Ožujak 28, 2024, 16:41:31 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: HITNO!!! ribica se prevrce  (Posjeta: 15301 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
HITNO!!! ribica se prevrce
« u: Siječanj 25, 2011, 22:05:11 poslijepodne »
Pozdrav,
pisala sam vec par tema otkako sam dobila ribice, al je jako malo odgovora o ribicama, uglavnom se sve svodi na: procitaj prirucnik i slicno.
ja bih zamolila ako ima nekog ovdje tko ima malo vremena da mi odgovori.

Dakle dobila sam dvije male zlatne ribice pajcolanke na poklon u kugli. Kupila sam zbog toga akvarij od 60 lit koji se ciklira sad (ako sam dobro uradila jer mi ni to na onoj temi nije bas nitko htio neki savjet dati osim procitaj prirucnik - sto naravno jesam i prije).

1. Pitala sam na jednoj temi koliko trebam hraniti ove ribice. One su js male skroz, tijelo im je  bez peraja po dva cm. I dakle na njih dvije ja ubacima dva put dnevno svakoj po 3 ona listica velicine malog nokta.  Jle to malo ili puno? Dobila sma odgovore tipa :malo je trebas cijelu zlicu, te i odgovore sasvim je dovoljno. Jel ima jos neko misljenje?

2. ocigledno nesto krivo radim jer su jako dugo u posljednje vrijeme bile na povrsini, a jedna se evo od maloprije prevrce naopacke. Totalno se trese kao da ju je stresla struja i prevrce se. Jle to problem s mjehurom? Ako je mozete li mi reci sto da ispravim barem radi ove druge ribice? Sto bi mogao biti drugi problem?

3. Posto nema filtera  ni pumpe vodu sam redovno mijenjala (po pola vode svaka dva-tri dana).Moram jer jako puno su prljale.

4. Mislim da ce mi ova ribica uginuti, ali molim vas ako netko ima da nesto zna o brizi za zlatne (a da nije procitaj prirucnik jer jesam) da mi da neke savjete. pr venstveno o prehrani kako bih izbjegla ovo sto se desilo,

Hvala unaprijed

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #1 u: Siječanj 25, 2011, 22:17:55 poslijepodne »
nemas sto... voda nije ciklirana. amonijak je ziher na nivou....

probaj ubacit neki zeolit u filter posto ga sad imas..( jel skida zeolit amonijak?)ili nesto za smanjenej amonijak... i stavi pumpu za zrak.. i moli se
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Ameba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • ljuti kecap
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #2 u: Siječanj 25, 2011, 22:19:19 poslijepodne »
Obavezno kupi filter i pumpicu da nebi vise bile na povrsini....
:throb: :n046:

Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #3 u: Siječanj 25, 2011, 22:24:59 poslijepodne »
pozdrav.temperatura mora biti oko 22c.filter obavezno stavi,bez njega nema smisla.jer naime kad ucestalo mjenjas vodu ne dobijes apsolutno nista.a i neznam gdje ce se te dobre bakterije naselit ako nemas filter i učestalo mijenjas vodu.sto se tice hranjenja daj ima 2x prstohvata dnevno i jedan dan post u tijednu.kad nabavis filter nadalje mijenjaj vodu 1x tjedno 30% i to bi bilo to.sretno :up:

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #4 u: Siječanj 25, 2011, 22:30:53 poslijepodne »
One su jos uvijek u kugli, akvraij sa filterom i grijacem se tek ciklira.  MIslim da mi je jedna ribica uginula, pluta okrenuta na stranu i jedva dise.
Mislim da cu ispraznit cijelu kuglu i usut novu vodu ostajalu par dana. Kakva god da je bolje je nego ova s amonijakom definitivno :( ako je to upitanju

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #5 u: Siječanj 25, 2011, 22:39:07 poslijepodne »

hranis ih sa listicima? uzmes prstohvat hrane,bacis unutra, ono sto pojedu unutar 1-2 min im je dosta, sve ostalo vadi van. i tako mozes ujutro i navecer.
1 tjedno im skuhaj grasak,oguli ga (2 zrna po ribici), zgnjeci i to im daj papat. to im je super za mjehur.
to im daj i sad, jer mislim da bi moglo pomoc tvojoj ribici. za vrijeme hranjenja graskom, ne jedu nikakvu drugu hranu.

ovoj bolesnoj ribici, ukoliko nema nikakvih drugih ostecenja ili znakova bolesti, skuhaj grasak i time ih hrani 2 dana. kupi i aqua safe (ili neki drugi proizvod za uklajanje amonijaka i losih  spojeva iz vode) i vitamin. i molim te, provjeri kakav izmet ima ta ribica, jel mozda bijeli koncast?
voda koju mijenjas obavezno mora biti odstajala!!!!! i nemoj ju cijelu mijenjat, zamjeni 50% danas, ostalo sutra, jer je i to prevelik sok.. kolko ti se aq dugo ciklira????
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #6 u: Siječanj 25, 2011, 22:49:42 poslijepodne »
Vodu sam vec zamijenila svu jer ju nisam mogla gledat vise kako pluta. Sad malo pliva al jos uvijek ide prema povrsini i trese se.
Voda koju sam sad zamijenila je bila iste temperature kao i ona u kojoj su bile, jer ih bas zbog toga drzim na istom mjestu (flase vode koje stoje po dva tri dana i tu kuglu).
I meni je pao na pamet grasak i dala sam im jedan skuhan dobro, i isitnjen na 4 komadica. Ona je probala doc do dna da ga pojede al jednostavno kao da ne moze. Ona se zaleti ali jednostavno kao da ju voda odbaci natrag na povrsinu - kao da je balon a ne ribica. Zato je ona druga pojela.

Primjetila sam da po akvariju ima koncastog izmeta. Pisala sam o tome na proslij temi ali mi nitko nije rekao nista o tome :(

novi akvarij je u pogonu tek jedan dan -tek sam ga kupila.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #7 u: Siječanj 25, 2011, 23:15:37 poslijepodne »
Kad si kupovala akvarij jesi li kupila i zračnu pumpicu? Ako jesi trebala bi staviti ga u kuglu di jesu sada,ova bolestna ribica ili ima problem sa probavom ili sa mjehurom,ak nemre do graška probaj joj dati iz ruke da jede,i pazi jer grašak jako prlja vodu,
1.Ribe hrani tak da kaj im baciš pojedu u 2 min. to buš skužila.

2.Znači vodu si trebala ostaviti ako ne dodaješ nikakve preparate za pripremu vode 24 sata na zraku da klor ishlapi
  ja sam im mjenjal svaki dan vodu dok su bile u kugli i sve bilo ok

3.
4.Prehrana mora biti različita znači ne samo pahuljice im davati imaš kupiti granula i različtih tih stvari,i davati im svakih par dana zelenja salate mrkvice graška i toga 
Končasti izmet znači da je ribica pod stresom ili bolesna oko bolesti neznam koja može biti to bi ti bilo najbolje da otvoriš temu u slatkovodnim bolestima imaš na početku upitnik tam buš prije dobila odgovor.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #8 u: Siječanj 26, 2011, 09:09:54 prijepodne »
ajmo ovak. kak je ribica danas?
koncast izmet je znak ili crijevnog parazita ili hexamite. terapija:  Medazol,  tableta od 250mg na 50l vode, prethodno dobro rastopljena. Može se povecati temperatura kako bi se skratio životni ciklus parazita, povecati areaciju.
Medazol je humani antibiotik, ide na recept, ali pokusaj u ljekarni nabaviti (mozda ti se smiluju ako kazes da je za bolesnu ribicu). ili zicaj ako netko ima viska od prijasnjih ljecenja. ipak ti treba jedna tabletica. detalje ti ostavim na pp...
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #9 u: Siječanj 26, 2011, 09:19:09 prijepodne »
Nisam siguran da će ti trebati grijač za njih ,ali to je manje važno.Moj savjet ti je da kupiš sredstvo za pripremu vode,i da ribe prebaciš u veći akvarij bez obzira što cikliranje nije završilo.Em što ima filter,em je veća količina vode a sve je bolje od kugle bez filtera u kojem svako malo mijenjaš vodu.(nadam se da novi akvarij ima koju biljčicu tipa anubias,crypta a s obzirom da su male dobro bi ti došao i rogolist radi trošenja nitrata.)Ako ostanu u kugli mislim da im nema spasa.
- :a042:

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #10 u: Siječanj 26, 2011, 09:37:28 prijepodne »
da,slazem se, ja sam imala slican problem, 4 bebe karsa u 5 l osmerokutu. pa sam ih nakon 5 dana cikliranja ubacila u veci aq (opet ne dovoljno velik, 30l), jer sam im svaka 4 h morala mijenjat vodu, ne cijelu, al se nisu vidjeli od kakaca.
najolje uzet par biljcica, kupit aqua safe i safe start, zdravu ribicu ubacit unutra,a bolesnu lijecit u kugli sa dodanom pumpicom za zrak.
dakle, trebas biljke, pumpu za zrak i kamen, sredstva za vodu i medazol antibiotik.
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #11 u: Siječanj 26, 2011, 10:15:10 prijepodne »
uh, eto napisah cijeli esej i onda mi padne sistem :P

no - ovako - problemi s tvojom ribicom traju već očito danima i dali smo ti nekoliko odgovora koji da si barem nešto od toga primijenila bi barem pomogli da se bolest ne razvija dalje!
molim te, nemoj to shvatiti kao kritiku, već dobru volju da ti se pomogne, što uostalom proizlazi i iz ovih svih odgovora prije moga!

savjet da zdravu ribicu prebaciš u novi akvarij uz dodavanje dobrih bakterija je odličan - napravi to!
bolesnu zadrži u kugli ali joj moraš staviti pumpicu za zrak!!!! i tamo liječi!

jer:

to što plivaju blizu površine vode je znak nedostatka kisika - zato je potreban filter i pumpica za zrak!
o kvaliteti vode i njezinom neumjerenom mijenjanju neću - dosta je već rečeno....
to što kaka bijele dugačke kakance je znak crijevnih parazita - koliko je jaka infekcija.... ne znamo - kao posljedica loše vode koja im ruši imunitet pa su "normalni paraziti" podivljali....
ista je priča s tim čudnim plivanjem i napuhnutim trbuščićem
liječi se dijetom s graškom - skuhani grašak stisneš među prstima i dadeš ribici više puta na dan po vrlo mali zalogajčić....to će potencirati kakanje i time ispuštanje nakupljenih plinova i otpada iz probavnog sustava - to traje 3 - 5 dana!
uz to se dodaju vitamini radi ubrzanog poboljšanja imuniteta
ako se priča nastavi, daje se lijek protiv parazita, a ako ide dalje, onda tek medazol kao antibiotik i antiparazitik!

no, kako se radi o bebi-ribi i nečemu što već traje danima .... nisam optimist....zato barem ovu koja je još zdrava spasi preseljenjem i držanjem akvarija u skladu s uputama koje smo ti dali


želim svaku sreću tvojoj ribici !

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #12 u: Siječanj 26, 2011, 11:55:28 prijepodne »
Jutros si ribice bile bolje. Pratila sam i stolicu, izgleda da ona 'zdrava'  (koja ne pluta) ima tu koncastu stolicu. Ova koja je sinoc plutala okrenuta na stranu izgleda da uopce nema stolicu. Dakle prije odlaska na posao sam im dala malo graska, definitivno se cini bolja situacija nego sinoc. Idem danas kupit sve sto ste rekli, pa valjda ce biti bolje. Al sad ne znam koju da prebacim u veci akvarij kad izgleda da nijedna nije zdrava  :(

Mozete li mi predlozit neku  pumpu za zrak ,ja sam s ovim novim akvarijem dobila grjac i filter s pumpom. (pumpa stoju u kucistu skupa s filterom), dakle jel mi treba jos jedna pumpa?

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #13 u: Siječanj 26, 2011, 12:18:13 poslijepodne »
uh, ništa, obje onda drži na "dijeti" s graškom barem 5 dana!
daj im i vitamine!

a pumpica za zrak će ti trebati bez obzira na filter (oni nikad ne dodaju dovoljno)
preporučam ti tetrinu jer su najtiše, svakako kupi "povratni ventil" (to će ti dati u pet shopu) uz  nju, tako da ti može biti postavljena i ispod nivoa vode, inače mora biti
iznad, i zamoli ih da ti daju ventil za regulaciju toka zraka tako da možeš regulirati "bućkanje" (u početku će se ribice vjerojatno bojati i onda je bolje staviti manji protok
a s vremenom pojačavati)
ti ventili su par kuna, a pumpe....hah - ja sam kupovala davno, ali znam da nije bila neka prestrašna cijena u odnosu na kvalitetu i trajnost

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #14 u: Siječanj 26, 2011, 12:27:27 poslijepodne »
uf napisem post i oda me babyboom prestigne  :P
da, nastavi 5 dana graska, kupi aqua safe i safe start, stavi to u aq prema uputstvima i tek onda obje ribice unutra (barem bi ja obje stavila u eci, posto mislim da im samo kugla moze stetit).
ja sam kupila atman pumpu (svega 36 kn), jest da je glasna, al ju namjestis na nesto mekano, pa se ne cuje. nemam povratni ventil, al mi je crijevo dugacko i zapetljano, pa se valjda zato voda ne vraca. a stajala mi je na podu neko vrijeme. i kamen, ovisi koliko mjehurica zelis, ja imam onu "zavjesu", dugacki kamen, makar mislim da je na tvoj aq  dosta obicni mali okrugli. dakle, ja sam uzela najjeftiniju varijantu i doslo me svega nekih 60 kn sve zajedno, s tim da nemam ventil niti regulator. nisam zapravo znala niti da regulator postoji  :-[
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline rebeka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 196
  • Spol: Ženski   Dob: 27
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #15 u: Siječanj 26, 2011, 16:08:46 poslijepodne »
Babyboom je dobro rekla dijeta s graskom...e ali ako nemoze uhvatiti grasaka (kod moje bake nisu mogle) uzmi pincetu i komadic graska te joj stavi ravno ispred usta i tak dan dva .....Riba kod moje bake se nikak nije mogla oporaviti pa smo ju poceli tak hraniti i vec je drugi dan bila bolje (imala je problema sa mjehurom)
:police: FBI :ninja: Riboobavještalac :ninja:

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #16 u: Siječanj 26, 2011, 18:43:15 poslijepodne »
Evo, pratim ih cijelo popodne, definitivno obje imaju bijeli koncasti izmet. Al sad su obje mirne i pri dnu. Ja sam sinoc mislila par puta da je ona jedna uginula jer je plutala okrenuta na stranu, i onda kao da ju struja pogodi pocne da se trese i leti po akvariju i onda opet pluta. Nije mogla ni doc do dna do graska.
Al evo, jutros grasak koji sam im ubacila je pojeden, Obje su se malo napuhale i miruju pri dnu.
Probala sam im ubacit u kuglu pumpu za vodu kako su neki predalgali al valjda je pumpa prejaka za ovu kuglu i totalno nastane oluja u akvariju - prestravile su se, morala sam izvadit. A nema nikakvog ventila za podesavanje jacine pumpa. Il ja to ne znam koristit :(


Usput jos jedno pitanje. U ovaj novu akvarij sam nasula sljunak prilicno sitan po 3 mm recimo granulice :S Tako su mi rekli u ducanu, jos sam pitala jel bi one mogle to progutati. Rekli su mi: ma neeeeeee.
 Jel OK taj sljunak?

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #17 u: Siječanj 26, 2011, 21:45:32 poslijepodne »
savjet da zdravu ribicu prebaciš u novi akvarij uz dodavanje dobrih bakterija je odličan - napravi to!

Potpisujem! Ja bih u biti obje prebacila, ne može im biti gore nego u kugli, iako akvarij nije zacikliran i to se u normalnim okolnostima ne preporučuje. A zatim pratiti situaciju i dalje liječiti.

FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #18 u: Siječanj 27, 2011, 07:40:42 prijepodne »
draga moja anida, bojim se da ne čitaš pažljivo što sam ti napisala za pumpu!
dakle, ventil za podešavanje se kupi za par kuna posebno i namontira na cijev kojom upumpavaš zrak!
a za smanjivanje jačine još dodatno, možeš staviti i veći kamen za raspršivanje na kraj cijevi, inače je za manje akvarije dosta maleni ....

drugo - šljunak treba biti 3 - 5 mm i da, mogu ga progutati jer ga cuclaju i pljuckaju i to im je jedna od glavnih zanimacija.....

Offline rebeka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 196
  • Spol: Ženski   Dob: 27
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #19 u: Siječanj 27, 2011, 19:09:31 poslijepodne »
E sorry malo je offtopic...ali kaj se moze desiti ako ribica prouta mali kamencic?
:police: FBI :ninja: Riboobavještalac :ninja:

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #20 u: Siječanj 27, 2011, 19:12:43 poslijepodne »
Nije offtopic i mene zanima. Sto ako proguta taj od 1 mm?
Mislim ni dna jezeraca u kojima mogu da zive nisu bez pijeska...

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #21 u: Siječanj 28, 2011, 09:13:05 prijepodne »
Ako proguta tako mali kamenčić od 1mm pokakat će ga i sve će biti ok. Ako proguta veči kamen (što je vrlo rijetko), a ako ne može uči u crijeva ili ga riba ne može povračati, tada on ostaje u želucu i pomaže u mehaničkom provaljanju hrane.

Recimo ptice redovito gutaju kamenje koje im konkretno pomaže prilikom mrvljenja i usitnjavanja pojedenih sjemenki...

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #22 u: Siječanj 28, 2011, 09:39:36 prijepodne »
ili recimo ostane zaglavljeno u ustima, ribica ga ne moze progutat al ne moze nista drugo jesti i na kraju ugiba. u tom slucaju kamencic treba pincetom izvaditi pazljivo van iz ribinih usta.
i daj si zamislite da proguta ostar kamencic.. kaj taj napravi probavi dok dode uopce do zeluca ili crijeva.  :down:

http://i1084.photobucket.com/albums/j414/Picek21/kamen.gif
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline rebeka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 196
  • Spol: Ženski   Dob: 27
Odg: HITNO!!! ribica se prevrce
« Odgovori #23 u: Siječanj 28, 2011, 10:44:32 prijepodne »
Dobro zato u akvarije stavljamo oble kamencice :D
:police: FBI :ninja: Riboobavještalac :ninja: