Travanj 19, 2024, 08:16:30 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bilje u Malawi akvariju  (Posjeta: 3683 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Bilje u Malawi akvariju
« u: Listopad 18, 2004, 21:24:00 poslijepodne »


Bilje,vjeeita dilema,stavljati li ga ne stavljati u akvarij sa Malawi ciklidima.


Sad pogledjamo jedna bitni razlog što se akvarista odluei za Malawi ciklide.Najpreprostiji odgovor jeste,da takvome akvaristu bilje nije glavni ukras,nego taj ukras saeinjavaju ribe,ciklidi.To je vee poznato,da su malawi ciklidi,po ljepoti,ravnopravni morskim ribama,a to i akvarista želi,dakle,da se u prvi plan izbace lepota ciklida.


Naravno i ime M'buna,što znaei na nativski Rock fish,sve to vee govori ,da m'bune ustvari ne trebaju bilje,za njih bilje postoji li ne postoji u akvariju.Kod M'buna treba dekoracija da se sastoji od kamenja,puno kamenja,od kog mi napravimo peeinice,prolaze i skrovišta.Kamenje obraslo sa algama jeste ono što M'bunama najviše i priliee.


Kako M'bune još vapaju za kamenjem,to za ciklide iz druge poveee grupe nazvane i Haplochromis ili ne m'bune i to ne važi.Ti ciklidi su vrsni plivaei,žive veeinoma na otvorenome delu jezera,pa se kamenje stavi samo toliko,da se im ukaže neka taeka ili još bolje barijera ili za neke opet središno mesto.Tim ciklidima treba obezbediti mesto za plivanje.


Vratimo se mi bilju,ima li ga u jezeru Malawi?


Ima njega i to u velikim kolieinama,njive bilja ima.No pogledajmo to bilje:

  • Vallisneria aethiopica

  • Potamogeton schweinfurthii

  • Potamogeton pectinautus
  • [/list]


    Dakle bilja ima,mada med tom biljem nadje se samo ciklid iz grupe m'buna:Cyatochromis obliquiedens i ciklid iz grupe Haplochromis:Hemitilapia oxyrhynchus.Ta dva pomenuta ciklida,jeste usko specializovana ,da se hrane samo algama koju se nadju na gore pomenutom biljem.


    ali akvarista ipak oee imati bilje,baš zbog dekoracije.Za tu svrhu,dokle jeste,najpovolniji po mom mišljenju jeste bilje valisnerija spiralis ili gigantea.To je bilje koje nekako i uspeva u tvrdoj i alkalni vodi.Puno se propagira za Malawi akvarij i Anubija.Moje je mišljenje,da je to bilje sasvim neadekvatno za malawi akvarij,jer je anubija bilje koje preferiše baš kontra vodu,ako mogu tako da se izrazim,dakle meku i kiselu,pa je kao takvo pogodno za ciklide ali zapadnoafrieke.i u našem istoenoafriekom/Malawi akvariju/bio bi jako kratko.


    Neki vole i korjen,grane,sasvim razumljivo,naravno i u samome jezeru ima pino potopljenih drveea,te grana.i na tim potopljenim granama nadje se i alge,zvane epiksilik,koje su hrna jednog divnog M'buna ciklida Pseudotropheus sp.Acei.


    Eto tako malo nakratko moj uvid o bilju u malawi akvariju,no voleo bi proeitati još koji drukeiji stav,kako bi eto nekako razmenili mišljenja i stavove,sve u prid našim mezimcima ciklidima.

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Bilje u Malawi akvariju
« Odgovori #1 u: Listopad 18, 2004, 22:31:00 poslijepodne »
Bojko, kao što si rekao probao sam sa akvarijom bez bilja ali to mi nije to, pa sad imam 3 anubiasa i komad drveta (naravnosa 20-ak kg kamenja)i nedavnosam stavio Valisneriu spiralis sa svojim malawi ciklidima i nebi je preporueio nikome ko drži melanochromis auratuse. Druge ribe (zebre, el.yellow, socolofi,..)je ne diraju, ali auratusinavalili ko djeca na tortu. jedu je od vrha put dole i nakon 4 dana skratili su je za pola. Aj, bar nek se poeaste s malo prirodne hrane jer sumnjam da ae biljka opstati.Znam da nije "pravi" malawi biotip ali kad imam drveta i biljki puno mi je ljepše.

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
Bilje u Malawi akvariju
« Odgovori #2 u: Listopad 19, 2004, 11:29:00 prijepodne »


dal bi to bilje opstalo u pjesku, odnosno u anaerobnim zonama? Mislim da nebi ali...
 

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Bilje u Malawi akvariju
« Odgovori #3 u: Listopad 19, 2004, 11:38:00 prijepodne »
Pa u sitni pjesak se stavi krupniji i pokrije se sa završnim slojem podloge. To tak šljaka normalno.Bilje raste ko ludo!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline vuky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 346
Bilje u Malawi akvariju
« Odgovori #4 u: Listopad 19, 2004, 12:47:00 poslijepodne »
Ma kak to sljaka?? Pa moji ciklidi su vec par puta premjestili podlogu s jednog na drugi kraj akvarija. Jedino kak bilje moze osptati je privezano za kamen.
Igrajte za nju, nasu voljenu,
Nek\' jace kuca to
Srce vatreno.