Travanj 27, 2024, 08:58:08 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: plan za 200L  (Posjeta: 22296 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #25 u: Studeni 09, 2006, 15:18:00 poslijepodne »
Kad kupim cijevi (valjda sutra) prvo planiram spustiti akvarij u smetlarnik i tamo testirati da li svi spojevi drže vodu (osim ventila koji još nisam siguran je li potreban), a preljev mogu testirati i sa slanom vodom  

Našao sam uvodnice za kablove od 5-8mm u trgovini Swift na Trešnjevci, Vukovarska 23, ako nekog zanima.
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
plan za 200L
« Odgovori #26 u: Studeni 09, 2006, 17:04:00 poslijepodne »


Našao sam uvodnice za kablove od 5-8mm u trgovini Swift na Trešnjevci, Vukovarska 23, -


definiraj to malo uvodnice za kablove meni stari kaže da je to u principu bulkhead da to imaju na strojevima?ako to nije bulkead di si njega uzeo?

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
plan za 200L
« Odgovori #27 u: Studeni 09, 2006, 17:07:00 poslijepodne »
si bulkhead nasao negdje u zg?

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #28 u: Studeni 10, 2006, 09:23:00 prijepodne »
Uvodnica meni jako sliči bulkheadu, ali Stina kaže da je teško prispojit cijev. Ja nisam probao. Bulkove sam uzeo kod Blua.
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #29 u: Studeni 10, 2006, 09:25:00 prijepodne »
 
Citat: Vedran
hmm..čini mi se malkice previsok u kombinaciji sa širinom rupa...al opet, ovisi o protoku...


Širinom rupa na staklu ili proreza na češlju?

Mislim da sam te krivo shvatio prvi put i da si ipak mislio na rupe u staklu... Rupe su za cijevi 32mm, mislio sam jednu koristit za preljev, a drugu za povrat.

Mislim da sam krivo shvatio i na koju stranu okrenuti bulkove... Ja sam mislio da onaj dio koji steže cijev treba okrenut prema gore... Pa mi je Stina danas rekao da treba okrenut na drugu stranu, što čini montažu jednostavnijom (ali je ona druga varijanta meni nekak bila logičnija).Edited by: ZGoda
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #30 u: Studeni 10, 2006, 21:10:00 poslijepodne »
Testirao sam da li drži vodu, zaključci su slijedeći:

Čini mi se da ću češalj morat spustit. Evo par slika kada sam u overflowu odvrnuo pipu do kraja:








Inače akvarij drži vodu:



Samo sam primijetio da mi na jednom bulku malo znoji:



To je na onoj rupi koja ima malo skrhani rub s unutarnje strane, a vidio sam da mi i gumica od bulka sjedne na silikon pa sad nisam siguran di točno pušta. Probat ću to sredit neki drugi dan.
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
plan za 200L
« Odgovori #31 u: Studeni 10, 2006, 23:21:00 poslijepodne »
izgleda mucho lijepo, iako ima mana... joj jedva cekam da i ja svog napunim!

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
plan za 200L
« Odgovori #32 u: Studeni 12, 2006, 17:23:00 poslijepodne »
Čini mi se da ću češalj morat spustit.

da, obavezno.. slobodno ga spusti i to ga dost mozes spustiti, tako da napravis i onu stengu pride
Voda ti je skroz do vrha displeja, to nemre tak, spricace i talasace se .. daj mu slobodno hoda 5-6 cm od nivoa vode do vrha akvarija.. do toga ces vec postupno doc dok ces se igrati s svojim novim akvarijicem kad udje u pogon, no ilustracije radi voda na povrsini nije mirna inepomicna vec se cirkulacijske pumpe tako postave da se povrsina blago talasa i povrsinski layer / sloj vode biva konstantno odlijevan u sump..



stoga morski akvariji (onikoji su kvalitetno slozeni naravno) nemaju povrsinski sloj prljvstine i masti koji se cesto vidja u slatkovodnih... tkzv. scum line.To je cool, stoga sto se smece odlijeva ka protein skimeru, zahvaljujuci tome sto nema scum lineasnop svijetlosti lijepse i kvalitetnije probija povrsinu vode, te naravno tvoj overflow i valovita voda vrlo su vazni za izmijenu plinova , zbog svih tih faktora skimmin zona bi valjala biti sto veca i voda se sto brze vrtiti u loop kroz sump (logicno ako je protok kroz sump preslab, neces izvuc najbolje od svog filter sistema) tak da to imas na umu dok radis nivo vode u displeju , i kasnije dok postavljas cirkulacijske pumpe..

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #33 u: Studeni 13, 2006, 13:09:00 poslijepodne »
Ovo je bilo napunjeno u smetlarniku samo kao test da li drži vodu... nemam namjeru imat tako do vrha napunjenog, ali ne bih hti niti da mi bude baš jako ispod vrha... Mislio sam ga punit do malo ispod onih letvica za ojačanje.

Akvarij je trenutno prazan i čeka da složim do kraja stalak. Par akvarista mi je preporučilo da pojačam fuge na akvariju, pa ću onda jedan dan igrat se ponovo sa silikonom...

Trenutno me malo muči kako složiti rasvjetu u poklopcu (juwel duolux). Da li netko zna di ima onih gumenih čepova za nogice od stolica?
Od silnih ideja kako to složiti mislim da ću na kraju zalijepiti plastiku preko rupa od nosača originalnih lampi, izbušiti na njima rupe za kabel, spojiti na lampe i, ako ne nađem gumene čepove, zamotat spojeve izolirkom.
Još se ne mogu odlučiti za nosače tih lampi, kako to izvesti. Vidio sam da su to ljudi lijepili na poklopac pa me zanima kako to drži i kako podnosi izmjenu lampi?

Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
plan za 200L
« Odgovori #34 u: Studeni 13, 2006, 23:53:00 poslijepodne »
pogledaj da ti se voda ne sljeva po navojima od bulka ako ti gumica ne stisne dobro inura to se oće dogoditi vjerojatno ne znam da li se smije koristiti nesto kao teflonska traka u tom slučaju?

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
plan za 200L
« Odgovori #35 u: Studeni 14, 2006, 00:54:00 prijepodne »
 
Citat: ZGoda
 
Od silnih ideja kako to složiti mislim da ću na kraju zalijepiti plastiku preko rupa od nosača originalnih lampi, izbušiti na njima rupe za kabel, spojiti na lampe i, ako ne nađem gumene čepove, zamotat spojeve izolirkom.
Još se ne mogu odlučiti za nosače tih lampi, kako to izvesti. Vidio sam da su to ljudi lijepili na poklopac pa me zanima kako to drži i kako podnosi izmjenu lampi?



Ako ćeš koristiti T5 onda ti je promjena lampi svakih 1-2 godine, pa bi to svaka DIY konstrukcija trebala dobro podnijeti.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #36 u: Studeni 15, 2006, 11:04:00 prijepodne »
Evo da se pohvalim... Bio sam jučer u Austriji, cura je morala obaviti obnovu robe u ormaru za zimu, pa sam i ja iskoristio priliku za posjet Vogelfarmi  

Uzeo sam skimmer AM Turboflotor 1000 Multi SL, nešto soli i živi pijesak (nadam se da mi lokalni dobavljači neće zamjeriti   )

Kad sam se vratio vidio sam na netu jedan post u kojem su opisani neki nedostaci ovog skimmera, neki koji bi i meni mogli smetati, ali se nadam da će raditi dobro svoj posao... Za ovaj skimmer sam se odlučio jer je već jako dobro poznat i pokazao se uglavnom dobrim, a do jučer nisam vidio na netu opis tih nekih nedostataka.

Sad već imam skoro sve da mogu naliti slane vode na svoj balkon. Vrlo sam uzbuđen jer osjećam da se taj dan bliži  

PS. ako netko planira ovih dana u Austriju može od mene dobiti vignetu...
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #37 u: Studeni 16, 2006, 10:29:00 prijepodne »
Ponovo sam sinoć testirao bulkhead. Žiletom sam izrezao dio silikona s unutarnje strane overflow boxa koji mi je smetao da mi gumica bulka lijepo sjedne na dno. Rezultat je da i dalje curi - što znači da je problem u skrhanom staklu na rubu rupe  

Što mislite kako to riješiti? Da li da sa silikonom malo "pogletam" skrhano mjesto, pustim da se osuši pa na to stavim gumicu i bulk? Ili da silikonom zalijepim gumicu bulka? Ili nešto treće?
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
plan za 200L
« Odgovori #38 u: Studeni 16, 2006, 23:39:00 poslijepodne »
Zategni bulk i potegni silikon preko... eto...

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #39 u: Studeni 19, 2006, 09:57:00 prijepodne »
Nažalost moram stisnut pauzu na slaganje akvarija, idem malo izvan države na službeni put...

Jučer mi je pala na pamet ideja kako napraviti nosače za lampe pa evo slika:



Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
plan za 200L
« Odgovori #40 u: Studeni 19, 2006, 10:08:00 prijepodne »
di si to našo i kako dihta?!?!?

Ideja izgleda odlično!


Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
plan za 200L
« Odgovori #41 u: Studeni 19, 2006, 10:45:00 prijepodne »
Ludilo brale super ideja, ovo bi se dalo napravit i sa drugim plastičnim cijevima, a dihtung bi se moga napravit omotavanjem neke ljepljive trake (izolirka) ili teflon trake oko krajeva neonke i to sve lagano ugurat u plastičnu cijev, ja proba malo prije i dihta odlično!!!!!!!!!

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #42 u: Studeni 19, 2006, 12:15:00 poslijepodne »
Radi se o koljenima i T komadima za one bijele cijevi za vodu od 3/4". Kupljeno u Pevecu. Oni sami po sebi dost dobro sijedaju jedan u drugi i dihtaju... Uzeo sam i lijepilo za PVC tak da se to može i pošteno zalijepit...

Kao vodonepropusno grlo sam uzeo uvodnicu za el. kabel Pg16 - veličina IP68-vodotjesnost - ona ima gumicu koja se stegne oko neonke i zadihta. Kupljeno na Trešnjevci, već sam ovdje negdje napisao adresu i ime dućana, sad se ne mogu sjetit... Uvodnica taman sijeda u ovu veličinu tih koljena, ne zadihta kao koljeno u koljeno, i ne znam da li će ih ovo lijepilo zatalit za koljeno... Prema prodavaču u Pevecu neće, ali to ću još provjerit...Edited by: ZGoda
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
plan za 200L
« Odgovori #43 u: Studeni 20, 2006, 10:54:00 prijepodne »
kulike para te došla ta sva plastika?
Zagreb/Hrvatska

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #44 u: Studeni 20, 2006, 11:00:00 prijepodne »
Ja sam uzeo 4 T komada, 4 koljena i 4 nekih sa navojem i došlo me je cca 40kn
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
plan za 200L
« Odgovori #45 u: Studeni 20, 2006, 15:07:00 poslijepodne »
odlicno, ovo mi se ful siđa...
ZG,Vrapče

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #46 u: Prosinac 18, 2006, 11:23:00 prijepodne »
Evo me nazad...

jučer sam se igrao s fugama, malo sam ih pojačao. Ne baš 1,5 do 2 cm kak je Brada u jednoj temi rekao, ali se nadam da će biti dovoljno.

Češalj još nisam slijepio, malo sam u nedoumici da li da ga zalijepim bočno ili da na overflowu napravim utore pa skratim ovaj češalj jedno 1 cm... Nadam se da mi u tom slučaju češalj neće bit preniski... Najradije bi produlji utore na češlju za tih 1 cm, ali mislim da bi me dečki iz Nove Firme poslali u rodno mjesto da im dođem s tom idejom...

Također sam silikonom "pogletao" onaj skrhnuti dio na rupi na kojem sumnjam da mi pušta bulk, testirat ću ovih dana...

Spremam se kupiti/izraditi sump veličine 50×35×40v, cca 70L. Da li je u njega potrebno stavljat neke pregrade?


PozdravEdited by: ZGoda
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
plan za 200L
« Odgovori #47 u: Prosinac 19, 2006, 00:00:00 prijepodne »
Ja imam jednu pregradu u kojoj držim makro alge, ali je pre mala da bi napravio RDSB (remote deep sand bed), pa ako nemaš puno tehnike za staviti u sump, možeš se igrati sa tim
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #48 u: Prosinac 20, 2006, 11:32:00 prijepodne »
@Brada: kolike su dimenzije onog tvog sumpa? Jesi li ga sam lijepio? zaboravih te pitati kad sam bio kod tebe...
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
plan za 200L
« Odgovori #49 u: Prosinac 20, 2006, 19:59:00 poslijepodne »


Citat: ZGoda
@Brada: kolike su dimenzije onog tvog sumpa? Jesi li ga sam lijepio? zaboravih te pitati kad sam bio kod tebe...



Sam san ga lipija!! D48 X Š35 X V35!! Pregrada je oko 15 cm i u njoj je ulaz iz OF, pijesak, crvena makro alga i špageti alga.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/