Travanj 20, 2024, 05:32:24 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pleksiglas za terarij  (Posjeta: 7972 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Pleksiglas za terarij
« u: Ožujak 26, 2012, 15:39:58 poslijepodne »
Pozz svima uskoro ce mi trebati dosta terarija za pauke pa sam mislio kupiti samo stalko od akvarija i sam napraviti poklopac. Nasao sam upute kako napraviti ali nisam nasao gdje kupiti pleksiglas i nesto za rezanje istog. Ako netko zna neka napise. Unaprijed hvala! :)

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #1 u: Ožujak 26, 2012, 21:29:10 poslijepodne »
Pleksi i terariji, nije baš dobra kombinacija.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #2 u: Ožujak 26, 2012, 22:13:07 poslijepodne »
Pleksi mi treba samo za poklopac terarija, ostatak ce biti od stakla. Mislio sam kupiti akvarij bez poklopca te samo da vrh sloziti poklopac od pleksija. Na njemu napraviti rupe za ventilaciju te prekriti aluminijskim otvorima sa mrezicom. Jedan dio pleksija fiksiram silikonom a drugi spojim sa onim na cemu su vrata tako da mogu otvarati kao vratasca. Dodam jos jednu ruckicu za otvaranje i gotovo. Tako sam vidio na dosta mjesta ima cak i na youtubu instrukcije kako napraviti, sve sam nasao jedino mi jos fali pleksiglas. Jos jedno offtopic pitanje danas sam malo zujio po pet centru i nisam mogao akvarij bez poklopca ali ipak da ima crni obrub na kojem bi lezao pleksi. Zna li itko gjde se mogu naruciti takvi terariji?

Offline Grozota

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • poʞ ǝuǝɯ ǝɾ ǝʌs n npǝɹ' ǝu ɯɐuz ɐz sɐʌ
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #3 u: Ožujak 26, 2012, 22:18:28 poslijepodne »
Previše kompliciraš....
Baci malo oko na oglase tu, njuškalo i sl ima ekipe koja radi terarije po ok cijenama.
Dok to napraviš izgubit ćeš i vremena i novaca a ovako od nekog naručiš gotov terarij i još te jeftinije ispadne.
:devil-smiley-029:

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #4 u: Ožujak 27, 2012, 14:40:55 poslijepodne »
Pleksi mi treba samo za poklopac terarija, ostatak ce biti od stakla. Mislio sam kupiti akvarij bez poklopca te samo da vrh sloziti poklopac od pleksija. Na njemu napraviti rupe za ventilaciju te prekriti aluminijskim otvorima sa mrezicom. Jedan dio pleksija fiksiram silikonom a drugi spojim sa onim na cemu su vrata tako da mogu otvarati kao vratasca. Dodam jos jednu ruckicu za otvaranje i gotovo. Tako sam vidio na dosta mjesta ima cak i na youtubu instrukcije kako napraviti, sve sam nasao jedino mi jos fali pleksiglas. Jos jedno offtopic pitanje danas sam malo zujio po pet centru i nisam mogao akvarij bez poklopca ali ipak da ima crni obrub na kojem bi lezao pleksi. Zna li itko gjde se mogu naruciti takvi terariji?

pleksi je super za terarije ako je deblji od 4mm,što potvrđuju prvoklasni terariji na linku ovom: http://tarantulacages.com/terrestrial.html

pleksi + staklo je loša kombinacija,ali ponajprije je još lošija ideja kupiti akvarij pa njemu raditi poklopac,to samo u nuždi kad imaš već neki sastrane,inače stvarno nema smisla ,odustani od te ideje !

ima ljudi koji izrađuju pleksi terarije na forumu,informiraj se malo  ;)

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #5 u: Ožujak 27, 2012, 16:05:26 poslijepodne »
Poseidone zašto to misliš? Neka iskustva ili?

Ono što se meni na pleksiglasu ne sviđa što s vremenom postane mutan i lako se izgrebe, ili od ogrebotina postane mutan (vjerojatno sad vec imaju i puno kvalitetnije izvedbe ali sumljam da je takav pleksiglas pristušačan cijenom)

Neznam zašto bi pleksi + staklo bio loša kombinacija, kod terarija je bitno da tarantula nemože izać, da ima potrebnu ventilaciju i meni je bitno da ne propušta vodu jer u terarije ulijem i po pola litre vode pa da mi ne kapa dok se treset na natopi, materijal nije toliko bitan. Kupit akvarij i na njemu radit poklopac je po meni čisto ok idea i svi moji terestijalni terariji su napravljeni na isti princip (osim što nije toliko debelo staklo koliko bi trebalo za akvarij), osobno jako preferiram otvaranje poklopaca odozgora jer mi je pauk uvijek na maksimalnoj udaljenosti i imam maksimalan pristup terariju.
Jedina lošija stvar pri tome je iskeširat lovu za akvarije koji nisu baš jeftini, po meni bolja stvar je sam kupit 5 stranica stakla i zasilikonirat kad ces vec ionako morat radit nešto radi poklopaca

a ako misliš radit od pleksija zato što ga lakše režeš, prvo si dobro izračunaj jer mislim da će te na kraju skuplje izać, pogotovo ako kupuješ pleksi u onim pločama pa imaš i odpadaka.

Da meni trebaju terariji ja bi osobno radio od stakla i to točne dimenzije odfuro staklaru, zalijepio to u "akvarij" i napravio drvene okvire za pokolopce i na to mrežicu, ili pak iza na poklopcu zalijepit 5-10 cm ventilacijski lim a prednji dio bi zasilikonirao staklo na pante i opet na dizanje to mi je najlakše iako ne preferiram staklene poklopce radi težine i svoje šlampavosi i potrebe da napravim neku štetu baš tamo di je najgore.

Pleksi imaš u onim Bau (max, haus) dučanima u obliku ploča sigurno, ali odma da ti kažem nije uopće jeftin

Poanta je, ako ces radit sam vjerojatno ce to bit iz razloga sto nemas love...pa prvo pogledaj cijenu pleksija, stakla, silikona i cijenu gotovih terarija...ako ti ej jeftinije i kreneš sam radit bitno je da mos normalno prić terariju, stavit dovoljno ventilacije i da ti ne pušta vodu ostalo sve je na tebi i tvojim mogučnostima.
« Zadnja izmjena: Ožujak 27, 2012, 16:10:23 poslijepodne od ivborosa »
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #6 u: Ožujak 27, 2012, 16:26:17 poslijepodne »
Poseidone zašto to misliš? Neka iskustva ili?

Ono što se meni na pleksiglasu ne sviđa što s vremenom postane mutan i lako se izgrebe, ili od ogrebotina postane mutan (vjerojatno sad vec imaju i puno kvalitetnije izvedbe ali sumljam da je takav pleksiglas pristušačan cijenom)

Neznam zašto bi pleksi + staklo bio loša kombinacija, kod terarija je bitno da tarantula nemože izać, da ima potrebnu ventilaciju i meni je bitno da ne propušta vodu jer u terarije ulijem i po pola litre vode pa da mi ne kapa dok se treset na natopi, materijal nije toliko bitan. Kupit akvarij i na njemu radit poklopac je po meni čisto ok idea i svi moji terestijalni terariji su napravljeni na isti princip (osim što nije toliko debelo staklo koliko bi trebalo za akvarij), osobno jako preferiram otvaranje poklopaca odozgora jer mi je pauk uvijek na maksimalnoj udaljenosti i imam maksimalan pristup terariju.
Jedina lošija stvar pri tome je iskeširat lovu za akvarije koji nisu baš jeftini, po meni bolja stvar je sam kupit 5 stranica stakla i zasilikonirat kad ces vec ionako morat radit nešto radi poklopaca

a ako misliš radit od pleksija zato što ga lakše režeš, prvo si dobro izračunaj jer mislim da će te na kraju skuplje izać, pogotovo ako kupuješ pleksi u onim pločama pa imaš i odpadaka.

Da meni trebaju terariji ja bi osobno radio od stakla i to točne dimenzije odfuro staklaru, zalijepio to u "akvarij" i napravio drvene okvire za pokolopce i na to mrežicu, ili pak iza na poklopcu zalijepit 5-10 cm ventilacijski lim a prednji dio bi zasilikonirao staklo na pante i opet na dizanje to mi je najlakše iako ne preferiram staklene poklopce radi težine i svoje šlampavosi i potrebe da napravim neku štetu baš tamo di je najgore.

Pleksi imaš u onim Bau (max, haus) dučanima u obliku ploča sigurno, ali odma da ti kažem nije uopće jeftin

Poanta je, ako ces radit sam vjerojatno ce to bit iz razloga sto nemas love...pa prvo pogledaj cijenu pleksija, stakla, silikona i cijenu gotovih terarija...ako ti ej jeftinije i kreneš sam radit bitno je da mos normalno prić terariju, stavit dovoljno ventilacije i da ti ne pušta vodu ostalo sve je na tebi i tvojim mogučnostima.

staklo se isto tako vrlo lako izgrebe,a teže popravi,dok se pleksi puno lakše ispolira.bitno je uzeti cnc rezan pleksi i poliranih rubova za lakše ljepljenje.Osnovna prednost je plexi terarija što su znatno lakši,estetski ljepši,ljepše ih je za vidjet.Pleksi se nemože razbiti,a staklo se može kvrnuti sa nečim,pa razbiti.

pleksi je svakako skuplji od stakla,i terariji od pleksija nisu za svakog :) pleksi od 5mm odlično podnosi montirane grijače.

sam slažem plexi terarije.

Offline kija88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #7 u: Ožujak 27, 2012, 17:02:12 poslijepodne »
ak radi samogornji poklopac, zar neće imat problema što nema dijagonalnu ventilaciju?

@poseidon80 ideja da se od akvarija radi terarij uopće nije loša ideja. I sam sam preuredio akvarij u arborealni terarij za cca 20kn. U pet centru su mali akvariji oko 50kn, i za neku siću mogu bez problema se preuredit u terarije. I neznam po čemu su vizualno ljepši terariji od plexija, sve je stvar kak češ ga napravit, ionako su prozirni  :umnik2:

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #8 u: Ožujak 27, 2012, 17:14:12 poslijepodne »
Dijagonalna ventilacija je odlična jer se vrši najbolje strujanje odnosno izmjena zraka u terariju, no za tarantule nije neophodna. Ja nemam ni na jednom terariju za paukove dijagonalnu ventilaciju već samo na vrhu i nisam imao nikakvih problema. Problemi nastaju ako se terarij nepotrebno zalijeva vodom, ne ciste se ostaci hrane i ventilacija na poklopcu nije zadovoljavajuće veličine.

Dijagonalna ventilacija je po meni puno bitnija kod gmazova posebno iz jako vlažnih područja nego kod tarantula. Kod mene već godinama sve funkcionira tak da sigurno nije problem
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #9 u: Ožujak 27, 2012, 18:10:07 poslijepodne »
slike govore više od 1000 riječi  8)

Offline Grozota

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • poʞ ǝuǝɯ ǝɾ ǝʌs n npǝɹ' ǝu ɯɐuz ɐz sɐʌ
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #10 u: Ožujak 27, 2012, 18:17:51 poslijepodne »
Je lijepi su ovako kako sad izgledaju. Frend ima jednoga i nakon godinu i pol vjeru mi ne izgleda ni upola tako dobro. A platio ga je masno .
Htio ti ili ne s vremenom s izgrebe  :(
:devil-smiley-029:

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #11 u: Ožujak 27, 2012, 20:58:49 poslijepodne »
Ja radim staklene terarije sebi i ja sam zadovoljan staklom...

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #12 u: Ožujak 27, 2012, 22:48:44 poslijepodne »
Budem jedan dan malo eksperimentirao sa time. Samo me jos zanima ima li gdje kupiti akvarij ali da ima onaj gore obrub na koji bi mogao staviti pleksi? Moze li se to napraviti kod kuce?  :)

Offline brane72

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #13 u: Ožujak 30, 2012, 03:58:00 prijepodne »
upravo danas sam pravio vratašca od pleksija.kupio prekjučer u vinkopromu tablu 50cmx50cm debljine 4mm i platio oko 55 kuna.ima na sebi i zaštitnu foliju koju ga štiti od grebanja koju kasnije,kad ga obradiš,možeš skinuti.
gornju površinu poklopca mi dvije trećine predstavlja staklo a trećinu pleksiglas.pošto su staklo i pleksi iste debljine lako sam ih spojio malom šarkicom koju sam zalijepio silikonom.
nosač stakla i pleksiglas vratašaca sam napravio od aluminijskog t-profila(može i l-profil) koji sam zalijepio na vrh dviju bočnih stranica terarija.ovo rješenje sam vidio od tončeka a on je naglasio da je to ideja stričeka matije.hvala im jer mi izgleda kao vrlo praktično rješenje za poklopac.
inače,aluminijski t-profil ili l-profil kupio isto u vinkopromu i šipka od 2 metra košta 38 kuna.

eh,da,zaboravih reći,rezanje pleksiglasa nije baš praktično. najbolje je rezati ubodnom pilom sa sitnim zubcima i to regulirati na manju brzinu. ja nisam imao ubodnu pa sam rezao brusilicom na koju sam montirao onu tanku šajbu za željezo. malo mi je otopilo rub,al nije strašno.bitno da se na gornjoj plohi ništa ne vidi.
« Zadnja izmjena: Ožujak 30, 2012, 04:04:26 prijepodne od brane72 »

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #14 u: Ožujak 30, 2012, 15:04:57 poslijepodne »
Ja sam mislio mozda pleksi rezati dremelom ali moram jos vidjeti. Znaci tabla 50x50 55kn. DI je taj vinkoprom?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #15 u: Ožujak 30, 2012, 15:16:32 poslijepodne »
ti imas veliki komad pleksija? obicno kad kupujes mozes naruciti gotove komade, valjda ovisi gdje ides ali meni nisu nistanaplacivali rezanje, jos sam eke druge stvari znao uvalit da izrezu. a dremelom je malo zeznuto, nece bit ravan rez to ti garanitram:) a i tesko je uci, drzati dremel vodoravno, ja imam zmiju, pokretljivu osovinu na njemu pa opet nije bas, a bez toga.. koji nastavak mislis uopce koristit? one plocice za rezat zeljezo? bilo bi pametno imat zastite naocale onda, tj, uvjek ,je, ali ti nastavci znaju cesto pucat pa da te nepogodi

sad sam skuzio, ako nisi vec kupovao, a iz zg-a si, mozes otici u selsku, ima firma kojaradi reklame i prodaje pleksi, odrezat ce ti oni na mjeru, netrebas se gnjavit sam stime, mislim da se 'nova forma' zovu
« Zadnja izmjena: Ožujak 30, 2012, 15:20:00 poslijepodne od stomed »

Offline brane72

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
Odg: Pleksiglas za terarij
« Odgovori #16 u: Ožujak 30, 2012, 15:25:29 poslijepodne »
Ja sam mislio mozda pleksi rezati dremelom ali moram jos vidjeti. Znaci tabla 50x50 55kn. DI je taj vinkoprom?
vinkoprom imaš u vinkovcima,vukovaru,mislim i u osijeku.
to ti je prodajni centar tipa baumax tako da bi pleksija trebalo biti u svim prodajnim centrima tog tipa