Ožujak 28, 2024, 22:27:06 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: pomoc oko izrade terarija  (Posjeta: 11235 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline micato

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #25 u: Veljača 26, 2007, 23:06:00 poslijepodne »
da, od iverala sam mislio naprtavit a samo prednju od stakla. nemam puno vlage u sobi pa bi sve prebalo bit ok. naso sam neonku osram lumilux deluxe 120 cm za 25 kn, jel to ok. ducan je u ilici u bery-u.
 

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #26 u: Veljača 27, 2007, 09:22:00 prijepodne »
Uz tu neonku, moraš staviti i UBV neonku koja bi trebala biti udaljena max 40 cm od mjesta sunčanja životinje.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline micato

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #27 u: Veljača 28, 2007, 12:21:00 poslijepodne »
napravio sam i neke umjetne spilje, di bi se mogo zavlacit guster, nije jos gotovo, al cu stavit slike kasnije. napravljeno je od gipsa, i planiram presvic sve stakloplastikom, samo smolom, bez vlakana, jer gips upija vodu, pa po toj smoli posipat pijesak koji bi bio i na dnu terarija. sad me zanima dal je ta smola mozda toksicna?
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #28 u: Veljača 28, 2007, 13:17:00 poslijepodne »


Citat: skorpac
Uz tu neonku, moraš staviti i UBV neonku koja bi trebala biti udaljena max 40 cm od mjesta sunčanja životinje.



Više putaje znanstveno dokazano da niti jedna fluorescentna cijev ("neonka") ne proizvodi korisnu svjetlost u UVB dijelu spektra (dakle onu koja može u koži životinje stimulirati pretvorbu 7-dehidrokolesterola u vitamin D3)koje prodire dalje od 25cm. Ukoliko se UVB neonka (bez obzira na marku, tip ili cijenu) pozicionira dalje od navedenih 25 cm od mjesta sunčanja isto vam je kao da ste stavili običnu jeftinu neonku od 5 kn.


Jedini umjetni izvori svjetla koji proizvode korisno UVA i UVB svjetlo koje prodire na veće udaljenosti (do 1,5m, pa čak i 2m) su specijalizirane visokotlačne svjetiljke sa živinim parama (npr. Powersun UV od ZOO Med-a ili Osramov Ultra Vitalux) i, još kvalitetnije metal-halidne svjetiljke (HQI, HSI, ili HCI).

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #29 u: Veljača 28, 2007, 14:14:00 poslijepodne »
Da, istina krivo sam se izrazio...  nije mi se dalo pisati po 50 puta isto pa sam se na kraju i krivo izrazio... samo bih još nadodao lampu Namiba Terra Replux UV Heat D3, koja pokriva 0,32m³ terarija i djeluje do 60cm udaljenosti od nje same.

Problem kod tih lampi je cijena koja nije dostupna vičini ljudi sa foruma. Zato te lampe niti ne spominjem.Edited by: skorpac
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Saša Puttar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1585
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #30 u: Veljača 28, 2007, 17:28:00 poslijepodne »
Pa kaj onda kupujemo te skupe repti glo cijevi.Onda stavim dve daylight, i dajem gušteru d3 i to je to. Ako te fluo cijevi ne rade tu funkciju u cijelom terariju nego u samo malom djelu njega.

Offline micato

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #31 u: Veljača 28, 2007, 17:51:00 poslijepodne »
hvala za info o rasvjeti. jel zna neko mozda za tu stakloplastiku, zapravo samo smolu. dal je mozda toksično. dal je neko vec radio s tim. znam radit s tim samo neznam dal mozda moze nastetit bradonji


 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #32 u: Veljača 28, 2007, 17:52:00 poslijepodne »


Citat: Dragon
Pa kaj onda kupujemo te skupe repti glo cijevi.Onda stavim dve daylight, i dajem gušteru d3 i to je to.



Pa, to je prilično racionalno razmišljanje (takva konfiguracija isto funkcionira), međutim Phelsume se odlično penju i moje su kao mjesto za jutarnje zagrijavanje vlo često upotrebljavale baš UVB cijevi ležeći na njima. Pri tako bliskom kontaktu UVB zračenje čak i iz fluorescentne cijevi je vrlo efikasno.Stoga, svakakobih ti preporučio jednu UVB cijev...

Offline micato

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #33 u: Veljača 28, 2007, 17:56:00 poslijepodne »
jel moze onda ta UVB doc kratka po samo jednom djelu terarija, ili je ipak bolje da je preko cijele duzine, makar preko cijele duzine nema efekta


 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #34 u: Veljača 28, 2007, 17:59:00 poslijepodne »


Citat: micato
hvala za info o rasvjeti. jel zna neko mozda za tu stakloplastiku, zapravo samo smolu. dal je mozda toksično. dal je neko vec radio s tim. znam radit s tim samo neznam dal mozda moze nastetit bradonji




Pretpostavljam da misliš na epoksidnu smolu. Možeš je upotrijebiti (dapače) - jednom kad se stvrdne nije ni na koji način štetna za zdravlje, a vrlo je čvrsta i lako se pere/održava. Pogledaj ovaj link gdje možeš vidjeti da sam je i ja upotrijebio za premazivanje umjetne stijene.











Edited by: Nino G

Offline micato

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #35 u: Veljača 28, 2007, 18:07:00 poslijepodne »
e da, brijem da je to to. to je plava tekucina u boci od litre s jos jednom komponentom, koja je brijem učvrščivač. inace se koristi s staklenim vlaknima za izradu npr čamaca, branika itd. ja cu koristit samo smolu bez vlakana, jer mi treba samo kao premaz da gips ne upija vodu, i drugi sloj kao ljepilo za pijesak
 

Offline micato

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #36 u: Veljača 28, 2007, 18:09:00 poslijepodne »
u mom slucaju je bilo plave boje. moguce da ima jos boja, al kad se ocusi je prozirno ko staklo
 

Offline Saša Puttar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1585
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
pomoc oko izrade terarija
« Odgovori #37 u: Veljača 28, 2007, 20:13:00 poslijepodne »
 
Citat: Nino G


Citat: Dragon
Pa kaj onda kupujemo te skupe repti glo cijevi.Onda stavim dve daylight, i dajem gušteru d3 i to je to.



Pa, to je prilično racionalno razmišljanje (takva konfiguracija isto funkcionira), međutim Phelsume se odlično penju i moje su kao mjesto za jutarnje zagrijavanje vlo često upotrebljavale baš UVB cijevi ležeći na njima. Pri tako bliskom kontaktu UVB zračenje čak i iz fluorescentne cijevi je vrlo efikasno. Stoga, svakako bih ti preporučio jednu UVB cijev...


Ta fluo cijev je onutra i često je kraj nje na visokim granama,tak da onda sigurno koristi.Izvinjavam se na skretanju sa teme.