Travanj 23, 2024, 08:49:24 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Mačja leukemija  (Posjeta: 3330 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Mačja leukemija
« u: Travanj 10, 2014, 17:49:19 poslijepodne »
 Evo, onaj mačak, ako ga je netko vidio, se razbolio. Danas smo išli kod vetrinara, dobio je infiziju i obalvili smo nekakve testove i... mačja leukemija  :'(. Rekao mi je vetrinar da će mi dati neke ljekove i preporučio mi je neku hranu, al za ostalo je reko da nemože ništa konkretno reći  :( . Može s time živjet ,al nemože se reći koliko će poživjet. Jer možda neko ima/je imao takvu mačku i jer mi može netko dati neke savjete kako da ga njegujem ? Hvala unaprijed.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Mačja leukemija
« Odgovori #1 u: Travanj 10, 2014, 18:47:23 poslijepodne »
uh......... U principu ti brzinski testovi kaj rade veterinari mogu biti i pogresni. Ti ELISA testovi bi se trebali potvrditi IFA testom koji kod nas ne radi nitko. Najblize nama tko to radi je u Glasgowu, ili imas u USA netvetlab, oni su i izmislili taj test. Mozda da napravis jos jedan takav brzinski test. U svakom slucaju, to treba potvrditi jer test moze biti pogresan....
procitaj ovo....
http://foursoftpaws.yuku.com/topic/13004/FIV-i-FeLV-testovi#.U0bKL6ZfS-k

Offline mops

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mačja leukemija
« Odgovori #2 u: Travanj 10, 2014, 18:48:08 poslijepodne »
75% mačaka se zarazi Fel-vom, predpostavljam da je mačka pušten ai da ne živi u stanu, prognoza bolesti je dubiozna i ovisi od jedinke do jedinke. Problem je jer se virus krvlju širi po cijelom organizmu i tako dolazi do slezene, limfnih čvorova, koštane srži, mokraćnog mjehura te se tamo i dalje umnaža. Najčešće mačka od ulaska virusa u organizam proživi još tri godine / u prosjeku. Problem je šta se bolest prekasno otkrije, najbolje da ju držiš u kući zatvorenu, da nije u dodiru s ostalim mačkama i da se održava imunitet mačke.  Najčšće se liječi kemoterapeuticima, ali to je dosta skupo. Bitno je da mačku redovito čistiš od parazita ( vanjskih i unutarnjih) , da ju kvalitetno hraniš i po mogućnosti daješ neke vitamine....
...buduća "zločesta" teta veterinar :P....

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Mačja leukemija
« Odgovori #3 u: Travanj 10, 2014, 18:59:30 poslijepodne »
Evo ,r eko mi je vetrinar da ako sutra mačak bude imao apetit, da dođemo s njim u ordinaciju pa če mi sve objasnit. Za sad je sve dobro, jeo je, nije više dehidriran. Ja ću se o njemu brinuti kako ću moći pa kud puklo da puklo...

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Mačja leukemija
« Odgovori #4 u: Travanj 10, 2014, 19:33:08 poslijepodne »
uh......... U principu ti brzinski testovi kaj rade veterinari mogu biti i pogresni. Ti ELISA testovi bi se trebali potvrditi IFA testom koji kod nas ne radi nitko. Najblize nama tko to radi je u Glasgowu, ili imas u USA netvetlab, oni su i izmislili taj test. Mozda da napravis jos jedan takav brzinski test. U svakom slucaju, to treba potvrditi jer test moze biti pogresan....
procitaj ovo....
http://foursoftpaws.yuku.com/topic/13004/FIV-i-FeLV-testovi#.U0bKL6ZfS-k
Samo da kažem , mačak ima neke od simptoma mačje leukemije.