Travanj 19, 2024, 01:44:06 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ugibaju gupiji  (Posjeta: 1669 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zzzzooomm

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zadar
Ugibaju gupiji
« u: Srpanj 31, 2020, 11:47:38 prijepodne »
Pozdrav, novi sam u akvaristici i molio bih vas za pomoć. U nastavku je popunjen upitnik. Napomenuo bigh da sam jućer kupio novi akvarij (juwel rio 125l) i želio bih prebaciti ribe i biljke ali se brinem, ukoliko je bolestan cijeli akvarij, da ne prenesem zarazu u novi. U pet shopu mi savjetuju da mogu za par dana premjestiti sve ribe i biljke ali ipak smatram da bi trebao pričekati 4 tjedna do preselenja riba. Molim za sugestije i savjete. Planiram nakon preseljenja riba dodati u novi akvarij i jbl-ov filter iz starog. Hvala

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža 54l (30:60:30)
-   temperatura, 25-27 hladim ga bocom od 1/2 l
-   parametri vode: pH=8, NO2=0,1, NO3=0, GH=9 KH=16
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  2ipo mjeseca
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,  nakon 15 dana (5 panda cory) a potom nakon 20 dana 6 guppya i 3 nerita puža pa ancistrus
-   koliko često i koliko mijenjate vode tjedno: oko 15l
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija: da
  
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski): prvih mjesec dana je bio samo unutrašnji tetra EasyCrystal Filter Box (jako loš) protoka 300l/h, pred mjesec dana stavljen i unutrašnji jbl crystalprofi i100 greenline 700 l/h ali je jedan modul i spužva vani zbog plitkog akvarija
-   način i periodi čišćenja filter materijala: tetrin filter sam po uputi zamijenio uložak nakon mjesec dana (greška), drugi put sam izvadio ugljen i isprao u akvarijskoj vodi), jblov još nisam prao
-   što imate od filter materijala u akvariju: u tetrinom filteru su tanke dvije spužvice, bijela i zelena  (debljine 1 cm između je ugljen) i vrečica s kuglicama, jbl crystalprofi i100 ima dvije plave spužve oko 1/2 l filter materjala

OSTALA OPREMA:  
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  
Imam juranon kamen i panj mopani, nema sluzi
-   grijač: 50w sad ga ne koristim
-   pumpa za zrak:marina air pump 50
-   CO2 sustav – kakav  
-   koju kemiju dodajete u akvarij? Dodajem povremeno easy carbo 1 ml dnevno i profito 6 ml tjedno ali neredovito, sredstvo za pripremu vode i bakterije nakon izmjene vode

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  5 panda cory, 5 guppy (2 m i 3 ž) i 12 malih starih oko 1 mj i mali ancistrus
-  panda cory su narasle od kad ih imam, za guppije ne znam
-   ima li potencijalnih „terorista“ ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) jednom dnevno ubacim tetramin tabletu za cory pande i malo tetramin flakes listića za gupije

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
Od biljaka imam:Limnophilia sessiflora, Sagitaria subaluta, Anubias barteri, Rotala rotundifolia green, Bacopa australis
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke: ne ali sporo raste rotala i sagitaria (rasvjeta je neon 10w)
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) ne samo na početku dok nisam smanjio trajanje svjetla
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi tetra complete substrat 2,5 l i gore šljunak 10 kg
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu: ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema): pred 1 mj uginula 3 nerita puža, u mjesec dana uginula 3 gupija,kupio 2 nova prošli tjedan, jedan stari je zadnja 2 dana na dnu
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris): ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma: pred 1 mj uginula 3 nerita puža (bili su jako visoki nitriti i nitrati, vjerojatno nije dobro zacikliran akvarij) pred mjesec dana počeli ugibati ženski gupiji i to nakon okota bi više bile mirne i nad dnu, jedna je tonula i zanosilo je na stranu (mjehur?), vukle su dugačku bijelu nit (5cm) nakon par dana uginule
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... (nisam primjetio
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...): bolesne budu na dnu
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...): uginule su imale končasto bijeli
-  kad su se simptomi prvi puta uočili: pred mjesec dana
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima pred tjedan dana dodao sam tetravital i bijeli luk 2x24h
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? 1 bolesna, mislim da je pred okotom, zadnja 3 dana miruje,3 uginule nakon okota
-  stanje ostalih stanovnika: cory pande su najduže u akvariju i dobre su, gupi mužjaci i ancistrus su isto ok, kao i mali okoćeni guppji

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ugibaju gupiji
« Odgovori #1 u: Srpanj 31, 2020, 15:51:44 poslijepodne »
Otpočetka krivo krenuto sa zamjenom filtermaterijala.
Spužve peri u akvarijskoj vodi. Aktivni ugljen suvišan.
Možda i kvaliteta samih riba nije baš najbolja, ali očito je došlo do gadnog disbalansa kad su i nerite uginule.
Plus kaj su to jako mlade ribe i pitanje je koliko su uopće sposobne za okot.
Za početak mjenjaj svaki drugi-treći dan jedno 25-30 % vode uz duplu dozu FFM-a kako bi se popravila kvaliteta vode pa ćeš vidjet kako će se situacija odvijati...

Šta ti znači ono: hladim akvarij s bocom od pola litre???
Ak ti je neko reko da smrzneš bocu vode i potopiš ju u akvarij reci mu nek ne priča gluposti i vadi to van iz akvarija.
To je samo nepotreban šok za ribe.
Temperature su viskoke i ak nemaš klimu svakako bi trebalo spustiti temperaturu vode, ali ne na takav način.
« Zadnja izmjena: Srpanj 31, 2020, 15:55:38 poslijepodne od dante »

Offline zzzzooomm

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zadar
Odg: Ugibaju gupiji
« Odgovori #2 u: Srpanj 31, 2020, 16:51:04 poslijepodne »
Hvala na brzim odgovorima...
Kao potpuni neznanac kupio akvarij, radi djece, pa mi se svidjelo... puno sam naucio iz ovog foruma.
Naravno proizvođacu je u interesu da prodaje takve jednokratne filtere to sam shvatio. Moguce je da su gupiji bili u trgovini vec losi, cory pande su osjetljiviji ali su ok.
Da citao sam da su nerite jako osjetljive na nitrite
Mozda sam krivo objasnio, od 4 zenke koje su u akvarij dosle skotne izlegle su 12 malih, sad su ti malo dugi 1-1,5 cm i zdravo izgledaju. Od te 4 zenke koje su dosle u akvarij pred mjesec ipo, prezivjela je jedna i ona je debela, spora i vuce se po dnu, mozda je pred okot, ostale 3 su uginule nakon okota a ponasale su se slicno kao ova sada.
U pravu ste oko temperature, trudim se da oscilacija bude 1stupanj, akvarij se brzo ugrije kad  nema nikog doma 2 dana.
Dakle nek novi akvarij ciklira prazan 4 tjedna a za to vrijeme tretirati mali akvarij sukladno preporuci?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ugibaju gupiji
« Odgovori #3 u: Srpanj 31, 2020, 17:15:42 poslijepodne »
Može ženka skotit, al ak je premlada to je za nju popriličan šok.
A dućani često nabavljaju ribe ispod prodajne veličine jer su jeftinije.


Dakle nek novi akvarij ciklira prazan 4 tjedna a za to vrijeme tretirati mali akvarij sukladno preporuci?

Filter mora radit cijelo vrijeme i obavezno ubacivat 2-3 put tjedno po koji listić hrane kako bi bakterije koje će se stvarati u filteru imale šta jesti.
Nemoj ih ak je moguće prebacit sve odjednom, neg recimo za tri tjedna pande pa za još tjedan gupije.

Offline zzzzooomm

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zadar
Odg: Ugibaju gupiji
« Odgovori #4 u: Srpanj 31, 2020, 17:20:41 poslijepodne »
Puno hvala, pozdrav