Svibanj 11, 2024, 22:45:36 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Antherea yamamai- kraljice  (Posjeta: 1126 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ozzy osbourne

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2177
    • http://naturalisticki.blog.hr
Antherea yamamai- kraljice
« u: Svibanj 29, 2007, 15:54:00 poslijepodne »
prošlo ljeto sam uhvatio oplođenu ženku i nakon što mi je položila 80ak jaja, pustio sam je! radio se o veličanstvenim noćnim leptirima, hrastovim prelcima, antherea yamamai!

čitao sam, rađen je pokus, čovjek je ulovio / uzgojio ženku i 20 ak mužjaka. sve ih je označio, autom razvezao na razna mjesta te ih pustio zapiusavši gdje je kojeg pustio! neoplođenu ženku je stavio u kavez na prozor. mužjaci su osjetili miris "slobodne" ženke te su dolezili sa razdaljine i od nekoliko kilometara (piše za saturniu pyri da je jedan mužjak došao sa daljine 11km!)


slike su loše jer sma ih sliao na stolu a iza je monitor i mutne su!


kraljica


† BLACK RAIN †

Offline kju_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: zero gee
  • zumbi lampiao
    • min.svartberg
Antherea yamamai- kraljice
« Odgovori #1 u: Svibanj 29, 2007, 18:00:00 poslijepodne »
Yamamai leptiri su mi jedni od najdražih (cijele porodice Saturniidae i Sphingidae su mi posebno drage u odnosu na ostatak reda Lepidoptera) noćnjaka. Čitala sam da su introducirane u RH, neki kolekcionar leptira je pustio u prirodu par jedinki (ne znam jel greška ili namjerno) koje su se brzo udomaćile u našem kraju. Obitavaju na hrastovima uz rub kontinentalnih šuma, kako sam vidjela, gdje je jaka insolacija.

Držala sam ih i ja... gusjeničice su duge manje od 0,5 cm i totalno cakane, žute, dlakave i sa nekim crvenkastim i crnim šaricama. Ne možeš si predočiti da od nečeg tako malog naraste gusjenica od 10 cm! Kolika ti je kraljica sada?
Bakterije su jedina kultura koju neki imaju.

min.svartberg

Offline ozzy osbourne

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2177
    • http://naturalisticki.blog.hr
Antherea yamamai- kraljice
« Odgovori #2 u: Svibanj 30, 2007, 09:22:00 prijepodne »


sad su e zakukuljile, ostavio sam si samo 3 radi fotkanja i da ih malo pratim. sad u 8 bi trebali izaći odrasli leptiri.


ima li neki trik pri sušenju i razapinjanju krila? prošle goine jedinka nije uspjela otvoriti krila....
† BLACK RAIN †

Offline kju_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: zero gee
  • zumbi lampiao
    • min.svartberg
Antherea yamamai- kraljice
« Odgovori #3 u: Svibanj 30, 2007, 16:27:00 poslijepodne »
Hmmm, ja sa tim nisam imala problema... možda zato što su bile na vrlo prozračnom mjestu i u terariju konstruiranom od one plastične mrežice koje ne daju komarcima da piju krv ljeti ;)
Ne znam, iskreno.

Bakterije su jedina kultura koju neki imaju.

min.svartberg

Offline ozzy osbourne

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2177
    • http://naturalisticki.blog.hr
Antherea yamamai- kraljice
« Odgovori #4 u: Svibanj 31, 2007, 11:45:00 prijepodne »
ove godine cu ga iznijeti van ili pustit u sobu da se osuši... a nakon toga naravno leti van


da li si ikad uspjela spariti takve leptire? koliko prostora trebaju da se spare u zatočeništvu?

a danji leptiri tipa pieris, zerinthia, gonepteryx..?
† BLACK RAIN †

Offline kju_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: zero gee
  • zumbi lampiao
    • min.svartberg
Antherea yamamai- kraljice
« Odgovori #5 u: Svibanj 31, 2007, 19:41:00 poslijepodne »
Evo ovako, ne bakćem se sa nijednom porodicom dnevnih leptira. Pogotovo su mi dosadni Pieridae, Lycaenidae, Nymphalidae i notorni Papilionidae. Njih više uopće ne primjećujem. Primijetim samo gusjenice koje su u biti meni i najzanimljivije.
Sparivala nisam leptire baš. U biti, jesam gubare (Lymantria dispar) jer sam imala malu milijardu gusjenica koje su se zakukuljile i vrlo brzo odlučile izaći. Nemaju neke posebne uvjete (Burt Bacharach, crveni veo na sobnoj lampi i jagode sa šampanjcem ;)) jer je u biti, sve na njima.

Imam i pričicu sa gubarom, naime, nađem dlakavu gusjenicu vani i odlučim ju (davno, dok sam još slušala Entomologiju) "odgojiti", bar da se zakukulji. Jedan dan, soba puna nekih noćnih leptira u pol bijela dana. Pogledam prednja krila i skužim gubara. Bacim pogled na kutijicu u kojoj je bila kukulja, nađem puknuti ovoj prazan. Taj dan se očito leptir izvukao iz nje, a koliko mužjaci imaju dobar osjet njuha pokazuje i ovaj veliki broj. U sobi je polako hodala po ormaru bijela ženka. Navečer sam na knjizi (BTW Edgar Allan Poe ;)) našla nakupinu jaja u tankom sloju.


Bakterije su jedina kultura koju neki imaju.

min.svartberg

Offline ozzy osbourne

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2177
    • http://naturalisticki.blog.hr
Antherea yamamai- kraljice
« Odgovori #6 u: Svibanj 31, 2007, 20:02:00 poslijepodne »
zanimljivo i zavidim na slusanju entomologije


volio bih spariti saturniu, samo ih kod mene nema, nisam nikd naisao na njih!
† BLACK RAIN †

Offline kju_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: zero gee
  • zumbi lampiao
    • min.svartberg
Antherea yamamai- kraljice
« Odgovori #7 u: Svibanj 31, 2007, 22:44:00 poslijepodne »
Nemaš zašto biti zavidan. Vjeruj mi, na svakom faksu je entomologija vrlo općenita (AFAIK ima je na šumarskom, agronomskom, PMF biološkom i (nadam se) na medicini i veterini), tek tako da te se uvede u relevantno a ti ako imaš volju/želju/potrebu možeš se opredijeliti za određeni red ili porodicu... Moja entomologija je sa agroaspekta tj. biljne proizvodnje, dakle, štetne vrste i njihova uloga u ekosustavu. Mene od svih štetnika zanima manji dio - ono što mi je najbliže i što sa užitkom proučim nema veze sa tim predmetom.



Bakterije su jedina kultura koju neki imaju.

min.svartberg

Offline ozzy osbourne

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2177
    • http://naturalisticki.blog.hr
Antherea yamamai- kraljice
« Odgovori #8 u: Lipanj 01, 2007, 13:16:00 poslijepodne »
entomologija je stvarno opširna i ne znam za što bih se opredjelio..zaista ne znam!

ali mi je zao sto nikad nisma imao priliku slusati je tjekom skolovanja...

† BLACK RAIN †