Travanj 19, 2024, 02:37:21 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: čista "pitka" voda i domoljublje  (Posjeta: 2676 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
čista "pitka" voda i domoljublje
« u: Siječanj 20, 2008, 17:13:00 poslijepodne »
pozdrav

ovaj vikend sam (sa nekolicinom najboljih prijatelja) proveo na vikendici (od'z staraca naravno) sve smo ponijeli ali nekako u gužvi zaboravili smo vodu.
naravno bilo je Alkohola, sokova (pive ) no ono što je uistinu falilo je voda vikendica je praktići u šumi nekih 200m od izvora (iz kojeg su nekada ljudi pili vodu)...

ono što me šokirala je da su me "susjedi" upozorili da ne pijemo tu vodu budući da je "zagađena" pesticidima i raznim otrovima s kojima su "neuki" seljaci špricali svoja polja, . . .

problem je nastao kada je jedan od "neobrazovanih" mislio da kada stavi više pesticida u otopinu polje "bolje roditi"
kada sam čuo takvu priču poludio sam....
((taj čovjek stvarno nije znao pisati/čitati - kada povučem neke paralele uviđam da pola svijeta nezna upotrebljavati ono što ima na raspolaganju (da se tak' izrazim)
od nuklearnog oružja do općenito politike i upravljanja resursima planeta. ))

nakon toga dolazim u svoj kvart i ono voda iz vodovoda potpuno bijela od klora (vjerojatno) to je valjda prvi put da vidim takvu vodu iz "svoje pipe" . . .
pitam se zašto ???
pa se sjetim cijelog niza/bloka novih zgrada koje su napravljene na "vodozaštitnom području" ((odnosno očito je to nekada bilo vodozaštitno područje...
sada se gradei sve u 16...
bez plana bez studije utjecaja na okoliš' bez ikakvih "sigurnosnih" mjera i osiguranja "postojeće infra strukture

postojeća infrastruktura - u to ubrajam izvore(rijeke/potoke) i podzemne tokove vode, šume parkove, oaze zelenila (flore/faune)

vode ima sve manje no nikome nije u interesu da pijemo čistu vodu iz "pipe" budući da nitko nema koristi od toga (osim nas samih) interesi (financijski naravno) velikih kompanija očito postaju jači od interesa društva...
zajednici koja živi na nekom prostoru...

sad asm krenuo ovako "frustriran" pričati ono što svi znamo...
ali boli me . . . . nepravda i da nitko nikada ne odgovara za "takve stvari"
svi samo komentiraju i zgražavaju se no ne postoji nikava institucija kojeom bi se mogli požaliti.
netko dovoljno jak' da stane na kraj ovakvom "ubijanju okoliša"
no i dalje će se stanovi prodavati za 2000€ i netko će opasno profitirati...

ironija za kraj .... je da će većinu tih stanova dobiti Hrvatski Branitelji koji su se "borili" za Hrvatsku kakvu su (dobili) koja je sve samo ne njihova...
u biti ne želim ulaziti u taj "domoljubni" aspekt i smisla domoljublja kada se uništava priroda, zagađuju rijeke i potoci, u bescjenje podaju šume i izvori' (resursi) . . . .


pozdrav icek

ne želim dalje načinjati/razlagati temu domoljublja jel' vjerojatno bi mogao nešto reći što bi određeni "ne obrazovani" ljudi mogli krivo shvatiti...




Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
čista "pitka" voda i domoljublje
« Odgovori #1 u: Siječanj 20, 2008, 19:40:00 poslijepodne »




Ovo je danas DOMOLJUBLJE: kopati tunele kroz parkove prirode, betoniziratiobalemora i rijeka, zatrpati sve močvare i bare,ispresijecati sve šume cestama -gradidi god možeš, neka sve životinje izumru, njima ne treba ostati ništa.


Priča daseHR vodi računa o prirodije obična podvala neobrazovanom narodu: Ima li na obali Jadrana (ne računajući otoke) ITI JEDAN JEDINI MORSKI REZERVAT? NEMA NIJEDAN.Postojili iti jedan kanjon mediteranske rijeke (Neretva, Cetina, Zrmanja) koji nije uzrupiran? NE POSTOJI. Ako se betonizacija i korupcija ne zaustavi, Hrvatskoj prijeti totalna ekološka katastrofa i izumiranje velikog broja životinjskih vrsta.


Hrvati i drugi narodi u regiji(slična situacija je i u BiH) trebali bi se ugledati na ekološki-obrazovane Australce, kojisu zaštitili veliki dio svoje zemlje kao netaknutu prirodu i tu nema gradnje NIKOME.

Offline napoleon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1683
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
čista "pitka" voda i domoljublje
« Odgovori #2 u: Siječanj 20, 2008, 20:54:00 poslijepodne »
Jeste se vi nedavno doselili u Hrvatsku?
Zagreb-Maksimir (ne, nisam u ZOO-u)
"How much of human life is lost in waiting."