Travanj 26, 2024, 05:05:06 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Misteriozno uginuce riba.  (Posjeta: 2299 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marioklc

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Misteriozno uginuce riba.
« u: Prosinac 26, 2020, 17:57:11 poslijepodne »
Pozdrav, novi sam ovdje, mislim vec sam prije pregledavao forum,ali nisam se registrirao. Znaci imam akvarij 35 litara, 3 sverta 2 zenka jedan muzjak,betta, ancistrus albino zenka. A desava se sljedece, ujutro betta, normalno jede, nema nikakvih poteskoca, uredno i veselo pliva, popodne, pluta na povrsini, bijela fleka na glavi, te ugiba, sljedeca dva dana poslije isto mi se desava sa dva sverta. Test na amonijak uredan, zamjena vode 30% svaki tjedan, ciscenje filera jednom mjesecno, od toga unutarnja pumpa sa spuzvom,postavljena na najace da bucka vodu, te tetra tec zracna pumpa. Jedino sto sam dodao novo tijekom zamjena vode su bakterije za cikliranje,uz sredstvo za neutralizaciju klora,te onda vodu ostavim da odstoji 24h, zbog paranoje sam dodao bakterije u strahu, da tokom zamjene vode ne unistim postojeci balans bakterija, i sljedece sta se je desilo je bilo da su macke mi cesto bile na akvariju. U međuvremenu sam stopirao stavljanje bakterija, te sam potpuno zatvorio akvarij, jasno ima rupice za zrak poklopac. Pa me zanima sto bi po vama prije bio uzrok. Sada sam dodao nove ribe: trenutno su sada 2 sverta muzjak i zenka, platy 1 muzjak, 3 zenke i ancistrus. I da nema podloge za bilje ispod pijeska, nego je napravljeno modularno u teglici, da se lakse obrezuje biljka. Tako molim neke iskusnije od mene da mi pomognu ako mogu, jer se bojim da nesto ne radim dobro. Te da ne zas***** opet. Unaprijed hvala na odgovorima.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #1 u: Prosinac 27, 2020, 09:51:49 prijepodne »
Imaš tu upitnik o bolestima pa ak ti se da ispuni...

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0


Inaće i nije baš najpametnije dodavati nove ribe u problematični akvarij...

Offline marioklc

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #2 u: Prosinac 27, 2020, 15:28:24 poslijepodne »
Ok, pa evo ako ce pomoci:
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, 35l
-   temperatura, 24-25 0c
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH, imam samo test za amonijak, svaki put uredno, znaci nema ga
-   vrijeme od pokretanja akvarija,   1.5 g
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice, mjesec dana   
-   koliko često i koliko mijenjate vode, jednom tjedno
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija, da
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat), newa microjet 40   
-   način i periodi čišćenja filter materijala, u akvarijskoj vodi, jednom mjesecno
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...) , spuzva i aktivni ugljen

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  kamenje, ima sluzi
-   grijač amtra 50w
-   pumpa za zrak  tetra tec 50
-   CO2 sustav – kakav  nema
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) tetra aquasafe, te sam prije dodavao dodatno bakterije za cikliranje, da ne razrusim balans bakterija,tokom zamjene vode, sada je stopirano.

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  prije: betta, 2 sverta muska, i zenka, ancistrus, sada:svert muzjak i zenka, platy 3 zenke, 1 muzjak, ancistrus zenka albino
-   starost ribica    ancistrus 1,5 g, zenka svert 2 mj, ostali oko tjedan dana.
-   ima li potencijalnih „terorista“  prije: betta je naganjala sverta, i doticni se skrivao, sada nema, osim sto se muzjak platija skriva od zenki, normalno jede, poremecaja u plivanju.
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) 1 na dan ,tableta 1 tjedno, hrana amtra listici za tropske ribe i tablete za ancistruse.

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke ne, samo ponekad u mjesec dana uvene jedan listic.
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) nema od uspostavljanja akvarija.
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi, ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi, nema podloge, samo pijesak, u teglicama je bilje
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  dodani platiji, i muzjak sverta
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris), nema zamucenje, niti mirisa, uredno bistra voda

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma: betta, ujutro nema nikakvih simptoma, normalno jede, pliva sve uredno, nađem je popodne sa bijelom flekom na glavi, isto se desilo sa dva sverta preko noci ujutro,
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima..., opisano gore
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...), uzimao je hranu, jedan svert se je skrivao, normalno plivao, sada isti problem sa muzjakom platya
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...),na jednoj sam primjetio konacasto sluzavi prije i sada
-  kad su se simptomi prvi puta uočili nisu uoceni opisano gore 
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  opisano gore
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  3 uginuca, nisu bile bolesne do incidenta
-  stanje ostalih stanovnika uredno

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #3 u: Prosinac 27, 2020, 16:49:21 poslijepodne »
Nisam skopčao jesu švertovi bili od početka ili su stigli u akvarij prije dva mjeseca...
Ak su od početka, čudo da je to sve i funkcioniralo godinu i pol.
Mislim da ti se tu radi o kombinaciji loše kvalitete vode, premalog akvarija i neadekvatnog odabira riba za toliki akvarij.

Akvariji veličine 30-tak litara adekvatni su za 1 Bettu ili kozice ili jato kakvih mikroribica tipa mosquito rasbore, endleri i slično. Eventualno neonkice, ali i one su već diskutabilne jer u tolikom akvariju neće pokazivati svoje prirodno ponašanje...
Švertovi su ribe koje narastu poprilično velike i nikako im nije mjesto u tolikom akvariju, a pogotovo ne sa Bettom koji voli biti gazda i živcira ga sve šta mu remeti njegov sklad. Ova 4 platya prolaze (bez Bette), a i ancistrusu je to premalo.

Filter je igračka i jedino šta on može kvalitetno filtrirati je nekakav 20-litraš s jednom Bettom ili kozicama.
Aktivni ugljen i ne koristi baš nečem pa ga je bolje zamijeniti običnom spužvom. Štoviše, ako aktivni ugljen ne mijenjaš svakih par mjeseci po uputama može više štetiti nego koristiti.

Za početak probaj malo podić kvalitetu vode. Mijenjaj svakih 2-3 dana 30-40% vode uz dodavanje Easy Life FFM-a.
Dodavanje bakterija nije potrebno ako spužvu pereš u vodi izvađenoj iz akvarija. Možeš eventualno ostavit vodu da odstoji u otvorenoj kanti preko noći. Pa tako jedno 10-15 dana.
Nije normalno da se mužjak platya skriva, normalno je da se ženke skrivaju od njega...


Offline marioklc

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #4 u: Prosinac 27, 2020, 22:25:37 poslijepodne »
Svertovi su od prije dva mjeseca, nemam bettu vise. Znaci trenutno ih je 7, 2, sverta, 4 platy,1 ancistrus.To sam i ocekivao za litrazu akvarija,ali sam se nadao da nije,na prvi pogled nisam ni posumnjao na kvalitetu vode, jer uopce se nisu stvarale alge, niti je bilo kakvog zamucenja i sl. Inace klasicna prica je s tim akvarijem, prije sam kupio zlatne u njemu, onda sam otkrio sve za litrazu zlatnih, pa sam imao srecom betonsko korito za napajanje stoke od 2500 litara, i napravio sam im od toga kao nekavo jezerce, vanjski akvarij, sa potopnom pumpom i bacvom u kojoj je filter materijal, i to mi fino funkcionira, samo malo treba paziti na smrzavanje povrsine.Naravno ciklirao sam ponovo akvarij poslije zlatnih,  Privremeno cu tako napraviti kako si rekao. Ali nemogu ih ostaviti u tom akvariju. Pa me zanima koliku bi ti litrazu preporucio,neka zlatna sredina,ne da je naknap a niti da je previse, i da mogu dodati jos, npr, jos ancistrusa, te filter, ali mora biti unutrasnji, jer nemam mjesta ni novaca za vanjski. Ovo s biljkama mi je najveci problem,jer apsolutni nemam iskustva s tim, pa ako ima po mogucnosti da moze ici bez podloge i CO2, ili sadasnji sistem sa teglicama.
« Zadnja izmjena: Prosinac 27, 2020, 22:32:50 poslijepodne od marioklc »

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #5 u: Prosinac 28, 2020, 21:50:40 poslijepodne »
A gle, 100-120 litri (znači 80cm dužine otprilike) ti je stvarno nekakav minimum za nešto šta se može nazvati konkretnim akvarijem. Puno je jednostavniji za održavanje biološke ravnoteže nego manji akvariji, a za njega već stvarno imaš i nekakav izbor riba koje možeš držat unutra.
Oni "početnički" setovi od 60-tak litara (60cm dužine) su obično složeni da budu što jeftiniji sa bijednom filtracijom i stvarno nisu neka sreća ni šta se tiće veličine ni isplativosti.
Oni koje sam uspio nagovoriti na 100 litri umjesto 60 su mi sad zahvalni.
Nemoj se zaletavat, tu smo pa pitaj prije...

A ima i biljaka koje nisu zahtjevne. Anubiasi, Microsurumi, Crypte, Sagittaria, razno plutajuće bilje...

Offline marioklc

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #6 u: Prosinac 31, 2020, 04:22:12 prijepodne »
Ok, javim kada nabavim, nasao sam na njuskalu za 600 kn 120l,sa opremom, pa cu najvjerovatnije uzeti to.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #7 u: Prosinac 31, 2020, 09:16:45 prijepodne »
Vidi prvo kakav je filter u tom setu.
Jer ak je neki usrani filter tipa iz onog Aquael seta opet buš moral drugi filter kupovat.

Offline marioklc

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #8 u: Siječanj 01, 2021, 18:31:38 poslijepodne »
Uzeo sam taj jer nema nista jeftinije ispod toga, nema filter, mislio sam da je s filterom ali nije, ionako sam htio uzeti novi pa koji mi model predlazes i marku.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #9 u: Siječanj 02, 2021, 18:20:27 poslijepodne »
Pošto govorimo o unutarnjim filterima i očito si ograničen s lovom, najbolja filtracija za 100-litraša šta možeš kupiti za male novce je nešto ovakvog tipa. Powerhead pumpa sa spužvom 10x10x24cm...

https://www.aqua-terra.biz/shop-petsstore-aqua-terra/sve-za-akvaristikuakvarijakvarijisak-hranaopremadekoracijaakvarijskeribe/pumpe-i-fontane/motorna-glava-jk-ip200/

https://www.aqua-terra.biz/shop-petsstore-aqua-terra/sve-za-akvaristikuakvarijakvarijisak-hranaopremadekoracijaakvarijskeribe/ostala-oprema/bio-spuzva/

Besprijekorna filtracija jedino kaj ružno zgleda za vidit u akvariju.

Ak ti je bitan izgled ostaje ti još jedna solucija za male novce...

https://www.aqua-terra.biz/shop-petsstore-aqua-terra/sve-za-akvaristikuakvarijakvarijisak-hranaopremadekoracijaakvarijskeribe/unutarni-filteri/biofilter-resun-bf-200/

Dovoljna količina filtermaterijala za nekakav optimalno naseljen akvarij i komora za skriveni grijač.
Jedino aktivni ugljen zamijenit sa spužvom.
Bolje od te dvije opcije nemreš kupit. Svi ovi drugi manji filteri s nabrijanim perfrormansama su čisto bacanje novaca, a nikakvog efekta od njih...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #10 u: Siječanj 02, 2021, 19:57:28 poslijepodne »
Ja ne bih stavlja spuzva filter u akvarij sa biljem..... kako god da to ispadne, uvijek ima nekakvih ostataka bilja koje se onda zaljepi, pa malo istrune pa se odvoji i tako u krug.....se vrti neko smetje po akvariju.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #11 u: Siječanj 02, 2021, 20:45:11 poslijepodne »
Ja ne bih stavlja spuzva filter u akvarij sa biljem..... kako god da to ispadne, uvijek ima nekakvih ostataka bilja koje se onda zaljepi, pa malo istrune pa se odvoji i tako u krug.....se vrti neko smetje po akvariju.

Viš, nisam razmišljo o bilju, ja ih imam u ciklidnima...
Iako mi se čini da kad se nešto zalijepi za spužvu, ne odvoji se baš tako lako...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #12 u: Siječanj 02, 2021, 22:21:20 poslijepodne »
a cuj....ovisi kaj je. List ludwigije vjerojatno ne. Ali limnophila, octopus, blyxa.....bilo kaj takvoga ti se krene raspadati brzo. I jos ako imas ribe koje grickaju jer im je servirano. Imam stream pumpu pa znam kak to izgleda ako ne skupljas to sa nje stalno. I jos ima rotor za fino sjeckanje  :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #13 u: Siječanj 02, 2021, 22:32:53 poslijepodne »
Zato se Dante kloni biljaka ko vrag tamjana!  :a045k:
 :D :D :D

Offline marioklc

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #14 u: Siječanj 03, 2021, 08:13:06 prijepodne »
OK, stiglao mi je akvarij, najvjerovatnije cu filter uzeti onaj zadnji, umjesto poverhead pumpe, nesto mi jace izgleda nego onaj. E sada bilje, stavit cu zemlju sutra namakati, to bi trebalo 2 tjedna ak se ne varam, i onda ide pijesak. Citao sam da neki mecu u najlonke dok drugi kazu da ce ispustati otrovne tvari. Sto mislite da mecem u najlonke ili ne, i jos neki savjet ako nesto radim krivo, sađenje biljaka, vidio sam da neki rezu korjen pa onda sade jel bi tako to trebalo ili nekeko drukcije.
« Zadnja izmjena: Siječanj 03, 2021, 08:17:51 prijepodne od marioklc »

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #15 u: Siječanj 03, 2021, 10:29:03 prijepodne »
i jos neki savjet ako nesto radim krivo

Prvo šta radiš krivo je brzanje, a tome u akvaristici nema mjesta.
Strpljenje je glavna vrlina.
Drugo, kakva te sad zemlja napala?!
Zemlja je super hranjiva podloga, ali bez iskustva, dovoljno jake rasvjete, boce s CO2 i pravilnog odabira bilja lako se pretvori u tempiranu bombu za alge pa se vrlo lako može desiti da za mjesec-dva uopće nebuš vidio kroz staklo.
Ak baš oćeš podlogu, JBL Manado je povoljan, nije tak opasan i traje vječno.

Eh da, boca CO2 ti je jedno somića...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #16 u: Siječanj 03, 2021, 11:05:12 prijepodne »
gle, ucini si uslugu i kupi neku gotovu podlogu. To sa zemljom moze biti OK ali isto tak i izvor 300 razlicitih problema jer nikad ne znas kaj ima unutra i kaj ce ti pustati u vodu. E sad, od jeftinih, JBL manado. Dobra podloga ali zaboravi bilo kaj od vecih riba i bilja sitnog korijenja. Flourite se vise na da nabaviti kod nas  :( OK, nikad ga nije ni bilo realno. Soil......imas Tropicu, no trebas 2x10l sto je oko 400kn. Alternativa zemlji bi ti bio onaj aquaforest substrat. Nisam nikad koristio jer sam davnih dana presao na samostalne podloge (manado, volcano mineral, flourite) koje te na kraju ipadnu jeftinije jer traju vjecno. No 10l toga i preko neki sljunak bi mozda bilo OK. Nesto jeftinije nego tropica ali opet imas taj problem da ti se mjesa podloga sa sljunkom cim nesto petljas. Ideje sa carapama/mrezicama....gle, kad se jednom bilje ukorijeni onda to vise ne mozes maknuti. Prosao sve to i nikad vise mijesane podloge osim ako ne pricamo o nekom 20-30 litara nano akvariju. U koji opet radi male povrsine mozes staviti bilo kaj kad ti treba par litara pa nije neka lova  :D
 Korijenje podrezes uvijek kad sadis/presadjujes.

a kaj se tice fitera........pogledaj ako nadjes kaj rabljenog na njuskalu a da ti je cijenom prihvatljivo. Ovaj gore spomenuti je ogroman, uzme ti 12 cm u akvariju i bez obzira na njegov ukupni volumen, vise od pola ti otpadne na komore sa pumpom i grijacem. I slab. Pumpa od 550 l/h ti realno sa malo zaprljanim materijalom nece dati vise od pola toga. I sve to uz 9W potrosnje. Moj tidal ima 2000l/h pumpu i 10W. Moj izbor za tu lovu, ako pricamo o novom filteru, eheim liberty 200. Mozes ga koristiti i bez onih njegovih ulozaka. A trenutno su na akciji. I uvijek mozes objesti jos jedan.  :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #17 u: Siječanj 03, 2021, 20:10:26 poslijepodne »
...

Hang-on filteri su i meni super, al mislim da je on uzeo akvarij s gotovim poklopcem.
A svi imaju i mana i prednosti. Ja imam onaj Wave box tipa ovaj Resun i stvarno nemam zamjerke.
Osim kaj je original Wave pumpa brzo otišla i sad ga tera Atmanica od mislim 500 il 600 litri/h.
Istina, nemam biljaka unutra pa nema ni otpalih listova po akvariju i kod mene stvarno super odradi poso, a ni ne štopa se baš tako često. Perem ga svakih jedno 2 mjeseca.
Tako da mislim da je to za plitki džep puno bolji izbor nasprem onih malih unutarnjih filtera nabrijanih performansi.



Offline marioklc

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #18 u: Siječanj 03, 2021, 21:04:15 poslijepodne »
Je akvarij, je s poklopcem, jos pogledam na njuskalu za filter ak je taj toliko velik, al najizglednije mi je onda da cu ici s pumpom i spuzvom, nije da brzam nego sam htio pripremiti sve glede toga,odnosno pripremiti zemlju prije cikliranja al ocigledno odustajem od toga.Pise da za platije je pozeljno bilje pa sam htio ici s tim nezahtjevnim,bez co2.Doduse na internetu sam gledao da mecu nekakvo bilje direkt u pijesak te jednostavnije vrste, ne mogu ostaviti da nema niceg u akvariju. I jel ovo sta valja kao podloga umjesto zemlje:https://www.pet-centar.hr/karlie-podloga-za-akvarij-vital-base-plant-za-optimalan-rast-bilja-4-2-kg.aspx
« Zadnja izmjena: Siječanj 03, 2021, 21:12:57 poslijepodne od marioklc »

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Misteriozno uginuce riba.
« Odgovori #19 u: Siječanj 04, 2021, 23:36:05 poslijepodne »
Za platyje su biljke dobre da se mladi mogu skrivat.
Imaš čitav niz biljaka šta se ni ne sade u podlogu.
Na panjeve i kamenje se ukorijenjuju razne vrste Anubiasa, Microsoruma, Bucephalandre, kao i gro vrsta mahovina, a ništa od njih nije zahtjevno...
Imaš i plutajuće biljke koje su i izvrsni potrošaći štetnih tvari iz akvarija, Pistia, Rogolist, Riccia, Hydrocotyle, Limnobium...
Takvi akvariji mogu prekrasno izgledati, a nisu ni približno zahtjevni za održavanje niti traže opremu i često prignojavanje kao neki gusto zasađeni akvariji.
Zato nemoj forsirat nešto što nemožeš financijski popratit jer je puno pametnije složit jednostavniji akvarij kako spada nego ofrlje komplicirani...