Travanj 28, 2024, 07:32:46 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Morski akvarij... evo idemo  (Posjeta: 128482 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #25 u: Svibanj 19, 2008, 20:22:15 poslijepodne »
L je zakon ovo su sve improvizacije ;) :D

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #26 u: Svibanj 19, 2008, 20:27:34 poslijepodne »
slažem se s kolegom pletkom L je po meni najbolje rješenje  8)
Split

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #27 u: Svibanj 20, 2008, 12:59:00 poslijepodne »
slažem se s kolegom pletkom L je po meni najbolje rješenje  8)

Žena pretumbala cili dnevni boravak tako da sad moran vidit di šta i kako, ali najbolje od svega našli smo cili namještaj za dnevni boravak i blagovaonu :)

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #28 u: Svibanj 20, 2008, 13:35:05 poslijepodne »
a tako ti je to kada naopako slažeš stan... prvo se stavi akvarij, onda sve ostalo kako može i stane  ;D :D

aj ti lijepo sada kada je sve pretumbano iskoristi priliku, uzmi kredu i fino si zauzmi 2m2 gdje ti odgovara, a dalje neka se žena snalazi :D
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #29 u: Svibanj 20, 2008, 14:08:24 poslijepodne »
a tako ti je to kada naopako slažeš stan... prvo se stavi akvarij, onda sve ostalo kako može i stane  ;D :D

aj ti lijepo sada kada je sve pretumbano iskoristi priliku, uzmi kredu i fino si zauzmi 2m2 gdje ti odgovara, a dalje neka se žena snalazi :D

E ovo je dobro :)

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #30 u: Svibanj 20, 2008, 16:16:06 poslijepodne »
Ovaj kosi mi nekako dizajnerski fino paše u prostoriju zbog zakošenog suprotnog zida...

ALI... 2m u L izvedbi!!!
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #31 u: Svibanj 21, 2008, 07:57:19 prijepodne »
Ovaj kosi mi nekako dizajnerski fino paše u prostoriju zbog zakošenog suprotnog zida...

ALI... 2m u L izvedbi!!!

A tek kosi u 2m izvedbi koji prati zakošenost suprotnog zida :)

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #32 u: Svibanj 27, 2008, 17:57:05 poslijepodne »
Evo danas i službeno potpisan sporazum između moje drage ženice i mene te je ona pristala na ovakav izgled, a ja odustao o L ideje, ali opet dobio zadovoljavajuču litražu i dugu dijagonalu.

Dimenzije su u cm a visina akvarija bi bila 63cm (60cm napunjeno sa morem) što bi na kraju u glavnom tanku dalo oko 420 litara (+ sump i refugium)..
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2008, 20:07:02 poslijepodne od Bkaradza »

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #33 u: Svibanj 27, 2008, 18:41:01 poslijepodne »
 450l :roll:  moraš paziti da se ne utopiš  :P
Zagreb

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #34 u: Svibanj 27, 2008, 19:16:54 poslijepodne »
450l :roll:  moraš paziti da se ne utopiš  :P

Dobro 400ak litara jer nisam od ukupne brojke odbio overflow box... :)
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2008, 20:06:36 poslijepodne od Bkaradza »

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #35 u: Svibanj 27, 2008, 22:07:41 poslijepodne »
Fina mrcina... iako si vjerojatno toga svjestan, ne budeš baš imao lak posao oko održavanja stražnjeg djela akvarija s tim dimenzijama i visinom.
Čeka te i izrada kvalitetnog postolja, nemoj se sramiti, pucaj na nosivost od tone jer unutra ide još i sump, ne? Od viška glava ne boli...
Kakvu rasvjetu planiraš? Zbog nestandardnih dimenzija ovdje bi izvrsno došla kombinacija metal halindne i plavih neonki ako problem nije relativno visoka cijena takvih kompleta ili s druge strane gomila neonki različitih dimenzija kojima bi pokrio cijeli akvarij...
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #36 u: Svibanj 28, 2008, 00:14:53 prijepodne »
Evo danas i službeno potpisan sporazum između moje drage ženice i mene te je ona pristala na ovakav izgled, a ja odustao o L ideje, ali opet dobio zadovoljavajuču litražu i dugu dijagonalu.


...ovo je i moj favorit.  :klap:  :klap:



       

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #37 u: Svibanj 28, 2008, 08:10:56 prijepodne »
Fina mrcina... iako si vjerojatno toga svjestan, ne budeš baš imao lak posao oko održavanja stražnjeg djela akvarija s tim dimenzijama i visinom.
Čeka te i izrada kvalitetnog postolja, nemoj se sramiti, pucaj na nosivost od tone jer unutra ide još i sump, ne? Od viška glava ne boli...
Kakvu rasvjetu planiraš? Zbog nestandardnih dimenzija ovdje bi izvrsno došla kombinacija metal halindne i plavih neonki ako problem nije relativno visoka cijena takvih kompleta ili s druge strane gomila neonki različitih dimenzija kojima bi pokrio cijeli akvarij...

Itekako sam svjestan da skoro pa nema mogučnosti održavanja stražnjeg dijela akvarija bez obzira na visinu koju uzeo pošto će po sredini akvarija ići "koraljni greben" koji bi i ovako i onako zatvorio mogučnost čišćenja stražnjeg dijela akvarija, ali opet kako sam vidio na morskim akvarijima koji su okrenuti jednom dužom stranom prema zidu rijetko tko tu stranu i čisti. Nadam se da će špurtil i druge produžne stvari pomoći u otklanjanju viška smeća sa te strane.

Ide čelična konstrukcija a definitivno ću ići na nešto što ima nosivost od barem 1 tone jer u tome se nevalja štediti..

Što se tiće rasvjete razmišljao sam o neonkama različitih dimenzija, dok opet tko zna ukoliko razlika u cijeni M.H. rasvjete bude u razini mog buđeta onda bi uzeo njih. Za sada taj dio još nije definiran...

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #38 u: Svibanj 28, 2008, 09:05:47 prijepodne »
Ide čelična konstrukcija a definitivno ću ići na nešto što ima nosivost od barem 1 tone jer u tome se nevalja štediti..
nosivu konstrukciju napravis od zeljeznih profila 40x40mm (deblja stjenka) i nosit ce ti vise od tone bez da strahujes ;)

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #39 u: Svibanj 28, 2008, 14:32:28 poslijepodne »
I meni se jako svidja. Ona L izvedba bi je bila malo cudna, ovo je super. Da je meni barem vise mjesta i ja bi se upustio u tak nekaj!
Čeka te još dosta posla, stoga SRETNO!

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #40 u: Svibanj 28, 2008, 17:01:44 poslijepodne »
   Oblik akvarija je odlican!
Ne brini za ciscenje zadnjeg stakla. Njega se postruze dva-tri puta tokom cdikliranja. Kasnije ga po noci puzevi servisiraju. Nakon par mjeseci, ako su parametri stabilni po njemu pocne rasti koralina i to je to!

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #41 u: Svibanj 29, 2008, 08:45:01 prijepodne »
I meni se jako svidja. Ona L izvedba bi je bila malo cudna, ovo je super. Da je meni barem vise mjesta i ja bi se upustio u tak nekaj!
Čeka te još dosta posla, stoga SRETNO!

Očito sam pogodio sa oblikom. I meni se super sviđa ovaj izgled a vidim i svima na forumu šta mi je drago.

Čeka mene još barem 3-4 mjeseca posla prije nego uspijem ubacit more unutra (a to sam nekako i planirao da ubacim more kad malo zahladi a do tada sve napravit. Ide prvo konstrukcija pa onda obloga konstrukcije (Vrata, ploča i sve ostalo) onda instalacije provest (sreća ima jedan izvor struje točno iza postolja) onda izrada akvarija i na kraju tehnika :) I onda najgore (ili najbolje od svega) gledat kako u njemu raste život) :)

   Oblik akvarija je odlican!
Ne brini za ciscenje zadnjeg stakla. Njega se postruze dva-tri puta tokom cdikliranja. Kasnije ga po noci puzevi servisiraju. Nakon par mjeseci, ako su parametri stabilni po njemu pocne rasti koralina i to je to!

Koliko je uopće potrebno cikliranje ukoliko u akvarij ide pravo more? Za koralinu su mi već rekli i to mi je skinilo jednu veliku brigu sa leđa :)

Inaće imam jedno pitanje okvirno koliko bi cca trebalo imati živog kamena za ovaj akvarij ja nemam pojma ni blizu koliko 1kg zauzima mjesta :) Isto tako imam mogučnost kupiti jadranski živi kamen (ok nekoć je bio živ sad je osušen) pa me zanima koja je razlika između onoga koji je tek izvađen iz mora i ovog osušenog tj koji je bolji za akvarij... Znam da ovaj tek izvađeni u sebi ima neke beštijice sad koliko su one bitne ili nebitne za akvarij i dali je moguće ovako osušeni kamen naselit nekim životinjicama ili to dođe samo po sebi?
« Zadnja izmjena: Svibanj 29, 2008, 08:47:46 prijepodne od Bkaradza »

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #42 u: Svibanj 30, 2008, 12:29:15 poslijepodne »


Koliko je uopće potrebno cikliranje ukoliko u akvarij ide pravo more? Za koralinu su mi već rekli i to mi je skinilo jednu veliku brigu sa leđa :)

Inaće imam jedno pitanje okvirno koliko bi cca trebalo imati živog kamena za ovaj akvarij ja nemam pojma ni blizu koliko 1kg zauzima mjesta :) Isto tako imam mogučnost kupiti jadranski živi kamen (ok nekoć je bio živ sad je osušen) pa me zanima koja je razlika između onoga koji je tek izvađen iz mora i ovog osušenog tj koji je bolji za akvarij... Znam da ovaj tek izvađeni u sebi ima neke beštijice sad koliko su one bitne ili nebitne za akvarij i dali je moguće ovako osušeni kamen naselit nekim životinjicama ili to dođe samo po sebi?

Pa neznam dali da ti napišem nešto o ovome jer se uvijek vode neke rasprave o tim stvarim jer dok neki tvrde da to ide jako brzo iz mog skromnog iskustva cikliranje traje dosta dugo bez obzira kakvu vodu metneš ali mislim na cikliranje u smislu da sve stane na svoje mjesto i da sve profunkcionira kako treba, inače ono prvo najgore barem mjesec dva.

Što se tiće kamenja i to je jedna škakljiva tema ali nekako je neka sredina ta da se metne pola pola odnosno da metneš tropskog koliko možeš a ostatak jadransko ali očišćeno i to očšćeno tako da na njemu nemaš uginulih organizama koji će ti se topiti u vodi i tako je prljati, znaći ono što je nekad bilo živo a sad je osušeno ako nije temeljno očišćeno nije baš dobro jer je puno otopljenih organskih tvari koje će se raspadati u akvariju.
Što se tiće količine  kamenja to će biti tvoja odluka ali pošto ono vrši dio filtracije ispada špto više to bolje mada sam ja kad sam radio ovaj trenutni akvarij natrpao ga kamenjem pa sam poslije izbacivao jer sam napravio kioneski zid pa nisam imao dovoljno mjesta za koralje. :-[

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #43 u: Svibanj 30, 2008, 12:41:06 poslijepodne »

Što se tiće kamenja i to je jedna škakljiva tema ali nekako je neka sredina ta da se metne pola pola odnosno da metneš tropskog koliko možeš a ostatak jadransko ali očišćeno i to očšćeno tako da na njemu nemaš uginulih organizama koji će ti se topiti u vodi i tako je prljati, znaći ono što je nekad bilo živo a sad je osušeno ako nije temeljno očišćeno nije baš dobro jer je puno otopljenih organskih tvari koje će se raspadati u akvariju.
Što se tiće količine  kamenja to će biti tvoja odluka ali pošto ono vrši dio filtracije ispada špto više to bolje mada sam ja kad sam radio ovaj trenutni akvarij natrpao ga kamenjem pa sam poslije izbacivao jer sam napravio kioneski zid pa nisam imao dovoljno mjesta za koralje. :-[

Pa ja bi šta više jadranskog jer će mi bit besplatno pošto mi je prijatelj naša neke kočare na Hvaru koji će mi isto spremit kad ga izvade sa mrižom, ali od njih nemogu očekivat da će radit sa tim kamenom kako treba. Recimo da ja dobijem kamen koji je misec-dva van mora ali nije očišćen. Dali postoji neki način da se isti očisti?

Držat ga u bačvi sa vodom koju bi minja svako 10ak dana i na taj način da kamen izbacuje smeće iz sebe i nakon nekog vremena teoretski bi trebao biti čist...

Ja planiram napravit jedan centralni greben koji bi bio visok 60 cm i onda bi se taj isti spuštao kaskadno na tri strane (po 1 spuštanje do svakog kuta i jedno prema sredini prednjeg stakla tako da mi za to triba dosta kamena:)

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #44 u: Svibanj 30, 2008, 13:52:45 poslijepodne »
Ako ces lijeciti kamenje u kanti stavi koju stream pumpu i skimmer da ti takodjer vrte vodu.
Dobro si organiziraj struju u postolju, ja sam si stavio dvije uticnice preko prekidaca, i to mi se pokazala kao super ideja, recimo kad cistim skimmer samo ga na prekidacu iskljucim i kasnije nakon ciscenja ukljucim, nema kopanja po kabelima i izvlačenja utikača.
Previdi si i neki mali pretinac u postolju za hranu i slicne gluposti.
Imas i sliku mojeg pa si mogledaj, mozda ti padne kakva ideja!
Takodjer si ispod stalka, ostavi 10-tak cm prostora da mozes rukom ispod, radi ciscenja ili vode i sl.



Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #45 u: Svibanj 30, 2008, 14:25:30 poslijepodne »
Ako ces lijeciti kamenje u kanti stavi koju stream pumpu i skimmer da ti takodjer vrte vodu.
Dobro si organiziraj struju u postolju, ja sam si stavio dvije uticnice preko prekidaca, i to mi se pokazala kao super ideja, recimo kad cistim skimmer samo ga na prekidacu iskljucim i kasnije nakon ciscenja ukljucim, nema kopanja po kabelima i izvlačenja utikača.
Previdi si i neki mali pretinac u postolju za hranu i slicne gluposti.
Imas i sliku mojeg pa si mogledaj, mozda ti padne kakva ideja!
Takodjer si ispod stalka, ostavi 10-tak cm prostora da mozes rukom ispod, radi ciscenja ili vode i sl.

Prvo ću napravit postolje. Kad ću dobit kamen pitanje je koliko će kočari bit aktivni u spremanju istog za mene. Bitno je da ja taj kamen mogu očistit prije izrade i postave u sami akvarij tako da ne gubim bezveze par mjeseci vremena nakon postave kamenja u akvarij..

Struja će biti odganizirana dobro barem ja mislim a i samo postolje će biti visoko oko 80cm (moram vidit visinu stola pa ću po tome stavit visinu postolja tako da će biti mjesta za sve ispod akvarija.

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #46 u: Svibanj 31, 2008, 16:29:34 poslijepodne »
To kamenje što će stajati jedno vrijeme na suhom dobro je očistiti u sodi kauštici.

Ja sam to radio tako da  na 90 litara vode stavim 1 kg kauštike dobro razmutim  potopim kamenje pa ostavim 7-8 dana. Nakon toga proces ponovim još jednom a nakon toga kamenje isperem u čistoj slatkoj vodi pa ga ostavim potopljenog u čistoj vodi 2 dana i to ponavljam nekoliko puta (1-2) i na kraju opet dobro isperem pod mlazom slatke vode.

Takvo kamenje je onda bijelo i na njemu nema otopljenih organskih tvari tako da je pogodno za naseljavanje života s tropskog kamenja. Ako neki kamen nije slučajno dobro očišćen to će ti se vrlo brzo pokazati u akvariju jer će na njemu prvo buknuti one nitaste alge.

Što se tiće one ideje o utičnicama preko prekidača to je super stvar (ja je nisam napravio) jer se vrlo lako pogubiti u utičnicama (ja ih koristim jedno 20 kom) pa dok nađeš i uštekaš pa odštekaš za popizdit. :up: :D

E da za ovo s kauštikom ne trebaš ni skimmer ni pumpe jer ne znam kako djeluje kauštika na pojedine djelove istih a ti moraš biti oprezan jer je to jaka lužina i nagriza kožu

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #47 u: Svibanj 31, 2008, 18:55:35 poslijepodne »
pletko to se traži svaka čast.

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #48 u: Lipanj 01, 2008, 17:48:30 poslijepodne »
To kamenje što će stajati jedno vrijeme na suhom dobro je očistiti u sodi kauštici.

Ja sam to radio tako da  na 90 litara vode stavim 1 kg kauštike dobro razmutim  potopim kamenje pa ostavim 7-8 dana. Nakon toga proces ponovim još jednom a nakon toga kamenje isperem u čistoj slatkoj vodi pa ga ostavim potopljenog u čistoj vodi 2 dana i to ponavljam nekoliko puta (1-2) i na kraju opet dobro isperem pod mlazom slatke vode.

Takvo kamenje je onda bijelo i na njemu nema otopljenih organskih tvari tako da je pogodno za naseljavanje života s tropskog kamenja. Ako neki kamen nije slučajno dobro očišćen to će ti se vrlo brzo pokazati u akvariju jer će na njemu prvo buknuti one nitaste alge.

Što se tiće one ideje o utičnicama preko prekidača to je super stvar (ja je nisam napravio) jer se vrlo lako pogubiti u utičnicama (ja ih koristim jedno 20 kom) pa dok nađeš i uštekaš pa odštekaš za popizdit. :up: :D

E da za ovo s kauštikom ne trebaš ni skimmer ni pumpe jer ne znam kako djeluje kauštika na pojedine djelove istih a ti moraš biti oprezan jer je to jaka lužina i nagriza kožu

Inaće jedan veeeliki  :klap: na ovaj opis stvarno je super napisan i tako ću onda i napraviti. Imam jedno pitanje. Koliko treba biti živog kamena među ovim ubivenim živim kamenom kako bi se u nekom razumnom roku i taj ubiveni kamen ponovno vratio u život tj naselio mikroorganizmima...

HM to sa prekidačima i utičnicama nisam razmišljao previše... Oko struje ću još razmislit kako sve to napravit da radi kako treba pa ću poslat koju sliku kad bude okvir gotov :)

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Morski akvarij... evo idemo
« Odgovori #49 u: Lipanj 01, 2008, 19:59:38 poslijepodne »
Hm što više bude živog prije će sve skupa sjesti na svoje mjesto i filtracija prije profunkcionirati  pa ti sad vidi svejedno će morati proći izvjesno vrijeme da to profunkcionira.