Ožujak 28, 2024, 15:48:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moje kornjače  (Posjeta: 17008 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Moje kornjače
« u: Rujan 10, 2012, 14:20:29 poslijepodne »
Ovo ljeto sam krenio u preradu postojećeg kaveza. On je imao betonski bazen na sredini "nepravilnog" oblika, ispucao je jer nisam stavljao armaturu, a i bazen je bio tanak i bez ikakvog izvedenog filtera. Odlučio sam ga pregraditi i napraviti od njega dva odvojena kaveza za kopnene i vodene kornjače.

Kavez za vodene kornjače je 195x95 cm, Volumen bazena je cca 700-800 litara, Ima pregradni filter, prvo su spužve, koje ću uskoro zamjeniti jednom velikom, pa dolazi keramika i biološke kuglice, pa pumpa 1200l/h, preko njega sam napravio mali drveni "dok" sa stepenicama i na stepenicama žicu da se mogu lakše popeti iz vode. I još na to sam napravio kućicu da imaju hlada i zaklonjenost od pogleda. S druge strane je slap s kamenom odmah ispod razine vode da se i tamo mogu popeti. Da ne duljim evo nekih slika:
« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2013, 01:29:55 prijepodne od Igor Velevski »

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #1 u: Rujan 10, 2012, 14:26:30 poslijepodne »
Još slika..

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #2 u: Rujan 10, 2012, 14:37:29 poslijepodne »
Kavez za kopnene kornjače je 195x300cm, izbetoniram sam posudicu za hranu i vodu, izbetonirao špilju i složio kamenjar u kojeg ću kasnije puzave vrste bilja zasaditi. U dvorištu je dosta pjeskovita zemlja, pa sam zasadio travu i prekrio sa zemljom za cvijeće, trava je tu i tamo probila zemlju, ali još moram zaljevati.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #3 u: Rujan 10, 2012, 14:40:19 poslijepodne »
Još slika..

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #4 u: Rujan 11, 2012, 21:25:32 poslijepodne »
Od kud ti čančare ako se smije pitati? nadam, se da ih nisi samo uzeo iz prirode  -?. ... Zasadi im bilja unutra da ga mogu jesti. Mislim da ima tu negdje popis trava koje jedu.
Vidim da imaš kaktus neki unutra, ja bi ga bolje maknula van, da se nebi neka zaletila pa ga grickat...

Kavez za vodene mi se sviđa, jedino budes morao imati neku posudu sa pijeskom, ako budeš imao ženku, ali to nije neki problem. Dolij još vode  :up:

Ne vidim po slikama, ali jel se kornjace mogu provuči ispod ograde? ako već ne bi pobjegle, mogle bi zapeti.

 :up: za trud
« Zadnja izmjena: Rujan 11, 2012, 21:30:04 poslijepodne od Lili »

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #5 u: Rujan 11, 2012, 21:31:20 poslijepodne »
Pozdrav, smjestaji su super, blo bi pametnije da je svaka skupina kornjaca na svojoj strani vrta da kopnene ne pokupe klice od vodenih, ali sto je tu je. Nadam se da ce ih zid dovoljno zastititi.
Sto se tice spuzva u filteru, zamijeni ih sto prije jer to nisu spuzve koje su namijenjene za vodu pa ce ti se vrlo brzo poceti raspadati i tko zna sto ispustati u vodu. Ovdje pri dnu stranice imas pravih akvaristickih spuzvi: LINK
Smjestaj za vodene bi također mogao urediti biljem, iznad povrsine vode na zid mozes pricvrstiti posude u koje posadis/postavis bilje i u te posude stavis izlaz iz filtera (cijev od pumpe) da kroz njih tece voda. Tako ces imati dobar plant filter do kojeg kornjace nece moci doci, a visak bilja iz tih poduda mozes koristiti za prehranu vodenih.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #6 u: Rujan 11, 2012, 22:21:28 poslijepodne »
Čančare sam dobio 2008 leglo od jednog čovjeka iz Splita, također je na ovom forumu, al znamo se od drugdje.. nemaju papire, i probao sam legalizirati, ali ne mogu, ali što je tu je. Ako budem proširivao populaciju uzimam samo s papirima..  Ishranu sam proučio dobro odkad sam ih dobio, i hranim ih travom koju uberem na livadi, maslačak, djetelina i ostale vrste s popisa. Po zimi mi je malo kompliciranije jer su na lošijoj prehrani, jer ih se bojim staviti u hibernaciju, mada znam postupak i imam iskustvo s hibernacijom vodenih.


Posto lijezu jaja u proljece za proljece cu prirediti posudu :),
Nemogu se provuci kroz zicu, al je nisam mogao jako napesti, jer je ta vec 4 godine tu pa kad sam je skidao nisam uspio dobro izravnati.. ali je dosta napeta i ima "Lufta" najvise pola centimetra.

@kori

Nisam imao mogucnost napraviti drugdje jos jedan kavez, jer mi stara nije dala.. mada joj to 1000x sam joj objasnjavao da vodene kornjace mogu nositi klice salmonele i zaraziti kopnene.. al ona kaze da su to gluposti i nisam se mogao vise prepirat pa sam takvo rjesenje napravio.. Nemoze doc do nikakvog kontakta, jer je zica tik uz ciglu, i nema nikakvog lufta.


E hvala ti za web, cijene su stvarno povoljne!, gledao sam u trgovini i spuzve su im 50 kuna i jos malih dimenzija..

Ispod kaplaja sam napravio kukicu za ubuduce ak budem htio bilje.. planiram ali tek kasnije.. Sad cekam da kavez preuzme zeleniloxD

Offline Dini

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #7 u: Rujan 12, 2012, 13:19:32 poslijepodne »
Čančare stare 4 godine još nijednom nisu hibernirale? Mislim da je to baš i nije najbolja opcija. Pusti ti njih da prezime ovu zimu jer ih nećeš moći vječito držati budne cijelu godinu.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #8 u: Rujan 12, 2012, 14:15:15 poslijepodne »
Mozda i hocu, ali max 4 mjeseca.. posto su kod nas zime dosta duze. A to prijelazno razdoblje ce bit u terariju.

Offline Dini

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #9 u: Rujan 12, 2012, 16:47:49 poslijepodne »
zasto ih jednostavno ne staviš u neku garažu u kojoj ne pada ispod nule i pustiš ih unutra da hiberniraju, ili ih vratiš gdje pripadaju

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #10 u: Rujan 12, 2012, 17:02:01 poslijepodne »
zasto ih jednostavno ne staviš u neku garažu u kojoj ne pada ispod nule i pustiš ih unutra da hiberniraju, ili ih vratiš gdje pripadaju
Pa cuj nije postupak oko hibernacije samo "staviti" u garazu.. to svatko zna..
Garazu/podrum treba jednu zimu testirati da se utvrdi dali temperatura pada ispod +4C
Kornjaci treba prije mirovanja 3 tjedna prestati davati hranu da joj se isprazne crijeva, pripremiti posudu sa slojem rahle zemlje, lišća i sijena i pustiti da se sama ukopa kad dođe vrijeme.

Kornjace su bez papira, ali nisu otuđene iz prirode, tu mi se priču više neda ponavljati.

L.P

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #11 u: Rujan 14, 2012, 00:24:08 prijepodne »

Nisam imao mogucnost napraviti drugdje jos jedan kavez, jer mi stara nije dala.. mada joj to 1000x sam joj objasnjavao da vodene kornjace mogu nositi klice salmonele i zaraziti kopnene.. al ona kaze da su to gluposti i nisam se mogao vise prepirat pa sam takvo rjesenje napravio.. Nemoze doc do nikakvog kontakta, jer je zica tik uz ciglu, i nema nikakvog lufta.


E hvala ti za web, cijene su stvarno povoljne!, gledao sam u trgovini i spuzve su im 50 kuna i jos malih dimenzija..

Ispod kaplaja sam napravio kukicu za ubuduce ak budem htio bilje.. planiram ali tek kasnije.. Sad cekam da kavez preuzme zeleniloxD

Salmonela te bas ne treba brinuti, vecini kornjaca je ona urođena, pogotovo kopnenim kornjacama. Postoje puno gadniji i opasniji organizmi koji mogu zahvatiti kornjace. Problem je sto ne mora doci do direktnog kontakta, na otvorenom gdje puse vjetar i pada kisa zidic nazalost ne pruza neku zastitu, to se sve moze vrlo lako raspriti i prenijeti, dovoljno velika udaljenost je jedina adekvatna zastita. Testudo hermanni srecom nije previse osjetljiv poput vecine kopnenjaka.

Sto se tice preskakanja hibernacije to bas nije pametno jer su ti zivotinje automatski osjetljivije. Hibernacija igra veliku ulogu u jacanju imuniteta.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #12 u: Rujan 14, 2012, 03:58:30 prijepodne »
Mozda i pripomaze da nema doticaja jer uglavnom vjetar puse sa sjeverne strane prema jugu, pa ide od kaveza za cancare prema vodenim kornjacama. Ali uglavnom nadam se da ce sve biti ok, jer nisam mogao drugacije izvesti,..

Sad tek vidim, zeznio sam se. Te su cancare leglo 2010, htio sam editirat gore post ali koliko vidim vise nema opcije 'edit'.. prebrzo mi godine lete xD jos mislim da je 2010..

Ovu godinu jos necu al od iduce ih stavljam u hibernaciju..i nadam se da ce biti sve ok!

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #13 u: Rujan 30, 2012, 14:03:49 poslijepodne »
Evo kak sad izgleda smještaj. Smještaj kopnenih je preuzela trava, sam čekam da se ubusa da je pokosim. Kod vodenih opet nešt' preuređujem, napravio sam drugačiji princip vodopada, ima dva izlaza. Prednji je da vraća veći dio vode nazad u jezerce, a stražnji izlaz je da se sljeva u posude u koje će bit zasađeno vodeno bilje, šaš, itd.

Također sam izfasadirao cigle i stavio metalne pregrade te napravio gore žicu koja onemogućava da se i jako mala kornjača zaglavi u filteru. Beton mi jako upija vodu, pa cu ga premazati sredstvom "beton4" (zatvara pore betona i sprječava upijanje), tada cu ga preći sa masom za fugiranje ili ljepilom za pločice i opet sa "beton4" tekućinom.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #14 u: Rujan 30, 2012, 14:14:11 poslijepodne »
..

Offline Dini

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #15 u: Listopad 01, 2012, 23:52:45 poslijepodne »
Komentirati ću još jednom za kopnene, jako lijepo izgleda njihov smještaj. Jedino bi ja možda ovu njihovu kućicu stavio malo ispod zemlje i totalno je zatvorio i ostavio samo mali prolaz za kornjače, a njima bi ispod stavio puno suhog lišća ili sijena. Lak bi natrpao i više lipća da se preko noći mogu zakopati u to :)

Biljke koje im bereš vani po livadama slobodno uzmi i stavi da ti raste u tom njihovom smještaju..taman ćeš na proljeće imati brdo biljaka i one ce same birati šta će jesti. :)

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #16 u: Listopad 02, 2012, 09:35:16 prijepodne »
Nisam imao vise kamenja i namjerno je napravljena iznad zemlje jer dok sam imao privremeni smjestaj padao je pljusak i voda je lezala pa su mi se skoro ugusile. Zato je sad i kamen unutra u kucici da se mogu popeti na nj. I pod izbetoniran. Zasadit cu biljke, ali tek na proljece kada bi ti kompletni smjestaji imali konacnu formu i oblik. Nisam doma pa nemam bas puno vremena sredivati.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #17 u: Listopad 05, 2012, 01:34:57 prijepodne »
Smjestaj super izleda, samo tako nastavi!  :up:
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #18 u: Listopad 08, 2012, 13:49:33 poslijepodne »
Prešao sam jezerce ljepilom za pločice i kasnije sa "beton4" tekućinom. Nadam se da više beton neće upijati vodu. Lakirao sam i one drvene djelove (poklopac filtera, kućicu, stepenice, kućicu gdje je struja..). Za ovu godinu dosta.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #19 u: Lipanj 21, 2013, 18:40:28 poslijepodne »
Evo nakon dugo vremena, da predstavim danas kako izgleda. Imam puno za pričati, ima tužnih vjesti ali uglavnom i sretnih.

Radove koje sam napravio neću pretjerano opisivati, uglavnom napravio kućicu, prilaz iz vode, drveno kopno, kupio spužve za filtraciju, temelje prešao dalmatinskim kameno i napravio policu na kojoj se nalaze posude sa šašom. Šaš sam zasadio u posudu u šljunak još 3-4 mjesec, nesjećam se točno, bio je mlitav i bojao sam se da od njega ništ, kad ono raste kao blesav, šišao sam ga dosta puta i mogu reći izvrsno upija štetne sastojke (ostatke hranjiva) iz vode i održava mi pored spužva čistu vodu.
Filter perem jedanput tjedno, voda je bistra doslovno.

Jedna pumpa tera vodu do slapa, druga tera do posuda sa šašom.

To je što se tiće vodenog djela.

E sad kod kopnenog djela kaveza dolaze tužne vjesti.


Napokon sam ga dovršio, trava je izrasla i zelenilo dobro i pustim čančare(4) i marginate(4).
Ništa sve super, kada dođem s fakulteta (na njemu sam 2 tjedna) i kaže mi mama jedna je marginata umrla. Pošizio sam i mislio da je uzrok zamorac, tocnije njegove dlake, jer ga mama zna tamo nekad pustiti. Očistio sam kavez od dlaka i pošišao travu i vratim ja kornjače i ništa jedno vrijeme sve ok, kada dođem opet sa fakulteta i primjetim kornjaču, učinilo mi se da spava i još mi je jedna marginata umrla. Uzrok ne znam i to me najviše sekira. Čuo sam se sa Kori-em i rekao je da su vjerovatno paraziti, a u međuvremenu ih držim na terasi u drvenom box-u i dobro se ponašaju i jedu kao blesave.

U planu mi je napraviti terarij prenosivi tako da po zimi mogu ih unjeti u kuću, a po ljeti na terasu. Barem dok ne narastu dovoljno da nemam straha u vanjskom smještaju. Užasno mi je žao tih kornjača, šparao sam dosta dugo da ih kupim i eto.

Uglavnom nadam se da će sve biti u budućnosti ok i dalje da vas ne zamaram evo slika kako izgleda smještaj:

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #20 u: Lipanj 21, 2013, 18:48:48 poslijepodne »
Još slika:

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #21 u: Lipanj 26, 2013, 13:41:08 poslijepodne »
Super ideja. Baš mi se sviđa :up:.

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #22 u: Lipanj 26, 2013, 14:14:22 poslijepodne »
Jako lep smestaj za kornjace! Siguran sam da ce uzivati!   :up:

Nadam se da ce malecke biti dobro.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #23 u: Lipanj 26, 2013, 22:17:02 poslijepodne »
Hvala vam. I ja se nadam...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Vanjski smještaj za vodene i kopnene kornjače
« Odgovori #24 u: Lipanj 27, 2013, 04:18:47 prijepodne »
Jako si lijepo sve sredio, filtracija sa sasem super izgleda a i puno znaci za kvalitetu vode. Da li je negdje na slikama onaj Emys koji je imao problema sa nekrozom ili ga i dalje drzis unutra?
Drzim fige da sto god je zahvatilo marginate nece zahvatiti hermannije, ako se preko ljeta svejedno odlucis doci do Zg. na pretrage sa zivotinjama javi mi se.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org