Travanj 28, 2024, 06:41:55 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja  (Posjeta: 3518 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« u: Veljača 02, 2013, 16:25:07 poslijepodne »
Pozdrav svima,
kupila sam si leopard gekona starog 3mj. ( sad ima 5mj) i nedavno kupila ženku od 7mj. no međutim duplo je duža i deblja od njega pa se nisam usudila staviti ih zajedno. Ženka je sada u većem terariju gdje ima i pjesak. Nabavila sam je zbog uzgoja mada mi se sve više čini da ništa od toga neće biti. Moj gekon je minijaturan ili je gekonica fkt ogromna. Zanima me dal jei pametno da ih stavim zajedno ili da još bar pričekam, jer gekon kad je vidi digne rep okomito i radi sa njim slovo S. To nije prrije nikad radio. I prestao je jest od kad je nju vidio (mada mislim i nadam se da je to zbog presvačenja). Ako mi jednog dana uspije parenje što da radim s jajima? Raspitivala sam se po pet centrima no nemaju inkubatore za jaja. Je li dovoljna lampa?
Hvala vam

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #1 u: Veljača 02, 2013, 17:02:20 poslijepodne »
Prvo makni  gekona sa pijeska! ako ti gekon pocme  jesti pijesak zacepit ce se i to moze biti cak i pogubno...
Koliko imaju grama gekoni? Ja mislim da su ipak sad pre mladi za parenje...
Jesi sigurna da nisu obo dvoje muzijaci? Moze biti da se radi toga tuku...
Inkubator mozes i sama sloziti, a i kupiti gotovi, ali naj bitnije je naci dom za male i biti spreman na njih...

Lp, Ivor  :)
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #2 u: Veljača 02, 2013, 20:17:01 poslijepodne »
Nije stvar samo u razmnozavanju, nego sto ces sa svim jajima koja ces dobiti ukoliko bude uspjesno? I recimo da se izlegne 10tak u godini dana, kamo ces sa 10 malih gekona?

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #3 u: Veljača 02, 2013, 20:45:40 poslijepodne »
ženka je jako velika, nisam je vagala ali spremna je za pijesak, dok mali mužjak još čući u drugom manjem terariju na kuhinjskim ručnicima, kučicom i naravno posudom sa vodom i zasebno s hranom. Ima dosta ljudi koji se interesiraju za male i to su ljudi kojima vjerujem, a ako bože moj, mi ostane 2 , 3 gekona vrlo rado ću ih ostaviti sebi :)
Nisam ih još stavila zajedno jer se ne usudim pa ni ne znam dal se tuku..

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #4 u: Veljača 02, 2013, 21:40:53 poslijepodne »
ženka je jako velika, nisam je vagala ali spremna je za pijesak, dok mali mužjak još čući u drugom manjem terariju na kuhinjskim ručnicima, kučicom i naravno posudom sa vodom i zasebno s hranom. Ima dosta ljudi koji se interesiraju za male i to su ljudi kojima vjerujem, a ako bože moj, mi ostane 2 , 3 gekona vrlo rado ću ih ostaviti sebi :)
Nisam ih još stavila zajedno jer se ne usudim pa ni ne znam dal se tuku..

To sto je ogromna mozda ima giant gene...

Neovisni o dobi pijesak je stetan i rade ju stavi na alternativnu podlogu(papirnati rucnici, plocice, repti tepih...) Uglavnom  bitno je da nemoze progutat
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #5 u: Veljača 02, 2013, 22:29:22 poslijepodne »
ovo je muškić (Azur) na prvoj slici a na drugoj je gekonica zvana Izida
« Zadnja izmjena: Veljača 02, 2013, 22:42:50 poslijepodne od aquarius007 »

Offline gusteroljubac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 252
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb(Podsused)
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #6 u: Veljača 02, 2013, 23:41:28 poslijepodne »
Oni su jos pre mladi za parenje..prvo se DOBRO informiraj o svemu i osiguraj terarije ili di bi vec stavila male gekone i iscitaj sve moguce informacije koje nades na ovom forumu i tek onda ih mozes parit taman druge godine kad ce oni bit dovoljno zreli za parenje
Gmazovi su ZAKON

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #7 u: Veljača 02, 2013, 23:45:16 poslijepodne »
ma nisam ja njih mislila sad pariti  :-[  :P
parila budem ih za negdje godinu dana, samo mi je žao da su razdvojeni. Čitala sam i googlala ali uvijek nađem info. kako ne smiju bit dva muška nego jedan muški sa ženkom ili jedan muški sa više ženki. Samo što je moj azur zaista malen, pa mi je bilo bolje da pitam na forumu nego da ga ova "rospija"  :D udavi

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #8 u: Veljača 03, 2013, 00:13:48 prijepodne »
Uvijek je bolje da je više ženki, jer ako je samo jedna mužjak će ju cijelo vrijeme napadati za parenja. U principu ženke ne napadaju mužjake, tako da vjerujem da neće biti problema. Samo, poželjno je i pametno pri nabavci nove životinje staviti ju u karantenu, na papirnate ručnike i pratiti ponašanje, izmet i slično, i tako ju držati minimalno mjesec dana. Ako se do tad ne pokažu problemi onda može u terarij sa starosjediocem. Gmazovi znaju imati parazite, tako da je poželjno i izmet odnijeti na analizu.
A što se pijeska tiče - neki l.gekoni znaju jesti pijesak (da li ga jede ili ne se može vidjeti kada se razlomi izmet). Ako u izmetu ima pijeska, tad ih treba maknuti s njega i staviti drugu podlogu, jer ako su ga jednom pojeli, vjerojatno će opet. Moj je jeo pijesak, maknula sam ga s njega i onda je počeo bolje jesti živu hranu.

Kad ženka izbaci oplođena jaja tad se ona smještaju u inkubator, do izlegnuća mališana.

I još nešto, moj se mužjak toliko uzbudio kad sam mu kupila ženku da je izbacio hemipenise koje nije mogao vratiti nazad, raskrvario ih je i završio kod dr.Maje na veterini, koja mu je nekako uspjela vratiti ih nazad. Posljedica svega je da malac ne smije biti sa ženkom jer je veliki rizik da će se to ponoviti, tako da sad žive odvojeno.

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #9 u: Veljača 03, 2013, 00:25:33 prijepodne »
Hvala puno! :)) A vjerojatno kakva sam, nabavit ću još neku ženku. Pogledat ću kako je gekonici u terariju, i izmet također. Nadam se da će bit sve u redu i da će se skompati. A koliko su vaši gekići stari? S koliko su imali prvo potomstvo?

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #10 u: Veljača 03, 2013, 00:31:20 prijepodne »
Dečko je 6 godina, cura je 4 :) Nisu imali potomke jer malac nije sposoban  :D tj. žive svaki u svom terariju, razmatram njoj kupiti još jednu curu, da nije sama (kad već on mora biti).
Muž si je nabavio l.gekone jer su mu fora a ne za razmnožavanje, meni su ipak moje zmijice draže  :-[ (ja sam terarist u obitelji, on je dežurno gunđalo na broj terarija  :D ).

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #11 u: Veljača 03, 2013, 00:36:13 prijepodne »
 :zagrljaj:
ma ja sam animalist od rođenja i moja mama je oduvijek gunđalo jer nema te životinje koju ja nebi donjela u stan. Sad sam studentica i živim sama ( sa tri ribice,žohariba, brašnarima i 2 gekona) hihih, pa eto gunđa samo kad dođe k meni u posjetu. Ja sam zainteresirana baš za razmnožavanje. Htjela bi da bar jednom imaju bebe. Ako neće biti muški sposoban  :roll: planiram onda uzet muškića još jednog. Zaista su divni di gekoni  :up:

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #12 u: Veljača 03, 2013, 11:01:00 prijepodne »
:zagrljaj:
ma ja sam animalist od rođenja i moja mama je oduvijek gunđalo jer nema te životinje koju ja nebi donjela u stan. Sad sam studentica i živim sama ( sa tri ribice,žohariba, brašnarima i 2 gekona) hihih, pa eto gunđa samo kad dođe k meni u posjetu. Ja sam zainteresirana baš za razmnožavanje. Htjela bi da bar jednom imaju bebe. Ako neće biti muški sposoban  :roll: planiram onda uzet muškića još jednog. Zaista su divni di gekoni  :up:

Prije parenja dobro se raspitaj o genetici...
a to sa izbacivanjem hemipenisa, koliko je to smrtonosno? Ja se jos uvijek dvoumim jer kad gledam neki video ili citam uvijek prvo navode rizike kod parenja...
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #13 u: Veljača 03, 2013, 12:27:29 poslijepodne »
Trevor, a koliko ti imaš gekonića i koliko su stari? Ako je toliko rizično, odustat ču od toga ali nadam se da uvijek postoji neko riješenje ili opcija da "to" bolje prođe.  Meni su rekli da nema veze ako se pare leopard sa albino gekonom.. Pa sam uzela ženku albino. Imala sam ja prije guštere ali one obične livadne i nije bilo razmnožavanja tako da sam praktički početnik u teraristici  :'(
Nabavila sam i terarije za gekone, i lampu, i dekoraciju i hranu i vitamine. Imaju praktički sve osim eto, mog znanja koje može biti prošireno. Za sad su odvojeni i nisam ih stavljala skupa. Htjela sam se raspitati prije jel uopće moguće da žive zajedno "bez parenja" pogotovo ukoliko su toliko mladi kao moji"

Offline croatia0man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Daruvar
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #14 u: Veljača 03, 2013, 15:00:07 poslijepodne »
Meni su rekli da nema veze ako se pare leopard sa albino gekonom.
Sve su to leopard gekoni (Eublepharus macularius) a tremper albino (to je najvjerojatnije tvoj) je  jedan od morphova

Htjela sam se raspitati prije jel uopće moguće da žive zajedno "bez parenja" pogotovo ukoliko su toliko mladi kao moji"
Mislim da je nemoguce da muzjak i zenka (spolno zreli) budu u istom terariju bez parenja.


Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #15 u: Veljača 03, 2013, 15:30:06 poslijepodne »
Trevor, a koliko ti imaš gekonića i koliko su stari? Ako je toliko rizično, odustat ču od toga ali nadam se da uvijek postoji neko riješenje ili opcija da "to" bolje prođe.  Meni su rekli da nema veze ako se pare leopard sa albino gekonom.. Pa sam uzela ženku albino. Imala sam ja prije guštere ali one obične livadne i nije bilo razmnožavanja tako da sam praktički početnik u teraristici  :'(
Nabavila sam i terarije za gekone, i lampu, i dekoraciju i hranu i vitamine. Imaju praktički sve osim eto, mog znanja koje može biti prošireno. Za sad su odvojeni i nisam ih stavljala skupa. Htjela sam se raspitati prije jel uopće moguće da žive zajedno "bez parenja" pogotovo ukoliko su toliko mladi kao moji"

Ja zasad imam jednog gekona od 2 godine... :)
Naravno da moze proc dobro i u 95% slucajeva i porđe, ali ima i rizika... ;)
Uvijeti su dobri ali rađe pricekaj jos malo pa ih onda spari(morphove se moze mijesati, ali ima par iznimka koje se nebi trebalo, ali iskreno ni meni to jos nije jasno)
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #16 u: Veljača 03, 2013, 15:43:39 poslijepodne »
Hvala Vam puno na odgovorima, svaka informacija je dobro došla. Ja od kad sam stavila gekonicu u veliki terarij ona spava. Termometar pokazuje temp. 26- do max 30 i mislim da je to u redu samo ne znam zašto je prestala jesti.. Također je to napravio mali malecki Azur.. Ne izlazi iz kućice i brinem se. Pričekat ću još par dana, pošto se nadam da je opet presvlačenje u pitanju. Kad smo kod toga, koliko često se oni presvlače? Azur je kod mene od Božića a preskinuo se jednom (da sam ja skužila)..

Offline gusteroljubac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 252
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb(Podsused)
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #17 u: Veljača 04, 2013, 15:26:29 poslijepodne »
Ma sve je to ok,i moji imaju takvih perioda da ne jedu,a sve je ok i nakon nekog vremena pocnu jest..nemoras se toliko brinut,a prije presvlacenje postanu blijedije boje,tak ces skuzit da ce se uskoro presvuc ;)
Gmazovi su ZAKON

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: pitanje u vezi razmnožavanja gekona te njihovog ponašanja
« Odgovori #18 u: Veljača 04, 2013, 17:14:28 poslijepodne »
Ma sve je to ok,i moji imaju takvih perioda da ne jedu,a sve je ok i nakon nekog vremena pocnu jest..nemoras se toliko brinut,a prije presvlacenje postanu blijedije boje,tak ces skuzit da ce se uskoro presvuc ;)
e onda hvala na informaciji, iskreno nisam ni skužila do jučer da sam dobila gekona na crte i sada je točkasti :D tako da eto, presvlačio se više nego sam ja mislila. Zanima je u kojoj starosti gekoni dostignu max. rast (u dužinu). I koja faza je u kojoj najbrže rastu, jer moj mužjak je 5mj. a ženka koja je 7.mj je duplo veća.. ili je starija nego što su mi rekli ili je muški..eto mali  :rolleyes: