Travanj 27, 2024, 10:08:17 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Tonga + jadranski?  (Posjeta: 21385 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #25 u: Lipanj 12, 2008, 21:24:40 poslijepodne »
.. pa da ... to je točno.... ako ide mrtvi onda možeš otići u Bauhaus i kupiti kilu takvog kamena za 7 i pol kuna...
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #26 u: Lipanj 12, 2008, 21:31:38 poslijepodne »
da u pravu si može nalit i betonsku stjenu to mu je najpametnije
Split

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #27 u: Lipanj 12, 2008, 21:51:15 poslijepodne »
da u pravu si može nalit i betonsku stjenu to mu je najpametnije

Ma ubacit vriču cimenta unutra je najbolje kad smo kod toga...
Ili par onih šupljih opeka od cigle....  >:(
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2008, 21:53:25 poslijepodne od Bkaradza »

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #28 u: Lipanj 12, 2008, 22:11:54 poslijepodne »
ako govorimo o suhom kamenu mislim da nema toliko velike razlike, kakvom je neki žele prikazati,... ništa nemože zamjeniti kvalitetan živi kamen, ali ukoliko je riječ o suhom stvari su puuuuno drukčije,...

a šta mislite od čega vam se radi famozna i "extra kvalitetna" reef keramika,... marketinški trikovi rade na sve strane,..naravno da svak prezentira ono što prodaje u najboljem svijetlu, i omalovažava sve ostalo,...ali činjenice govore i suprotno!!!

Dakle postoji puno vrsta jadranskog kamena,... neki od vas očigledno nisu došli u doticaj sa takvim kamenom i nemaju blage veze o čemu pričaju već samo prepričavaju stare priče ili navode vodu na svoj mlin,...

tvrdim da se sa KVALITETNIM jadranskim kamenom (kojeg ima i kvalitetnijeg od suhe tonge ili reef keramike) može napravit vrhunski reef
Također kamen koji je u akvariju duže vrijeme, je bolji od onog koji je friško uvezen iz neke nama slične banana republike,...(naravno i banana akvariji su isključeni iz ove priče,... ;D)

jedina zapreka u svemu je puštanje ovakvog našeg jadranskog kamena u prodaju,... dakle "branje" takvog kamena nije legalno,...također strani, naprimjer Tonga/Fiji kamen trebaju imati CITES i zato cjena takvog kamena dostiže cjenu mekanih koralja

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #29 u: Lipanj 12, 2008, 22:21:13 poslijepodne »
pa to ja i pričam cijelo vrijeme a onda dobijem odgovor da mogu kupit u bauhausu nekakve stine za 7.5 kn  :klap:
očito neki misle da je jadranski kamen ono po čemu na plažama hodaju  8)
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2008, 22:23:33 poslijepodne od damir1700 »
Split

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #30 u: Lipanj 12, 2008, 22:27:34 poslijepodne »
po toj cjeni možeš dobit špaget,.. mislim čak da je i jeftiniji, cca 5,5kn. trgovci u švabiji ga uredno upotrebljavaju u akvarijima pod istim nazivom (spagettisteine)i napaćuju masno, mislim da je bilo i pokušaja od naših trgovaca da ga prezentiraju HR tržištu po osjetno skupljoj cjeni ali nije prošlo,...

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #31 u: Lipanj 13, 2008, 07:47:24 prijepodne »
po toj cjeni možeš dobit špaget,.. mislim čak da je i jeftiniji, cca 5,5kn. trgovci u švabiji ga uredno upotrebljavaju u akvarijima pod istim nazivom (spagettisteine)i napaćuju masno, mislim da je bilo i pokušaja od naših trgovaca da ga prezentiraju HR tržištu po osjetno skupljoj cjeni ali nije prošlo,...

Već sam čuo za to špageti kamenje. Dali ono uopće ima neku funciju u akvariju (ok sigurno ima rupice u sebi) tj koliko je to uopće vridno stavit u akvarij. Nije da bi ga stavia ali samo pitam :)

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #32 u: Lipanj 13, 2008, 08:06:55 prijepodne »
imao sam ga nešto u starom akvariju od 220 litara,... nisam bio zadovoljan i izvadio sam ga,...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #33 u: Lipanj 13, 2008, 09:17:46 prijepodne »
po toj cjeni možeš dobit špaget,.. mislim čak da je i jeftiniji, cca 5,5kn. trgovci u švabiji ga uredno upotrebljavaju u akvarijima pod istim nazivom (spagettisteine)i napaćuju masno, mislim da je bilo i pokušaja od naših trgovaca da ga prezentiraju HR tržištu po osjetno skupljoj cjeni ali nije prošlo,...

.. jap na špagete (crve) sam mislio.... i ful se sa Anteom slažem kaj piše ......ali, ako se već stavlja mrtvo kamenje (jadransko)onda je šteta vaditi živo jadransko, ubijati ga, lijećiti pa ponovo oživljavati, kad je na Vogelu u Austriji mrtva tonga 4.5€ po kili... lijepo se može ukombinirati sa pokojim živim jadranskim i sa živim tropskim ... ali nakon ubacivanja mrtvog kamenja, moja je preporuka da se sistem pusti u rad ali bez rasvjete kako bi se izbjegle alge i ostali problemi oko njih, kako smo mi svi brzopleti i u tjedan dana bi željeli imati gotov reef, samim time uletavamo u razne problema sa kemijskim kvalitetama vode, a sa samim time narušavamo i cijelu biofloru..... ja sam osobno imao problema sa svime ovdje o čemu se pisalo, tako da sada uzimam iskljućivo živi premium kamen ... po potrebi ga lječim tjedan dva prije ubacivanja u tank... i ja sam bio brzoplet i bedast... htio sam sve na brzinu.... kada sam malo promjenio mišljenje i sam pristup na reef akvaristiku.. shvatio sam da nema ništa na silu... ako na silu saniraš jednu stvar druge dvije se pokvare.. i tako u nedogled... ja osobno imam problem sa crvenom čupavom algom.... koja je došla iz razloga moje tvrdoglavosti .... poslušao sam nekoliko savjeta i gle... ona polako nestaje, a koralje koje sam otpisao vračaju se normali i pojačavaju intenzitet boja.... uglavnom ... potrošio sam puno novaca... ali barem još toliko moram da sve bude kak treba... ne žuri mi se i sviđa mi se kad svaki mjesec dva stavim nešto novo i vidim kak to ide na bolje...
... uvijek kažem da je pisana komunikacija loša jer se uvijek nešto krivo shvati...
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #34 u: Lipanj 13, 2008, 10:05:19 prijepodne »
kad je na Vogelu u Austriji mrtva tonga 4.5€ po kili... lijepo se može ukombinirati sa pokojim živim jadranskim i sa živim tropskim ... ali nakon ubacivanja mrtvog kamenja, moja je preporuka da se sistem pusti u rad ali bez rasvjete kako bi se izbjegle alge i ostali problemi oko njih

Pa nama iz Splita kad bi išli do Austrije po kamenje, put gore i nazad + spavanje negdje jednu noč bi nam došlo otprilike kao i cijena jadranskog kamena u Split + znajuč moju sreću uvjeren sam da bi me na granici pregledali i kad bi vidili kamen... .:) Ja sam već kupio dio ubijenog živog Jadranskog kamena (takav je već 2-3 godine) i sada mi se isti čisti u vodi sa sodom za izbjeljivanje tako da će kroz 2 miseca bit preko 90% čist i spreman za ubacivanje u akvarij...

Ja sam lipo napomenia da mi se ne žuri i da sam spreman čekat pola godine bez problema kako bi se akvarij sredia prije ubacivanja riba i koralja :)

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #35 u: Lipanj 13, 2008, 13:51:01 poslijepodne »
skorpac
u potpunosti se slažem s tobom šteta je svakako i koristiti jadranski kamen samo zato šta se ruši podmorje vadeči isto
na moru kod nas je situacija takva da ribari kad povlače mreže preko tih grebena uvjek al baš uvjek izvlače i taj kamen koji
je premekan i pod silom mreža puca u komade kad se on zaplete u mreže oni njega zajedno s mrežama donesu na obalu i bacaju ga
ili na obalu ili u pličak e tu nastupamo mi i skupimo takav kamen taj kamen koji je i bačen u plitko je več 70-80 % mrtav tj.bez organizama koji radi razlike u temperaturi jednostavno uginu taj kamen je s dubine od najmanje 50m i više čak i do 120-150m

samo pričamo  ;)
Split

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #36 u: Lipanj 13, 2008, 13:58:17 poslijepodne »
gle skorpac nemoš ti nekom objasnit što je previ reef akvarij ako ga neko nije vidio isto tako je i sa kamenom, činjenica je da nista nemoze zamijenit premium zivi kamen iz balija ili tonge i točka, oni koji se zadovoljavaju polovičnim če se uvijek zadovoljavati polovičnim i oni uče kao i mi.
poštujem vaše mišljenje i znam da vam je problem nabavit tongu u splitu i da istina ima i lošeg zivog kamena, zato je vrlo vazno naučit prepoznat pravi kamen i doznati zapravo odakle je.

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #37 u: Lipanj 13, 2008, 14:04:14 poslijepodne »
a otkud ti znaš da ja recimo nisam nikad vidio pravi reef to sam trebao u tebe doć da vidim pravi reef
ajde molim te nemoj me zaj......
najdraži su mi likovi kao šta si ti  :klap:

i ti možeš prepoznat odakle je kamen  :D
Split

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #38 u: Lipanj 13, 2008, 14:30:16 poslijepodne »
gle skorpac nemoš ti nekom objasnit što je previ reef akvarij ako ga neko nije vidio isto tako je i sa kamenom, činjenica je da nista nemoze zamijenit premium zivi kamen iz balija ili tonge i točka, oni koji se zadovoljavaju polovičnim če se uvijek zadovoljavati polovičnim i oni uče kao i mi.

Ovakve tekstove pišu osobe koje imaju interesa od prodaje dotične stvari. Isto kao što će mi prodavač Toyote reć kako je njihov auto bolji od recimo Renaulta ili Opela... Sad se postavlja pitanje dali ti kojim slučajem prodaješ pravi živi kamen iz Tonge??

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #39 u: Lipanj 13, 2008, 15:59:26 poslijepodne »
nemam viska ali vam mogu donirati preko aukcije za dijecu ako hočete ;D
reef akvarij je po meni :) kada je sve iz reef zona a ovo se zove reef akvaristika a ne malo jadran malo koralji kako mi paše ;), vodeći svjetski stručnjaci imaju doktorate o tome imate google pa čitajte.
« Zadnja izmjena: Lipanj 13, 2008, 16:03:00 poslijepodne od lucifer »

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #40 u: Lipanj 13, 2008, 16:15:04 poslijepodne »
bezveze je s tobom raspravljat eto ti tvoja tonga pa uživaj  :dead:
Split

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #41 u: Lipanj 13, 2008, 16:47:44 poslijepodne »
ovo je bolje od jučerašnje tekme1 :D

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #42 u: Lipanj 13, 2008, 16:53:57 poslijepodne »
nemam viska ali vam mogu donirati preko aukcije za dijecu ako hočete ;D
reef akvarij je po meni :) kada je sve iz reef zona a ovo se zove reef akvaristika a ne malo jadran malo koralji kako mi paše ;), vodeći svjetski stručnjaci imaju doktorate o tome imate google pa čitajte.

Superička onda zašto soliš vodu iz vodovoda pa nabavi cisternu REEF mora iz Tonge kad već hoćeš da ti je sve "originalno"

Imaš i tekst Juliana Sprunga koji je isto tako stručnjak za akvaristiku i koji lipo kaže što kaže.... ali eto ako će ti srcu bit drago, Tonga je zakon upravu si.. Are you happy now:)

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #43 u: Lipanj 13, 2008, 18:47:01 poslijepodne »
... ako se ne primirite moral bum djeliti kartone.... molim Vas, prepucavajte se preko pp-a .. nemojte tu na otvorenom forumu. Kaj se tiće tonge sa Vogela... da se malo raspitaš i budeš malo pristojniji , vjerojatno bi ti netko i ponudio da ti ga dofura... stalno netko pići za Austriju, mi tako stalno radimo uvijek netko vuće za druge ... šalje se busom... i ostalim letećim ili ostalim voznim napravama .... tvrdoglavost i prgavost na kraju skoro pa uvijek završava ne lijepo...

.. još jednom Vas molim da se malo suzdržite ili da ovakove zločeste postove kao gore, određenoj osobi pošaljete na pp.

Naravno svatko ima pravo pisati po forumu i imati pravo na svoje mišljenje, ali je grdo vidjeti ovakovo prepucavanje...... kad smo kod raspoznavanja kamenja .... čak i ja kao laik u 70% slučajeva mogu raspoznati kamen.

Ruku na srce... da sam prije čitao i vidio radove Petera Wilkensa i Dietrich Stubera vjerojatno se sada ne bih borio sa moji reef problemčićima.... poslušao sam savjet dva i polako ih se riješavam...

.. pa bi preporučio da pročitaš onaj link odozgora i da pokušaš napraviti kako oni kažu... pomjiješaj kamenje, ali ostatka slaganja se pokušaj pridržavati... vjerujem da će ti se to čekanje doista isplatiti.. ukoliko češ stavljati i nešto torpskog kamenja još bolje....


TNX
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline jadran 7500L

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Lokacija: spalato
  • u početku bijaše 17 L a sad 9000L.
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #44 u: Lipanj 13, 2008, 19:00:27 poslijepodne »
GOSPODO SAGLEDAJTE TO OVAKO: MALI MINUS ZA JADRANSKI KAMEN= JEDNAK JE PLUSU "ŽIVOG MORA" ,NASPRAM RAĐENE VODICE!!!
u početku bijaše 17 L a sad 9000L.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #45 u: Lipanj 13, 2008, 20:37:29 poslijepodne »
Ja mislim da svi gore koji pišu uključujući i mene nemaju blage veze govoreći sa znanstvenog stajališta o kvaliteti, poroznosti, uporabi u reef akvaristici, razlici u organizmima i inim stvarima između tropskog i jadranskog kamena. Jer kolko znam svi smo ovdje laici.. a stručnjaka nema blizu.. Zato primirite strasti i ne tvrdite nešto kategorički jer ste pročitali neki strani link..

Kolko dugo ono ima većina nas reef doma? Godinu dvije tri? ;)
« Zadnja izmjena: Lipanj 13, 2008, 21:08:06 poslijepodne od Renta »

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #46 u: Lipanj 13, 2008, 21:14:23 poslijepodne »
e s tobom se slažem 100 % :klap: :klap: :klap: :klap: :klap:

baš me i smeta kad neko kategorički tvrdi nešto a nema dokaze za to
ja imam dokaze da  jadranski kamen odličan i da koralji i organizmi rastu izvrsno
i to u akvarijima koji su 100%od jadranskog kamena ,u akvarijima kamen izgleda izvrsno ,
 porozan je jer smo ga lomili na komade  ,da u njemu brzo dođe život itd .
šta netko nije nikad vidio pravi jadranski kamen njegov problem
ne tvrdim da je bolji od tropskog ali nije ni puno lošiji  :up:
toliko od mene šta se tiče mene završena priča
p.s.
nemogu da se ne osvrnem na skropca
zašto jednostrano upozoravaš na pristojnost
ti si možda ok s luciferom ali nije u redu
jednostrano reagirati pogotovo ti kao netko
ko bi tu trebao red uvoditi
ako malo bolje pročitaš postove vidjet češ da
je lucifer prvi počeo s vrijeđanjem ali nije
moje da se petljam u tvoj posao samo iznosim svoje
mišljenje
« Zadnja izmjena: Lipanj 13, 2008, 21:17:34 poslijepodne od damir1700 »
Split

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #47 u: Lipanj 13, 2008, 22:06:06 poslijepodne »
.. šarki gle ovako ... zamolio sam vas sve skupa ne samo tebe.... ne kužim kak si zaključio da sam Lucifera u ovom prepucavanju izostavio (...zato kaj isto mislimo o reef kamenu? ).... ako želiš pročitaj ponovo post koji sam napisao ....  :ying:

 
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #48 u: Lipanj 13, 2008, 22:27:00 poslijepodne »
stvarno mislim da ovo postaje smješno prepucavanje evo citat tvog posta upučen bkaradzi
"Kaj se tiće tonge sa Vogela... da se malo raspitaš i budeš malo pristojniji ,"
i još
".. još jednom Vas molim da se malo suzdržite ili da ovakove zločeste postove kao gore, određenoj osobi pošaljete na pp."
misli se na post od bkaradze koji je poviše tvog
ako to nije jednostrano upozorenje onda sorry upozoravaš bkaradzu na pristojnost ??????
a ovo je kulturan post napisan od lucifera na koji nisi reagirao
"gle skorpac nemoš ti nekom objasnit što je previ reef akvarij ako ga neko nije vidio isto tako je i sa kamenom"
vrijeđanje  :klap:


Split

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #49 u: Lipanj 13, 2008, 22:49:23 poslijepodne »
... ako se ne primirite moral bum djeliti kartone.... molim Vas, prepucavajte se preko pp-a .. nemojte tu na otvorenom forumu. Kaj se tiće tonge sa Vogela... da se malo raspitaš i budeš malo pristojniji , vjerojatno bi ti netko i ponudio da ti ga dofura...

A po čemu sam ja to nepristojan daj mi molim te pojasni. Ukoliko je sarkastičan odgovor nepristojan onda sam nepristojan, ali ako gledamo ovaj topic puno manje nego određena osoba...

a ovo je kulturan post napisan od lucifera na koji nisi reagirao
"gle skorpac nemoš ti nekom objasnit što je previ reef akvarij ako ga neko nije vidio isto tako je i sa kamenom"
vrijeđanje  :klap:

Pa to ti je sloga :'( :'( :'( :'(
« Zadnja izmjena: Lipanj 13, 2008, 22:55:25 poslijepodne od Bkaradza »