Ožujak 29, 2024, 07:01:14 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Umjetna stijena - Spilja  (Posjeta: 6587 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #25 u: Siječanj 15, 2009, 18:46:52 poslijepodne »
Stjena je stvarno super :up:
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline asta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #26 u: Siječanj 16, 2009, 18:50:00 poslijepodne »
Hvala svima   :-[

Sta mislite, jel bi sustav funkcionirao bez biljaka? Odnosno, znam da bi kao i ciklidni akvariji, ali kako da se zastitim od navale algi? Ako ne stavim hranjivu podlogu nego samo pijesak, ako minimalno osvjetljavam, onda su uvjeti za razvoj algi svedeni na minimum? Pored toga naselim spilju algojedima, i je li to dovoljno za neku autonomiju akvarija? Jer znam dosta cesto otputovati na desetak dana, a nitko od ukucana nema volje preuzeti bilo sto osim hranjenja.

Ako bude ipak potrebno staviti biljke, onda cu trebati neke dosta malene, nesto tipa mahovine, a preporuke dobrodosle.

@Kassad: Neke upute za gradnju spomenutog filtra? Nisam nikad ni pomisljao raditi DIY filter. Razmisliti cu, jer imam neki jeftilen kineski filter sa 550 l/h i samo spuzvom kao materijalom. Imam dileme oko toga, ako prazne prostore iskoristim kao filter, necu moci cistiti ga? Hoce li biti potrebno? Ako budem to radio, vjerojatno cu napraviti samo u jednom kutu, drugi sam predvidio za grijac i mozda kao mracnu komoru za razmnozavanje, vidim da neke ribice bas to traze (ancistrusi recimo).
 

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #27 u: Siječanj 17, 2009, 06:09:50 prijepodne »
Pa sustav bi ti funkcionirao bez biljaka, ali za ribe bi bilo bolje da imaju neku sigurnost, da su im uvjeti čim bliži njihovim prirodnim staništima, a i nadasve akvarij ljepše izgleda sa nekim ljepim biljkama unutra zasađenima!
A i to bi tebi pasalo da ne diraš biljke 10-tak dana jer one dosta sporo rastu...I nije dobro da ih se svakodnevno tretira!
A sad algi se nemožeš riješiti samo tako, ak se namjere na tebe, možeš ih samo ublaživati!
Varaždin...

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #28 u: Siječanj 17, 2009, 09:59:57 prijepodne »
ovo za bilje stoji,iz iskustva.sto se tice filter,imas dosta tema o pregradnim,u sam taj filter,tj u jednu pregradi ide i grijac,tako i najbolje zagrijava vodu jer je strujanje osigurano
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #29 u: Siječanj 17, 2009, 10:00:53 prijepodne »
e i sto se tice ciscenja,to nije problem jer su filter otvoreni prema gore naravno,a taj plasticni tj tu pumpu iskoristis kao protocnu.
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Kassad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 297
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #30 u: Siječanj 22, 2009, 12:56:46 poslijepodne »
Hvala svima   :-[

Sta mislite, jel bi sustav funkcionirao bez biljaka?
...
Ako bude ipak potrebno staviti biljke, onda cu trebati neke dosta malene, nesto tipa mahovine, a preporuke dobrodosle.

@Kassad: Neke upute za gradnju spomenutog filtra? Nisam nikad ni pomisljao raditi DIY filter. Razmisliti cu, jer imam neki jeftilen kineski filter sa 550 l/h i samo spuzvom kao materijalom. Imam dileme oko toga, ako prazne prostore iskoristim kao filter, necu moci cistiti ga? Hoce li biti potrebno? Ako budem to radio, vjerojatno cu napraviti samo u jednom kutu, drugi sam predvidio za grijac i mozda kao mracnu komoru za razmnozavanje, vidim da neke ribice bas to traze (ancistrusi recimo).

IMHO biljke su nuzne (sad ce me ciklidasi popljuvati) jer em akvarij estetskije izgleda, em biljke trose sranja koje ribe ispustaju, sto ti teoretski omogucuje da rjedje usisavas dno. Stavi neke nezahtjevnije biljke (javanska, Echinodorus tenellus, Bacopa caroliniana, Ceratopteris thalictroides, Hydrocotyle leucocephala) na dobru podlogu. Za razmnozavanje ancija koristi pola kokosa, nemoj ih stavljati iza.

Grijac i filter kako Area kaze moraju biti kolocirani, tako da odredi jedan cosak gdje ces imati filer+ grijac s jacim protokom, a u drugom samo filter.

Izrada pregradnog filtera je turbo jednostavna, jer samo trebas osigurati protok vode s pumpicom kroz filter medij. Dakle ako imas 1/4 piramide u cosku, onda je ulaz filtera rupica u dnu te obrnute piramide, a izlaz s pumpice na vrhu na koji mozes nastelati i spray bar i odvesti output na npr. prednji dio akvarija, ili ga usmjeriti da se odbija od prednje strane akvarija prema ulazu u filter. Dakle samo na gronji najsiriji rub zabusis rupu u koju ide izlaz pumpice u unutrasnjost akvarija,a u piramidu samo nasodras u nekakvoj mrezici od krumpir-vrece medije (vata, valjcici, gruba spuzva,...) i to ti je onda filter...

Ako ti ne stane grijac u cosak od filtera, onda napravi s slauhom/crijevom prolaz izmedju komora kroz zadnji dio stijene, pa napravi rupu prema unutrasnjosti akvarija u kojoj je grijac na vrhu komore,a dovod iz prethodnog filtera na dnu, da forsiras protok kroz drugu komoru oko grijaca. Tako ces postici vecu pokrivenost cirkulacijom a i povecat ces korisni filter volumen.  Vidi "sliku". PS: Ulaznu rupicu napravi sirom nego izlaznu (NE kao na slici)jer voda ide kroz medij pa ti se moze desiti da pumpa pocne raditi "na suho" ako je protok vode kroz medij usporen (zacepljen/zmazan filter).






« Zadnja izmjena: Siječanj 22, 2009, 13:09:26 poslijepodne od Kassad »

Offline asta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #31 u: Siječanj 22, 2009, 17:41:40 poslijepodne »
Kassad, hvala na iscrpnim uputama.

U medjuvremenu nisam imao previse vremena razradjivati ideje za filter, ali me vuklo da saniram prethodni "kvar" sa odljepljivanjem stijene. Evo kako sada izgleda, sve je pod vodom i u punom pogonu jedno 24 sata, nadam se da ce izdrzati i slijedecih dana. Ne zurim se s naseljavanjem, em nemam vremena em ne zelim stanovnike dovesti u nepripremljenu rezidenciju.

PS: Poklopac je, kao sto vidite, na brzinu sklepani DIY, ali za moje mogucnosti (kreativne) sasvim ok.
 

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #32 u: Siječanj 23, 2009, 16:59:04 poslijepodne »
Ma sasvim dobro izgleda poklopac,ovo je u svakom slučaju jedan od najorginalnijih akvarija na forumu.

Offline pantani

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 136
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #33 u: Siječanj 23, 2009, 20:32:43 poslijepodne »
jest da si izgubio malo više prostora u akvariumu pozadina je super još kad dođu alge bit ce super

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #34 u: Siječanj 23, 2009, 23:01:32 poslijepodne »
E pravi si špiljski akvarist. Kao što netko već prije reče: najoriginalnija pozadina i površina koju sam vidio do sada :)

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #35 u: Ožujak 07, 2009, 14:49:51 poslijepodne »
Gdje su slike sa ribama :(
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline kjunno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 165
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #36 u: Ožujak 07, 2009, 17:31:15 poslijepodne »
svaka čast,pozadina je fenoooomenalna :up: :up: :up:

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #37 u: Ožujak 09, 2009, 09:01:36 prijepodne »
Pozadina je super :up:  Kolko je zauzela mijesta vodi tj. kolko litara zekučine ide u aq.
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #38 u: Ožujak 09, 2009, 19:04:01 poslijepodne »
Mrak akvarij. Možda malo pre ljubičasto svjetlo i jednobojna pozadina ali cijeli projekt sa ukrasima na plafonu je ultra super!!  Nakon par mjeseci stiropor upije vodu i više nema staha od plutanja. Još kad oživi akvač bit ča totalno originalan i super unikatan. Svaka čast umjetniče :up:

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Umjetna stijena - Spilja
« Odgovori #39 u: Ožujak 10, 2009, 00:20:44 prijepodne »
Bogme fino si ti cicno taj stiropor svaka cast meni se svidja sto kazu raja originalan je nema sta bilo bi lijepo kada bi nabacio koju sliku sa ribama da vidimo to u full izvedbi :up:
spasavaj se ko moze  :aaa: