Ožujak 28, 2024, 17:33:44 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?  (Posjeta: 5475 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?
« u: Srpanj 12, 2016, 18:24:18 poslijepodne »
Vjerujem da će pitanje iz naslova zvučati čudno mnogima ali to je upravo problem koji ja imam i želio bih pokrenuti ovu temu jer je nisam našao na forumu.

Dobrom filtracijom uspio sam srušiti nitrate na 0.00 (mjereno profesionalnim Hanna laboratorijskim mjernim instrumentom). Fosfati su u isto vrijeme na nivou 0,03mg/l.
Zelenih aligi uopće nema.

Proces rušenja nitrata trajao je par mjeseci (stavio sam veliku količinu novih bioballs-a pa je vjerojatno trebalo vremena za koloniziranje). Bakterije koje koristim su Biogro marin https://reefbuilders.com/2013/04/05/dvh-biogro-123/. Pad nitrata postao je očit zadnjih ca mjesec dana pojavom laganog cijana.

Na vanjskim forumima pročitao sam nekoliko postova na tu temu i zaključak je otprilike slijedeći: bez nitrata ne mogu rasti zelene alge niti biljke u refugium-u a one koriste za svoj rast nitrate i fosfate u nekom omjeru (kažu u postovima da omjer Ca-No3-PO4 bi u idealnim uvijetima morao biti 160-16-1). Kako biološkom filtracijom možemo srušiti nitrate, u vodi nam ostaju fosfati koji onda lagano rastu jer se ne "troše" u rastu zelenih algi (njih naravno možemo rušiti kemijskim putem ali ja ovdje govorim o prirodnoj filtraciji).

Zaključak je da treba dodavati nitrate do nivoa 3-5 mg/l. Ostaje pitanje kako to napraviti. Pokušao sam intenzivnim hranjenjem ali to nije rješenje.

Rješenje koje se nudi na forumima je dodavanje NO3 kao otopinu NaNO3 (natrijev nitrat) u RO vodi. Takav gotov preparat za morske akvarije nisam pronašao. Postoji samo slatkovodna varijanta za biljne akvarije ali to ja KNO3 (kalijev nitrat) što je lošija varijanta za morski akvarij.

Popratna pojava velike čistoće vode je i odumiranje mekih koralja pogotovo zooanhusa (sada to pokušavam rješiti dodavanjem veće količine aminokiselina ali to je neka druga priča).

Volio bih čuti da li je netko imao sličan problem, kako ga je riješio odnosno molim komentare opčenito.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?
« Odgovori #1 u: Srpanj 13, 2016, 15:11:41 poslijepodne »
Vrlo jednostavno-hrani sa smrznutom hranom-bilo kojom i NO3 če se vrlo brzo očitati ili putem algi ili testa
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
Odg: kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?
« Odgovori #2 u: Srpanj 13, 2016, 16:51:38 poslijepodne »
Miza pozdrav. Već sam se uplašio da se nitko neće javiti.
Dnevno ubacujem dvije kockice smrznute hrane razne (artemija, mysisi i sl) + jedna runda obilno listića i granula (kombinacija spiruline i mesa) sve natopljeno u češnjak. Čini mi se da je hranjenje obilno s obzirom da imam
4x klaun
3x centropiga anđela,
1x moorish idol,
1x pullearis
1x mandarinac
1x gramma

nije neka količina riba s obzirom na količinu hrane. U uvodnom postu sam rekao da sam probao s obilnim hranjenjem i ništa.
Naručio sam NaNO3 sol pa probam.
Ima još netko neku ideju ili komentar. Cijenio bih.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?
« Odgovori #3 u: Srpanj 13, 2016, 20:20:01 poslijepodne »
Zar se odgovor ne namece sam od sebe?
Ocito dodavanje bakterija i bio ballsi predobro filtriraju. Smanji kolicinu bioballsa
diy-audio.com.hr

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?
« Odgovori #4 u: Srpanj 14, 2016, 12:43:10 poslijepodne »
Pozdrav Damire,

Jučer bio sa Samirom i kaže da si stavio nešto novo protiv No3...očito je da to vuče prejako i to moraš smanjiti!
Dalje će sve doći na svoje,malo koral fluida amino i No3 se mora dići....
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
Odg: kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?
« Odgovori #5 u: Srpanj 14, 2016, 20:06:59 poslijepodne »
Znam da će zvučati čudno ali i to sam probao. Flašicu koral fluida sam nalio u roku od 15 dana uz svakodnevno nalijevanje. To je bilo neposredno prije mjerenja. Bakterije sam prorijedio za 50% odnosno dodajem ih svaki drugi tjedan.
I dalje intenzivno hranim ribe, dodajem Red see reef energy amino + ugljikohidrate, coral fluid i dehidrirani zooplankton pa ćemo vidjeti za par dana.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?
« Odgovori #6 u: Srpanj 15, 2016, 10:11:34 prijepodne »
Da ...treba se nešto promjeniti jer sve ima kapacitet,a treba i vrijeme razgradnje i zasičenja!

slična priča je bila i kod mene jer sam stavio od Sicce kad je izašlo 2013 to je bio novi proizvod tada(USA) S ORGANIC CONTROL 250 ml jer po opisu skida NO3 i PO4 na 0... i tako je i bilo. :nerd:
No koralji ne mogu bez NO3 ako nema svakodnevnog hranjenja osim što boje skoče opako...
No nakon tog tretmana sam povadio sve medije i nikad ih do prodaje nisam više stavljao a to je bilo cca. prije 3 godine.
NO3 nikad više nije prešao 3 mg/L (2-3) se vrtio što god stavio unutra...
Naravno da su dodatan posao odradili i održavli koralji kojih je na 550 litara bilo cca. 80-ak i to koralja ne fragova + dvije tridacne od cca. 35-40 cm su radile svoje..
No opet sam uspio održati minimalnu granicu No3...

tako da pretpostavljam da se radi o sličnoj priči koja je meni bila fantastična opcija za duge staze...
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
Odg: kako PODIĆI nivo nitrata u akvariju?
« Odgovori #7 u: Srpanj 20, 2016, 14:05:52 poslijepodne »
Malo novosti u razvoju situacije.
Jučer je bio Samir na mjerenju i izmjerili smo 0,0 nitrata i 0,0 fosfata. Mjereno s Hanna prof. elektronskim instrumentom.
Zaključak bi bio da sam intenzivnim hranjenjem uspio podići nivo nitrata što je "probudilo" zelene alge koje su ga potrošile ali potrošile su i fosfate. Nakon dugo vremena na staklu mi se pojavio lagani zeleni film što potvrđuje gore rečeno.
Postoji malo o tome i na postu......http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2495276
Očito je da filtracija dobro odrađuje posao i tu ne bih ništa mijenjao. Kako ipak u akvariju mora biti i malo nitrata, naručio sam NaNO3 u prahu i početi ću ga tako dodavati. Dodavanje kroz jače hranjenje nije najbolje riješenje jer (doduše nakon vrlo intenzivnog režima hranjenja) mi se pojavio cijano.