 u: Veljača 23, 2006, 16:18:00 poslijepodne »
Kao što je icek rekao....nema takvog gmaza. Pogledaj malo po forumu pa vidi da li ti se koja beštija sviđa, pa tek onda idemo dalje.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Kimo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 389
nova
« Odgovori #4 u: Veljača 23, 2006, 17:08:00 poslijepodne »
Mozda ti je Icekov odgovora zvucao previse napadno, ali on govori istinu, retko koju zivotinju iz pomenutih grupa mozes da diras i da to njoj cini zadovoljstvo kao psu,macki i ostalim sisarima, zato prvo pazljivo pregledaj sve pa onda odluci i pitaj sta te interesuje.
P.s.Icek uplasi je

Čovek se uči dok je živ!

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
nova
« Odgovori #5 u: Veljača 23, 2006, 17:36:00 poslijepodne »
nema straha samo poštovanje prema potrebama životinjica!



ivanna prva poruka ti je i mislim da je dobro odmah dobiti prave
savjete, pa i kritike. ipak tu smo da pomognemo... zato navali dalje s
pitanjima!



Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
nova
« Odgovori #6 u: Veljača 23, 2006, 18:06:00 poslijepodne »


Bok Ivanna


Evo nekoliko kratkih savjeta:


1. Za zmije i guštere nema adekvatne gotove hrane koju bi mogla koristiti kao temeljnu dijetu. Opredjeliš li se za zmiju morat ćeš je hraniti miševima ili štakorima, a ako pak uzmeš guštera morat ćeš ga hraniti kukcima i svježom hranom biljnog podrijetla (ovdje govorim o manjim vrstama prikladnima za početnike).


2. Većina gmazova s vremenom će se privići na tebe i prepoznavat će te kao osobu koja im donosi hranu. To znači da će se s vremenom dovoljno pripitomiti da ne bježeu zaklon svaki put kada se približiš terariju, a neki će i naučiti uzimati hranu iz tvoje ruke. Moraš znati, međutim, da gmazovi nisu životinje koje će ikada uživati u tome da ih držiš u rukama. Ljepota gmazova je u tome da ih promatraš; njihove interakcije i različite prilagodbe okolišu u dobro uređenom i prostranom terariju koji im osigurava prirodno ponašanje.


3. Ukoliko ti živa/svježa hrana predstavlja nepremostiv problem, možda bi mogla razmisliti o crvenouhoj kornjači (Trachemys scripta elegans) koju možeš nabaviti u gotovo svakom ZOO shopu. One mogu uspješno rasti i živjeti na peletiranoj hrani specijalno napravljenoj za vodene kornjače (također dostupno u ZOO shopovima). Izbjegavaj sušene račiće (Gammarus ssp.) koji su dobri samo kao povremeni "slatkiš" ali nikako kao stabilna dijeta. Obroke joj možeš obogatiti (što je češće moguće) komadićima nemasne slatkovodne ribe - npr. pastrve, koju treba posuti vitaminsko-mineralnim preparatom za kornjače. Naravno, čak i jedna kornjača zahtjeva akvaterarij od minimalno 250l (100x50x50cm), pa i to uzmi u razmatranje.


Ne ustručavaj se postaviti bilo koje pitanje. Ovdje smo da pomognemo! Edited by: Nino G

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
nova
« Odgovori #7 u: Veljača 24, 2006, 11:00:00 prijepodne »
oke sada mi je malo bed upast...nakon sta ste svi iznjeli svoje misljenje...ali sada cu i ja   ...posto je forum mjesto razmjene iskustva i misljenja...nego hrcak nije isto dobar izbor za ljubimca (ponovno ovisi koji )jerbo znaju biti dosta...nazovimo zivcani i labilnog karaktera   ...i vole ugrist...isto ne vole previse diranje i to kada im ne pase i pokazu...naravno ima iznimka...a curu ste preplasili...znam da bi ja da sam ja bio u njenoj poziciji ...odustao...i malo bi me zbediralo iskreno...ali dobro mene sve bedira...ivana je koliko sam shvatio pitala koji guster ne mora biti stalno na zivoj hrani...a ja se nadam da pod stalno ne treba zivu hranu,ne misli na ne davanje uopce...a mozda pod diranje i primanje u ruku misli dal postoji neki guster koji se moze bez bojazni primit u ruku i koji ce to podnosit...a ovo sta se tice tog ne diranja,samo gledanja...ja sam isto za to da ih se sada ne tlaci kada oni to ne zele...ili da ih se mazi i pazi i grli i voli   ...do iznemoglosti...ali ja sam tog misljenja da ih se treba naucit na dodire i na drzanje..i da one budu mirne u rukama....jer nedaj boze..sta ako se razbole..kao ces ih ti ljecit..davat ljekove...ali dobro mozda sam to samo ja...i ponovno postoje vrste koje lakse podnose diranja i...joj ne mogu vise nastavit pisat moram ic...ajde pozdrav svima
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
nova
« Odgovori #8 u: Veljača 24, 2006, 12:00:00 poslijepodne »


cura oće guštera, a početnik je pa fala bogu pita kaj joj nije jasno (kolko god to nama glupo zvučalo).neki ni ne pitaju pa kupe slatku malu iguanu, a onda panika kad počne rast. Ni ja nisam znala niš bolje od nje kad sam prvi put poželjela guštera, nemojte odma zbedirat curu. Da je htjela hrčka već bi si ga kupila. sad ste joj sve lijepo objasnili pa zna. Ak nema srca davat gmazu male mišeke, il joj se kukci gade nebu ga kupila-jednostavno.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
nova
« Odgovori #9 u: Veljača 24, 2006, 12:10:00 poslijepodne »
Kalelko ja se stobom slažem skorz..
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
nova
« Odgovori #10 u: Veljača 24, 2006, 13:11:00 poslijepodne »


Ivanna oprosti ak' sam zvucao malo grubo nisam mislio ništa loše...
sama si odmah u poćetku rekla da si nova...da imaš' želju i volju....
to je najbitnije znanje dođe s vremenom...

naravno sad si nova i drito sam te odhebao to nikako nije dobro..
pa se ispričavam...


mi smo tu stara garda i svaku temu smo prošli po 60x pa kad dođe netko novi i postavi pitanje djeluje provokativno....sorry

uglavnom postoje ozbiljni problemi kad početici krivo shvate neke odgovore...

naravno ako' misliš' nabaviti bilo kojeg guštera rado ću ti pomoći savjetom...
koliko god mogu...


pozdrav icek

< =text/>


Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline t.o.n.i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
nova
« Odgovori #11 u: Veljača 24, 2006, 15:34:00 poslijepodne »


Ivana pozdrav


Slazem se da gusteri ,zmije... nisu ljubimci koje se uzima da bi ih se drzalo po rukama ali ipak mislim da ih treba privikavat na ljudski dodir.


Jesi li razmisljala o uzimanju zmije?


Iako one u nacelu zahtjevaju zivu hranu ne treba ih hranit da se izrazim "svaki dan" tako da to dosta pojednostavljuje proces hranjenja,a i vecinu se dosta lako i brzo nauci na ljudski dodir.


 

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
nova
« Odgovori #12 u: Veljača 24, 2006, 19:09:00 poslijepodne »




Citat: icek
mi smo tu stara garda i svaku temu smo prošli po 60x pa kad dođe netko novi i postavi pitanje djeluje provokativno....< =text/>

...zato se i ovaj "podforum" zove "Novi u teraristici"... gdje dolaze ljudi postavit totalno početnièka pitanja... i gdje ih se nebi trebalo napadat da kao "kaj si ti normalna?!"

došla cura i pitala, bolje neg da je prvo otišla i kupila pa onda pitala... a ekipa odma počne sa hrčkima...

mislim.. mene baš zanima kak je to icek išao kupit svog prvog kameleona... ?
ziher je sve znao...


Edited by: matija

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
nova
« Odgovori #13 u: Veljača 24, 2006, 19:14:00 poslijepodne »
pa nek si zeme hrčka, može odma guštera nahranit

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
nova
« Odgovori #14 u: Veljača 24, 2006, 20:05:00 poslijepodne »


pa Icek nije imao koga pitati osim Google i onda sve na papir i sve ispočetka
sastavljati...učiti a kupovao ga je godinu dana....

jedino kaj je istina da sam platio 10x veću cijenu nego bi je danas platili.....


ivanna evo ima nekolicina guštera koji su recimo manji biljojedi tipa Chakwila
no nisu za početnike....

Leopard gekon je odličan ali trebaš' se riješti straha i naviknuti se na crve i cvrčke


pozdrav icek



< =text/>


Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
nova
« Odgovori #15 u: Veljača 24, 2006, 21:18:00 poslijepodne »

Citat: icek
ivanna evo ima nekolicina guštera koji su recimo manji biljojedi tipa Chakwila
no nisu za poèetnike....




...chukwalla ...

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
nova
« Odgovori #16 u: Veljača 24, 2006, 21:36:00 poslijepodne »


DA ...



< =text/>


Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.