Ožujak 28, 2024, 10:44:59 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moj prvi 200l  (Posjeta: 19613 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi 200l
« Odgovori #75 u: Srpanj 05, 2017, 21:45:34 poslijepodne »
Evo mene nakon poduže vremena. :)
S novom opremom i novim pokušajima. :D

Nakon ne znam koliko mjeseci i odgađanja i odgađanja, napokon sam si uspio posložiti novi stalak za akvarij i novu rasvjetu s kojom sam puno zadovoljniji. Moram priznati da mi je bila tlaka prebaciti akvarij na novi stalak. Ispumpavanje 180L vode i onda prebacivanje još uvijek preteškog akvarija (imao je barem 50ak kila svejedno), ali uspio. XD

Nova rasvjeta pokriva sada čitav akvarij (ima 90cm na 100cm akvarija) i ima tri reda LEDica. LEDice su 20x6500K, 10x Cyan 490nm, 5xAmber 590nm, 2xRed 630nm, 5xDeep Red 660nm, 4xUV 390nm, 3xUV 400nm, 6xRoyal Blue 450nm. Tak da pun kufer spektra i mogu podesit boju kakvu hoću, ali doslovno. :) Možda ćete se pitati čemu to toliko šarenilo u rasvjeti, a odgovor je: da čim vjernije probam simulirati puni spektar sunca. Našao sam neku stranicu koja je imala proračune spektara svih boja LEDica na tržištu i kakve kombinacije daju, pa je ova kombinacija ispala "savršena" sa CRI-jem od 100. Nije baš da je ziher tako, ali rekao bih da je blizu, pogotovo obzirom da se sa 6 kanala da lijepo podesiti.

Naravno uz to je došao i novi kontroler baziran na iAqua kodu, ali dosta modificiran, što grafički, što programski. Iako još uvijek ga nisam dovršio, jer nemam vremena. Zasad samo vrijeme, tajmeri na utičnicama i podešavanje LED rasvjete. Uskoro slijedi automatsko doziranje, mjerenje pH i temperature. Kad uhvatim vremena, a to će bit nikad. Hahaha

Počeo sam novi režim doziranja, jer mi prijašnji režimi očito nisu pasali. Sad pičim po EI-u, 20ml makro/mikro svaki dan (naizmjenično svaki drugi), 6 dana u tjednu. Vidjet ću rezultate kroz par tjedana. Biljke mi nekako slabo napreduju, još uvijek im nešto ne paše. Obzirom da sad imam dosta jaču rasvjetu, da pičim CO2 stalno (indikator u zelenom), gnojim makro i mikro elementima, ne znam što još fali da biljke napokon krenu kako spada.

Možda ih jebe tvrdoća vode od 415 ppm, mjereno TDSom danas. To bi bilo ekvivalent nekih 23-24 °dH, što je way too much za biljke, pa ću ako ovo sad ne bude uspjelo probati izmiješati pola akvarijske vode sa RO vodom kroz par tjedana i vidjeti jel ima poboljšanja u rastu biljaka.

Znam da mi Monte Carlo nikako ne ide. Jedva viri van iz podloge jadan, a navodno je jako lagan za uzgojit. :S

Od svih algi koje sam dosad imao, ostala mi je jedino ova omražena crna bradata. Dosadna ko Jehovini svjedoci. Nikako se riješiti. Smanjio sam ciklus rasvjete na 10h dnevno, pa da vidimo kako će biti. Dosad je bila na 12h dnevno.

Dug, post, al eto, nisam tipkao već par mjeseci, pa da si dam oduška. XD

BTW, slike su slikane DSLR-om, pa je možda malo previše svjetla i ne vide se dobro razlike između ciklusa svjetla, a moonlight izgleda kao da blješti, a ustvari se jedva vidi. Morat ću malo podesiti fotoaparat da bolje to poslikam.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Moj prvi 200l
« Odgovori #76 u: Srpanj 06, 2017, 00:15:32 prijepodne »
Dobro izgleda, ako nista, tehnika je fenomenalna :D Salim se, meni je ovo super, sve po ps-u, ja to volim tako...

Koje si led koristio, 1w ili 3w?

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk


Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi 200l
« Odgovori #77 u: Srpanj 06, 2017, 11:10:39 prijepodne »
LEDice su 3W, a 6500k su 5W.

Moram još ove kablovinje posložiti da to na nešto liči dolje. I planiram si probati napraviti kanister filter s većim volumenom i ugrađenim grijačem, tako da ga maknem iz akvarija. Što manje tehnike u akvariju, to ljepše izgleda.

Al me bode u oči ovaj narančasti pijesak. Nekako imam osjećaj da čitav akvarij farba u narančasto. To ću isto promijeniti kad budem imao volje ponovno čitav tank prazniti. Staviti nešto tamno.

Offline brankorad

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Lokacija: Banja Luka
Odg: Moj prvi 200l
« Odgovori #78 u: Rujan 01, 2017, 12:54:24 poslijepodne »
Ova nova rasvjeta izgleda mnogo moćno. Ove amber led, koliko sam pročitao, su mnogo blizu zelenog spektra, a on pogoduje algama prvenstveno. Da li ste pokušali da upalite samo bijelu, crvenu i plavu ? Da li bi to imalo neki značajan uticaj na alge ?
Može li još koji detalj o rasvjeti, visina u odnosu na površinu vode, sočiva itd... ?
Slika novog stanja ?

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi 200l
« Odgovori #79 u: Rujan 10, 2017, 12:39:57 poslijepodne »
Nema ih puno. One su tu tek toliko da popune spektar i ne rade punim intenzitetom nego tokom dana izmjenično između 30 i 50% maksimalne vrijednosti. Amber i crvene su mi na jednom kanalu, pa ih ne mogu zasebno paliti i gasiti.

Što se tiče algi, nisam baš eksperimentirao još sa svjetlom, jer nisam imao vremena. Ja još jedino imam crne čupave u tanku i nje se nikako ne mogu riješiti iz nekog razloga.

Tank je visok 50cm, a rasvjeta je 20cm iznad vode, što znači cca 70ak cm od rasvjete do pijeska. Leće su 60°, a čitava rasvjeta ne radi na 100%, nego tokom dana svaki kanal ima svoju vrijednost. Bijele rade većinom na 50-70%, nekih 2h na 100%, ostale rade između 20 i 40 %.